Aby sme z každého Eura získali čo najviac

Každý deň počúvame nove informácie o kríze. Priznajme sa k tomu. Mňa napríklad tie správy už nudia. ( asi sa necítim ohrozene ) a mnohých naopak asi tieto správy budú deprimovať. Tento článok nieje o kríže. Bude o tom ako krízu riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Na začiatok si zopakujme príčiny krízy. Rozsiahly investičný optimizmus nielen USA ale aj v ďalších krajinách viedol k neuváženému čerpaniu a poskytovaniu úverov, a to ako v privátnej sfére (hypotéky) ako aj v hospodárskej sfére (vykrývanie strát neefektívnych podnikov) viedlo k neustálemu hromadeniu nedobytných úverov. Tento prehnaný optimizmu síce vytváral umelú zamestnanosť a umelý rast ale nebol trvalé udržateľný. Keď tato narastajúca bublina spľaskla bankám zostalo veľa úverov ktoré nemal kto splatiť, čo viedlo k nedostatku peňazí aj pre financovanie zdravých podnikateľských zámerov ako aj poklesu dopytu po rôznych komoditách ktorý bol predtým živený práve nakupovaním na dlh. Tento pokles dopytu sa globálnou ekonomikou šíril aj do krajín v ktorých sa tato bublina nevytvárala, ale boli proexportne orientované, alebo ich ekonomika bola závislá na investičných zdrojov zo zahraničia, a to sa týka aj Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže kríza vznikla mimo Slovenska je logické že Slovensko ju nemôže priamo odstrániť. Preto úvahy vlády a opozície smerujú k zmierneniu následkov pričom v podstate možno povedať že rozdiel nieje v spôsobe zmiernenia dopadu, ten obe strany vidia v stimulácii Slovenskej spotreby a smerovania tejto spotreby na domácu produkciu. Rozdiel je len v spôsobe prerozdeľovania prostriedkov. Obe strany tvrdia že práve tento ich spôsob je efektívnejší a však ak vynecháme otázku či je efektivnejsí spôsob keď si kontrolu prerozdeľovania prostriedkov ponechá štát alebo sa táto zodpovednosť prenesie na občanov (SMER asi nikdy neprestane nás všetkých považovať za debilov) za Euro si vždy nakupime len tovar za jedno Eurom. Avšak existujú aj iné cesty ktoré môžu posilniť silu týchto opatrení. Pri nakúpe moderných technológii v zahraničí poskytujú dodávatelia kompenzácie za tieto akvizície. Ofsety ako sa tieto kompenzácie nazývajú sa hojne používajú najme pri nákupe špičkových technológii akými sú zbrojne technológie, telekomunikačné a informačné technológie, medicínska technika, niektoré druhy dopravných prostriedkov. Napríklad EDA vo svojej štúdii o dopade ofsetov skonštatovala že pri sledovaných ofsetoch sa priemerná výška ofsetu dosiahla 135 % akvizície (Tuto hodnotu nemožno považovať za konečnu BAE poskytlo Juhoafrickej republike 800% kompenzáciu za nákup Gripenov). Je nepochybne že Slovensko potrebuje mnoho investícii na ktoré možno našiť ofsety presne na mieru a tak nielen znásobiť dopiť po našich produktov a zabezpečiť techniku pre naše ministerstvo obrany, Vnútra ale aj naše nemocnice a školy, ale aj takéto akvizície zvýšeným dopitom za hranicami Slovenska budú priamo v zdroji krízy odstraňovať jej príčinu.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu