11. september a jeho odkaz pre Slovensko

11. septembra o 7:58 štartuje z Bostonu lietadlo spoločnosti United Airlines let č. 175 do Los Angeles a nikto na palube, okrem piatich únoscov (na palube je okrem únoscov 51 pasažierov, 2 piloti, 7-členná palubný personál), netuší, že tento let sa smutne zapíše nielen do americkej histórie. Čo nasledovalo, všetci vieme. Vzlietajú ďalšie tri lietadla. Dva z nich narážajú do svetového obchodného centra, jedno do pentagonu a jedno sa zrúti po tom, čo sa ho pasažieri snažia ovládnuť. Nasleduje pád dvojičiek, skoro tri tisíc mŕtvych, bezpečnostné obmedzenia, Afganistan, Irak. Šesť rokov po 11. septembri väčšina Američanov už nedokáže pochopiť, prečo Americký mladý chlapci odchádzajú do Iraku alebo Afganistanu. Ako potom môže priemerný obyvateľ Slovenska pochopiť význam 11. septembra?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

28. prezident spojených štátov Woodrow Wilson v tradične konzervatívnej, alibistickej a izolacionistickej spoločnosti dokázal prekročiť svoj tieň, keď v rokoch Prvej svetovej vojny pochopil, že o bezpečnosti priemerného Američana sa často krát rozhoduje za oceánmi. Aj keď Wilson vedel, že priemerný Američan nemusí pochopiť všetky súvislosti tohto záveru, rozhodol, že sa spojené štáty zúčastnia Prvej svetovej vojny. V rokoch po vojne, ale aj v prvých rokoch druhej svetovej vojny priemerný Američan opäť zvolil politikov, ktorí sa nedokázali povzniesť nad svoj piesoček. Síce po útoku na Pearl Harbor Američania vstúpili do druhej svetovej vojny, avšak tento vstup bol spôsobený všeobecným si uvedomením, že už ani oceán nedokáže ochrániť Ameriku pred vojnovými konfliktami. Po druhej svetovej vojne Harry S. Truman tvárov v tvár začiatku studenej vojny, pochopiac, že Spojené štáty nemusia ohroziť len bomby a vojaci, ale aj rozpínavosť sa červeného moru, znovu objavil fakt, že ak sa má Amerika brániť pred hrozbou komunizmu, bude najefektívnejšie zastaviť tento mor ešte pred hranicami USA a tak svojou doktrínou položil základný kameň americkej stratégie v studenej vojne a to, že cesta ktorú vytýčili Wilson a Truman bola správna, si môže každý overiť tým, že Spojené štáty sú tu stále ale na mape sveta už nenájdete Sovietsky Zväz. Aj keď by sa mohlo zdať, že po konci studenej vojny sa všetko vráti do pôvodných koľají, globalizácia spôsobila, že sme stále viac ohrozený tým, čo sa deje v krajinách, o ktorých niektorí z nás ani netušia kde ležia. Je preto pochopiteľné že táto overená stratégia sa stala základom americkej bezpečnostnej stratégie. Z tohto pohľadu korene súčasnej americkej stratégie nemožno hľadať v 11. septembri – bol iba krvavým mementom, ktorý zapôsobil na emotívnejšie povahy, čo v konečnom dôsledku vedie k presadzovaniu izolacionistických opatrení typu reštrikcií a obmedzovania slobody, čo de facto možno považovať za úspech teroristov – ale práve u spomenutého Woodrowa Wilsona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko po vzniku ako každý suverénny štát začalo hľadať svoju bezpečnostnú stratégiu. Na počiatku tejto cesty nemohlo čerpať z predchádzajúcich skúseností, pretože Československo samo po 89. roku hľadalo bezpečnostnú stratégiu. Po období bez koncepčnosti vlád Vladimíra Mečiara, za vlády Mikuláša Dzurindu, ktorý si uvedomujúc reálnu mocenskú váhu Slovenska, predchádzajúca legislatíva prijala za nášho hlavného bezpečnostného partnera Spojené štáty a prijala overenú stratégiu ochrany našich záujmov v zahraničí v spolupráci s USA a NATO. Zároveň sa legislatíva Mikuláša Dzurindu s týmto postojom odcudzila väčšine našej spoločnosti, ktorá tak ako Americká spoločnosť nedokázala pochopiť, prečo sa Slovensko musí angažovať v krajinách ako je Irak alebo Afganistan, čo nahralo súčasnej legislatíve Róberta Fica, ktorá však nedokázala nahradiť túto stratégiu inou alternatívou.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je teda odkaz 11. septembra pre Slovensko? Je veľmi jednoduchý. Ak nechceme, aby sa terorizmus a vojny dostali k našim hraniciam, musíme bojovať za naše slobody v Afganistane alebo Iraku.

Alebo si myslíte že po USA, Veľkej Británii, Španielsku, Jemene, Keni a iných nie je na rade Slovensko ?

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu