Bezpečnostná spolupráca V4 - nefungujúci koncept

Diplomaticky jazyk nie je niekedy jednoduché správne interpretovať. Nie je to len problém eufemizov ktoré často spôsobujú že posolstvo ktoré chce diplomat preniesť je mimo diplomatickej komunity nesprávne interpretované ale ešte väčšie nepochopenie prináša takzvaný fenomén prvej vety.Fenomén prvej vety hovorí že ak chcete diplomaticky povedať druhej strane niečo negatívne začnite ocenením niečoho pozitívneho a potom predneste to negatívne. Nesmiete negatívum predniesť definitívnej podobe, ale použijete formuláciu ktorá vyjadruje len možný rozpor. Napríklad keď Nás v roku 2011 navštívil Generálny tajomník NATO Rasmussen v duchu diplomatickej reči poďakoval za náš podiel na misii NATO v Afganistane, uviedol však že je presvedčený že je nutné zvrátiť pokles výdavkov na rezort obrany. Naše média sa sústredili na prvú časť správy ktorá nebola hlavnou informáciou a úplne odignorovali tu významnú časť správy. A teda že Slovensko patrí do kategórie krajín ktoré zneužívajú bezpečnostný systém NATO.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dňoch 13-14 marca sa slovenský minister obrany zúčastnil zasadania ministrov obrany V4 v Maďarskom Visegráde na ktorom prijali dlhodobú víziu obrannej spolupráce krajín V4. Naše média sa už tradične sústredili na prvé vety diplomatických vyhlásení bez toho aby vnímali skutočný obsah. Média skonštatovali že krajiny V4 deklarovali záujem preveriť možnosť spoločného obstarávania zbrojných systémov pred každým obstarávaním a deklarovali záujem sa pokúsiť navýšiť rozpočet rezortov obrany v rámci svojich možnosti tak aby dosiahli minimálnu úroveň obranných výdavkov požadovanú NATO, teda 2 % HDP. Ak by sa však mediálne správy nesústredili len na prvé vety, média by museli jasne napísať že zdanlivá jednota V4 prakticky neexistuje. Vyhlásenie o 2 % HDP skrýva tlak Poľska na ostané krajiny V4 aby nezneužívali bezpečnostný systém krajín NATO. Naopak za vyhlásením o spoločnom obstaraní je snaha politikov najme od Slovenska a Česka ktoré chcú škrty vo výdavkoch rezortu obrany kompenzovať spoločným obstarávaním. V skutočnosti však spoločné obstarávanie ako aj iniciatívy typu Pooling & Sharing majú za úlohu zakryť nahotu bezpečnostných kapacít Európy. Ak jednotlivé krajiny ktoré sa zapojujú do takýchto programov nemajú dostatočné kapacity alebo zdroje sa spoja stále budú mať stále len rovnaký nedostatok ... Toho to faktu sú si krajiny ktoré svoju obranu budujú na hodnoverných základoch ako napríklad Poľsko jasne vedomé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poliaci sú si tiež vedomí že v prípade spoločného obstarávania by museli zohľadňovať odlišné politické tlaky v ostatných krajinách V4 pričom najväčší problémom je fakt že Poľsko chce v dlhodobom horizonte hrať dôležitú úlohu v bezpečnostných štruktúrach Európy a NATO zatiaľ čo ostatné krajiny V4 sa uspokojujú s pozíciu partnerov 2. triedy v prípade Česka a Maďarska respektíve 3. triedy v prípade Slovenska. Toto Poliaci nebudú ochotný akceptovať.

Ako to Poľsko skutočne mysli s spoločným obstarávaním je možné jasne zdokumentovať v tom že už počas spomenutého stretnutia ministrov obrany krajín V4 poľský rezort obrany oznámil nákup až 64 bojových lietadiel 5 generácie, ktorý by mali byť dodané v rokoch 2021 - 2030 a mali by nahradiť dosluhujúcich stíhacích Migov 29A a útočných Su-22M4. 10 dni na to Poľsko oznámilo že urýchli nákup systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany. Obe tieto kroky jasne dokumentujú že spoločný postup pri obstarávaní nebude možný.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa teda že koncept v bezpečnostnej spolupráce krajín V4 napriek tomu že je prezentovaný ako rozvíjajúci sa, sa v skutočnosti nikam nerozvíja. Pravé naopak. Poľsko ako bezpečnostný líder v regióne sa stále viac vzďaľuje svojim partnerom. Zostávajúce aktivity ktoré priniesol summit ministrov obrany krajín V4 ako napríklad spoločná bojová skupina nepredstavujú žiadny zásadný posun. Veď niektorý s vás si určite spomenú že Česko, Poľsko a Slovensko už mali spoločnú brigádu pred viac ako 10 rokmi.

Ak to myslia Česko, Maďarsko a najme Slovensko s bezpečnostnou spoluprácou krajín V4 úprimne budú musieť začať od seba. Poľsko na nich čakať nebude. Nemôžu si naivne myslieť že užšia spolupráca vyrieši ich problémy. Tie si musia najprv vyriešiť doma a až potom môžu začať spolupracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Bez toho bude koncept spoločnej bezpečnostnej politiky krajín V4 len nefungujúci koncept.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu