Chcete vedieť ako súčasná vláda rozhoduje o našej budúcnosti ?

Predstavte si nasledujúci obraz. Konferenčná miestnosť, v nej sedí niekoľko mužov. Niektorých poznáte s televíznych obrazoviek...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Muž za vrcholom stola položí otázku a slova sa ujme najbližší spolubesedovník . „Bude horšie...“ začne svoju reč. Zdôvodní prečo a navrhne opatrenia ako to zvrátiť. Po ňom vystúpi ďalší a povie. „Bude horšie...“ Zdôvodní prečo a navrhne ďalšie opatrenia. V podobnom duchu prehovoria všetci, a slova sa ujme opäť muž za vrcholom stola. „Tak toto nemôžeme dať von, veď by nás ľudia nezvolili“.

Všetci vieme aké je stanovisko p. Fica k budovaniu protiraketovej obrany v Česku a Poľsku.

Tý ktorý sledujete ako p. Fico narába s pojmom strategický partner. Možno mate rovnaký pocit ako ja že ak by k nám prišli na oficiálnu návštevu predstavitelia Tuvalu tak sa dozviete že aj Tuvalu je náš strategický partner.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tý ktorý ste vnikli do bezpečnostnej problematiky a problematiky medzinárodných vzťahov hlbšie, ste určite zaregistrovali že najnegatívnejšie stanovisko k protiraketovej obrane na Európskom kontinente ma pravé Slovensko ktoré sa v poslednom období len vezie ako čierny pasažier v bezpečnostnom spoločenstve NATO. 

Vráťme sa teda k nášmu predchádzajúcemu obrazu. Predstavte si konferenčnú sálu na ministerstve obrany. Minister položí otázku tykajúcu sa stanoviska k protiraketovej obrane v Európe, a prvý rečník odpovie: 

„Slovensko ako plnohodnotný člen NATO a Európskej únie sa musí spolupodieľať na formovaní spoločných hodnôt a nesmie hrať úlohu čierneho pasažiera. Takou to rolou ohrozuje nielen bezpečnosť celého spoločenstva ale predovšetkým svoju bezpečnosť, pretože pri postavení Slovenska ako relatívne malej krajiny s obmedzenými zdrojmi môže Slovensko efektívne zabezpečiť svoju bezpečnosť len v kontexte NATO. Slovensko musí jasne definovať vzťah k ochrane Spoločných hodnôt a v rámci svojich možnosti čo najefektívnejšie sa podieľať ochrane euroatlantického priestoru. Hlavnou formou súčasného ohrozenia Euroatlantického priestoru predstavuje šírenie raketovej techniky a technológie zbraní hromadného ničenia. Štáty ako Severná Kórea a Irán disponujú raketovou technológiou schopnou zasiahnuť Európu a Severnú Ameriku a Severná Kórea disponuje aj technológiou výroby jadrových zbraní. V tomto smere musí Slovensko zaujať jasný postoj k tejto hrozbe najme v kontexte vzťahu k našim strategickým partnerom.“ 

SkryťVypnúť reklamu

Minister sa zatvári nonšalantne a povie: 

"Povedzte mi to v ľudskom jazyku? Tak aby som tomu aj ja porozumel."

A iný spolubesedník odpovie: 

„To je tak... Severná Kórea disponuje balistickou raketou Taepo-dong-2 s doletom 3500 až 9000 km s potenciálom ďalšieho zväčšenia doletu na 15 000 km, teda s možnosťou zasiahnuť celé územie USA. Tuto raketu prvý krát neúspešné vyskúšala 4. júla 2006. Irán disponuje balistickou raketou SHAHAB 3 s doletom 2100 km čo je variant Severo Kórejskej balistickej rakety Nodong -2, ktorú pravidelne testuje aby nás zastrašil. Tato raketa umožňuje zasiahnuť niektoré krajiny Európskej únie. Irán disponuje technológiami známymi so Severo Kórejskej balistickej rakety Taepo-dong-1 ktoré využíva na vývoj balistickej rakety SHAHAB 4 s doletom 3000 km ktorá by umožňovala zasiahnuť cele územie Európskej únie a spolupracuje s Severnou Kóreou na vývoji Taepo-dong-2 pod menom SHAHAB 5 čím by mohol zasiahnuť územie ktorejkoľvek krajiny nielen Európskej únie ale celého NATO.“ 

SkryťVypnúť reklamu

Minister povie: 

„Ale veď V Severnej Kórei zomierajú ľudia na hlad a Irán je len druhotriedna krajina tak tých rakiet nebude až tak veľa a určite tieto krajiny nemajú potrebné zbrane pre tie rakety.“ 

A ďalší analytik odpovie: 

„Severná Kórea vyskúšala svoju jadrovú zbraň 9. októbra 2006. A ani z Iránom to nevyzerá najlepšie. Môžeme preukázať že Irán separuje potrebný štiepny materiál na výrobu atómovej bomby dokonca si to môžete pozrieť ako to prebieha v Iránskej televízii.“ 

Minister kontruje: 

„Ale veď tým naserieme Rusov.“  

A prvý diskutujúci znova odpovie: 

„Ale veď každému musí byť jasne že Ruské hrozby s protiraketovou obranou nemajú nič spoločné. Rusi predsa dobre vedia že 10 až 20 antirakiet môže zostreliť v prípade 100 % účinnosti len 10 alebo 20 Ruských rakiet ale nezastaví stovky ruských rakiet ktoré tak či tak neletia do USA cez Európu ale cez severný pol, teda najkratšou trasou.“ 

SkryťVypnúť reklamu

A zasmeje sa: 

„Veď balistická raketa nevie zabočiť za roh ako v kreslených rozprávkach.“ 

Minister sa opýta: 

„A prečo potom Rusi hrozia že rozmiestnia jadrové zbrane v Bielorusku keď to nemá nič spoločné s protiraketovou obranou?“ 

A ďalší diskutér odpovie: 

„Rusko hospodársky silnie. A ako bude silnieť bude sa snažiť mocensky stále viac presadiť vo svete čo povedie k vyostreniu sporou s Európou a NATO. Protiraketová obrana je len zámienka na posinenie Ruska v európskom priestore. A to Rusko ešte nieje najväčší problém...Veď stále tvrdím bude horšie...“ 

A na to minister odpovie: 

„Tak toto nemôžeme dať von, veď by nás ľudia nezvolili !!!“ 

Ak sa Vám tento príbeh zdá pritiahnutý za vlasy. Verte mi že nie je... Ešte horšie je že sa takto nerozhoduje len v sektore obrany ale aj v iných rezortoch. Zostava sa už len opýtať. 

Chcete aby o Vašej budúcnosti rozhodovala veta??? 

Veď by nás ľudia nezvolili !!!

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu