Kone a milenky

Koncom 20 rokov, 20 storočia v hornej komore parlamentu spojeného kráľovstva zaznela reč jedného s lordov o tom že nie je ospravedlniteľné vynaložiť na nákup stíhacieho lietadla 50 000 libier (v dnešných cenách cca 19 mil. eur) a že vynakladanie takejto sumy je pochopiteľné len ak ich vynakladá starší výstredný pán na dostihy a mladé milenky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 

V auguste 2011 na konferencii Hodnotíme Obranu František Šebej prezentoval v diskusii myšlienku, že sa často stretáva v zahraničných komentároch s tézou že moderne zbrojné systémy ako napríklad lietadlá F35 budú pre svoju cenu pre väčšinu krajín nedostupné. Slovensko sa podľa neho bude musieť zmieriť s tým že bude patriť k krajinám pre ktoré takéto obranné technológie sú nedostupné.

Napriek tomu že Františka Šebeja radím k tým pár slovenským politikom ktorý sa skutočne rozumejú zahraničnej politike. Toto jeho vyjadrenie som musel odsúdiť nesúhlasným kývaním hlavou a nespokojným hmkaním. František transparente priznal že táto myšlienka je prevzatá. Vrchol svojej popularity dosiahla pred 10 rokmi a bola populárna najme v Európe. Táto myšlienka však bola chybná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnej dobe Slovenská vláda pripravuje prenájom lietadiel Gripen. Gripen je naozaj dobrý stroj avšak jeho obstaranie by bola chyba. Gripen je lietadlo 4,5 generácie a napriek tomu že sa v okolitých krajinách vykonáva skvelú pracú jeho kúpa bola na mieste pred 10 rokmi. Nemôže konkurovať lietadlu 5 generácie. Môžeme síce akceptovať názor súčasného vedenia rezortu obrany že Gripen je najlačnejšie riešenie čo mimochodom nie je, avšak toto tvrdenie nemusí byť pravda ani v porovnaní s F 35. Napríklad z porovnávania nákladov na 35 ročnú prevádzku 58 Gripenov NG vrátané nákladov na infraštruktúru a výzbroj a 52 F35 za rovnakých podmienok v Nórsku vyšiel ako lacnejší práve papierovo drahši F 35. Napriek pochybnostiam o objektívnosti tohto porovnania prezentovanými výrobcom Gripenu rozdiel medzi cenou Gripenu a F 35 nie je taký veľký ako by sa mohlo zdať aj pri iných porovnávaniach. Napríklad ak by Česko prevádzkovalo Gripeny spomenutých 35 rokov zaplatí za jedno lietadlo 200 mil. eur a to pri skoro polovičnom nálete na stroj aký je bežný v Nórsku čo sa samozrejme odrazí aj na nákladoch. Stále sme do tých spomenutých 200 mil. nezarátali náklady na infraštruktúru a výzbroj a to pri moderných lietadlách sú ďalšie desiatky miliónov eur...

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú prevádzkové náklady na Gripeny a F 35 porovnateľné. To čo porovnateľné však naozaj nie je, je kvalita týchto lietadiel. Napriek faktu že tieto lietadla sa nikdy v súbojoch nestretli je možné si rozdiel v ich kvalite predstaviť na základe cvičných súbojoch ktoré dosiahli F22 Raptory voči F 15, F 16 alebo Eurofighteroch. Tam pomer cvičných zostrelov Raptorov voči iným lietadlám dosiahol hodnoty väčšej ako 60:1.

V čase keď spomenutý lord prednášal príhovor o dostihoch a milenkách, anglické firmy pracovali na vývoji technológii pre lietadla Hurican a Spitfire ktorými o 15 rokov bojovali Angličania proti Fašistickej hrozbe. Pritom v čase keď anglickým parlamentom znela reč o dostihoch a milenkách si len málo ľudí dokázalo plne uvedomiť potrebu nových obranných technológií. V tom čase si väčšina politikov rovnako ako dnes myslela že Európe nebude hroziť vojna minimálne 50 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes aj najzaslepenejší politici sú konfrontovaný s fenoménom agresívnej expanzie Ruska. Ešte výraznejšia hrozba sa rysuje ešte ďalej na východe kde v týchto dňoch Čína predniesla územné nároky proti ďalšej krajine a to Indonézii. Príklad Ukrajiny zároveň jasne potvrdzuje fakt že najprv krajina musí zabezpečiť svoju obranu sama a až potom sa môže spoliehať na svojich spojencov. Preto naši politici musia jasne opustiť alibistické zmýšľanie v oblasti obrany a začať tento problém skutočne riešiť. Musia konečne prestať myslieť na konské polo na štrbskom plese a bozkanie mileniek v športovom BMV.

Apropo:

SkryťVypnúť reklamu

13.Marca. Poľské ministerstvo obrany oznámilo že hodlá zakúpiť až 64 bojových lietadiel 5 generácie, F35. Nové stroje majú byť dodané v období rokov 2021 - 2030 a mali by nahradiť stíhacie Migy 29A a útočné Su-22M4.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu