Napriek tomu že minister Glváč rád hovorí o transparentných postupoch, hovoriť že postupy MO sú transparente je asi tak pravdivé ako tvrdenie že moja gramatika je dokonalá. Aby sme však boli spravodlivý, treba povedať že nie všetko čo sa o nákupoch na MO popísalo a povedalo v médiách a na blogoch malo hlavu aj pätu. O čom sa však nehovorilo je, že Slovensko vďaka sústavne nekompetentného postupu MO prichádza o desiatky miliónov eur. Reč je o subdodávkach pri nákupe zbrani , alebo ak chcete offsetoch, alebo ak chcete a aby sme boli termínovo kompatibilný s legislatívou EU o kompenzáciách .
Áno aj ja poznám vzletné vyjadrenia ministra obrany o tom že offsety sú v EU zakázané. Ale povedzme si pravdu. Minister Glváč niekedy nehovorí pravdu ani keď mlčí. Napríklad smernica 2009/81/ES upravujúca postup pri zadávaní zakázok v oblasti obrany a bezpečnosti v článku 21, odstavci 4, prvom pododstavci jasne uvádza že zadávateľ môže požadovať aby časť zákazky zadal tretej strane a to až do výšky 30% z celej zákazky. V treťom pododstavci sa konštatuje že uchádzač môže zadať aj väčšie percento zákazky viac zadávateľ stanový. Zároveň článok 47 o kritériách pre zadanie zákazky nijakým spôsobom neobmedzuje aby MO do hodnotiacich kritérií zapracovalo podiel slovenského priemyslu na subdodávkach a tým motivovalo dodávateľov aby sami navrhli vyšší podiel subdodávok pre slovenský priemysel prekračujúcich 30 %.

Slovensko mohlo teda legálne požadovať aby Alenia zadala slovenským zbrojným podnikom subdodávky vo výške až 29 784 300 eur. A to už nie sú fazuľky. Ani táto suma však nemusela byť konečná. Slovensko mohlo požadovať ďalšie kompenzácie za nákup Spartanov avšak v zmysle platnej európskej legislatívy len do celkovej výšky 100% ceny zákazky. O tom že Alenia mala dostatok priestoru na ponúknutie kompenzácii či už priamych alebo nepriamych svedčí aj fakt že v súťaži v roku 2008 sa od Alenie požadovalo aby výška offsetov bola minimálne 100 %.
Taktické dopravne lietadla pritom zďaleka nie sú jediné. V tomto kontexte pôsobia reči ministra Glváča s pred dvoch dní na brnenskom výstavisku o podpore slovenského zbrojárskeho priemyslu ako cinický výsmech. A v tejto súvislosti ma napadá sa opýtať, prečo minister hovorí o zavadzaní novej húfnice do OSSR a pritom v žiadnom koncepčnom materiáli MO o tom nie je ani reči. Pritom delostrelecká vyzbroj OSSR (ShKH vz. 2000 a Raketomet vz. 70/85 MODULÁR) patrí k tomu modernému čo v OSSR máme a je podstatne dôležitejšie nakupovať iné. Ale o tom niekedy inokedy.