Načo je nám NATO ?

Charles de Gaulle si svojho času položil otázku, čo sa stane, keď vtedajší Sovietsky zväz zaútočí jadrovými zbraňami na Francúzko. Budú Američania ochotní obetovať desiatky, možno stovky miliónov Američanov v jadrovej vojne alebo jednoducho obetujú pár miliónov životov ľudi niekde za Atlantikom, o ktorých vlastne skoro nič nevedia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

De Gaulle na túto otázku dal jasnú, logickú a priamu odpoveď, a rozhodol o zriadení vlastných jadrových síl, ktoré mali zabezpečiť, že o bezpečnosti Paríža nebudú rozhodovať ľudia, ktorí budú zohľadňovať iné ako Francúzke záujmy. O niekoľko desiatok rokov neskôr, len pred pár týždňami, súčasný Americký minister obrany Robert M. Gates obvinil Európskych spojencov, že v Afganistane nebojujú tak ako by mali. Nie, nie som pobúrený ako väčšina Európanov, skôr si kladiem otázku, či je táto výčitka oprávnená a prečo prichádza v čase, keď sa v Spojených štátoch stále viac začína diskutovať nad otázkou - načo je NATO, keď nedokáže zabezpečiť v súčasnom svete bezpečnosť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto kritika nesmeruje ani tak na objem zdrojov vyčlenených pre obranu v Európe. Veď Američania vedia, že Európa neašpiruje na rolu hegemóna ako Spojné štáty americké. Ale táto kritika smeruje k efektivite, s akou Európania tieto prostriedky využívajú. Americký odborníci ale aj verejnosť sa čoraz častejšie právom pýtajú, prečo má Európa v niektorých obranných oblastiach iba 5 % kapacity Spojených štátov amerických, alebo prečo Európania musia vynaložiť na dosiahnutie tých istých kapacít v niektorých oblastiach až štvornásobok finančných zdrojov.

A tak si aj ja kladiem otázku.

Sme my Európania takí neschopní, že nedokážeme ani jednu štvrtinu z toho, čo Američania?

SkryťVypnúť reklamu

A načo je nám NATO, keď nedokáže zabezpečiť bezpečnosť svojich členov?

Alebo my Európania vieme len rozhadzovať peniaze a zbytočne kecať?

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu