O naivite odporcov protiraketovej základne

Na utorkovej tlačovej konferencii v Prahe Bush opäť zdôrazňoval, že studená vojna sa skončila a Moskva nie je "nepriateľ", a preto by sa nemala obávať amerického protiraketového štítu v Európe. Je len ťažko si predstaviť že protiraketový systém ktorý dokáže eliminovať maximálne 10 bojových hlavíc dokáže ovplyvniť váhu ruského jadrového potenciálu kde len jedna raketa odpálená s ruskej ponorky alebo podzemného odpaľovacieho sila môže miesť 10 bojových hlavíc a množstvo ďalších klamných cieľov ktoré by zabezpečili neúčinnosť amerického protiraketového systému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Ani také to fakty a jednoduchá matematika nebrania Vladimírovi Putinovy aby opätovne nehrozil, že ak Spojené štáty naozaj rozšíria svoj protiraketový štít o základne v Poľsku a Českej republike, si Rusko bude musieť nájsť nové ciele pre svoje jadrové zbrane. Vladimír Putin zároveň vedome zavádza keď tvrdí že neexistuje hrozba ktorá by odôvodňovala výstavbu protiraketovej obrany v Európe. Po roku 2010 až 2012 keď sa výstavba protiraketového systému v Európe ukončí bude mať Irán k dispozícii strategické nosiče jadrových zbraní ktoré v súčasnej dobe vyvíja. Približne v rovnakej dobe Irán dokončí v prípade že medzinárodný tlak na tuto krajinu nebude úspešný vývoj jadrových zbraní ktoré v súčasnej dobe otvorene vyvíja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno však Vladimír Putin nevie počítať a niekto by mu mal vysvetliť že 10 hlavíc je menej ako tých niekoľko tisíc ktoré ma Rusko. Možno niektorý analytici taktne zabudli že Irán ma technológie ktoré umožňujú vyniesť malú družicu na obežnú drahú a také rakety sa zo dňa na deň môžu zmeniť na balistické rakety medzikontinentálneho dosahu. Možno že si niektorý občania neuvedomujú ktorý protestujú proti výstavbe protiraketových základní si neuvedomujú že tie základne sú tu predovšetkým preto aby chránili demokratické princípy. Tie isté princípy ktoré umožňujú tým ktorý nedokážu spočítať 10 hlavíc protestovať proti protiraketovej základni.

SkryťVypnúť reklamu

Možno že by zmenili názor keby žili v krajine kde Vladimír Putin ruší opozičné média a vedome likviduje opozíciu.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu