Posledný rezort

Každý z nás si pamätá na katastrofické zábery zničených domov v Kežmarku, Starej Ľubovni a inde. Pre mňa ma táto katastrofa silný osobný rozmer, pretože postihla mnohých mojich priateľov. Mnohí z nich si doteraz nevedeli predstaviť, čo znamená 500-ročná voda. Ani tí najstarší z nich si nepamätajú takú veľkú vodu. Ani starí rodičia ich starých rodičov o takejto veľkej vode nepočuli. Nečudujem sa im, veď takáto voda ich mestá zasiahla skôr ako väznili na hrade v Starej Ľubovni Mórica Beňovského, alebo skôr ako Kežmarok viedol vojnu so Spišskou Novou Vsou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

 

Na rozdiel od vody si vojnu pamätajú aj ich starí rodičia. Ich rodičia a aj niektorí z nich doteraz spomínajú na cudzie tanky v ich mestách, a ich mŕtvi prastarí rodičia im keď boli ešte nažive rozprávali, aké to bolo počas prvej svetovej vojny, keď sa v Karpatoch bojovalo a v ich mestách platil vojnový stav. Za ten istý čas ako sa zopakovala povodeň, akú zažili v posledných týždňoch, sa cez ich mesta prevalilo mnoho vojen. Každý z nich si dnes uvedomuje aká dôležitá je ochrana pred veľkou vodou, ale nikto z nich si neuvedomuje, že stále platí povestné „Si vis pacem, para bellum".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čo však nemyslia ľudia, na to by mali myslieť spoločenské autority. Slovensko okrem povodní posledné dni žilo voľbami. Pravica, ktorej členom som aj ja, zostavuje novú vládu. Na otázku, ako sa budú rozdeľovať posty v budúcej vláde, budúca predsedkyňa vlády Iveta Radičová novinárom odpovedala, že budúce koaličné strany prijali konsenzus, že ministerské posty sa budú deliť podľa programovej a odbornej kompetencie tej ktorej vládnej strany. S týmto tvrdením je v rozpore, že média na základe informácii z jednaní strán prisúdili rezort obrany strane SaS, ktorá slovami svojho podpredsedu skonštatovala fakt, že SaS nemala ambíciu obsadiť rezort obrany a ani k tomu nemala a nemá odpovedajúce odborné a programové zázemie, ale bolo im povedané, „že by bolo dobré, keby sme si nejaký silový rezort zobrali“. Takýto podružný prístup k ministerstvu obrany odráža fakt, že zahraničné a bezpečnostné otázky nebudú prioritou tejto vlády, čo je v kontexte súčasného zlého stavu ekonomiky a vysokej nezamestnanosti viac ako pochopiteľné. Neospravedlňuje to však fakt, že sa nová vláda pripravuje obsadiť post ministra obrany nie na základe kompetencie a odbornej zdatnosti, ale na základe politického obchodu, čo znižuje dôveryhodnosť tejto vlády. Zdá sa, že ministerstvá sú už rozdelené. Zostáva teda už len dúfať, že aj keď do vedenia rezortu príde úplne nekompetentný nováčik, predsa sa len rýchlo uchytí.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu