Putin sa musel zhúliť ?

„Putin sa musel zhúliť!" Taká bola moja prvá banalizujúca reakcia na minulotýždňový rozhovor Vladimíra Putina pre CNN, v ktorom uviedol, že  „Rusko bude musieť budovať svoje jadrové sily pokiaľ USA neratifikujú zmluvu, ktorú sme podpísali tento rok". Avšak výrok Putina možno vôbec nie je banálny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ani Putin nemôže veriť, že sa Rusko môže pustiť do ďalšieho kola zbrojenia. V súčasnosti Rusko vlastní viac ako 350 medzikontinentálnych balistických striel, okolo 590 z ponoriek odpaľovaných strategických balistických striel umiestnených na 13 ponorkách a 76 strategických bombardérov. Teda okolo 2700 hlavíc rozmiestnených na týchto nosičoch. Počas znovuobjavenia ruskej sily v posledných desiatich rokov Rusko zaviedlo len 65 nových zo zeme odpaľovaných balistických rakiet, ktoré majú životnosť maximálne 30 rokov, len jednu ponorku nesúcu balistické rakety (aj to nie úplne, pretože program nových SLBM má problémy), ktorá má životnosť 50 rokov a len dva nové bombardéry, ktoré majú maximálnu životnosť okolo 50 rokov. V nasledujúcich desiatich rokoch raketové vojská strategického určenia budú musieť vyradiť 140 starších balistických rakiet ešte z čias Sovietskeho zväzu, ktoré nesú viac ako 1000 hlavíc. Rovnako nemladnú ani ostatné časti jadrovej triády. Je teda jasné, že jadrový potenciál Ruska naplní literu Pražskej zmluvy, či ju americký kongres ratifikuje alebo neratifikuje, pretože ruské ozbrojené sily nie sú schopné nahradiť svoj starnúci jadrový potenciál. Samozrejme, Rusko môže zvýšiť objem výdajov na obranu a naozaj začať napĺňať tieto hrozby. Avšak už teraz výdaje na obranu dosahujú 3,5 % HDP a aby dosiahol stav, ktorý by mu umožnil udržať súčasné ozbrojené sily, musel by výrazne prekročiť hranicu 5 % HDP, kedy sa negatívne prejavia dôsledky zbrojenia a to si nemôže dovoliť ani Putin.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Putin si je vedomí tohto faktu, rovnako ako kongres USA. Vie, že jeho hrozby sú prázdne. Vie však, že tieto hrozby nie sú adresované americkému kongresu ale ruskému voličovi. Ďalšie voľby ruského prezidenta sa odohrajú už v roku 2012. Putin vie, že opozícia môže ponúknuť všetko to čo on okrem jedného a to pocitu moci Ruska. Ten pocit nemusí korešpondovať so skutočnosťou, stačí ak tomu ruský volič uverí a mnohým ruským voličom bude lahodiť takáto ilúzia, ktorú im Putin ponúka.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu