USA si musia vybrať ? A možno si vybrať musí Nemecko.

Na priek tomu že je módne podporovať vytváranie obrazu USA ako drakonického nepriateľa snažiaceho sa ovládnuť svet a povedzme si pravdu, USA sama tomu obrazu výdatne pomáha. Nemecko tento krát žiaľ nepochopilo to čo videlo v zrkadle, ktoré mu nastavil fakt, že USA vyvíjali relatívne rozsiahlu špionážnu činnosť v Nemecku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Problémov nie je otázka či je správne ak sa priatelia špehujú, lebo to určite nie je. Problémom je, či Američania vnímajú Nemcov ale aj zostatok Európy ako skutočných priateľov alebo ako takých druh „priateľov“, ktorých treba vždy jedným okom sledovať či náhodou jedného dňa nezistíte že vás podrážajú za vaším chrbtom. A tu musíme otvorene skonštatovať že pre Američanov je stále viac Nemecko a aj zostatok Európy kameňom ktorý ťahá USA ku dnu a nie partnerom.

Vlajka Nemecka
Vlajka Nemecka 

Nie žeby rozdielne názory spojencov boli niečo neobvykle a nie že by Európa a Nemecko nemalo mať právo na rozdielne názory od tých amerických. Avšak Nemecko a Európa si musí uvedomiť kde je ich miesto. Áno Európa je ekonomický silnejšia ako USA ale to nič neznamená. Ekonomická sila a názory Angely Merkelovej neodradila Rusko od anexie Krymu ani nezastavila Assada v Sýrii. Pokiaľ bude 60-65 % vojenských kapacít NATO pod velením Washingtonu bude musieť Berlín a aj celá Európa jednoducho akceptovať fakt že v demokratickom spoločenstve rozhoduje väčšina. Nemecko by si potom malo položiť otázku či tých par percent obranných kapacít ktorými prispieva v spoločnej obrane NATO nie je tak mala čiastka že už nie je Nemecko ani v pomyselnom parlamente NATO ako politické strany ktoré neprekročili vo voľbách 5 % hranicu. Ak to chce zmeniť, má na to príležitosť a aj zdroje. Do vtedy by si mala Angela Merkelová zobrať príklad s Winstona Churchilla ktorý si počas druhej svetovej vojny stále uvedomoval kde je miesto Anglicka v tandeme s USA a aj preto ho história považuje za tak veľkého štátnika. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka pre Slovensko je, ak Nemecko je bezvýznamná menšina a nespoľahlivý partner ktorého je potrebné jedným okom kontrolovať, kde je potom Slovensko?

Možno vás ďalej zaujme:

Bezpečnostná spolupráca V4 - nefungujúci koncept

Narodia sa európsky samuraji?

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu