Už nezáleží na tom či Andreja Danka financuje Putin

Pred niekoľkými rokmi. Ešte pred Ruskou okupáciou Krymu som sa na niektorej z bezpečnostných konferencii zúčastnil neformálnej diskusie na tému či Ruské spravodajské služby financujú niektoré slovenské politické strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na takto položenú otázku niekto s prísediacich (ak si dobre pamätám bol to niekto z dvojice Pavol Demeš alebo Rastislav Káčer) okamžite zareagoval, že nie je otázka či, ale ktoré z politických strán a zožal všeobecný súhlas prisediacich. Od toho momentu sa diskusia už niesla v duchu určovania ktoré politické strany sú najhorúcejšími kandidátmi na financovanie z Ruska. Najčastejšie sa spomínali argumenty dokladujúce názor že najpravdepodobnejšie ide o SNS, ĽSNS a z pravicových strán KDH. Dnes by už táto diskusia už nemala žiadny zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: TASR)

Nejde ani tak o to že medzičasom sa objavili mnohé dôkazy o napojenie Ruska na financovanie mnohých nielen extrémistických a neofašistických strán v Európe a o zasahovaní do volebného procesu v mnohých krajinách. Alebo po tom čo na verejnosť unikla nahrávka šéfredaktora časopisu Tibora Rostása, spoluzakladateľa periodika Dušana Budzáka a dnes už bývalého ruského veľvyslanca na Slovensku Pavla Kuznecovova je už potvrdené že Slovensko nie je žiadnou výnimkou. Ide o niečo iné.

Po ruskej agresii na Krym a následnej okupácii a anexii Krymu po obavách Európskych členov NATO a EU z Ruska prijal Barack Obama takzvanú Európsku iniciatívu odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI) ktorá zahŕňa odbornú prípravu síl, nadnárodné vojenské cvičenia a rozvoj vojenského vybavenia a spôsobilostí. Slovenská republika rovnako ako ďalšie členské krajiny NATO a EU z ekonomických dôvodov nedisponuje silami ktoré by dokázali reagovať na všetky hrozby a práve tento nedostatok síl ktoré niekoľko násobne prevyšujú súčasnú veľkosť našich ozbrojených síl nahrádza Slovenská republika účasťou v kolektívnom systéme obrany. To však vyžaduje aby Slovensko bolo v prípade potreby pripravené prijať spojenecké sily ktoré potrebujeme na našu obranu. To okrem iného znamená disponovať dopredu pripravenými kvalitnými vojenskými základňami ktoré by boli schopné prijať spojenecké sily. Práve to bolo cieľom modernizácie leteckých základní na Sliači a Kuchyni.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by aj SNS bola financovaná Ruskými spravodajskými službami. Ak by aj Andrej Danko bol vplyvovým agentom ruských spravodajských služieb. Ak by Peter Gajdoš bol priamo riadený Hlavnou správou rozviedky Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruské Federácie ktorá je u nás skôr známa pod svojim pôvodným menom GRU. Nebolo by to pre našu národnú bezpečnosť väčšou hrozbou ako to čo predviedol Minister obrany a Predseda parlamentu v súvislosti s odmietnutím ponuky USA na modernizáciu leteckých základni na Slovensku.

Jaroslav Naď na začiatku tejto aféry vyslovil domnienku že postoj SNS k modernizácii našich leteckých základní je dôsledok ješitnosti predstaviteľov SNS po tom čo sa Mike Pompeo odmietol stretnúť s kýmkoľvek z SNS. Vtedy to vo mne vyvolalo horké pobavenie. Ale povedzme si úprimne. Na mieste Pompea by ste sa chceli stretnúť s niekým kto sa správa ako agent Ruskej spravodajskej služby snažiaci sa rozvrátiť bezpečnosť Slovenskej republiky - vášho spojenca ? Potom si položte ďalšiu otázku. Naozaj stačí aby sa strana volala národnou aby ste ju volili aj keď zjavne táto strana ohrozuje práve ten národ ktorého menom sa zaštiťuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa že 9 % voličom stačí len to meno.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu