Aké by mali byť?
Odpovedať na otázku aké by mali byť RL ktoré by splnili požiadavky OS SR nie je jednoduché. Vo všeobecnosti by bolo možné povedať že nove RL by sa mali minimálne vyrovnať v niektorých technických parametroch ako napríklad maximálny dosah. Naopak zasadne prekonať by mali súčasné typy v spoľahlivosti, odolnosti RL proti rádioektronickému boju (ECM) a v rýchlosti obnovy informácie o cieľoch.
Súčasný typ P-37MSK má maximálny dosah 320-350 km. Tento dosah je však rovnako ako u všetkých RL závislý na viacerých okolnostiach, pričom z týchto okolnosti jednoznačné dominuje závislosť na RL veľkosti cieľa. Tato hodnota platí pre efektívnu odrazovú plochu (RCS) 10 m2. Dosah proti stíhacím lietadlám s RCS 1 m2 sa tak v reáli pohybuje okolo hodnoty 100 km a proti veľmi malým cieľom, ako sú napr. strely s plochou dráhou letu alebo bezpilotným prostriedkom s RCS 0,1 m2 na hodnote cca 30 km. Tieto 2 hodnoty (dosah pre RCS 1 m2 a 0,1 m2) by mali byť dolnými hodnotami maximálneho dosahu. Je veľmi pravdepodobné že súťažné podklady stanovia požiadavku na dosah nad týmito hodnotami. Na trhu dostupné RL ju spoľahlivo dosahujú a prekonávajú. Napriek tomu že väčšina typov ktoré sa vyskytujú na trhu obnovujú RL informáciu v veľmi krátkych časových okamihoch a niektoré z nich ako GIRAFFE 4A môžu prakticky kontinuálne sledovať záujmový sektor bez otáčania anténnej jednotky. Otázkou je, či tento parameter nastaviť tak aby sa vyradili menej sofistikované ale lacnejšie RL ako napr. TRS-15 ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť obnovy informácii len okolo 5 s. To je však dostatočná hodnota proti v súčasnosti štandardným cieľom. Avšak je to nedostatočná hodnota pre sledovanie veľmi rýchlych cieľov s malou RCS. Ak si však uvedomíme že životnosť RL dosahuje hodnoty 25 a viac rokov je vhodné zvážiť veľmi prísne nastavenie tohto kritéria. Samozrejme by malo byť plnenie ďalších kritérií ako napr. vybavenie identifikačným zariadením v súlade s STANAG 4193, prenos RL informácie vo formáte ASTERIX, interoperabilita podľa STANAG 4312, klimatická odolnosť v súlade s MIL-STD-810, vysoká taktická a strategická mobilita a mnohé ďalšie.
Napriek tomu že trh s RL technikou je veľmi obmedzený. Možné požiadavky OS SR z dodávateľov ktorý sú z zahranično-politických a bezpečnostných dôvodov akceptovateľné spĺňajú typy ako RS GIRAFFE 4A spoločnosti Saab Groop, GROUND MASTER 200 od ThalesRaytheonSystems, TRS-15 od PIT-Radwar S.A. alebo TRML-3D/32 od European Aeronautic Defence and Space Company N.V.. Úspech ostatných RL z tejto kategórie ktoré sú akceptovateľné ako napr. AN/TPS-80 alebo ELM-2084 je malo pravdepodobný a preto sa sústredíme len na typy v tejto kategórii ktoré sa potencionálne zúčastnia výberového procesu.
GIRAFFE 4A
V roku 2014 s Saab Groop rozhodla rozšíriť svoju úspešnú radu GIRAFFE o ďalšie typy tak aby produkčné portfóliom pokrývalo všetky kategórie RL. GIRAFFE 4A predstavuje skutočne multifunkčný typ ktorý sa mimo úloh vzdušného prieskumu dôkaze plniť úlohy protiraketovej obrany a lokalizácie delostreleckých systémov. Kompaktné riešenie RL ktorý je inštalovaný v jednom 6 m ISO kontajnery umožňuje rýchle zaujatie a opustenie priestoru pôsobenia (menej ako 10 resp. 5 minút) a umožňuje prepravovať RL prostredníctvom taktického dopravného lietadla C-130. S popísaných typov predstavuje najsofistikovanejší typ ktorému môže konkurovať len AN/TPS-80. Nedostatkom tohto typu predstavuje fakt že nejde o produkovaný typ ako aj vysoká cena.
Technické parametre:
Typ antény AESA
Frekvenčné pásmo S
Počet otáčok antény za minútu 60/30 /pevná
Max. diaľkový dosah 280 km
Diaľkový dosah delostrelecké projektily/UAS/stealth 100 km
Max. výškový dosah 44 km
Max. počet sledovaných vzdušných cieľov >1000
Max. počet sledovaných striel >100 trajektórii /min
Azimut 360°, Pevná anténa 40-120°
Elevácia >70°

GROUND MASTER 200
GROUND MASTER 200 od ThalesRaytheonSystems na rozdiel od GIRAFFE 4A už predstavuje produkovaný typ. V súčasnej dobe bolo dodaných 4 ks RL do neznámej krajiny (pravdepodobne stredná Ázia) a výrobca eviduje objednávku od Spojených arabských emirátov na 17 RL v celkovej cene 300 mil. eur. Napriek tomu že GROUND MASTER 200 nedosahuje takú technologickú úroveň ako GIRAFFE 4A a dosahuje mierne nižšie výkonové parametre. Vyrovná sa konkurentovi v prepraviteľnosti a poskytuje rovnakú mieru unifikácie s ďalšími RL svojej produkčnej rady ako GIRAFFE 4A. To je ak bude v budúcnosti potrebné doplniť RL stredného dosahu o RL iných výkonových charakteristík.
Technické parametre:
Typ antény AESA
Frekvenčné pásmo S
Počet otáčok antény za minútu 40/20
Max diaľkový dosah 250 km
Max výškový dosah 24,3 km
Azimut 360°

TRS-15
Poľský radar TRS-15 od spoločnosti PIT-Radwar S.A. predstavuje technologicky najmenej sofistikovaný typ RL. Oproti konkurentom poskytuje nižšiu mieru rýchlosti obnovy informácii, nemožnosť zisťovať polohu delostreleckých systémov a trajektóriu striel ako aj ďalších parametrov. Systém je zložený z anténnej jednotky (6 m ISO kontajner), zobrazovacej jednotky (6 m ISO kontajner) a 2 x zdrojový agregát. To výrazne zhoršuje prepravitelnosť RL. Výhodou tohto RL je však nižšia obstarávacia cena. RL TRS-15 je v súčasnej dobe zavedený len do výzbroje poľských ozbrojených síl.
Technické parametre:
Frekvenčné pásmo S
Počet otáčok antény za minútu 12/6
Max. diaľkový dosah 240 km
Max. výškový dosah 30 km
Max. počet sledovaných vzdušných cieľov 256
Azimut 360°
Elevácia 30°

TRML-3D/32
TRML-3D/32 od European Aeronautic Defence and Space Company N.V. predstavuje opäť kompaktne riešenie inštalovane v jednom ISO kontajnery. Technologicky predstavuje rozvinutie technológie RL pre sledovanie nízkoletiacich cieľov tak aby sa výkonové parametre posunuli do pásma RL stredného dosahu, čomu odpovedá aj zvolenie odlišného frekvenčného pásma. Nižšie dosahované výkony tohto RL však neodradili relatívne početnú skupinu odberateľov ku ktorým patrí napr. Nemecko, Litva alebo Holandsko. Predstavuje tak najviac overený typ z tejto skupiny RL.
Technické parametre:
Typ antény PESA
Počet otáčok antény za minútu medzi 6 až 30
Frekvenčné pásmo C
Azimut 360°
Max diaľkový dosah >200 km
Max. výškový dosah 20 km
Max. počet sledovaných vzdušných cieľov >400
Na zaver je potrebné dodať že zajtra ministerstvo obrany v prezentácii predstaví potencionálnych uchádzačov o dodávku nových RL pre OS SR. To pravdepodobne povedie k rozšíreniu informovanosti o tejto pripravovanej modernizácii a bude možné omnoho presnejšie predpovedať ďalší vývoj v tomto v tomto výberovom konaní.