Chmelár hrozby nerieši, ale vytvára

Summit v Lisabone, nielenže zoficiálnil novú strategickú koncepciu NATO, ale priniesol aj novú vlnu komentárov, ktoré sa jej venujú. Ani Slovensko v tomto smere nebolo výnimkou. Najrazantnejšie sa do komentovania výsledkov summitu zapojil Eduárd Chmelar, ktorý najprv v STV ostro označil NATO za inštitúciu, ktorej stratégia je postavená na porušovaní medzinárodného práva, a potom túto teoriu ďalej rozviedol vo svojej analýze uverejnenej v Pravde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Osobne si vždy (aj keď nemôžem povedať, že rád) pozriem nazory Eduarda Chmelára, pretože ho považujem za najzaujímavejšieho lavicového mysliteľa súčasneho Slovenska, ale nemôžem nereagovať na závery prezentované v spomenutej relacii a analýze.

Označiť novú strategickú koncepciu ako aj koncepciu z roku 1999 za dokument v rozpore s chartou OSN dokáže len ten, kto oba dokumenty spolu s Washingtonskou zmluvou nepozná. Na to aby človek odmietol takýto názor stačí, ak pozná prvý bod prvého članku Charty OSN, ktorý jednoznačne hovorí o tom, že úlohou OSN je udržiavanie mieru a bezpečnosti a za tým účelom konať učinné kolektívne opatrenia, aby sa predošlo a odstránilo ohrozenie mieru a aby boli potlačené útočné činy alebo iné porušenie mieru a aby pokojnými prostriedkami v shode so zásadami spravodlivosti a medzinarodneho práva bolo dosiahnuté riešenie sporov a situácií, ktoré by mohli viesť k porušeniu mieru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V druhom bode prvého článku Charta OSN hovorí, že vzťahy medzi krajinami majú byť založené na úcte, rovnopravnosti a sebeurčení národov. Hoci z vyššie uvedeného vyplýva OSN stavia zachovanie mieru za svoju hlavnu ulohu, Charta OSN nie je naivný dokument, a tak zároveň v článku 51 jednoznačne vychádza, že každý člen OSN má právo na sebaobranu a kolektívnu obranu, ak je mier porušený, alebo ak člensky štat bol terčom útočného činu.

Po prevedení do bežnej ľudskej reči vo svojej novej koncepcii NATO nehovorí, ako to chybne intepretuje pan Chmelár, že má právo si robiť čo chce. Nová koncepcia rovnako ako tá z 99 uvádza len to, že členovia NATO sú si vedomí faktu, že brániť sa neznamená bojovať len na svojom území a na základe toho faktu konajú v Afganistane.

SkryťVypnúť reklamu

Nová smernica konštatuje, že chrániť mier, základné ľudské práva a základné slobody tak, ako deklaruje Charta OSN neznamená prizerať sa ako niekto spomínané práva porušuje alebo ohrozuje mier, ale uvádza, že v prípade potreby ak je to primerané k forme porušovaniu ľudských práv a základných slobôd a ohrozeniu mieru, aj v podobe obmedzenia suverenity štátu vojenským zásahom, ako sa to udialo počas útoku na Juhoslaviu alebo Irak pričom to v ziadnom pripade nieje v rozpore s Chartou OSN.

NATO v novej koncepcii rovnako nehovorí, že konať bude podľa svojej vôli a následky nech nesú všetci. Nová koncepcia uvádza, že hrozby, proti ktorým bojuje v Avganistane alebo v Indickom oceáne nie sú hrozbou len pre USA a NATO, ale aj pre Rusko, Činu alebo Indiu. Je preto oprávnené, aby aj tieto krajiny niesli svoj diel zodpovednosti najmä ak z Afganistanu je bližsie do Ruska Činy ako do USA a Európy (čo napríklad Rusko už dávno zistilo v Čečensku).

SkryťVypnúť reklamu

Na spomenutej relácii a analýze je zarážajúci ešte jeden moment. Ak opomeniem fakt, že deformovaný pohľad na medzinárodné vzťahy a bezpečnosť, takto prezentovaný v médiách ohrozuje predovšetkým našu bezpečnosť. Ani po týždni nikto zo zodpovedných naň nedokázal adekvátne reagovať. Nechuť reagovať na takéto názory je zo strán skutočných bezpečnostných analytikov dlhodobo badateľná. Tým obdivuhodnejšia bola vôbec ochota štatneho tajomníka Roberta Ondrejčaka stretnuť sa v diskusii Eduardom Chmelárom. Avšak aj u neho nakoniec prevládla beznádej z neakceptovania realii. Pokým si však ľudia, ktorých hlas by mal zaznieť, práve v takomto prípade povedia, že to nemá zmysel, bude spoločnosť počuť len nesprávne a deformované názory, ktoré prijme za svoje a nebude rozlišovať rozdiel medzi slovným spojením „plniť záväzky NATO" a spojením „pchať sa do zadku imperialistickým neokolonialistom". Nejedná sa totiž o synonymum ako to interpretuje súčasna slovenská ľavica alebo slovenská extrémna nacionalistická pravica, ale znamená to „važiť si mier, ľudské práva a slobody a vedieť ich chrániť".

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu