Aténska agora – viedla cez ňu aj cesta Slovenska do EÚ

Priama demokracia: žrebovanie do funkcií, črepinový súd a beztrestné zabíjanie tyranov.

 Aténska agora – viedla cez ňu aj cesta Slovenska do EÚ
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Od Dipylonskej brány, hlavnej brány v mestskom opevnení Atén, cez centrálne námestie Aténskej agory, viedla Panathénajská cesta. Bola krátka, dlhá iba 1080 metrov, no vošla do dejín. V staroveku bola každoročne centrom najdôležitejšej udalosti v starovekých Aténach, štvordňového bujarého festivalu. Na jeho závere po nej kráčal cez agoru Panathénajský sprievod, aby v chráme Erechtheion na Akropole vzdal hold patrónke mesta, bohyni Aténe. Spomínate si, ako cez Aténsku agoru „kráčalo“ aj Slovensko? Áno, tadiaľto viedla cesta našej krajiny v apríli roku 2003, aby sme v máji 2004, po splnení kritérií, „dokráčali“ do Europskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slávnostným podpísaním Zmluvy o pristúpení v aténskej Stoe Attala sa dňa 16. apríla 2003 zavŕšil dlhý a náročný proces rokovaní medzi členskými krajinami Európskej únie a desiatimi kandidátmi na vstup do EÚ, vrátane Slovenska.

Prístupovú zmluvu, ktorá mala od mája 2004 rozšíriť EÚ aj o Slovensko, podpísali v Stoa Attala vtedajší prezident Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda, šéf diplomacie Eduard Kukan a hlavný vyjednávač za Slovensko Ján Figeľ. Nasledovalo úspešné májové referendum v roku 2003, a od 1. mája 2004 sme sa stali plnohodnotnými členmi Európskej únie.

Iste ste si všimli, že na úvodnej fotke je chybná informácia, za stolom nevidíme pri Mikulášovi Dzurindovi Eduarda Kukana, ale Rudolfa Schustera. Rovnako ako bývalý český prezident Václav Klaus, aj náš prezident sa rozhodol vycestovať na summit EU do Atén iba deň pred začiatkom jeho konania, možno preto niektoré zahraničné médiá chybne identifikovali nášho prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
Podpisovanie Zmluvy o pristúpení Rudolfom Schusterom, prezidentom Slovenskej republiky a Mikulášom Dzurindom, predsedom vlády Slovenskej republiky.
Podpisovanie Zmluvy o pristúpení Rudolfom Schusterom, prezidentom Slovenskej republiky a Mikulášom Dzurindom, predsedom vlády Slovenskej republiky.  (zdroj: Foto: CVCE.eu)
Grécko, ktoré na obdobie prvého polroku 2003 prevzalo predsedníctvo Rady EÚ a organizovalo summit, symbolicky vybralo za miesto slávnostného podpisu Prístupovej zmluvy historickú budovu Stoa Attala v Aténskej agore.
Grécko, ktoré na obdobie prvého polroku 2003 prevzalo predsedníctvo Rady EÚ a organizovalo summit, symbolicky vybralo za miesto slávnostného podpisu Prístupovej zmluvy historickú budovu Stoa Attala v Aténskej agore.  (zdroj: Foto: CVCE.eu)
  • Ceremónia podpisovania Prístupovej zmluvy ja aj na krátkom videu:

https://www.youtube.com/watch?v=H96k63b5iW8

Ak sa chystáte do Atén a zaujíma vás história, odporúčam pozrieť si pred cestou dolu uvedené webové stránky, sú určené pre študijné účely. V blogu použijem aj:

Aténska agora – centrum spoločenského života v staroveku

V 6. storočí pred Kr. si séria politických udalostí v Aténskom mestskom štáte vyžiadala vytvorenie verejného priestoru, vhodného na zhromažďovania občanov. Preto štát vyvlastnil územie na vytvorenie agory. Agora znamená "otvorený priestor na zhromažďovanie". Domy, ktoré sa tu nachádzali, boli zbúrané a oblasť sa stala predmetom intenzívneho skrášľovania krajiny, vrátane vybudovania Panathénajskej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Vydajme sa spoločne na prechádzku Aténskou agorou, obchodným a politickým centrom mesta, ktoré už v 6. storočí pred Kr. uplatňovalo koncept demokracie, bolo tiež centrom vzdelávania, filozofie a kultúry. Dnes narúšajú kľud agory iba turisti, ale pred dva a pol tisícročím tu kypel život, obyvatelia sa tu stretávali za rôznymi účelmi. Agora bola trhom, sídlom vlády, centrom kultu, pracoviskom aj miestom zábavy. Svoju konečnú podobu, ostatky ktorej pri prechádzke uvidíme, agora dosiahla v 2. storočí n.l., počas rímskeho obdobia.

Takto nejako Aténska agora vyzerala v polovici 5. storočia pred Kr. Z objektov identifikujeme Hefaistov chrám, administratívne budovy a Južnú Stou (čosi ako tržnicu). Stred námestia je prázdny, vedie cezeň Panathénajská cesta od brány Dipylos na Akropolu.
Takto nejako Aténska agora vyzerala v polovici 5. storočia pred Kr. Z objektov identifikujeme Hefaistov chrám, administratívne budovy a Južnú Stou (čosi ako tržnicu). Stred námestia je prázdny, vedie cezeň Panathénajská cesta od brány Dipylos na Akropolu. (zdroj: video: Prehliadka klasických Atén)

Agora bola niekoľkokrát vyplienená a zničená, okrem iného Peržanmi v roku 480 pred Kr., Rimanmi za vlády Sullu v roku 86 pred Kr., a Herulmi v roku 267 n.l.. V 5. storočí sa ňou prehnali hordy Alarichov, Vizigótov a Attilových Hunov. Po nájazdoch Slovanov v roku 580 bola opustená a znovu osídlená až v 10. storočí. Agora pochádzajúca z archaických, klasických, helenistických a napokon rímskych čias bola zasypaná zeminou, pochovaná pod husto obývanou štvrťou rozpínajúceho sa mesta, až do tej miery, že nikto nevedel kde sa nachádzala.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé vykopávky sa uskutočnili v rokoch 1859 až 1908 v rámci Aténskej archeologickej spoločnosti a v rokoch 1896 až 1897 v rámci Nemeckého archeologického inštitútu. V rokoch 1931 – 1941 sa vykopávky vykonávali pod vedením Americkej školy klasických štúdií v Aténach (ASCSA), s finančnou podporou J. Rockefellera. Práce sa obnovili po vojne v roku 1945 a pokračujú dodnes. Pri odkrývaní areálu Aténskej agory bolo potrebné zbúrať približne 400 moderných budov na ploche približne 12 hektárov.

Na návštevu Aténskej agory sme sa pripravovali už doma, pred cestou. Takýto obraz agory z rímskych čias 2. storočia n.l. sme si niesli zo sebou do Atén.
Na návštevu Aténskej agory sme sa pripravovali už doma, pred cestou. Takýto obraz agory z rímskych čias 2. storočia n.l. sme si niesli zo sebou do Atén. (zdroj: Wikimedia)

Do Aténskej (či Gréckej) agory prichádzame po ceste vedúcej od námestia Monastiraki k pohrebisku Kerameikos pri Dipylonskej bráne. Povedľa nás hrmia vagóny metra, cválajú po ruinách a my názorne vidíme, že oči turistu, z tej agory na obrázku, už neuvidia všetko.

Povrchová trasa metra prechádza aj priestorom starovekej Aténskej agory.
Povrchová trasa metra prechádza aj priestorom starovekej Aténskej agory.  (zdroj: Katarína Gažová)
Vošli sme do Aténskej agory a stojíme na Panathénskej ceste. Začínala pri bráne Dipylos v Kerameiku a končila na Akropole. Vybudovali ju už v 6. storočí pred Kr. a udržiavali aj počas celého rímskeho obdobia.
Vošli sme do Aténskej agory a stojíme na Panathénskej ceste. Začínala pri bráne Dipylos v Kerameiku a končila na Akropole. Vybudovali ju už v 6. storočí pred Kr. a udržiavali aj počas celého rímskeho obdobia.  (zdroj: Vlado Benčík)

Na orientačnej tabuli zisťujeme, čo všetko z ostatkov agory, takej aká tu stála na začiatku 2. storočia n.l., po výstavbe metra už neuvidíme. V strede mapy je objekt označený číslom 12 – Odeion of Agrippa. Ocitáme sa za vchodom hneď pred ním, teda všetko čo je na mape pod Odeonom Agrippu, bolo metrom narušené.

Orientačná tabula zobrazuje hlavné objekty tak, ako stáli v agore počas rímskeho obdobia, na začiatku 2. storočia n.l.. Takmer 1/3 stavieb (v spodnej časti mapy) bola z priestoru agory „odkrojená“ výstavbou metra.
Orientačná tabula zobrazuje hlavné objekty tak, ako stáli v agore počas rímskeho obdobia, na začiatku 2. storočia n.l.. Takmer 1/3 stavieb (v spodnej časti mapy) bola z priestoru agory „odkrojená“ výstavbou metra.  (zdroj: Vlado Benčík)
Tam kde dnes vidíme vagóny metra, stála kedysi budova č. 27 – Royal Stoa. V staroveku ju využívalo aj Dikastérium, ľudový súdny orgán. V roku 399 pred Kr. v nej odsúdili na smrť filozofa Sokratesa.
Tam kde dnes vidíme vagóny metra, stála kedysi budova č. 27 – Royal Stoa. V staroveku ju využívalo aj Dikastérium, ľudový súdny orgán. V roku 399 pred Kr. v nej odsúdili na smrť filozofa Sokratesa.  (zdroj: Vlado Benčík)

Agrippov Odeón, známy aj ako Agrippovo divadlo,

pri ostatkoch ktorého začína naša prehliadka, bola veľká a luxusná stavba. Postavil ju v roku 15 pred Kr. Marcus Vipsanius Agrippa, rímsky generál a zať rímskeho cisára Augusta, ako dar obyvateľom Atén. Jeho výstavbou sa centrum agory zmenilo z obchodného na kultúrne a umelecké centrum. Aténčania, na oplátku, museli Agrippovi postaviť pamätník na Akropole.

Odeon bol pôvodne dvojposchodový amfiteáter s pôdorysom 51x43 metrov, s 19 radmi sedadiel pre tisíc divákov. Zaujímavosťou je, že mal dva vchody, jeden pre VIP hostí. Kultúrne podujatia tu prebiehali až do roku 174 n.l., kedy bol na južnom svahu Akropoly postavený väčší a ešte pompéznejší Odeón Herodesa Attika. Potom sa budova Agrippovho Odeónu využívala najmä na prednášky, jej názov sa zmenil na "gymnázium". V roku 267 n.l., počas plienenia Atén Herulmi, Odeon ľahol popolom.

Dnes zostala z Odeónu len malá časť vchodu, presne štyri podstavce. Jeden podstavec je prázdny, jeden s plastikou monštra s hadím chvostom (pravdepodobne Typhonom). Dva ďalšie sú zakončené sochami Tritónov, polobohov mora. Podľa legendy žili v zlatom paláci so svojim otcom, Poseidonom.

Vchod do Agrippovho Odeónu krášlili podstavce so sochami.
Vchod do Agrippovho Odeónu krášlili podstavce so sochami.  (zdroj: Vlado Benčík)
Socha poloboha Tritóna bola súčasťou vstupu do Odeónu Agrippa.
Socha poloboha Tritóna bola súčasťou vstupu do Odeónu Agrippa.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pri našej prechádzke agorou kráčame po chodníku od Agrippovho Odeonu (12) k Hefaistovmu chrámu (20). Ruiny stavieb č. 22 – 27 sa po výstavbe metra nezachovali, resp. sú mimo areálu prístupného turistom.
Pri našej prechádzke agorou kráčame po chodníku od Agrippovho Odeonu (12) k Hefaistovmu chrámu (20). Ruiny stavieb č. 22 – 27 sa po výstavbe metra nezachovali, resp. sú mimo areálu prístupného turistom.  (zdroj: Vlado Benčík)

V období medzi rokmi 1600 – 1100 pred Kr, celá plocha po ktorej kráčame bola mykénskou nekropolou. Našla sa tu keramika a viacero mykénskych pohrebných komôr s veľkým množstvom pochovaných. Po páde mykénskej civilizácie, asi okolo roku 700 pred Kr., toto miesto stále slúžilo ako cintorín, no začali sa tu už stavať aj obydlia.

Pohľad na Akropolu z chodníka, vedúceho od Odeónu Agrippa k Hefaistovmu chrámu.
Pohľad na Akropolu z chodníka, vedúceho od Odeónu Agrippa k Hefaistovmu chrámu. (zdroj: Vlado Benčík)
Chodník k Hefaistovmu chrámu vedie vedľa sochy rímskeho cisára Hadriána. Obdivoval grécku kultúru a iba kúsok od Aténskej agory, zanechal po sebe Hadriánovu knižnicu (č 14 na mape).
Chodník k Hefaistovmu chrámu vedie vedľa sochy rímskeho cisára Hadriána. Obdivoval grécku kultúru a iba kúsok od Aténskej agory, zanechal po sebe Hadriánovu knižnicu (č 14 na mape).  (zdroj: Vlado Benčík)

Na horizonte, za sochou cisára Hadriána, vidíme skalu Areopág (č. 2 na mape). V staroveku bol Areopág symbolom a sídlom riadenia Aténskeho súdnictva.

Hefaistov chrám

Blížime sa k Hefaistovmu chrámu, je zo všetkých chrámov postavených v dórskom slohu najzachovalejším.
Blížime sa k Hefaistovmu chrámu, je zo všetkých chrámov postavených v dórskom slohu najzachovalejším.  (zdroj: Vlado Benčík)

Rozmery chrámu Hefaista (cca 32 m na dĺžku a 14 m na šírku) nemusia byť až také pôsobivé, ale vzhľadom k polohe na okraji svahu, chrám pôsobí monumentálne, hlavne keď sa naň dívame zdola, od agory.

Hefaistov chrám.
Hefaistov chrám. (zdroj: Katarína Gažová)

Hefaistov chrám bol dokončený v roku 415 pred Kr. a jeho stavba trvala 30 rokov. Vodca Perikles presvedčil Aténčanov, že stavba Parthenónu na Akropole má prednosť a stavebné kapacity sa presunuli tam. Chrám sa skladá: z hlavného obdĺžnikového priestoru nazvaného „cella“, vestibulu „pronaos“ a zadnej časti „opistodomos“. Má 34 vonkajších stĺpov a vnútornú dórsku kolonádu s 11 stĺpmi. Tak ako Parthenón, aj Hefaistov chrám je postavený z pentelského mramoru z neďalekého lomu – Pentelikon.

Od 7. storočia, až do roku 1834 kedy Atény dobyli Turci, chrám slúžil ako grécky ortodoxný kostol.
Od 7. storočia, až do roku 1834 kedy Atény dobyli Turci, chrám slúžil ako grécky ortodoxný kostol. (zdroj: Vlado Benčík)
Reliéfny vlys po obvode stavby zobrazuje Thesea, bojujúceho s obrami.
Reliéfny vlys po obvode stavby zobrazuje Thesea, bojujúceho s obrami.  (zdroj: Katarína Gažová)
Vlys nad zadnou časťou (opistodomos) zaznamenáva boj Lapithov s Kentaurami.
Vlys nad zadnou časťou (opistodomos) zaznamenáva boj Lapithov s Kentaurami. (zdroj: Vlado Benčík)

Po rokoch výskumu a sporov historikov sa prijala teória, že chrám bol pôvodne zasvätený Hefaistovi. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že v staroveku bol obklopený kováčskymi dielňami. Hefaistos, boh ohňa a patrón kováčov, isto drží nad chrámom ochrannú ruku. Všetko je na stavbe pôvodné, v takomto dobrom stave prežila takmer dve a pol tisícročia.

Od Hefaistovho chrámu si vychutnávame panorámu celej agory. V idylickom prostredí aké tu dnes panuje, ľahko je predstaviť si pulzujúce srdce verejného života, skupinky Aténčanov v tógach diskutujúcich o politike, obchodníkov a remeselníkov hlasito ponúkajúcich tovar a služby, ľudí ponáhľajúcich sa do chrámov, alebo do Odeonu za kultúrou, alebo len tak posedávajúcich pri fontánach, odpočívajúcich v tieni nízkych stromov.

Pohľad na agoru od Hefaistovho chrámu. Je fajn keď pri našich potulkách svetom, pri fotení môžem „súperiť“, nie vždy úspešne, s mojou vnučkou.
Pohľad na agoru od Hefaistovho chrámu. Je fajn keď pri našich potulkách svetom, pri fotení môžem „súperiť“, nie vždy úspešne, s mojou vnučkou. (zdroj: Katarína Gažová)
Aténska agora, staroveké srdce Atén. Pohľad od Hefaistovho chrámu.
Aténska agora, staroveké srdce Atén. Pohľad od Hefaistovho chrámu.  (zdroj: Vlado Benčík)

Aj keď vidíme len pozostatky agory, uvedomujme si, že význam tohto miesta musel byť obrovský. Práve tu vznikla a rozkvitala aténska demokracia. Bol to priestor využívaný k diskusii o filozofii, politike, udalostiach, náboženstve a právnych záležitostiach, spolu s trhoviskom a priestorom pre kultúru.  Boli tu verejné a obecné budovy, rovnako ako parky, stromy, fontány a sochy. Na týchto miestach sa prechádzali a filozofovali také geniálne mozgy, akými boli: Pytagoras, Sokrates, Sofokles, Euripides, Platón, Aristoteles, Diogenes, Archimedes, a ďalšie a ďalšie svetu známe osobnosti. Existuje na svete mesto s takouto koncentráciou múdrych, hoci niekedy aj vyšinutých, intelektuálov?

Centrum aténskej „administratívy“ na agore – ako sa uplatňovala priama demokracia

Cestou po chodníku k Hefaistovmu chrámu sme po ľavej ruke míňali základy stavieb, ktoré zohrali pri uplatňovaní priamej demokracie v starovekých Aténach mimoriadne dôležitú úlohu. Pracovala v nich aténska demokratická „mestská rada“.

Ruiny objektov v ktorých pracovala Bula (známejšia ako Rada 500), akási staroveká "mestská rada", ležia naľavo od chodníka po ktorom sme kráčali k Hefaistovmu chrámu. Najbližšie vidíme základy starého Bouleuterionu/Metroonu, starej "radnice".
Ruiny objektov v ktorých pracovala Bula (známejšia ako Rada 500), akási staroveká "mestská rada", ležia naľavo od chodníka po ktorom sme kráčali k Hefaistovmu chrámu. Najbližšie vidíme základy starého Bouleuterionu/Metroonu, starej "radnice".  (zdroj: Vlado Benčík)

Po prehliadke Hefaistovho chrámu pokračujeme chodníkom vedúcim po okraji svahu, smerom ku skale Areopagos. Ocitáme sa na opačnej strane „administratívneho priestoru“, na mieste označenom na obrázku červeným krúžkom.

Pri prechádzke agorou sme sa dostali do bodu označeného na mape červeným krúžkom. V ďalšom sa budeme venovať objektom označeným číslami 16, 18 a 19.
Pri prechádzke agorou sme sa dostali do bodu označeného na mape červeným krúžkom. V ďalšom sa budeme venovať objektom označeným číslami 16, 18 a 19.  (zdroj: Vlado Benčík)

Priama demokracia

"V demokracii," napísal grécky historik Hérodotos, "je prvá tá najkrajšia z cností, rovnosť pred zákonom."

V Aténskom mestskom štáte platila od roku 593 pred Kr. Solónova ústava. Bola založená na rozdelení obyvateľstva podľa majetku do štyroch majetkových skupín. Podľa toho boli odstupňované aj ich politické práva. Aténski aristokrati mali monopol na politické rozhodovanie, čo samozrejme vyvolávalo nespokojnosť u nemajetnejších vrstiev, armády a námorníctva,

Posledným tyranom ktorý vládol Aténam bol Hippias, utiekol z mesta, keď ho v roku 510 pred Kr. napadla Sparta. O tri roky neskôr, v roku 507 pred Kr., aténsky aristokrat Kleisthenes zaviedol systém politických reforiem, ktoré nazval demokracia, teda "vláda ľudu" (z demos, "ľud", a kratos, "moc"). Bola to prvá známa demokracia na svete.

Kleisthenes urobil prvý krok k demokracii tým, že zrušil rozdelenie obyvateľstva podľa majetku, nahradil ho rozdelením podľa územnej príslušnosti (bydliska). Tým vznikli základné jednotky územnej organizácie - "démos" . Po spojení niekoľkých "démos" vznikli väčšie územné celky - "fýly". Aténsky mestský štát (mesto, pobrežie, vnútrozemie) bol podľa územného členenia rozdelený na 10 fýlý. Hovoríme o desiatich aténskych kmeňoch.  

Demokracia v Aténach sa zďaleka netýkala všetkých. Ženy sa nepovažovali za psychologicky vhodné na politiku, predstava o žene v politickej funkcii bola na smiech. Dramatik Aristofanes v roku 375 pred Kr. napísal komédiu „Zhromaždenie žien“. Bola o chaose ktorý by zavládol, keby sa ženy chytili "kormidla".

Aby sa človek žijúci v Aténskom mestskom štáte mohol zúčastniť na demokratickom režime, musel byť mužom a Aténčanom. Keďže neexistovali rodné listy na preukázanie rodičovstva (ani testy DNA :-)) , politický život mladého aténskeho muža sa začínal, keď ho jeho otec predstavil na miestnom démose (územnej politickej jednotke) tým, že prisahal, že je jeho otcom, a priviedol svedkov, ktorí to potvrdili. Predstavy o tom, koľko dospelých aténskych mužov žilo v 5. storočí pred Kr., sa rôznia, historici ich počet odhadujú na približne 30-tisíc. Všetci si boli rovní, každý občan (okrem otrokov, cudzincov a žien) mal právo voliť a zastávať úrady. Úrady boli obsadzované žrebovaním, okrem úradu stratéga, ktorý bol volený v každom kmeni z najvhodnejších kandidátov hlasovaním, čím vznikol zbor 10 stratégov. Tento zbor stratégov v čase vojny velil aténskemu vojsku, v čase mieru mal na starosti výcvik obyvateľov a podobne.

Aténska demokracia bola priamou demokraciou, uplatňovala sa pomocou troch dôležitých inštitúcií.

  •       Eklézia,

    čiže ľudové zhromaždenie všetkých Aténčanov, bolo zvrchovaným vládnym orgánom Atén. Každý Aténčan, dospelý slobodný občan mužského pohlavia, sa mohol zúčastniť na zasadnutiach Eklézie. Zhromaždenia sa konali až 40-krát ročne, na svahu pahorku západne od Akropoly, nazývanom Pnyx (na mape vpravo – hore, č.3). Eklézia bola uznášania schopná vtedy, ak sa zasadnutia zúčastnilo najmenej 5-tisíc Aténčanov.

Na zasadnutiach Eklézia rozhodovala o vojne a zahraničnej politike, schvaľovala a revidovala zákony, schvaľovala alebo odsudzovala správanie verejných činiteľov,... (Medzi právomoci Eklézie patril napríklad aj ostrakizmus, pri ktorom mohol byť občan, snažiaci sa o návrat tyranie, vylúčený na 10 rokov z aténskeho mestského štátu.) Zhromaždenie prijímalo rozhodnutia jednoduchou väčšinou hlasov.

Pnyx – miesto na ktorom zasadalo zhromaždenie Aténčanov – Eklézia

Na kopec Pnyx, na ktorom sa od roku 507 pred Kr. zhromažďovali Aténčania aby tu usporadúvali svoje ľudové zhromaždenia, sa z areálu agory nedostanete. My sme však toto miesto, mimoriadne dôležité pri uplatňovaní priamej demokracie, obísť nemohli.

Stojíme na kopci Pnyx (č. 3 na mape agory). Na tomto mieste sa konali zhromaždenia Eklézie. Aténska agora, z ktorej vidíme Stou Attala, je dole pod nami.
Stojíme na kopci Pnyx (č. 3 na mape agory). Na tomto mieste sa konali zhromaždenia Eklézie. Aténska agora, z ktorej vidíme Stou Attala, je dole pod nami.  (zdroj: Vlado Benčík)
PNYX - miesto zhromaždení Eklézie, najvyššieho riadiaceho orgánu v demokratických Aténach.
PNYX - miesto zhromaždení Eklézie, najvyššieho riadiaceho orgánu v demokratických Aténach.  (zdroj: video: Prehliadka klasických Atén)
Pnyx - miesto zhromažďovania občanov Atén k zasadaniam Eklézie, najvyššieho riadiaceho orgánu demokratického mestského štátu.
Pnyx - miesto zhromažďovania občanov Atén k zasadaniam Eklézie, najvyššieho riadiaceho orgánu demokratického mestského štátu.  (zdroj: Katarína Gažová)
Pnyx – tu sa zhromažďovalo, 40-krát do roka, viacej ako 5-tisíc Aténčanov Eklézie, zvrchovaného vládneho orgánu Atén, aby rozhodovali o prijatí zákonov, vyhlásení vojny, ostrakizme, ....
Pnyx – tu sa zhromažďovalo, 40-krát do roka, viacej ako 5-tisíc Aténčanov Eklézie, zvrchovaného vládneho orgánu Atén, aby rozhodovali o prijatí zákonov, vyhlásení vojny, ostrakizme, .... (zdroj: Vlado Benčík)

Sokratovo väzenie - nájdete ho v borovicovom lese, asi 200 m od Pnyx

Hrdelné tresty vyrieknuté ľudovým súdom sa v demokratických Aténach nevykonávali obesením a ani sťatím hlavy, odsúdencovi bol hneď po vyrieknutí rozsudky smrti podaný silný odvar bolehlavu. Sokrates mal vraj „šťastie“, podľa jedného starého zákona, v Aténach nesmel byť nikto popravený počas plavby slávnostnej lode z Atén na posvätný ostrov Délos, k bohovi Apolónovi. A to bol práve prípad Sokrata, niekoľko dní musel stráviť pred smrťou vo väzení. Podľa tradície (a označení na mape Atén), za Sokratovo väzenie sa považujú tri vedľa sebe do skaly vytesané jaskyne, ktoré môžete nájsť po ceste od zhromaždišťa Pnyx na vrchol pahorku Filoppapos.

Sokratovo väzenie, tak sú na mape Atén označené tri neveľké jaskyne na pahorku Filoppapos, v ktorých mal filozof Sokrates stráviť niekoľko dní pred smrťou.
Sokratovo väzenie, tak sú na mape Atén označené tri neveľké jaskyne na pahorku Filoppapos, v ktorých mal filozof Sokrates stráviť niekoľko dní pred smrťou.  (zdroj: Vlado Benčík)

Vráťme sa nazad na agoru, na miesto označené na mape červeným krúžkom. Sme na mieste, na ktorom pracovala Bula (Rada 500). Od začiatku 5. storočí pred Kr. pracovala táto "mestská rada" v objektoch, ktoré sú označené číslami 16, 18 a 19.

  • Bula, je známejšia ako Rada 500

    Rada 500 bola dôležitou politickou inštitúciou. Bola to skupina 500 mužov, po 50 z každého z desiatich aténskych kmeňov. Zástupcovia kmeňa do Rady boli zvolení žrebom a v Rade pôsobili jeden rok. Na rozdiel od Eklézie, Rada sa schádzala každý deň a vykonávala väčšinu praktickej práce pri správe vecí verejných.

Dohliadala na štátnych zamestnancov a mala na starosti veci ako námorné lode (triéry) a vojenské kone. Rokovala s veľvyslancami a zástupcami iných mestských štátov. Jej hlavnou úlohou bolo rozhodovať o tom, aké záležitosti sa budú predkladať Eklézii. Týmto spôsobom diktovalo 500 členov Rady, ako bude fungovať celá spoločnosť.

Nielen zástupcovia kmeňov v Rade, ale aj funkcie v nej sa vyberali žrebovaním a nie voľbou. Náhodný žreb bol teoreticky demokratickejší ako voľby, čistú náhodu predsa nemohli ovplyvniť veci ako peniaze alebo popularita. Systém žrebovania tiež zabránil vytvoreniu stálej triedy štátnych úradníkov. ktorí by mohli byť v pokušení využiť vládu na svoj postup alebo obohatenie. Historici však tvrdia, že aj v staroveku bola neraz „košeľa bližšia ako kabát“, výber do Rady nebol vždy len otázkou náhody. Poznamenávajú, že bohatí a vplyvní ľudia - a ich príbuzní - boli členmi Rady oveľa častejšie, ako to malo vychádzať z matematickej pravdepodobnosti.

Už na začiatku 5. storočia pred Kr. Aténčania vybudovali na agore objekty, ktoré využívala Rada 500, dajú sa nazvať mestskou radnicou.
Už na začiatku 5. storočia pred Kr. Aténčania vybudovali na agore objekty, ktoré využívala Rada 500, dajú sa nazvať mestskou radnicou.  (zdroj: video: Prehliadka klasických Atén)

Starý Bouleuterion – stará mestská radnica

Budova v ktorej zasadala Rada 500, stála od roku okolo 500 pred Kr. na mieste č. 18. Bola to budova so štvorcovým pôdorysom, s predsieňou a hlavnou radnou sieňou. Strechu podopieralo päť stĺpov. Po obvode radnej siene boli v niekoľkých radoch za sebou usporiadané drevené lavice. Neskôr, po výstavbe nového Bouleuterionu, starý objekt bol zmenený na Metroon, chrám Domu matky.

Časť ruín starého Bouleuterionu, neskôr chrámu Domu matky.
Časť ruín starého Bouleuterionu, neskôr chrámu Domu matky. (zdroj: Vlado Benčík)

Nový Bouleuterion - nová mestská radnica

bol postavený v roku 412 pred Kr. na mieste č. 19, západne od starej budovy. Nová radnica bola väčšia (22x17 metrov) a dômyselnejšia. Vo vysokom priestore radnej siene bol vytvorený dvanástimi úrovňami mramorových lavíc, polkruhových amfiteáter.

Zvyšky múru patriaceho kedysi novému Bouleuterionu, mestskej radnici.
Zvyšky múru patriaceho kedysi novému Bouleuterionu, mestskej radnici.  (zdroj: Vlado Benčík)
Predstava, ako vyzeral nový Bouleuterion - nová mestská radnica.
Predstava, ako vyzeral nový Bouleuterion - nová mestská radnica.  (zdroj: Wikimedia)

Tholos (č. 16)

bol zrejme najdôležitejšou verejnou budovou v agore. Stavba s kruhovým pôdorysom priemeru 18,3 metra bola postavená okolo roku 470 pred Kr.. Sídlil v nej 50-členný výkonný výbor Rady 500. Ako vieme, každý z 10 aténskych kmeňov bol zastúpený v Rade, na dobu jedného roku, päťdesiatimi členmi – úradníkmi. Všetky kmene sa pri plnení funkcie výkonného výboru striedali v 35-36 dňových intervaloch. Počas roku sa tak pri riadení Rady vystriedali všetky kmene. Na 35 dní sa v Tholose rozložilo 50 úradníkov jedného kmeňa, ktorí tu pracovali non-stop. Všetky náklady výkonného výboru, aj na stravu jeho členov, hradil štát. Tretina z členov výkonného výboru (t.j. 17 mužov) mala „nočnú službu“, v Tholose strávili celú noc, takže zodpovední úradníci boli obyvateľom Atén vždy po ruke. V Tholose boli tiež umiestnené mestské meradlá, úradné váhy a miery aténskeho štátu. 

Základy kruhovej stavby Tholosu.
Základy kruhovej stavby Tholosu. (zdroj: Vlado Benčík)
Kruhový pôdorys Tholosu, najdôležitejšej verejnej/ administratívnej budovy v agore.
Kruhový pôdorys Tholosu, najdôležitejšej verejnej/ administratívnej budovy v agore.  (zdroj: Vlado Benčík)

Stavbu zničili Heruli v roku 267 n.l., no bola obnovená. Jej neskoršia funkcia nie je známa, hoci sa budova využívala až do konca 4. stor. n.l..

  • Dikastérium – súdny orgán v starovekých Aténach,

    Dikastérium bol popri Eklézii a Rade 500 treťou dôležitou inštitúciou pri uplatňovaní demokracie. Platila zásada, že občania majú súdiť záležitosti svojich členov ako celok. Každý rok bola zo zástupcov všetkých kmeňov zostavená skupina 5 000 Dikastov - dobrovoľníkov, ktorí museli byť mužského pohlavia, mať viacej ako 30 rokov a byť občanmi Atén. Funkcionári prijímali žaloby a organizovali súdne procesy. V prípade trestných záležitostí, žrebovaním bolo vybraných 500 Dikastov/porotcov, v občianskych veciach stačilo žrebom vybrať 200 porotcov. Pri zložitejších súdnych procesoch sa ich počet zvyšoval na 1 000, alebo až na 1 500. Rozsudok sa vynášal väčšinou hlasov a nebolo možné voči nemu odvolať sa a ani ho revidovať.

Strany sporu pri súdnom procese zvyčajne hovorili samy za seba, hoci v mene obžalovaného mohli hovoriť aj advokáti. Obidve strany, žaloba i obžaloba, pri súdnom pojednávaní mali vymedzený rovnaký časový priestor. Do roku 378 pred Kr. sa žaloby a dôkazy predkladali ústne, neskôr súdny úradník čítal písomný spis. V Aténach mohol podať žalobu a iniciovať súdny proces, každý občan. Aténčania tak často využívali Dikastériu na potrestanie alebo zahanbenie svojich nepriateľov.

Systém Dikastérie sa obhajoval tým, že pri veľkom počte porotcov znemožňoval zastrašovanie, znižoval pravdepodobnosť podplácania a robil výkon spravodlivosti demokratickejším procesom.

Úradníci Dikastérie, prijímajúci žaloby a organizujúci súdne procesy, pracovali na Areopágu (č. 2 na mape). Samotné súdne procesy sa najčastejšie konali v budove Royal Stoa (č. 27 na mape). Tu bol napríklad 500 člennou porotou v roku 399 pred Kr. odsúdený aj filozof Sokrates na smrť, za bezbožnosť a poburovanie aténskej mládeže.

Areopág

Sídlo úradu Dikastérie, skala Areopág, sa týči nad Aténskou agorou.
Sídlo úradu Dikastérie, skala Areopág, sa týči nad Aténskou agorou.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na skalu Areopág sa zmestila len malá stavba, vedenie Aténskeho súdnictva ju využívalo skôr symbolicky.
Na skalu Areopág sa zmestila len malá stavba, vedenie Aténskeho súdnictva ju využívalo skôr symbolicky. (zdroj: video: Prehliadka klasických Atén.)
Skala Areopág (č.2 na mape), sídlo úradu Dikastérie. Pohľad na Areopág z Akropoly.
Skala Areopág (č.2 na mape), sídlo úradu Dikastérie. Pohľad na Areopág z Akropoly. (zdroj: Vlado Benčík)
K výstupu na skalu Areopág nemusíte stáť v dlhom rade a kupovať si lístok, a je odtiaľ úžasný výhľad. Pohľad z Areopágu na Akropolu stojí za všetko.
K výstupu na skalu Areopág nemusíte stáť v dlhom rade a kupovať si lístok, a je odtiaľ úžasný výhľad. Pohľad z Areopágu na Akropolu stojí za všetko.  (zdroj: Katarína Gažová. )
Panoramatický pohľad na Aténsku agoru z Areopágu. Vľavo vidíme Hefaistov chrám a vpravo budovu Stoa Attala.
Panoramatický pohľad na Aténsku agoru z Areopágu. Vľavo vidíme Hefaistov chrám a vpravo budovu Stoa Attala.  (zdroj: Vlado Benčík)

Gréci sú hrdí na svoju históriu, viete že grécke súdnictvo si zachováva spojenie s históriou a Areopágom dodnes? Najvyšší občiansky a trestný súd v Grécku sa nazýva Areios Pagos.

Naša prechádzka agorou pokračuje. Presúvame sa zo stanovišťa 1 kľukatými chodníkmi medzi ruinami ostatkov stavieb, pod cestou pretínajúcou svah stúpajúci ku skale Areopág a k Akropole, do priestoru označeného na mape krúžkom č. 2, ku Kostolu svätých apoštolov.

Pokračujeme chodníkmi medzi ruinami, zo stanovišťa 1 na miesto 2.
Pokračujeme chodníkmi medzi ruinami, zo stanovišťa 1 na miesto 2.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad na Akropolu (vľavo) a Areopág (vpravo), od Hefaistovho chrámu. Teraz ideme skúmať ostatky stavieb agory, ktoré sú našim pohľadom skryté za porastom, pod cestou v svahu.
Pohľad na Akropolu (vľavo) a Areopág (vpravo), od Hefaistovho chrámu. Teraz ideme skúmať ostatky stavieb agory, ktoré sú našim pohľadom skryté za porastom, pod cestou v svahu.  (zdroj: Vlado Benčík)

Vodné hodiny.

Hneď pri prvých krokoch narazíme na zaujímavosť, miesto, kde na agore stáli vodné hodiny, oficiálne hodiny Atén. Boli skonštruované na konci 4. storočia pred Kr., na prominentnom mieste, pri mestskej radnici, iba kúsok od Tholosu v ktorom boli uložené všetky úradné meradlá Atén. Voda sa k hodinám dostávala akvaduktom z Akropoly. Zariadenie bolo najskôr jednoduché, nádrž z ktorej sa otvorom na dne vypúšťala voda. Poklesom hladiny sa meral 17-hodinový interval. Vypúšťací otvor sa odkrýval za úsvitu. Hodiny boli upravené v 3. storočí pred Kr. doplnením pomocnej nádrže a zabezpečením konštantnej výšky hladiny. Tak sa zabezpečovala konštantná rýchlosť vytekania vody a všetky intervaly hodinovej doby boli „rovnako dlhé“. Vodné hodiny sa využívali až do 2. storočia pred Kr., kedy sa oficiálnymi hodinami stali modernejšie vodné hodiny vo Veži vetrov v Rímskej agore.

Na tomto mieste stáli od konca 4. storočia pred Kr. vodné hodiny. Merali čas od úsvitu, po dobu 17 hodín.
Na tomto mieste stáli od konca 4. storočia pred Kr. vodné hodiny. Merali čas od úsvitu, po dobu 17 hodín.  (zdroj: Vlado Benčík)

Stavby Helenistického obdobia

Pre lepšiu orientáciu a informáciu o priestore v ktorom sa budeme pohybovať, použijem obrázok „helenistickej“ agory z článku „Klasická agora v Aténach“. Vidíme na ňom, čo pribudlo ku „klasickej“ agore a ako agora vyzerala v období 2. storočia pred Kr..

A top view of the Hellenistic Agora. 1. Stoa of Attalos, 2. Arsenal, 3. Metroon, 4. Middle Stoa, 5. South Stoa II, 6. East Building
A top view of the Hellenistic Agora. 1. Stoa of Attalos, 2. Arsenal, 3. Metroon, 4. Middle Stoa, 5. South Stoa II, 6. East Building (zdroj: z článku: Klasická agora v Aténach)

V roku 338 pred Kr., Macedónci porazili južných Grékov pod vedením Atén. Tak bolo územie Grécka zjednotené pod nadvládou macedónskeho kráľa Filipa II. a Atény definitívne stratili svoju nezávislosť a demokraciu.

V Helenistickom období (323-86 pred Kr.), hoci v tejto dobe Grékov ovládali Macedónci, agora zaznamenala veľký stavebný rozvoj. Pribudli nové veľké Stoy, ktoré sa stali dominantou agory: Attalova Stoa č.1, Stredná Stoa č. 4 a Južná Stoa II. č.5. Všetky tieto Stoy boli darované mestu helenistickými kráľmi a rozhodujúcim spôsobom zmenili pôdorys miesta, aby sa viac podobalo agorám najnovších miest helenistických kráľovstiev.

Treba vysvetliť, čo je Stoa. V starovekej gréckej architektúre je Stoa otvorený prístrešok so stĺporadím. Stoa zvyčajne lemovala bočnú stenu dlhej budovy, v ktorej mohli byť predajne, jedálne, kancelárske priestory,…. Prístrešok chránil pred dažďom a umožňoval zhromažďovanie ľudí. Súčasná architektúra pozná Portikus, stĺpovú predsieň pred hlavným vchodom.

Stredná Stoa (Middle Stoa č.4) bola postavená okolo roku 180 pred Kr. ako dar mestu od pontského kráľa Farnaka I. Pontského. Bola to najväčšia, najdlhšia budova Agory, merala 147 metrov na dĺžku a 17,5 metra na šírku. Po celom obvode mala 160 dórskych stĺpov, ďalších 23 iónskych stĺpov rozdeľovalo jej interiéry.

Južná Stoa II. (South Stoa II. č.5) bola vybudovaná v roku 150 pred Kr. na mieste predchádzajúcej Južnej Stoy I. Bola to jednoduchá budova s prístreškom, ktorý podopieralo 30 dórskych stĺpov na severnej strane, zatiaľ čo v južnej stene stála malá fontána. Južná Stoa bola dlhá 93 metrov a široká 8,5 metra a mala prevažne administratívnu funkciu.

Východná budova (East Building č.6) bola vybudovaná ako posledná. Spojila východný koniec Južnej Stoy II. a Strednú Stou, čím vznikol uzavretý priestor, ktorý slúžil ako obchodné trhovisko.

3D predstava, ako vyzeral komplex troch budov, postavených v Helenistickom období na agore: 147 m dlhá Stredná Stoa (Middle Stoa č.4), hore nad ňou kratšia Južná Stoa II. (South Stoa č.5), vľavo hore Východná budova (East Building č.6).
3D predstava, ako vyzeral komplex troch budov, postavených v Helenistickom období na agore: 147 m dlhá Stredná Stoa (Middle Stoa č.4), hore nad ňou kratšia Južná Stoa II. (South Stoa č.5), vľavo hore Východná budova (East Building č.6).  (zdroj: video: Prehliadka klasických Atén)

Takto nejako, ako na 3D obrázku, mohol vidieť okolo roku 100 pred Kr. komplex troch budov pozorovateľ od Hefaistovho chrámu.

Všetky tri stavby boli poškodené pri potláčaní protirímskeho povstania generálom Sullom. V marci 86 pred Kr. dobyl povstalecké Atény a vyplienil aj agoru. Stoe na agore boli definitívne zničené požiarom, počas nájazdu germánskych Herulov v roku 267 n. l..

Dnes, po dvoch tisícročiach, sme pozorovateľmi my, a náš pohľad na priestor je dole na obrázku.

Pohľad od Hefaistovho chrámu na vzdialenejšiu časť ostatkov komplexu dvoch Stoí (Strednej a Južnej) a spojovacej Východnej budovy. Z kedysi honosných budov zostali iba kúsky stĺpov, stojacich po ich obvode.
Pohľad od Hefaistovho chrámu na vzdialenejšiu časť ostatkov komplexu dvoch Stoí (Strednej a Južnej) a spojovacej Východnej budovy. Z kedysi honosných budov zostali iba kúsky stĺpov, stojacich po ich obvode.  (zdroj: Vlado Benčík)

Pri prechádzke agorou sme stretli dvoch velikánov filozofie.

Sokrates a Confucius: Stretnutie

Takto nazval svoje dielo, vytvorené v roku 2021, čínsky umelec Wu Weishan. Dielo bolo vystavené na Aténskej agore v rámci kultúrnych výmen počas Roku kultúry a cestovného ruchu Grécka a Číny (september 2021 - september 2022). My sme ho videli v septembri 2023, takže je v agore umiestnené asi natrvalo.

Sokrates a Confucius: Stretnutie. Dielo čínskeho výtvarníka Wu Weishana o stretnutí dvoch svetových filozofov, umiestnené na agore,
Sokrates a Confucius: Stretnutie. Dielo čínskeho výtvarníka Wu Weishana o stretnutí dvoch svetových filozofov, umiestnené na agore,  

Sokrates, aténsky filozof z konca 5. storočia pred n. l., je všeobecne považovaný za zakladateľa západnej filozofie. Jeho vplyv na neskorších gréckych filozofov bol obrovský, najmä na Platóna a Aristotela, a takmer všetky filozofické prúdy majú svoje korene v ňom. Podobne aj učenie Konfucia, čínskeho filozofa a politika z konca 6. a začiatku 5. storočia pred Kristom, tvorilo základ východoázijskej kultúry a spoločnosti a dodnes má veľký vplyv.

Hoci sa Konfucius a Sokrates nikdy nemohli stretnúť (prvý z nich zomrel 10 rokov pred narodením druhého), Wu Weishan vytvoril scénu, v ktorej si predstavuje dialóg medzi týmito dvoma veľkými mysliteľmi.   

Byzantský Kostol svätých apoštolov

Na mape, ktorá je pri vstupe do agory, Kostol svätých apoštolov by ste hľadali márne. Mal by byť zaznačený blízko stanovišťa č. 2, kde sme sa počas prechádzky dostali, no nie je. Keďže mapa zaznamenáva stav agory v čase 2. storočia n.l., na mape kostol z 10. storočia ani nemôže byť.

Byzantský Kostol svätých apoštolov bol postavený pri Panathénajskej ceste, na troskách rímskeho nymfeuma z 2. storočia. Termín "nymfeum"v rímskej architektúre označuje honosnú stavbu, v ktorej sa nachádzala fontána s pitnou vodou. Nymfeum bolo vyzdobené sochami, zvyčajne sochami a bustami členov cisárskej rodiny. Fontána na agore bola zásobovaná pitnou vodou z Veľkého akvaduktu, ktorý spájal horu Penteli s Aténami. Stavba akvaduktu a nymfeuma na agore sa pripisuje cisárovi Hadriánovi. Jeho nástupca, cisár Antonius Pius, v roku 140 n.l. dokončil veľkolepý projekt zásobovania pitnou vodou Atén. Na mieste nymfeuma na agore, ktoré bolo dostatočne vysoko nad okolím, sa zbiehalo niekoľko vodovodov prichádzajúcich z rôznych oblastí Attiky.

Vo vnútri kostola sa nachádzajú fresky zo 17. storočia. Potvrdili sa skúsenosti predchádzajúcich cestovateľov, do kostola sme sa nedostali, býva veľmi zriedkavo otvorený.
Vo vnútri kostola sa nachádzajú fresky zo 17. storočia. Potvrdili sa skúsenosti predchádzajúcich cestovateľov, do kostola sme sa nedostali, býva veľmi zriedkavo otvorený.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na tomto mieste sa zbiehalo v 2. storočí n.l. niekoľko akvaduktov, cisár Pius tu vybudoval vodovodný uzol Atén.
Na tomto mieste sa zbiehalo v 2. storočí n.l. niekoľko akvaduktov, cisár Pius tu vybudoval vodovodný uzol Atén.  (zdroj: Vlado Benčík)

Attalova Stoa - múzeum agory

Našom poslednou zastávkou pri prechádzke agorou je Stoa Attala, č. 13 na mape. Veľkolepú budovu dal postaviť okolo roku 150 pred Kr. Attala II., kráľ mesta Pergamon na severozápade Malej Ázie. Bol to dar mestu Atény za vzdelanie, ktoré tu získal v mladosti u starogréckeho filozofa Karneadesa z Kyrény.

Attalova Stoa bola zničená pri nájazde Herulov v roku 267 n.l..Spustošené Atény potrebovali vybudovať obranný múr a tak ruiny Attalovej Stoe (a tiež Hadriánovej knižnice na Rímskej agore) sa stali jeho súčasťou.

Po stáročiach sa na Attalovu Stou zabudlo, zo zabudnutia sa vynorila až v roku 1861, v súvislosti s výstavbou Metropolitnej železnice. Vtedy bol objavený v kameni vytesaný nápis, označujúci kráľa Attala II. ako darcu Stoe. Americká škola klasických štúdií v Aténach vykopala Stou v rokoch 1949 až 1953. Bolo rozhodnuté obnoviť budovu tak, aby slúžila ako múzeum archeologických nálezov z agory. Stoa bola v rokoch 1953-56 prestavaná tak, aby sa stala čo najvernejšou kópiou pôvodnej stavby. Stojí na pôvodných základoch a do stavby sa zabudovalo čo najviac pôvodných materiálov (pentelický mramor, vápenec z Pirea, strešné škridly z Attiky,...).

Pohľad na Attalovu Stou od Hefaistovho chrámu.
Pohľad na Attalovu Stou od Hefaistovho chrámu.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľad na Attalovu Stou od ruín Strednej Stoe. Predstavte si, že Stredná Stoa bola rozlohou ešte väčšia ako tá, ktorú vidíte na obrázku. Aj takéto mohutné viacúčelové stavby sa stavali v Aténach pred viac ako dvoma tisícročiami.
Pohľad na Attalovu Stou od ruín Strednej Stoe. Predstavte si, že Stredná Stoa bola rozlohou ešte väčšia ako tá, ktorú vidíte na obrázku. Aj takéto mohutné viacúčelové stavby sa stavali v Aténach pred viac ako dvoma tisícročiami.  (zdroj: Vlado Benčík)
Dórske stĺpy na prízemí a Iónske na poschodí, nesú na Stoe Attala stropy otvorených prístreškov so stĺporadím, portikusov.
Dórske stĺpy na prízemí a Iónske na poschodí, nesú na Stoe Attala stropy otvorených prístreškov so stĺporadím, portikusov.  (zdroj: Vlado Benčík)
Prízemie Stoe Attala. Práve na tomto mieste bola 16. apríla 2003 podpísaná zástupcami Slovenska Prístupová zmluva, na základe ktorej sme sa, po splnení kritérií, stali od 1. mája 2004 členmi Európskej únie.
Prízemie Stoe Attala. Práve na tomto mieste bola 16. apríla 2003 podpísaná zástupcami Slovenska Prístupová zmluva, na základe ktorej sme sa, po splnení kritérií, stali od 1. mája 2004 členmi Európskej únie.  (zdroj: Vlado Benčík)
V portikuse na prízemí sú umiestnené torzá sôch, ktoré boli nájdené pri vykopávkach na území agory. Za všetky aspoň jedna – socha Afrodity z roku 420 pred Kr.
V portikuse na prízemí sú umiestnené torzá sôch, ktoré boli nájdené pri vykopávkach na území agory. Za všetky aspoň jedna – socha Afrodity z roku 420 pred Kr.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pri vykopávkach, okrem sôch, boli nájdené aj reliéfy ktoré zdobili priečelia budov. Tento mramorový reliéf zo 4. storočia pred Kr. oslavuje víťazstvo Kratesa na Panathénskych hrách.
Pri vykopávkach, okrem sôch, boli nájdené aj reliéfy ktoré zdobili priečelia budov. Tento mramorový reliéf zo 4. storočia pred Kr. oslavuje víťazstvo Kratesa na Panathénskych hrách.  (zdroj: Vlado Benčík)
Na prízemí, z ktorého vidíte záber, a rovnako na poschodí, z otvoreného portikusu budovy sa vchádzalo do 21 obchodov. Desať miestností z nich na prízemí  sa zjednotilo do súvislej muzejnej expozície.
Na prízemí, z ktorého vidíte záber, a rovnako na poschodí, z otvoreného portikusu budovy sa vchádzalo do 21 obchodov. Desať miestností z nich na prízemí sa zjednotilo do súvislej muzejnej expozície. (zdroj: Vlado Benčík)

V múzeu na prízemí, je prezentovaná v chronologickom poradí (od neskorého neolitu po rímske a byzantské obdobie) v agore nájdená keramika, sochy, busty, mince, ako aj sklenené a bronzové predmety.

 V múzeu je vystavená keramika, pochádzajúca z obdobia 6. – 3. storočia pred Kr
V múzeu je vystavená keramika, pochádzajúca z obdobia 6. – 3. storočia pred Kr (zdroj: Vlado Benčík)
Na agore bolo počas vykopávok nájdené veľké množstvo rôznych starých mincí.
Na agore bolo počas vykopávok nájdené veľké množstvo rôznych starých mincí.  (zdroj: Vlado Benčík)

Mňa osobne viac ako na agore nájdená keramika, bronzové a sklené predmety, zaujímali exponáty spojené s demokratickým riadením starovekých Atén.

Ostrakizmus

Jedným z politických zákonov novej demokratickej spoločnosti, vytvorenej v Aténach v roku 507 pred Kr.  Kleisthenesom, bol Ostrakizmus. Mal zabezpečiť ochranu demokracie pred tyranmi. Zákon umožňoval vyhnať z aténskeho mestského štátu až na 10 rokov občana, o ktorom ľudový súd hlasovaním rozhodol, že je hrozbou pre demokraciu a ohrozuje štát.

Eklézia (ľudové zhromaždenie) na svojich januárových zasadaniach hodnotila, či niekto z vlastných radov Démosu (mužov Aténčanov), neohrozuje demokraciu. Ak väčšina z kvóra minimálne 5 000 občanov hlasovala o ohrození demokracie kladne, bol stanovený deň a v tom čase sa na veľkej uzatvorenej ploche agory uskutočnilo hlasovanie.

Papyrus, dovážaný z Egypta ako kvalitný materiál na písanie, bol príliš drahý na to aby sa dal pri hlasovaní použiť. Hlinených črepín „ostrakov“ bolo všade dosť a boli zadarmo. Hlasovalo sa teda použitím ostrakov a tak hovoríme o Ostrakizme (Črepinovom hlasovaní). Každý člen Démosu (a iba tých sa demokratické zriadenie týkalo) vyškrabal na hlinenú črepinu meno človeka, ktorý podľa jeho mienky predstavoval najväčšie nebezpečenstvo pre Atény.  Hlasovalo sa vhodením črepiny s vyškrabaným menom potenciálneho tyrana do „urny“. Po odovzdaní hlasu, hlasujúci musel zostať v uzatvorenom priestore agory, aby nemohol hlasovať dvakrát. Hlasovanie bolo platné, ak sa nazbieralo viac ako 6 000 "platných" črepín. V tom prípade ostrakizovaný bol ten občan Atén, ktorého meno sa ocitlo na najväčšom počte črepín. Musel do dvoch dní, na 10 rokov, Atény opustiť. Trestom nebol zbavený majetku, mohol si najať prostredníka na jeho spravovanie.   

Po spočítaní hlasov sa z ostrakmi zaobchádzalo ako s odpadovým materiálom. Črepiny sa lopatami vyhadzovali a používali napríklad na zaplnenie výmoľov na cestách. Vďaka nájdeným ostrakom, poznáme mená väčšiny významných aténskych štátnikov.

Ostraky s menami aténskych politikov, použité pri hlasovaní. Takýchto ostrakov boli na agore a jej okolí nájdené stovky.
Ostraky s menami aténskych politikov, použité pri hlasovaní. Takýchto ostrakov boli na agore a jej okolí nájdené stovky. (zdroj: Vlado Benčík)
Ostraky s menami politikov: Perikles 1; Kimon 2 a Aristeides 3.
Ostraky s menami politikov: Perikles 1; Kimon 2 a Aristeides 3.  (zdroj: Vlado Benčík)

Existovala volebná korupcia pred 2 500 rokmi?

Ostraky (či skôr hlinené výrobky) s menom Themistoklesa. Všetky zhotovil (a možno aj rozdal voličom pred hlasovaním) jeden výrobca. Nie je to dôkaz o korupcii?
Ostraky (či skôr hlinené výrobky) s menom Themistoklesa. Všetky zhotovil (a možno aj rozdal voličom pred hlasovaním) jeden výrobca. Nie je to dôkaz o korupcii?  (zdroj: Vlado Benčík)

Všetky kúsky keramiky na obrázku majú na sebe vyškriabané Themistoklovo meno, v gréčtine  ΘEMISΘOKLES. Podľa grafológov, všetky boli vytvorené, či vyškriabané, tou istou rukou, približne v roku 482 pred Kr.. Boli použité pri hlasovaní o Themistoklovej ostrakizácii. Desiatky takýchto ostrakov boli objavené v studni na severnom svahu Akropoly. Vyzerá to tak, že niekto mal veľký záujem o vyhnanie Themistokla z Atén. Pravdepodobne svoj keramický „výrobok“ rozdával pred hlasovaním Aténčanom, s cieľom ovplyvniť výsledok.

Themistokles (524-459 pred Kr.) bol aténsky politik a generál. Počas prvej perzskej invázie do Grécka bojoval v bitke pri Maratóne (490 pred Kr.). Po Maratóne sa zasadzoval za silné aténske námorníctvo a v roku 483 pred n. l. presvedčil Aténčanov, aby postavili flotilu 200 triér, ktorá sa ukázala ako kľúčová v konflikte s Perziou. Počas druhej invázie velil gréckemu spojeneckému loďstvu v bitkách pri Artemisiu a Salamíne a zohral významnú úlohu pri dosiahnutí rozhodujúceho gréckeho víťazstva.

Po skončení vojen s Peržanmi sa údajne začal odcudzovať Aténčanom a tak bol v roku 471 pred Kr. ostrakizovaný. Odišiel do vyhnanstva v Argu. Spartania, v tej dobe nepriatelia Atén, videli príležitosť zničiť Themistokla a prinútili ho utiecť z Grécka. Zomrel vo vyhnanstve, jeho povesť však bola posmrtne rehabilitovaná a je znovu považovaný za hrdinu Atén.

Ako sa v demokratických Aténach hlasovalo - Kleroterion

Aténčania, aby sa vyhli korupčným praktikám pri výber občanov do štátnych rád, úradov a súdnych porôt, v praxi uplatňovali náhodný výber - Sortition. Základný princíp procesu sortície vychádza z pevného presvedčenia, že "moc korumpuje". Preto demokratickí Aténčania denno-denne žrebovali, napríklad pri výbere porotcov do Dikastériuma na daný deň, alebo ku konkrétnemu súdnemu procesu. K náhodnému výberu formou žrebovania používali nástroj – Kleroterion, jeho torzo je exponátom múzea.

V múzeu je vystavené torzo Kleroteria, nájdené na agore. Na informačnom panely je vysvetlené jeho používanie.
V múzeu je vystavené torzo Kleroteria, nájdené na agore. Na informačnom panely je vysvetlené jeho používanie.  (zdroj: Vlado Benčík)

Predstavme si napríklad, že je treba náhodne vybrať 500 porotcov, aby súdili protištátne konanie Sokrata. Porotcovia sa vyberajú z 5 000 členného Dikastériuma, zloženého z 10 aténskych kmeňov, po 50 Dikastov z každého kmeňa. Každý člen Dikastériuma má pridelený žetón – pinakiu. K žrebovaniu sa použije Kleroterion, kamenná  doska s narezanými radmi štrbín, zostavenými do 10-tich stĺpcov. Každý kmeň má svoj stĺpec.

Najskôr sa vyžrebuje Empektes, vkladateľ žetónov. Žetóny občanov kmeňa umiestni do stĺpca prideleného kmeňu náhodne. V každom riadku s desiatimi štrbinami tak budú žetóny zástupcov všetkých kmeňov.

Ku kameňu je pripevnená rúrka, do ktorej padajú z lievika umiestneného nad ňou, náhodne, čierne alebo biele guľky. Keď po uvoľnení spodného otvoru vypadne z rúrky biela guľka, žetóny umiestnené v prvom riadku a ich majitelia, sa zúčastnia súdneho procesu ako porotcovia. Vypadnutie z rúrky čiernej guľky by znamenalo, že sa žetóny a ich majitelia, z procesu vyradia. Takto sa postupuje v uvoľňovaní guľôčok, vyraďovaní alebo priraďovaní porotcov do súdneho procesu po riadkoch v Kleroterione dovtedy, pokiaľ sa nenazbiera potrebný počet 500 porotcov.   

Na youtube je viacero videí, ktoré žrebovanie pomocou Kleroterionu približujú.

Torzo Kleroterionu. Nepochopil som, prečo bolo na tomto Kleroterione (a na panely pri ňom tiež) až 11 stĺpcov, keď demokratické Atény boli rozdelené na 10 kmeňov.
Torzo Kleroterionu. Nepochopil som, prečo bolo na tomto Kleroterione (a na panely pri ňom tiež) až 11 stĺpcov, keď demokratické Atény boli rozdelené na 10 kmeňov.  (zdroj: Vlado Benčík)

Zákon proti tyranii - voľné zabíjanie tyranov

V roku 338 pred Kr. porazil Filip II. Macedónsky Aténčanov a ďalšie grécke štáty, v bitke pri Chaironei v strednom Grécku. Hoci macedónsky kráľ garantoval aténsku demokraciu, stále existovali obavy, ktoré boli o niekoľko rokov neskôr viac ako opodstatnené, že ambiciózni muži, ktorí sa usilujú o priazeň Macedóncov, by mohli rozvrátiť vládu. Preto bol o dva roky neskôr, v roku 336 pred Kr., prijatý Zákon proti tyranii. Je vytesaný v mramorovej stéle: "Nech je rozhodnuté Nomothetai (zákonodarcami): Ak niekto povstane proti ľudu s cieľom tyranizovať alebo sa pripojí k nastoleniu tyranie alebo zvrhne aténsky ľud alebo demokraciu v Aténach, ten, kto zabije toho, kto robí niektorú z týchto vecí, bude bez viny. ...“. Text ukladá v závere: „Tajomník Rady napíše tento zákon na dve stély a jednu z nich postaví pri vchode do Areopágu ... a druhú v Zhromaždení“.

Nad textom v stéle je reliéf zobrazujúci Demokraciu, ktorá korunuje Demos (aténsky ľud).

Zákon proti tyranii zakazoval spoluprácu s tými, ktorí plánujú protidemokratický prevrat a vyzýval na oslobodenie každého, kto zabije tyrana a mal by byť obvinený z vraždy. Pokiaľ viem, Aténčania nestihli využiť zákon a beztrestne zabiť nejakého tyrana, koniec demokracie bol za dverami.

V roku 336 pred Kr., aténsky ľud odhlasoval Zákon proti tyranii. Je vyrytý do mramorovej stély, reliéf na jej hornej časti zobrazuje aténsky ľud (Démos), ktorý je korunovaný Demokraciou.
V roku 336 pred Kr., aténsky ľud odhlasoval Zákon proti tyranii. Je vyrytý do mramorovej stély, reliéf na jej hornej časti zobrazuje aténsky ľud (Démos), ktorý je korunovaný Demokraciou. (zdroj: Vlado Benčík)

Čo sa pokazilo v aténskej starovekej demokracii?

Sokrates už v 4. storočí pred Kr. predpovedal krátke trvanie demokratického zriadenia. Obviňoval aténsku demokraciu z vyzdvihovania ľudovej mienky na úkor pravdy. V starovekých Aténach o všetkom rozhodovalo ľudové zhromaždenie. To čo sa presadilo v Eklézii, nemuselo byť vždy viazané na fakty alebo pravdu. Pasca aténskej demokracie spočívala v tom, že moc patrila tomu kto dokázal svojou kvetnatou rečou vyvolať emócie, a hoci aj bez faktov a dôkazov, ovplyvniť verejnú mienku, ovládnuť kolektívnu vôľu občanov.

Okrem toho, aténska demokracia sa týkala iba veľmi úzkeho okruhu „démosu“ – Aténčanov, bola šitá na mieru mesta Atén. Moc Atén sa rozšírila postupne na Aténsky námorný spolok a ten sa premenil na Aténsku ríšu. Grécke mestá nemali popri Aténach žiadnu politickú moc, takýto stav bol neudržateľný. Aténska demokracia sa oficiálne skončila v roku 322 pred Kr., keď Macedónsko zaviedlo v Aténach oligarchickú vládu.

Rozlúčenie s Aténskou agorou

Na poschodí Attalovej Stoe.
Na poschodí Attalovej Stoe.  (zdroj: Vlado Benčík)
Pohľadom z poschodia Attalovej Stoe sa lúčime s Aténskou agorou. Toto miesto určite stojí za návštevu.
Pohľadom z poschodia Attalovej Stoe sa lúčime s Aténskou agorou. Toto miesto určite stojí za návštevu.  (zdroj: Vlado Benčík)

Aj keď som o priamej demokracii v starovekých Aténach pred návštevou Atén už čo-to vedel, moje predstavy po vzhliadnutí agory nadobudli celkom iný rozmer. Ak sa ocitnete v Aténach, neobíďte toto multifunkčné miesto, ktoré po stáročia plnilo občianske a sakrálne funkcie.  

Vladimír Benčík

Vladimír Benčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  750x

Každý človek má nejaké túžby a snaží sa, aby niečo dosiahol. Túži po mnohých veciach, pritom sa mu môžu splniť len máloktoré. Mojimi celoživotnými snami bolo slušné fotografovanie, archeológia a cestovanie. Fotoaparát som dostal takmer do kolísky, archeológom som sa nestal, sen o cestovaní si plním po 60-tke. Vitajte na mojom blogu. Rád sa s vami podelím o cestovateľské skúsenosti a zážitky. Dúfam, že vás nimi inšpirujem, motivujem a možno aj pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu