Na Sri Lanke obnovujú trest smrti, nepôjdete si tam zažuvať drogu? - Časť 1/2

Srílanské úrady hľadajú katov, obnovujú trest smrti za drogové delikty. Napriek tomu sa tam Betel (indonézsky Pinang), ako štvrtá najrozšírenejšia droga na svete, veselo žuje. Prečítajte si o tom a ešte o všeličom inom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Srílanské úrady vyberajú spomedzi 102 záujemcov dvoch morálne a psychicky silných mužov na pozíciu katov, obnovujú trest smrti za drogové delikty. Dosť dobre tomu nerozumiem, štvrtá najčastejšia droga sveta betel, sa tam naďalej legálne predáva a veselo žuje. Prečítajte si o tom a ešte o všeličom inom. Ak ste už na Sri Lanke boli, zaspomínate si, ak ešte nie, dostanete chuť rýchlo hľadať spôsob, ako sa tam čím skôr dostať. Čo vás tam čaká?

Môžete uvidieť kúpajúce sa slony v rieke, neprístupnú Leviu skalu na ktorej sa odohral príbeh zrady a boja o moc, stredoveké kráľovstvo, zlaté jaskynné chrámy, najposvätnejší chrám uchovávajúci jeden zo štyroch zachránených Budhových zubov, nádhernú Kráľovskú botanickú záhradu, rybí trh priamo z rybárskych lodí, uvidíte, z čoho sa skladá betelový žvanec a kopec ďalších zaujímavých vecí. Zaručene si odnesiete domov okrem batikovaných šiat (kúpe ktorých na pláži neodoláte), výborného cejlónskeho čaju a drevenej masky prinášajúcej šťastie, aj veľa neopakovateľných zážitkov. S čím som sa tam stretol ja?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do Colomba, hlavného mesta tejto čarokrásnej a tajomnej krajiny plnej mýtov a legiend sa najčastejšie lieta z Bratislavy cez Dubaj. Ak si zvolíte takúto trasu, do Colomba poletíte v noci a tak po skorom raňajšom prílete, máte k dispozícii, tak ako naša skupina, celý deň.

Sloní park Pinnawala - Prvý deň sme venovali slonom. Slon indický, žijúci na Sri Lanke, je zo všetkých žijúcich živočíchov najpríbuznejším druhom vymrelých mamutov. Pôvodne žili slony vo veľkých počtoch voľne na celom území Sri Lanky. Divoká populácia slonov žijúcich na ostrove sa na začiatku 19. storočia odhadovala na 13-14 tisíc zvierat. Slony však spôsobovali veľké škody na úrode a tak bola v roku 1830 vyhlásená odmena za každé zabité zviera. Najväčším zabijákom bol vraj major Thomas Rogers, zastrelil sám počas 4 rokov viac ako 1500 slonov, vychádza to na jedného slona denne. Slona trafíte ľahšie, ako zajaca, Thomas mal asi najviac munície.

SkryťVypnúť reklamu

Na Sri Lanke vždy prekvital obchod so slonovinou. Vraj ešte aj dnes sa ňou, hlavne v meste Kandy, nelegálne obchoduje.

My sme prvý deň na Sri Lanke využili na návštevu jednej z najobľúbenejších turistických atrakcií, slonieho parku Pinnawala. V roku 1975 vznikol ako sloní útulok pre päť osirelých mláďat, neskôr pribudli nemocné slony. Obrovský turistický záujem o túto atrakciu však postupom času priviedol tunajších mahautov (ľudí ktorí vlastnia slony a tu sa o nich starajú) k myšlienke, vytvoriť tu na ploche 24 árov pre slony životné podmienky, čo najviac sa približujúce voľnej prírode a predávať to ako turistickú atrakciu. Zvieratá sa v parku môžu väčšinu dňa pohybovať voľne a môžu si vytvárať vlastné stáda. Pre každé zviera je denne pripravených 75 kg zelenej potravy: Žije tu okolo 70 slonov, je to vraj najväčšie slonie stádo, chované v zajatí na svete. Slony všetkých generácií tu môžete pohladkať, nakŕmiť a vidieť, ako sa každý deň o 10:00 a 14:00 presúvajú cez dedinu k rieke Ma Oya, kde sa približne hodinu kúpu. Postupom času z toho vznikla turistická atrakcia, ktorú si nenechá ujsť žiaden turista, pri návšteve tejto krajiny. Vidieť "cval" stáda slonov pred uskakujúcimi turistami v uličke so suvenírmi a potom ich kúpať sa v rieke, je skutočne nevšedným zážitkom. Po slonoch zostáva na ulici niekoľko zapáchajúcich kôpok. V Pinnawala začali vyrábať z tohoto prírodného odpadu kvalitný sloní papier. Pozreli sme si výrobu. Papier so zaujímavou štruktúrou sa vyrába postupne sušením, varením a následným lisovaním takýchto sloních "kôpok". K výrobe 60 ks papiera formáty A4 je treba iba 2 kg sloních exkrementov. U nás na družstvách sa ešte sem-tam nájde krava, nenapadne nejakého predsedu skúsiť to isté s našimi kravami? Fotky o tom, ako sa to suší a lisuje, by som dodal. Možnože by mohla potom dedina žiť z turistického ruchu :-) 

SkryťVypnúť reklamu

Je podľa mňa zbytočné rozvádzať myšlienky, že slony sú v parku Pinnawala, tak ako všade inde, tyranizované, drezúrované, reťazami obmedzované na slobode. Môj názor je ten, že voľné miesta v prírode, na ktorých by mohli žiť takéto veľké živočíchy bez kontaktu s ľuďmi, už nezostali žiadne. Do národných parkov sa celá populácia nezmestí. A tak sa snažím nevnímať reťaze na tých divokejších slonoch, bez nich by sa nemohli pohybovať medzi turistami, kráčajúc ulicou k rieke. Áno, nezarobili by na seba a svojich majiteľov. Bez toho, aby z toho nebola platená turistická atrakcia, slony by si inak nezarobili na seba, znížili by sa ich počty, vyhynuli by. Ja som zatlačil myšlienky na tyranizáciu týchto ušľachtilých a inteligentných zvierat, aspoň tu v Pinnawala mi to tak nepripadalo, naopak, slony sa mi zdali byť šťastné. A tak ma rozsiahly sloní areál uchvátil svojou jedinečnosťou a poskytol nezabudnuteľný zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
Stretnúť sa s takýmito hrubokožcami, korzujúcimi po ulici, je nezabudnuteľný zážitok.
Stretnúť sa s takýmito hrubokožcami, korzujúcimi po ulici, je nezabudnuteľný zážitok. (zdroj: Vlado B.)
Sloní sirotinec v Pinnawala je takmer povinnou zastávkou pre srilanských školákov, rodinné dovolenky a samozrejme, pre všetkých zahraničných turistov.
Sloní sirotinec v Pinnawala je takmer povinnou zastávkou pre srilanských školákov, rodinné dovolenky a samozrejme, pre všetkých zahraničných turistov. (zdroj: Vlado B.)
Slony kúpajúce sa v rieke sú vďačným sústom pre každého fotografa.
Slony kúpajúce sa v rieke sú vďačným sústom pre každého fotografa. (zdroj: Vlado B.)
Slonom v rieke sa sprcha evidentne páči a zdajú sa mi byť šťastné.
Slonom v rieke sa sprcha evidentne páči a zdajú sa mi byť šťastné.  (zdroj: Vlado B.)
Ak si myslíte, že na poškrabanie slona stačia vaše nechty, mýlite sa. Najvhodnejším škrabátkom na hrubú kožu je škrupina kokosového orecha.
Ak si myslíte, že na poškrabanie slona stačia vaše nechty, mýlite sa. Najvhodnejším škrabátkom na hrubú kožu je škrupina kokosového orecha. (zdroj: Vlado B.)
Kúpanie slonov v slonom parku Pinnawale.
Kúpanie slonov v slonom parku Pinnawale. (zdroj: Vlado B.)
Slony vedia plávať a radi sa kúpu. Mne sa zdal byť, konkrétne tento, šťastný.
Slony vedia plávať a radi sa kúpu. Mne sa zdal byť, konkrétne tento, šťastný. (zdroj: Vlado B.)
Návštevnici sú upozorňovaní, aby sa slonom na ulici vyhli, lebo skončiť pod nohami takýchto sloníkov by nebolo bohvie čo.
Návštevnici sú upozorňovaní, aby sa slonom na ulici vyhli, lebo skončiť pod nohami takýchto sloníkov by nebolo bohvie čo. (zdroj: Vlado B.)
Po kúpeli sa slony vracajú od rieky tou istou cestou.
Po kúpeli sa slony vracajú od rieky tou istou cestou. (zdroj: Vlado B.)
Za slonmi sme sa presunuli od rieky do slonieho parku. Tu si môžete zakúpiť fľašku mlieka, banány, melóny,.. a slony za cvakania fotoaparátov prikŕmiť.
Za slonmi sme sa presunuli od rieky do slonieho parku. Tu si môžete zakúpiť fľašku mlieka, banány, melóny,.. a slony za cvakania fotoaparátov prikŕmiť. (zdroj: Vlado B.)

Zo slonieho parku Pinnawale odchádzame do Sigiriye. Na ceste k hotelu Sigiriya Village, v ktorom budeme po dve noci ubytovaní, s nadšením zastavujeme. Paráda, kocháme sa pohľadom na cieľ nášho zajtrajšieho programu, "Leviu skalu", "Pevnosť v oblakoch", pevnosť, vybudovanú na 183 m vysokej skale kráľom Kasyapom. Fotku s Levou skalou za chrbtom si odnášajú domov aj títo moji milí spolucestujúci. 

Levia skala a my.
Levia skala a my. (zdroj: Vlado B.)
Takto nedostupne vyzerá Levia skala po priblížení.
Takto nedostupne vyzerá Levia skala po priblížení. (zdroj: Vlado B.)
Sme nadšení polohou hotela. Toto je pohľad na Leviu skalu od "večerného stola" v reštaurácii.
Sme nadšení polohou hotela. Toto je pohľad na Leviu skalu od "večerného stola" v reštaurácii. (zdroj: Vlado B.)
Hotel pozostáva z bungalovov, rozmiestnených hustom poraste džungle. Náš bungalov je najvzdialenejším od recepcie a spoločnosť nám robia opice poskakujúce po stromoch. Občas si vraj zaskočia do izieb cez pootvorené okná, upozorňuje nás dozorca.
Hotel pozostáva z bungalovov, rozmiestnených hustom poraste džungle. Náš bungalov je najvzdialenejším od recepcie a spoločnosť nám robia opice poskakujúce po stromoch. Občas si vraj zaskočia do izieb cez pootvorené okná, upozorňuje nás dozorca.  (zdroj: Vlado B.)

Dnešné dopoludnie je venované prehliadke "nebeského sídla na skale – Levej skaly Sigiriya".

Neviem pochopiť, ako mohlo pred tisíc päťsto rokmi vôbec niekoho napadnúť vybudovať si kráľovské sídlo na vrchole skaly, vyčnievajúcej takmer 200 m nad okolitou krajinou ako obrovitý monolit,. Ľahko sa dá uveriť legende, podľa ktorej sa tu v nedobytnej pevnosti, vybudovanej v 5. storočí n.l. ukrýval samozvaný kráľ Kasyapa pred hnevom právoplatného následníka trónu, mladšieho brata Moggallána. Ich otcom bol kráľ Dhátuséna, vládol ostrovu z kráľovského mesta Anurádhapura. Za svojho nasledovníka určil syna Moggallána, no starší syn Kasyapa bol s takýmto rozhodnutím nespokojný. Spriahol sa s veliteľom armády, zmocnil sa trónu a otca odstránil. Moggallánovi sa podarilo utiecť do Indie, kde budoval svoju armádu. Kasyapa sa bál pomsty brata, presunul svoje kráľovské sídlo z Anurádhapury práve sem, na Leviu skalu. Na vrcholku skalného monolitu si dal vybudovať za neuveriteľne krátkych sedem rokov opevnené kráľovské sídlo a vládol tyranskou rukou krajine v rokoch 473 -491. V roku 491 sa vrátil Maggallána z Indie na čele armády a pevnosť obkľúčil. Čítal som dve verzie, ako skončil otcovrah Kasyapa. Podľa tej prvej, ktorá sa mi páči viac, Kasyapa zostúpil z Levej skaly, aby na čele svojho vojska bránil pevnosť. No slon na ktorom sedel sa splašil, čo Kasyapove vojsko pochopilo ako signál k ústupu. Opustený Kasyapa si potom podrezal hrdlo vlastným mečom a ten ešte pred smrťou stihol hrdinsky zasunúť do pošvy. Podľa druhej "koncovky", Kasyapu opustilo vojsko a on jednoducho v strachu pred zatknutím ukončil svoj život skokom z Levej skaly. Ťažko dnes povedať, kde končí pravda a začína legenda. Jedno je isté, podľa archeologických nálezov, prví ľudia žili na vrchole skaly už v praveku. Isté je tiež to, že ruiny, ktoré dnes vidíme, pochádzajú z 5. storočia n.l., kedy tu pravdepodobne stál kráľovský palác a potom, po dlhé stáročia, tu na vrchole Levej skaly stál budhistický kláštor. 

Pod skalou sa na veľkej ploche nachádzajú zbytky krásnych záhrad a palácov, čo ešte umocňuje monumentálnosť a výnimočnosť miesta.
Pod skalou sa na veľkej ploche nachádzajú zbytky krásnych záhrad a palácov, čo ešte umocňuje monumentálnosť a výnimočnosť miesta. 
Vodná záhrada, cez ktorú k Levej skale prichádzame, upúta predovšetkým spleťou jazierok, zavlažovacích kanálov či vodotryskov (niektoré sú doposiaľ funkčné), usporiadaných do zaujímavých geometrických obrazcov.
Vodná záhrada, cez ktorú k Levej skale prichádzame, upúta predovšetkým spleťou jazierok, zavlažovacích kanálov či vodotryskov (niektoré sú doposiaľ funkčné), usporiadaných do zaujímavých geometrických obrazcov.  (zdroj: Vlado B.)
Chodník nahor na Leviu skalu vedie cez Záhradu kameňov, chodník lemujú takéto fotogenické balvany.
Chodník nahor na Leviu skalu vedie cez Záhradu kameňov, chodník lemujú takéto fotogenické balvany. (zdroj: Vlado B.)
Ako vidíte, výstup po kovových schodoch sa začína zostra. Najskôr sa dostávame k freskám pod skalným previsom. Zobrazujú polooblečené sigiriyské krásky. Tie najstaršie fresky sú z 5. storočia. Odhaduje sa, že ich pôvodne bolo až 500, dodnes sa ich zachovalo len 17.
Ako vidíte, výstup po kovových schodoch sa začína zostra. Najskôr sa dostávame k freskám pod skalným previsom. Zobrazujú polooblečené sigiriyské krásky. Tie najstaršie fresky sú z 5. storočia. Odhaduje sa, že ich pôvodne bolo až 500, dodnes sa ich zachovalo len 17. (zdroj: Vlado B.)
Kto boli tieto sigirijské krásky a prečo ich niekto vytvoril? Bol palác na obrovitej Levej skale pevnosťou v oblakoch, alebo palácom neresti?
Kto boli tieto sigirijské krásky a prečo ich niekto vytvoril? Bol palác na obrovitej Levej skale pevnosťou v oblakoch, alebo palácom neresti? (zdroj: Vlado B.)
Dodnes si srilančania spievajú o krásaviciach z Levej skaly stredovekú pieseň, v ktorej sa spieva: „Krásky ako vy, nútite mužov vylievať svoje srdcia a mať vzrušené telá, na ktorých sa ježia chlpy túžbou“.
Dodnes si srilančania spievajú o krásaviciach z Levej skaly stredovekú pieseň, v ktorej sa spieva: „Krásky ako vy, nútite mužov vylievať svoje srdcia a mať vzrušené telá, na ktorých sa ježia chlpy túžbou“. (zdroj: Vlado B.)
Na rozdiel od tých neživých poloobnažených krásavíc, títo krásavci a krásavice sú až príliš živé. Opice posedávajú okolo nás a striehnu, komu čo uchmatnúť.
Na rozdiel od tých neživých poloobnažených krásavíc, títo krásavci a krásavice sú až príliš živé. Opice posedávajú okolo nás a striehnu, komu čo uchmatnúť. (zdroj: Vlado B.)
Na mnohých miestach Sri Lanky sa stretnete s drzými opicami. Sú na turistov zvyknuté a nerobí im problém okradnúť vás o okuliare či fotoaparát.
Na mnohých miestach Sri Lanky sa stretnete s drzými opicami. Sú na turistov zvyknuté a nerobí im problém okradnúť vás o okuliare či fotoaparát. (zdroj: Vlado B.)
Všimnite si ten nestabilný balvan na plošine v polovici výšky skaly. Vraj takéto ľahko uvoľniteľné balvany boli obrancami pevnosti pripravené na zhodenie na hlavy útočníkov.
Všimnite si ten nestabilný balvan na plošine v polovici výšky skaly. Vraj takéto ľahko uvoľniteľné balvany boli obrancami pevnosti pripravené na zhodenie na hlavy útočníkov. (zdroj: Vlado B.)
V polovici výšky skaly sa nachádza Levia plošina. Cesta hore vedie cez dve obrie levie tlapy, ktoré by mohli byť zbytkom pôvodne tu stojaceho leva. Každý, kto vystupoval nahor, musel prejsť pomedzi laby a popod leviu tlamu, vystupujúcu priamo zo skaly.
V polovici výšky skaly sa nachádza Levia plošina. Cesta hore vedie cez dve obrie levie tlapy, ktoré by mohli byť zbytkom pôvodne tu stojaceho leva. Každý, kto vystupoval nahor, musel prejsť pomedzi laby a popod leviu tlamu, vystupujúcu priamo zo skaly. (zdroj: Vlado B.)
Na vrchole skaly sú vytesané stupňovité terasy o rozlohe väčšej, ako hektár. Na nich stáli kedysi drevené paláce a neskôr mníšske príbytky.
Na vrchole skaly sú vytesané stupňovité terasy o rozlohe väčšej, ako hektár. Na nich stáli kedysi drevené paláce a neskôr mníšske príbytky. (zdroj: Vlado B.)
Vodná nádrž na vrchole má rozmery 27x21 metrov. Existuje teória, že nebola iba zbernou nádržou dažďovej vody, ale že voda bola do nádrže privádzaná potrubím zdola, za pomoci vetra.
Vodná nádrž na vrchole má rozmery 27x21 metrov. Existuje teória, že nebola iba zbernou nádržou dažďovej vody, ale že voda bola do nádrže privádzaná potrubím zdola, za pomoci vetra. (zdroj: Vlado B.)
Dnes už pri výstupe na vrchol po kovovom schodisku prepchatom turistami žiadne nebezpečenstvo nehrozí, no predstava, ako tomu bolo v dobe Kasyapa, budí rešpekt. Na skalách vidíme zbytky vytesaných stupňov, naozaj mohli kedysi slúžiť ako schody?
Dnes už pri výstupe na vrchol po kovovom schodisku prepchatom turistami žiadne nebezpečenstvo nehrozí, no predstava, ako tomu bolo v dobe Kasyapa, budí rešpekt. Na skalách vidíme zbytky vytesaných stupňov, naozaj mohli kedysi slúžiť ako schody? (zdroj: Vlado B.)

Zhora, z vrcholu Levej skaly, sa otvára úžasný výhľad na všetky strany a tak výstup na Sigiriyu bude vždy stáť za to, aj keby nás archeológovia presvedčili o tom, že legenda je nepravdivá a žiadny Kasyapov palác tu nikdy nestál. 

Opúšťame Leviu skalu - Sigiriya a presúvame sa do mesta Polonnaruwa, sídla srílanských kráľov. 

Polonnaruwa vznikla v 11. storočí za vlády indickej dynastie Chola. Dovtedy bolo centrom kráľovstva mesto Anuradhapura, no z dôvodu nevýhodnej strategickej polohy (blízko k Indii) nebolo možné v Anuradhapure čeliť stále častejším výpadom z Indie. Preto bola Anuradhapura opustená, nové kráľovské sídlo Polonnaruwa bolo vybudované hlbšie na ostrove.

V 11. a 12. storočí tu bolo postavených veľa palácov, sôch Budhu a vznikli rozsiahle záhrady. V okolí mesta boli vytvorené umelé jazerá, čo vyriešilo problém zásobovania vodou a zabezpečilo zvýšenie významu mesta. Po dobu 250 rokov, až do roku 1215 bola Polonnaruwa hlavným mestom Cejlónu. No ani poloha Polonnaruwy nebola strategicky najlepšia a tak bolo nakoniec aj toto kráľovstvo opustené. Kráľovský dvor sa presúval cez Leviu skalu v Sigiriy (kde bol krátko) až do mesta Kandy, kde natrvalo zakotvil. Na Polonnaruwu sa zabudlo a našťastie, rýchlo zarástla džungľou. To ju zachránilo pred rozobraním na stavebný materiál.

Vstup do historického areálu nie je jednoduchý. Najskôr si treba ísť zakúpiť vstupenky do 2 km vzdialeného múzea, ležiaceho vedľa umelého jazera Parákrama Samudra. Kúsok odtiaľ, v parku, možno uvidieť sochu, ktorá je pôvodcom sporov archeológov. 

Archeológovia sa doteraz nedohodli na tom, či táto socha muža vytesaná z jedného kusa skaly je sochou kráľa Parakramabaha, alebo predstavuje uznávaného mudrca Pulasta.
Archeológovia sa doteraz nedohodli na tom, či táto socha muža vytesaná z jedného kusa skaly je sochou kráľa Parakramabaha, alebo predstavuje uznávaného mudrca Pulasta. (zdroj: Vlado B.)

 Vchádzame do antického mesta, archeologického parku s krásne zachovalými pamiatkami. Odmietam nazvať unikátne zvyšky stavieb ruinami. Moja predstavivosť funguje a vidím tu slávne hlavné mesto Chola kráľovstva. Tak si spolu predstavme pamiatky z 11.-12. storočia, ktoré tu panovníci zanechali. 

Palác kráľa Parakramabaha I. Verí sa, že palác mal až 7 poschodí.
Palác kráľa Parakramabaha I. Verí sa, že palác mal až 7 poschodí. (zdroj: Vlado B.)
Pár zbytkov hrubých obvodových stien je skutočne obrovských a ľahko si predstaviť, že sa na tomto mieste kedysi týčil sedemposchodový palác kráľa Parakramabaha Veľkého, ktorý mal podľa legendy až 1000 miestností.
Pár zbytkov hrubých obvodových stien je skutočne obrovských a ľahko si predstaviť, že sa na tomto mieste kedysi týčil sedemposchodový palác kráľa Parakramabaha Veľkého, ktorý mal podľa legendy až 1000 miestností. (zdroj: Vlado B.)
Ešte jeden pohľad na palác svedčiaci svojou mohutnosťou o tom, že Parakramabaha bol naozaj veľkým kráľom.
Ešte jeden pohľad na palác svedčiaci svojou mohutnosťou o tom, že Parakramabaha bol naozaj veľkým kráľom.  
Vedľa paláca kráľa Parakramabaha I. stoja zvyšky Audiece Hall. Tu prijímal kráľ návštevy.
Vedľa paláca kráľa Parakramabaha I. stoja zvyšky Audiece Hall. Tu prijímal kráľ návštevy. (zdroj: Vlado B.)
Kráľ Parakramabaha nechal vybudovať aj túto stavbu, ktorá sa volá Sála ministrov.
Kráľ Parakramabaha nechal vybudovať aj túto stavbu, ktorá sa volá Sála ministrov. (zdroj: Vlado B.)
Chrám Atadage bol vybudovaný kráľom Vijayabahom v 11. storočí a slúžil ako miesto pre uchovávanie svätej relikvie - Budhovho zubu.
Chrám Atadage bol vybudovaný kráľom Vijayabahom v 11. storočí a slúžil ako miesto pre uchovávanie svätej relikvie - Budhovho zubu. (zdroj: Vlado B.)
Za sochou sa majestatne týči najväčšia dominanta, chrám Vatadage. Priemer chrámu s kruhovým pôdorysom je 18 m. V centre chrámu sú štyri sochy Budhov, otočené na všetky svetové strany. Naznačuje sa tým, že Budhovo učenie je prístupné všetkým.
Za sochou sa majestatne týči najväčšia dominanta, chrám Vatadage. Priemer chrámu s kruhovým pôdorysom je 18 m. V centre chrámu sú štyri sochy Budhov, otočené na všetky svetové strany. Naznačuje sa tým, že Budhovo učenie je prístupné všetkým. (zdroj: Vlado B.)
V centre chrámu Vatadage sú štyri sochy Budhov, otočené na všetky svetové strany. Má sa tým vyjadrovať myšlienka, že Budhovo učenie je prístupné všetkým.
V centre chrámu Vatadage sú štyri sochy Budhov, otočené na všetky svetové strany. Má sa tým vyjadrovať myšlienka, že Budhovo učenie je prístupné všetkým. (zdroj: Vlado B.)
Naproti Vatadage stojí chrám Hatadage. Nechal ho v 12. storočí postaviť kráľ Nissankamall a presťahoval svätú relikviu, Budhov zub, do tohoto v tej dobe modernejšieho chrámu.
Naproti Vatadage stojí chrám Hatadage. Nechal ho v 12. storočí postaviť kráľ Nissankamall a presťahoval svätú relikviu, Budhov zub, do tohoto v tej dobe modernejšieho chrámu.  (zdroj: Vlado B.)
Pri vstupe do chrámu Hatadage sa musíte zahaliť, sňať čiapku a vyzuť sa. Aj keď sú chrámy v Polonnaruwe 800-900 rokov staré,stále sú chrámami a tak aj tu stále platia posvätné budhistické pravidlá.
Pri vstupe do chrámu Hatadage sa musíte zahaliť, sňať čiapku a vyzuť sa. Aj keď sú chrámy v Polonnaruwe 800-900 rokov staré,stále sú chrámami a tak aj tu stále platia posvätné budhistické pravidlá. (zdroj: Vlado B.)
Pred vstupmi do chrámov ležia takéto nádherné mesačné kamene. Tradične pozostávajú z niekoľkých polkruhovitých oblúkov, vyplnených rozličnými symbolmi: lotosovými kvetmi, slonmi, koňmi, byvolmi, ohňovými plameňmi,..
Pred vstupmi do chrámov ležia takéto nádherné mesačné kamene. Tradične pozostávajú z niekoľkých polkruhovitých oblúkov, vyplnených rozličnými symbolmi: lotosovými kvetmi, slonmi, koňmi, byvolmi, ohňovými plameňmi,.. (zdroj: Vlado B.)
Výklad symboliky na mesačných kameňoch sa rôzni, obecne sa prijíma, že kruhy predstavujú duchovnú cestu k osvieteniu.
Výklad symboliky na mesačných kameňoch sa rôzni, obecne sa prijíma, že kruhy predstavujú duchovnú cestu k osvieteniu. (zdroj: Vlado B.)
Pavilón Nissanka Lata Mandapaya bol postavený kráľom Nissankamallom. Predpokladá sa, že tu kráľ počúval budhistické blahorečenia.
Pavilón Nissanka Lata Mandapaya bol postavený kráľom Nissankamallom. Predpokladá sa, že tu kráľ počúval budhistické blahorečenia. (zdroj: Vlado B.)
Ďalšou architektonickou kráskou je pyramídová stupa Sathmahal Prasada. Jej význam a účel je pre archeológov záhadou.
Ďalšou architektonickou kráskou je pyramídová stupa Sathmahal Prasada. Jej význam a účel je pre archeológov záhadou. (zdroj: Vlado B.)
Veľmi známou pamiatkou je Gal Pota, obrovská doska slúžiaca ako kniha, na povrchu ktorej sú zaznamenané významné udalosti o histórii kráľovstva Polonnaruwa. Doska má dĺžku 8 m, váži 25 ton a bola sem dotiahnutá zo 100 km vzdialeného Mihintale.
Veľmi známou pamiatkou je Gal Pota, obrovská doska slúžiaca ako kniha, na povrchu ktorej sú zaznamenané významné udalosti o histórii kráľovstva Polonnaruwa. Doska má dĺžku 8 m, váži 25 ton a bola sem dotiahnutá zo 100 km vzdialeného Mihintale. (zdroj: Vlado B.)
Rankot Vihara - štvrtá najväčšia dagoba na Sri Lanke má výšku 51 m. Jej majestátnosť vyráža dych. Obchádzam ju v smere hodinových ručičiek, ako káže budhistické učenie.
Rankot Vihara - štvrtá najväčšia dagoba na Sri Lanke má výšku 51 m. Jej majestátnosť vyráža dych. Obchádzam ju v smere hodinových ručičiek, ako káže budhistické učenie. (zdroj: Vlado B.)
Chrám Lankatilaka so svojou 17 m vysokou vežou bol v 12. storočí jedným z najkrajších chrámov v Ázii.
Chrám Lankatilaka so svojou 17 m vysokou vežou bol v 12. storočí jedným z najkrajších chrámov v Ázii. (zdroj: Vlado B.)
V strede chrámu Lankatilaka sa nachádza veľká socha Budhu s chýbajúcou hlavou, Pôvodne mala výšku až 12,5 metra.
V strede chrámu Lankatilaka sa nachádza veľká socha Budhu s chýbajúcou hlavou, Pôvodne mala výšku až 12,5 metra. (zdroj: Vlado B.)
Všetky tieto kráľovsky krásne pamiatky na Chola kráľovstvo sú rozložené v krásnom parku. Vychutnávam si napríklad takéto zábery.
Všetky tieto kráľovsky krásne pamiatky na Chola kráľovstvo sú rozložené v krásnom parku. Vychutnávam si napríklad takéto zábery. (zdroj: Vlado B.)
Poslednou našou zastávkou v archeologickom parku je obrovský chrám Gal Vihara. Ako vidíte, je obliehaný domorodcami.
Poslednou našou zastávkou v archeologickom parku je obrovský chrám Gal Vihara. Ako vidíte, je obliehaný domorodcami. (zdroj: Vlado B.)
Ležiaci Budha pred chrámom Gal Vihara.
Ležiaci Budha pred chrámom Gal Vihara. (zdroj: Vlado B.)
Sediaci a ležiaci Budha zdobiaci chrám Gar Vihara sú vytesaní priamo zo skaly na priečelí.
Sediaci a ležiaci Budha zdobiaci chrám Gar Vihara sú vytesaní priamo zo skaly na priečelí. (zdroj: Vlado B.)
Z archeologického parku Polonnaruwa vychádzame už za šera popri jazere, pokrytom leknami.
Z archeologického parku Polonnaruwa vychádzame už za šera popri jazere, pokrytom leknami. (zdroj: Vlado B.)
Keď nevidíte fotky opíc to ešte neznamená, že tu nie sú. Vstupenky nepotrebujú a prítomné sú všade.
Keď nevidíte fotky opíc to ešte neznamená, že tu nie sú. Vstupenky nepotrebujú a prítomné sú všade. (zdroj: Vlado B.)

Srílanské drevené masky - Ste chorí? Chýba vám šťastie? Potrebujete ochranu? ... Tak si kúpte na Sri Lanke drevenú masku a je vymaľované. Stačí iba veriť a funguje to. Takto nejako nás presviedčali pri večernej návšteve podniku, v ktorom sa nádherné výrobky z dreva vyrábajú. Pozreli sme sa, ako sa zhotovujú, maľujú a čo má ktorá pod patronátom. 

Srílančania to s drevom vedia. Vedel by som si tu vybrať viacero pekných kúskov.
Srílančania to s drevom vedia. Vedel by som si tu vybrať viacero pekných kúskov. (zdroj: Vlado B.)
Sri Lanka ponúka turistom širokú škálu výberu suvenírov ku kúpe na pamiatku na túto neobyčajnú krajinu. Veľmi populárnymi sú srílanské drevené masky. Vyrábajú sa z ľahkého balzového dreva, ktoré domáci volajú “kaduru”.
Sri Lanka ponúka turistom širokú škálu výberu suvenírov ku kúpe na pamiatku na túto neobyčajnú krajinu. Veľmi populárnymi sú srílanské drevené masky. Vyrábajú sa z ľahkého balzového dreva, ktoré domáci volajú “kaduru”. (zdroj: Vlado B.)
Paráda, naozaj precízna ručná robota, krásny suvenír a spomienka.
Paráda, naozaj precízna ručná robota, krásny suvenír a spomienka. (zdroj: Vlado B.)

Ráno opúšťame hotel Sigiriya Village a sťahujeme sa do mesta Kandy. Našou prvou dnešnou zastávkou bude skalný chrám v Dambulle. 

Lúčim sa pohľadom na Leviu skalu. Ako by to bolo byt tam kráľom a kráľovať odtiaľ Sri Lanke? Nie Kasyapom, ale kráľom s dobrým srdcom a čistým registrom trestov.
Lúčim sa pohľadom na Leviu skalu. Ako by to bolo byt tam kráľom a kráľovať odtiaľ Sri Lanke? Nie Kasyapom, ale kráľom s dobrým srdcom a čistým registrom trestov.  (zdroj: Vlado B.)

Jaskynný chrám Aja Maha Vijara - Priamo v geografickom strede Sri Lanky leží turistami hojne navštevované 60-tisícové mesto Dambulla. Najväčším lákadlom je dobre zachovalý jaskynný chrám. Ide o päť skalných jaskýň, v skalnatom kopci, ktorý sa týči na Dambullov. Jaskyne boli používané k bohoslužobným účelom už v 1. storočí pred Kr. V tej dobe tu našiel útočisko kráľ Valagambahu, vyhnaný z Anuradhapury. Potom, ako sa mu podarilo dobyť svoj trón späť, premenil jaskyne na skalné chrámy a ďalší panovníci pokračovali v ich výzdobe. Jaskýň je v skalnom masíve asi 80. Pred piatimi najväčšími bola zhotovená akási chrámová predstavba, chrániaca samotné jaskyne. Dnešná výzdoba jaskýň pochádza prevažne z 18. a 19. storočia.

Jaskynný chrám v Dambulle.
Jaskynný chrám v Dambulle. (zdroj: Vlado B.)
Prehliadku začíname prvej jaskyni - v chráme Devarja Vihariya (alebo Pána Bohov). Je výnimočná tým, že sa v nej nachádza 14-metrová socha spiaceho Budhu, vytesaná z jedného kusa skaly.
Prehliadku začíname prvej jaskyni - v chráme Devarja Vihariya (alebo Pána Bohov). Je výnimočná tým, že sa v nej nachádza 14-metrová socha spiaceho Budhu, vytesaná z jedného kusa skaly. (zdroj: Vlado B.)
Chrám Maharaja Vihar (alebo chrám Veľkého kráľa) je v poradí druhou a podľa prevažujúcej mienky, najkrajšou jaskyňou celého komplexu. Obrovitý priestor v skale je 50 m dlhý, 25 m široký a vysoký je takmer 7 m.
Chrám Maharaja Vihar (alebo chrám Veľkého kráľa) je v poradí druhou a podľa prevažujúcej mienky, najkrajšou jaskyňou celého komplexu. Obrovitý priestor v skale je 50 m dlhý, 25 m široký a vysoký je takmer 7 m. (zdroj: Vlado B.)

Tretím chrámom je Maha Alut Viharya (Veľký nový chrám). Má veľký šikmý strop, takže si pripadáte, že ste v stane. A opäť všade nádherné nástenné maľby a viac ako 50 sôch Budhu sediaceho či stojaceho.

Štvrtá jaskyňa patrí chrámu Devana Alut Vihariya (Druhý nový chrám).

V piatej jaskyni je chrám Paccima Vihariya (Západný chrám).

Vidíme tu Budhov malých a veľkých, sediacich, ležiacich i stojacich,...
Vidíme tu Budhov malých a veľkých, sediacich, ležiacich i stojacich,... (zdroj: Vlado B.)
Jeden zo 150 Budhov, zdobiacich skalný chrám v Dambulle.
Jeden zo 150 Budhov, zdobiacich skalný chrám v Dambulle. (zdroj: Vlado B.)
Steny a strop zdobia prekrásne nástenné maľby.
Steny a strop zdobia prekrásne nástenné maľby. (zdroj: Vlado B.)
Medzi najväčšie skvosty patria tri stropné obrazy, znázorňujúce víťazstvo nad Márou. Sú na nich vyobrazené nástrahy, s ktorými sa musel Budha vysporiadať, aby dosiahol osvietenie.
Medzi najväčšie skvosty patria tri stropné obrazy, znázorňujúce víťazstvo nad Márou. Sú na nich vyobrazené nástrahy, s ktorými sa musel Budha vysporiadať, aby dosiahol osvietenie. (zdroj: Vlado B.)
A na záver prehliadky jaskynného chrámu, ešte nejakí Budhovia.
A na záver prehliadky jaskynného chrámu, ešte nejakí Budhovia. (zdroj: Vlado B.)
Od jaskynného chrámu sme zostúpili k Zlatému chrámu, využívanému tiež ako múzeum. Tento chrám je najmladším, bol postavený v roku 2000 z milodarov veriacich. Upúta nás gýčovitou, až 30 m vysokou pozlátenou sochou Budhu, sediaceho na Zlatom chráme.
Od jaskynného chrámu sme zostúpili k Zlatému chrámu, využívanému tiež ako múzeum. Tento chrám je najmladším, bol postavený v roku 2000 z milodarov veriacich. Upúta nás gýčovitou, až 30 m vysokou pozlátenou sochou Budhu, sediaceho na Zlatom chráme. (zdroj: Vlado B.)
Budhistickí mnísi vhodne dopĺňajú priestor okolo Zlatého chrámu.
Budhistickí mnísi vhodne dopĺňajú priestor okolo Zlatého chrámu. (zdroj: Vlado B.)

Ďalšou krátkou zastávkou je dedina Matale, je plná záhrad s korením a miestnym ovocím. Dozvedeli sme sa podrobnosti o pestovaní jednotlivých druhov, niečo málo som odfotil.

Tieto veľké bobule iste poznáte, áno, sú to bôby kakaovníka.
Tieto veľké bobule iste poznáte, áno, sú to bôby kakaovníka. (zdroj: Vlado B.)
Plod chlebovníka- jackfruit. Dužina nezrelých plodov sa varí, dusí, peče a smaží. Pripravuje sa ako zemiaky, nakladá sa s korením a mäsom či rozličnou zeleninou. Usušená a rozomletá sa používa ako múka a peče sa z nej chlieb - z tohto dôvodu získal chlebovník svoje meno.
Plod chlebovníka- jackfruit. Dužina nezrelých plodov sa varí, dusí, peče a smaží. Pripravuje sa ako zemiaky, nakladá sa s korením a mäsom či rozličnou zeleninou. Usušená a rozomletá sa používa ako múka a peče sa z nej chlieb - z tohto dôvodu získal chlebovník svoje meno. (zdroj: Vlado B.)
Pôvodne, pred čajom, na Sri Lanke sa pestovala vo veľkom káva.
Pôvodne, pred čajom, na Sri Lanke sa pestovala vo veľkom káva. (zdroj: Vlado B.)
Záhrada, ktorú sme navštívili, má svoju predajňu.
Záhrada, ktorú sme navštívili, má svoju predajňu. (zdroj: Vlado B.)

 Poznáte srilanský taxík? Odvoz na dvojkolesovej káre ťahanej buvolmi k jazeru, kde ideme navštíviť srilanskú rodinu, je v ďalšom našom programe. 

Donedávna hlavný dopravný prostriedok na srílanskom vidieku, dnes najmä atrakcia pre turistov.
Donedávna hlavný dopravný prostriedok na srílanskom vidieku, dnes najmä atrakcia pre turistov. (zdroj: Vlado B.)
Dvojsmerka, stretávame protiidúci jednomotorový taxík, ten náš má motory dva.
Dvojsmerka, stretávame protiidúci jednomotorový taxík, ten náš má motory dva.  (zdroj: Vlado B.)
Na druhej strane jazera žije srílanská rodina, ktorú ideme navštíviť.
Na druhej strane jazera žije srílanská rodina, ktorú ideme navštíviť. (zdroj: Vlado B.)
Domček z prútia, aj v takomto žije sinhálska rodina jednoduchým a šťastným životom.
Domček z prútia, aj v takomto žije sinhálska rodina jednoduchým a šťastným životom. (zdroj: Vlado B.)
Srílanská rodina - kľud, pokora a jednoduchý šťastný život. Syn Dumida má práve dnes 6 rokov. Určite po prvý krát počul spievať "živjo".
Srílanská rodina - kľud, pokora a jednoduchý šťastný život. Syn Dumida má práve dnes 6 rokov. Určite po prvý krát počul spievať "živjo".  (zdroj: Vlado B.)
Dumida dnes oslavuje šieste narodeniny. Taký spevokol, aký sme mu nachystali, ešte nezažil. Možno to bolo pre neho viac, ako zlaté hodinky.
Dumida dnes oslavuje šieste narodeniny. Taký spevokol, aký sme mu nachystali, ešte nezažil. Možno to bolo pre neho viac, ako zlaté hodinky.  (zdroj: Vlado B.)
Ide sa pripravovať chutný obed. Začíname riekankou: "Osievame múčku, v slamenom klobúčku, čo naosievame, pekárovi dáme, a čo zvýši, to Mariši, čo zostane, to Zuzane".
Ide sa pripravovať chutný obed. Začíname riekankou: "Osievame múčku, v slamenom klobúčku, čo naosievame, pekárovi dáme, a čo zvýši, to Mariši, čo zostane, to Zuzane". 
No a tu ma napadá riekanka ďalšia: "Nemelem, nemelem, nemelem, nemelem, zobrala mi voda mlyn. Zobrala mi všetky kolá aj tú pílu čo tam bola,…".
No a tu ma napadá riekanka ďalšia: "Nemelem, nemelem, nemelem, nemelem, zobrala mi voda mlyn. Zobrala mi všetky kolá aj tú pílu čo tam bola,…". (zdroj: Vlado B.)
Ako môžu mať v takejto chalúpke tak čisto? Hlinená pec na drevo, šikovné ruky gazdinej a obed je hotový.
Ako môžu mať v takejto chalúpke tak čisto? Hlinená pec na drevo, šikovné ruky gazdinej a obed je hotový. (zdroj: Vlado B.)
No a tu je výsledné a namôjdušu chutné jedlo. Servíruje sa na banánovom liste.
No a tu je výsledné a namôjdušu chutné jedlo. Servíruje sa na banánovom liste.  (zdroj: Vlado B.)

 Ukazuje sa, že tá dobrota na banánovom liste nie je dnes jediným našim obedom, čaká nás "Farmársky obed". Nepasujem sa za odborníka na národné kuchyne, preto iba krátko. 

Boli nám predstavené typické srílanské jedlá, tu na stole je z každého rožku trošku.
Boli nám predstavené typické srílanské jedlá, tu na stole je z každého rožku trošku. (zdroj: Vlado B.)
Nuž veru, v tej skromnej trstinovej chalúpke to vyzeralo čistejšie, ako u "farmárov".
Nuž veru, v tej skromnej trstinovej chalúpke to vyzeralo čistejšie, ako u "farmárov".  (zdroj: Vlado B.)

Ďalším zaujímavým suvenírom ktorý prinášajú turisti zo Sri Lanky, je batikované šatstvo a obrázky. Zastavili sme sa pred cieľom našej dnešnej cesty, ktorým je mestečko Kandy, v manufakt[re BABA BATIKS a zoznámili sme sa s technológiou batikovania pomocou vosku. Výsledom batikovania sú nielen šaty, najčastejšie sárí (vrchný ženský odev, pozostávajúci z pruhu látky dlhej až 7 m, obtočenej okolo celého tela), ale aj krásne obrázky. Stručne technologický proces vyzerá takto.

Najskôr sa na plátno nakreslí vzor a ten sa potom celý zavoskuje. Látka s navoskovaným obrázkom sa ponára postupne do rôznych farieb a vosk sa postupne odstraňuje.
Najskôr sa na plátno nakreslí vzor a ten sa potom celý zavoskuje. Látka s navoskovaným obrázkom sa ponára postupne do rôznych farieb a vosk sa postupne odstraňuje. (zdroj: Vlado B.)
Batikovanie vyžaduje mať pri kreslení vzorov talent, voskovanie si vyžaduje zručnú ruku.
Batikovanie vyžaduje mať pri kreslení vzorov talent, voskovanie si vyžaduje zručnú ruku. (zdroj: Vlado B.)
Krásne, čo kus, to batikovaný originál.
Krásne, čo kus, to batikovaný originál. (zdroj: Vlado B.)
Farbenie pri batikovaní rozhodne nepatrí medzi zdravotne nezávadné práce. Tvrdili nám, že táto práca je najlepšie platená.
Farbenie pri batikovaní rozhodne nepatrí medzi zdravotne nezávadné práce. Tvrdili nám, že táto práca je najlepšie platená. (zdroj: Vlado B.)
Takýto batikovaný obrázok si môžete priniesť zo Sri Lanky ako suvenír. Cena obrázkov sa v prepočte pohybuje od 5 do 20 EUR.
Takýto batikovaný obrázok si môžete priniesť zo Sri Lanky ako suvenír. Cena obrázkov sa v prepočte pohybuje od 5 do 20 EUR. (zdroj: Vlado B.)
Tento obrázok patrí k tým najzložitejším, je krásny.
Tento obrázok patrí k tým najzložitejším, je krásny. (zdroj: Vlado B.)

Prinášam niekoľko fotiek, fotených z autobusu cestou do Kandy.

Podľa školskej rovnošaty sa dá usúdiť, k akému náboženskému vyznaniu patria žiaci.
Podľa školskej rovnošaty sa dá usúdiť, k akému náboženskému vyznaniu patria žiaci. (zdroj: Vlado B.)
Zahalené sú moslimky
Zahalené sú moslimky (zdroj: Vlado B.)
Tak ako všade na svete, aj tu si majú ženy na ulici čo povedať.
Tak ako všade na svete, aj tu si majú ženy na ulici čo povedať. (zdroj: Vlado B.)

Kandy - Posledné Cejlónske kráľovstvo

Kandy je čo do veľkosti, druhé najväčšie mesto na ostrove. Kedysi bolo hlavným mestom kráľovstva, cejlónski králi tu sídlili až do roku 1815. Zatiaľ čo pobrežie ostrova bolo pod kontrolou európskych veľmocí, hlavne Holanďanov a Portugalcov, Kandy, ukryté v horách pokrytých džungľov, ich útokom odolávalo. Nakoniec, v dobývaní posledného srílanského (vtedy ešte cejlónskeho) kráľovstva boli úspešní Briti. Spod britského područia sa Kandy a celý Cejlón vymanil až po 2, svetovej vojne.

Prichádzame do Kandy, krajina evidentne zazeleniava a mení sa na hornatú. Mestom preteká najdlhšia srílanská rieka Mahaweli, ktorá sa na severovýchode vlieva do Indického oceánu.
Prichádzame do Kandy, krajina evidentne zazeleniava a mení sa na hornatú. Mestom preteká najdlhšia srílanská rieka Mahaweli, ktorá sa na severovýchode vlieva do Indického oceánu. (zdroj: Vlado B.)

Kandy je symbolom srilánskej kultúry a nazávislosti. Kandy má čo turistom ponúknuť. V 17. storočí tu bol postavený chrám Dalada Maligava (chrám Budhovho zubu), kde je vo zvláštnej schránke uložený Budhov zub, jedna z najvýznamnejších budhistických relikvií. Na Sri Lanke je niekoľko chrámov, s týmto názvom a to z dôvodu, že relikvia postupne putovala z jedného hlavného mesta do druhého. Podľa povesti, zub vytiahli z plameňov Budhovej pohrebnej hranice v roku 543 pred. Kr. Z indického mestečka Kalinga ho v roku 371 n.l. vraj priniesla princezná Hemamali, ukrytý vo vlasoch. Potom putoval po viacerých srílanských mestách, až skončil v Kandy. V minulosti vždy platilo, iba ten kto mal v držaní Budhov zub, mohol si uplatňovať nárok na trón.

Chrám Budhovho zubu do dnešnej podoby nechal postaviť kráľ Sri Vikrama, pripisujú sa mu mnohé krutosti, ale bezosporu, bol dobrým staviteľom. K chrámu pridal priekopu a osembokú vežu, odkiaľ prednášal národu nové ustanovenia.
Chrám Budhovho zubu do dnešnej podoby nechal postaviť kráľ Sri Vikrama, pripisujú sa mu mnohé krutosti, ale bezosporu, bol dobrým staviteľom. K chrámu pridal priekopu a osembokú vežu, odkiaľ prednášal národu nové ustanovenia. (zdroj: Vlado B.)
Vodná priekopa pred chrámom Budhovho zubu.
Vodná priekopa pred chrámom Budhovho zubu. (zdroj: Vlado B.)
Chrám Budhovho zubu je pomerne veľkým komplexom. Samotný chrám (priestor v ktorom schránka so zubom leží) vidíme ako najvyššie položenú budovu na obrázku.
Chrám Budhovho zubu je pomerne veľkým komplexom. Samotný chrám (priestor v ktorom schránka so zubom leží) vidíme ako najvyššie položenú budovu na obrázku. (zdroj: Vlado B.)
Vedľa chrámu Budhovho zubu stojí palác posledného cejlónskeho kráľa Sri Vikrama Radžasinhu.
Vedľa chrámu Budhovho zubu stojí palác posledného cejlónskeho kráľa Sri Vikrama Radžasinhu. (zdroj: Vlado B.)
Centrum mesta sa rozprestiera okolo umelého jazera Kiri Muhudu (Mliečne more), ktoré dal vybudovať posledný cejlónsky kráľ na mieste ryžových políčok. Tých, ktorým sa tento skrášľujúci počin neľúbil, dal nabodnúť na koly trčiace v jazere.
Centrum mesta sa rozprestiera okolo umelého jazera Kiri Muhudu (Mliečne more), ktoré dal vybudovať posledný cejlónsky kráľ na mieste ryžových políčok. Tých, ktorým sa tento skrášľujúci počin neľúbil, dal nabodnúť na koly trčiace v jazere. (zdroj: Vlado B.)
Kráľ Sri Vikrama Radžasinha sa v jazere kúpaval. K tomu účelu bola preňho vybudovaná táto budova pri jazere.
Kráľ Sri Vikrama Radžasinha sa v jazere kúpaval. K tomu účelu bola preňho vybudovaná táto budova pri jazere. (zdroj: Vlado B.)
Potom, ako sa Kandy dostalo v 1815 roku do britského područia bola vybudovaná katedrála.
Potom, ako sa Kandy dostalo v 1815 roku do britského područia bola vybudovaná katedrála. (zdroj: Vlado B.)

Kandy a tanec - Chrám Budhovho zubu a jeho okolie sme si prezreli pri dennom svetle. Dnu do chrámu vstúpime až večer. Najskôr uvidíme tanečné vystúpenia, ktoré nám priblížia tradičný tanec z regiónu Kandy. Pozoruhodným rysom srílanskej kultúry je tradičný kandyjský tanec. Jeho pôvod je v rituáloch vyháňania zlého ducha. Ľudia verili v jeho zázračné účinky a tanečníci sa stali súčasťou kandyjskej feudálnej spoločnosti. Boli spojení s chrámom posvätného Budhovho zubu a účinkovali pri každoročných oslavách. Dnes je kandyjský tanec považovaný za cenné kultúrne dedičstvo Sri Lanky. Stačí sa podívať na pozoruhodné vyšívané kostými hudobníkov a tanečníkov, z ktorých prechádza zrak. Hudobný doprovod zabezpečujú bicie nástroje. Tanec má mnoho akrobatických prvkov. V minulosti bol tanec výhradne mužskou záležitosťou, dnes sú medzi tanečníkmi aj ženy. 

Tanec obsahuje množstvo akrobatických prvkov.
Tanec obsahuje množstvo akrobatických prvkov. (zdroj: Vlado B.)
Výkonom by sa zaradili kandyjskí tanečníci medzi špičkových gymnastov.
Výkonom by sa zaradili kandyjskí tanečníci medzi špičkových gymnastov. (zdroj: Vlado B.)
Ak sa tancom vyháňal zlý duch, pri takomto tanci inú možnosť nemal, musel utiecť.
Ak sa tancom vyháňal zlý duch, pri takomto tanci inú možnosť nemal, musel utiecť. (zdroj: Vlado B.)
Kandyjský tanec
Kandyjský tanec (zdroj: Vlado B.)
Tento tanec žien mal privolať dobrú úrodu.
Tento tanec žien mal privolať dobrú úrodu.  (zdroj: Vlado B. )
Kandyjsý tanec.
Kandyjsý tanec. (zdroj: Vlado B.)
Tanec nad sviečkami, u nás sa tancuje nad fľaškou.
Tanec nad sviečkami, u nás sa tancuje nad fľaškou. (zdroj: Vlado B.)
Neviem či aj vystúpenie žongléra s tanierami patrí ku kandyjským tancom, no chlapík to bol šikovný.
Neviem či aj vystúpenie žongléra s tanierami patrí ku kandyjským tancom, no chlapík to bol šikovný.  (zdroj: Vlado B.)
Po návšteve tanečného vystúpenia sa vraciame do chrámu Budhovho zubu, takto vyzerá pri večernom osvetlení.
Po návšteve tanečného vystúpenia sa vraciame do chrámu Budhovho zubu, takto vyzerá pri večernom osvetlení.  (zdroj: Vlado B.)

Verí sa, že zakladateľ budhizmu Siddhártha Gautama bol po svojej smrti v roku 543 pred n.l. v Severnej Indii spálený. Z hranici vytiahli štyri zuby a kľúčnu kosť. Potom, ako v Indii budhizmus pomaly striedal hinduizmus, zub sa podarilo prepašovať na Sri Lanku, ukrytý vo vlasoch princezny z Kalingy. Jeho dobrodružstvo pokračovalo v roku 1283, kedy bol počas vojny odvezený nazad do Indie. . Odtiaľ sa nakoniec vrátil späť do dnešnej Sri Lanky, ktorú Budha počas svojho života označil ako bezpečné miesto pre svojich nasledovníkov po dobu ďalších päť tisíc rokov. Po putovaní Sri Lankou, nové miesto našiel v Kandy, kde mu bol postavený tento monumentálny chrám. Začiatkom roku 1998 chrám poškodila bomba, údajne práca Tamilských tigrov. Chrám bol z časti zničený, zub však zostal nepoškodený. 

Samotný Budhov zub je uzatvorený v zlatej nádobe v tvare dágoby (budhistickej relikvie). Vo vnútri je ďalších šesť podobných nádobiek, ktoré sa postupne zmenšujú a zapadajú do seba. Zub sa nachádza v tej najmenšej nádobke. 

Prízemná časť chrámu Budhovho zubu. Do siene s relikviou Budhovho zubu sa musíme vybrať na poschodie.
Prízemná časť chrámu Budhovho zubu. Do siene s relikviou Budhovho zubu sa musíme vybrať na poschodie. (zdroj: Vlado B.)

Pred okienkom, cez ktoré je možno podívať sa na schránku so zubom, stojí zástup veriacich. Odovzdávajú mníchom dary, najčastejšie v podobe chrámových kvetín. Ďalší sedia na podlahe, nahlas sa modlia a čakajú na príležitosť, nazrieť na najsvätejšiu relikviu. Má to nádhernú atmosféru. Schránku so zubom neuvidíte, nechcel som porušiť zákaz a tajne fotografovať. 

Sieň s relikviou Budhovho zubu je rozdelená na tri časti. Budhov zub sa nachádza v najzadnejšej časti Vedahitina Maligawa (Posvätný príbytok). Do siene sa môžeme pozrieť iba cez okienko. Platí prísny zákaz fotografovania.
Sieň s relikviou Budhovho zubu je rozdelená na tri časti. Budhov zub sa nachádza v najzadnejšej časti Vedahitina Maligawa (Posvätný príbytok). Do siene sa môžeme pozrieť iba cez okienko. Platí prísny zákaz fotografovania. (zdroj: Vlado B.)
Časťou siene s relikviou Budhovho zubu je aj svätyňa v sieni.
Časťou siene s relikviou Budhovho zubu je aj svätyňa v sieni. (zdroj: Vlado B.)
Na stenách siene s relikviou Budhovho zubu je rozmiestnených 21 obrazov, popisujúcich históriu relikvie od Budhovej smrti až po súčasnosť.
Na stenách siene s relikviou Budhovho zubu je rozmiestnených 21 obrazov, popisujúcich históriu relikvie od Budhovej smrti až po súčasnosť. (zdroj: Vlado B.)
Jeden z 21 obrazov na stene sieni s relikviou Budhovho zubu.
Jeden z 21 obrazov na stene sieni s relikviou Budhovho zubu.  (zdroj: Vlado B.)
Veriaci zapaľujú pred chrámom Budhovho zubu sviečky. Umocňuje to atmosféru tohoto najposvätnejšieho budhistického svätostánku na celej Sri Lanke.
Veriaci zapaľujú pred chrámom Budhovho zubu sviečky. Umocňuje to atmosféru tohoto najposvätnejšieho budhistického svätostánku na celej Sri Lanke.  

Ďalší deň začíname prehliadkou Kráľovskej botanickej záhrady Peradeniya

Bol som v desiatkach botanických záhrad, ale botanická záhrada, ležiaca na predmestí bývalého kráľovského mesta Kandy, je určite najkrajšia, ktorú som doteraz videl. Aj odborná literatúra potvrdzuje, že Kráľovská botanická záhrada Peradeniya je jednou z najvýznamnejších tropických botanických záhrad sveta. 

Ohromný areál v záhybe rieky Mahaweli zaberá plochu 59 ha. Pôvodne boli na tomto mieste záhrady kráľovského dvora, ktorý tu sídlil už od 14. storočia. Na konci 18. storočia však boli záhrady zničené.Botanická záhrada na tomto mieste vznikla v roku 1821. Dnes je pod správou Ministerstva poľnohospodárstva.

Zbierky rastlín, zamerané predovšetkým na tropické rastliny, sú skutočne rozsiahle, údajne sa tu pestuje až 4000 rôznych druhov. Nájdete tu orchideový skleník, záhradu tropického korenia, rozsiahlu výsadbu bambusov, zbierku všemožných cykasov, kolekciu rozmanitých paliem, pergoly s podivuhodnými lianami, mohutné damarone (Agathis austrialis), i aleju obrovských amerických paliem Roystonea regia. .Vďaka pomerne dlhej neprerušenej existencii majú mnohé dreviny skutočne impozantné rozmery.

Záhradu navštevujú oficiálne štátne návštevy ostrova. Vžil sa tu už na konci 19. storočia zvyk, že významní návštevníci tu zasadia „svoj“ strom - nájdeme tu strom rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa, ktorý záhradu navštívil v roku 1893, ruského cára Alexandra III., anglickej kráľovnej Alžbety, maršala Tita, indickej premiérky Indíri Gándhiovej, aj prvého kozmonauta Jurija Gagarina.

Záhrada slúži tiaž ako didaktické zázemie Poľnohospodárskej fakulty Univerzity of Peradeniya.

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Z Kráľovskej botanickej záhrady v Peradeniya.
Z Kráľovskej botanickej záhrady v Peradeniya.  (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. V centre záhrady rastie ohromný Ficus benghalensis. Jeho koruna, podopieraná mnohými vzdušnými koreňmi, zaberá plochu 16 árov.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. V centre záhrady rastie ohromný Ficus benghalensis. Jeho koruna, podopieraná mnohými vzdušnými koreňmi, zaberá plochu 16 árov.  (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya.
Kráľovská botanická záhrada Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Na stromoch v Kráľovskom parku, pri rieke Mahaweli, hniezdia Kalone, jeden z najväčších druhov netopierov.
Na stromoch v Kráľovskom parku, pri rieke Mahaweli, hniezdia Kalone, jeden z najväčších druhov netopierov. (zdroj: Vlado B.)

 Väčšina Kaloňov sa vydáva za svojou potravou v noci. Hľadajú stromy s chutným ovocím alebo kvetmi plnými nektáru. Lietajú zo stromu na strom, pojedajú ovocie a vylučujú nestrávené zvyšky vrátane semien. A aby ich záhradníckej práce nebolo málo, tak popritom ako popíjajú sladký nektár, opeľujú kvety. Kalone v noci prekonávajú značné vzdialenosti a trusom roznášajú semená na rozsiahlom území. Semená, ktoré prejdú ich tráviacim traktom, dopadnú na zem spolu s „hnojivom“, čo podporí rast semien. Preto neprekvapuje, že viacero druhov rastlín v pralese závisí od Kaloňov, od ich opeľovania a roznášania semien. Keďže sa Kalone pohybujú na veľkom priestore, musia mať dobré navigačné schopnosti a vynikajúci zrak. V tme vidia oveľa lepšie. 

Kalone v Kráľovskom parku Peradeniya.
Kalone v Kráľovskom parku Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya.
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya.
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya.
Zo skleníka s orchideami v Kráľovskom parku Peradeniya. (zdroj: Vlado B.)
V parku sme stretli skupinku študentov Poľnohospodárskej fakulty, sídliacej na okraji parku.
V parku sme stretli skupinku študentov Poľnohospodárskej fakulty, sídliacej na okraji parku. (zdroj: Vlado B.)

Nezdá sa vám toto čítanie príliš dlhé? Mne áno. Takže pred návštevou čajových plantáží a továrne na výrobu cejlónskeho čaju, doprajme si šálku tohoto lahodného nápoja. 

Predpokladám dokončenie cestopisu, v ktorom sa konečne dozviete aj to, ako je to s betelovým žvancom, a jeho účinkoch na organizmus, o 2-3 dni. 

Vladimír Benčík

Vladimír Benčík

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  66
 •  | 
 • Páči sa:  355x

Každý človek má nejaké túžby a snaží sa, aby niečo dosiahol. Túži po mnohých veciach, pritom sa mu môžu splniť len máloktoré. Mojimi celoživotnými snami bolo slušné fotografovanie, archeológia a cestovanie. Fotoaparát som dostal takmer do kolísky, archeológom som sa nestal, sen o cestovaní si plním po 60-tke. Vitajte na mojom blogu. Rád sa s vami podelím o cestovateľské skúsenosti a zážitky. Dúfam, že vás nimi inšpirujem, motivujem a možno aj pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu