Osmanská ríša - jej impozantný vzostup a dramatický pád (1. časť)

Pred poznávačkou do Istanbulu som otvoril "okno do histórie", nezíde sa vám?

Osmanská ríša - jej impozantný vzostup a dramatický pád (1. časť)
Ilustračný obrázok (Zdroj: Wikipedia)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Marcus Tullius Cicero raz povedal: „História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky a hlásateľom uplynulých čias.“ Táto myšlienka ma inšpirovala pri plánovaní mojej cesty do Istanbulu. Istanbul nie je len mesto, ale živé múzeum, kde sa prelínajú stáročia histórie. Predstavte si, ako sa prechádzate po uliciach, ktoré boli svedkami vzostupu a pádu jednej z najväčších ríší sveta – Osmanskej ríše. Aby som lepšie pochopil význam týchto miest a ich príbehy, rozhodol som sa ponoriť do dejín Turecka a Istanbulu. Možno aj vám moje „historické okno“ pomôže objaviť ikonickú destináciu Istanbul v celej jeho historickej kráse.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osmanská ríša

Úvod

Predstavte si svet, kde sa tri kontinenty spájajú do jedného mocného celku, predstavte si ríšu, ktorá ovládala obchodné cesty, formovala osudy národov a po stáročia bola pulzujúcim srdcom kultúrneho a politického diania. Osmanská ríša – kolos, ktorý vyrástol z malého kmeňa v severozápadnej Anatólii na impérium, ktorého hranice sa tiahli od púští Arábie až po brány Viedne.

Osmanská ríša v rokoch 1300 - 1920.
Osmanská ríša v rokoch 1300 - 1920. (zdroj: Wikipedia)

Na tomto obrázku vidíte príbeh jej vzostupu a pádu. V roku 1300 bola len nenápadným zárodkom moci. O takmer štyri storočia neskôr, v roku 1683, sa rozprestierala cez tri kontinenty a jej vplyv siahal ďaleko za jej hranice. No ako každá veľká ríša, aj táto sa nakoniec začala rúcať – najprv pomaly, potom neodvratne. Pred prvou svetovou vojnou už bola len tieňom svojej bývalej slávy a v roku 1920 definitívne zmizla z mapy.

SkryťVypnúť reklamu

Moje dva blogy vás vezmú na cestu naprieč šiestimi storočiami – od skromných začiatkov pod vedením Ertugrula a jeho syna Osmana I., cez triumfálne víťazstvo Mehmeda II., ktorý dobyl Konštantínopol, až po tragické zániky a zmeny, ktoré formovali moderný Blízky východ. Je to príbeh o ambíciách, moci a páde – príbeh, ktorý dodnes rezonuje v našom svete.

Všetko sa niekde a niečím začína

Predstavte si nekonečnú step, kde vietor roznáša po zemi prach a počas nocí sa nad hlavami rozžiaria milióny hviezd. Tu, v srdci Strednej Ázie, uprostred surovej prírody a kočovných kmeňov, zrodila sa jedna z najúžasnejších civilizácií – Turci. Ich domovom boli jurty, ich cestami rozľahlé stepné priestranstvá, ich zákon – slovo náčelníka, a ich bohatstvom - kone a zbrane. Turci boli neoddeliteľne spjatí s kočovným životom, ten závisel od ich koní, dobytka a schopnosti rýchlo a efektívne presúvať sa. Nemali kamenné múry na ochranu svojich sídiel, no ani ich nepotrebovali. Ich obranou bola rýchlosť, bojovnosť a zručnosť prežiť v tých najtvrdších podmienkach. Lovili, vedeli, ako prežiť v drsných zimách i horúcich púšťach, a ich deti vyrastali v prostredí, kde sa už od útleho veku učili lukostreľbe a jazdectvu. Turci boli skutočnými majstrami pohybu, schopnými prejsť stovky kilometrov na svojich neveľkých koňoch.

SkryťVypnúť reklamu
Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. (zdroj: Wikipedia)

Prečo však Turci opustili svoju domovinu v srdci Strednej Ázie?

Dôvodov bolo viacero. Príroda, ktorá nebola vždy na ich strane – suchá, kruté zimy a ubúdajúce pastviny – ich nútila hľadať nové územia. Boje o moc medzi turkickými kmeňmi boli časté, a porazené kmene buď zanikli, alebo museli odísť a hľadať nové miesto na živobytie.

Od východu hrozili problémy s Číňanmi, ktorí najprv uzatvárali s kočovnými kmeňmi spojenectvá, no čoskoro začali vyvíjať na ne vojenský tlak. Veľký čínsky múr bol postavený práve proti kmeňom, akými boli Turci. Na juhu sa nachádzali Peržania, ktorí ich považovali za divochov a barbarov, a na západe ležali rozsiahle, neznáme krajiny, ktoré Turkom sľubovali nové možnosti. No nebol to len strach čo ich hnal na západ. Turci stále snívali o veľkej budúcnosti, hľadali nové územia, kde by mohli byť silnejší, kde by sa ich sen o mocnej ríši mohol zrealizovať. Verili, že im boh Tengri ktorého vyznávali a Tengrijské nebo ukáže správnu cestu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedného dňa sa časť tureckého národa, unikajúca pred ničivými mongolskými nájazdmi, vydala na západ. Nikto vtedy netušil, že táto cesta položí základy jednej z najmocnejších ríš v dejinách sveta – Osmanskej ríše. V tom čase však boli len malým kočovným kmeňom Kayi, ktorý tvorilo približne 400 až 500 stanov. Začiatkom 13. storočia prekročili Kaukaz a ocitli sa v Anatólii, ázijskej časti dnešného Turecka. Na čele tohto odvážneho kmeňa stál Ertugrul – vodca s víziou, ktorý veril v budúcnosť svojho ľudu.

Miniatúra Ertuğrul Gaziho zo 16. storočia a ilustračný obrázok.kmeňa Kay ktorému velil.
Miniatúra Ertuğrul Gaziho zo 16. storočia a ilustračný obrázok.kmeňa Kay ktorému velil.  (zdroj: Wikipedia)

Prvý krok od kočovného života k stabilnej moci

Anatólia bola v tej dobe rozdrobená na množstvo menších území, zvyškov kedysi mocnej Seldžuckej ríše a oslabených oblastí Byzantskej ríše. Podľa osmanskej legendy sa Ertugrul so svojimi bojovníkmi okolo roku 1230 po príchode do Malej Ázie nečakane ocitol uprostred bitky medzi dvoma neznámymi armádami. Po krátkej porade so svojimi mužmi sa rytiersky rozhodol pridať na stranu slabších a prehrávajúcich. Tento odvážny krok zvrátil priebeh bitky a zabezpečil im víťazstvo.

Ako sa neskôr ukázalo, Ertugrul pomohol seldžuckému sultánovi Alaeddinovi Keykubadovi, ktorý bojoval proti Mongolom. Sultán bol hlboko vďačný a za odmenu daroval Ertugrulovi územie v okolí mesta Söğüt spolu s pastvinami v pohorí Domaniç. Na oplátku sa Ertugrul zaviazal chrániť tieto oblasti pred útokmi Byzantskej ríše, ktorá ich chcela získať späť. Pre Turkov znamenalo vlastníctvo pôdy zásadný historický medzník – prvý krok od kočovného života k stabilnej moci. Práve tieto územia položili základ beyliku (kniežatstva), ktoré dnes poznáme ako Osmanský alebo Osmanoğulları.

Ľahká korisť v susedstve - rozpadajúca sa Byzantská ríša

Ertugrulove územie sa nachádzalo na hraniciach s Byzantskou ríšou, čo umožňovalo pravidelné výpady na kresťanské územia s cieľom získania koristi a bohatstva. Táto príležitosť lákala mnohých dobrodruhov a bojovníkov do radov Ertugrulovej armády. V druhej polovici 13. storočia, keď vládcovia ostatných anatólskych beylikov bojovali medzi sebou o moc a územia, Ertugrulovi bojovníci (a neskôr aj vojaci jeho syna Osmana) vystupovali ako obrancovia islamskej viery. Situáciu im navyše uľahčovala nespokojnosť miestneho obyvateľstva pohraničných oblastí Byzancie s vysokými daňami Konštantínopolu.

V bojoch Ertugrul využíval najmä rýchlosť a manévrovacie schopnosti svojej jazdy a prekvapivé útoky na nepriateľov. Táto taktika mu umožnila postupne rozširovať svoje územie a upevňovať moc. Jeho kmeň už nežil v biede – naopak, stal sa rešpektovanou silou, ktorá diktovala podmienky svojim susedom. Presná veľkosť územia ovládaného Ertugrulom v čase jeho smrti však nie je známa.

Sultán Osman I. - zakladateľ osmanskej dynastie

Po smrti Ertugrula v roku 1281, vláda nad kmeňom prešla do rúk jeho syna Osmana I., zakladateľa osmanskej dynastie. Dynastia nesúca jeho meno začala vytvárať základy rodiacej sa Osmanskej ríše – štátu, ktorý bol počas Osmanovho života ešte len neveľkým kniežatstvom, no po jeho smrti vyrástol do podoby jedného z najväčších impérií histórie.

Územie spravované Osmanom bolo formálne stále podriadené seldžuckému sultánovi. Osman si však uvedomoval, že závislosť od slabnúceho panovníka jeho ľudu svetlú budúcnosť neprinesie. Preto okolo roku 1299 vyhlásil nezávislosť Osmanského beyliku a vyhlásil sa za sultána Malej Ázie. Položil tak pevné základy veľkolepej ríše, ktorá navždy zmenila chod dejín sveta.

V roku 1300, pri nástupe sultána Osmana I. na trón, budúca Osmanská ríša bola len maličkým bezvýznamným zeleným ostrovčekom v Anatólii. Musíte si namáhať oči  aby ste turecky beylik pri Čiernom mori, vyznačený zelenou farbou, našli.
V roku 1300, pri nástupe sultána Osmana I. na trón, budúca Osmanská ríša bola len maličkým bezvýznamným zeleným ostrovčekom v Anatólii. Musíte si namáhať oči aby ste turecky beylik pri Čiernom mori, vyznačený zelenou farbou, našli. (zdroj: Wikipedia)

Aby si Osman upevnil moc, začal vojnu s Byzanciou. Jeho hlavnými cieľmi sa stali neveľké no strategicky dôležité pevnosti kontrolujúce obchodné cesty. Používal taktiku bleskových útokov. Turecká jazda mohla udrieť a v prípade potreby rýchlo ustúpiť. Prvým serióznym bojom bol útok na pevnosť Nikéa.

Keď Byzantínci vyslali armádu, aby zastavili postup Osmanov, Osman so svojimi bojovníkmi pripravil pascu a porazil nepriateľa. Po tomto víťazstve jeho autorita vzrástla a začali sa k nemu pridávať nové kmene, ktoré túžili bojovať pod jeho vedením.

Osman si upevnil pozíciu v regióne a pokračoval v dobývaní. Získal pevnosti Karadžachisar, Belidži a Hisar, a následne začal obliehať Bursu, významné byzantské mesto, ktoré bolo dôležitým obchodným centrom. Byzantínci sa pokúsili vyslať posily, no ich sily boli oslabené vnútornými konfliktmi a tlakom Osmanov.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. (zdroj: Wikipedia)

Obliehanie mesta Nikéa sa predĺžilo, no práve v tomto období Osman odovzdal velenie svojmu synovi Orhanovi, ktorý v roku 1331 dokončil dobytie mesta.

V histórii Osmanskej ríše zohral významnú úlohu šejk Edebali, moslimský duchovný rádu Wafaiyya a vodca bratstva Ahi. Zohrával kľúčovú úlohu pri formovaní a rozvoji politiky rastúceho Osmanského štátu. Bol prvým kadim (sudcom) Osmanskej ríše. Edebali často diskutoval so svojím blízkym priateľom Ertuğrulom, otcom Osmana I., o islame a situácii moslimov v Anatólii.

Šejk Edebali a prvý sultán Osmanskej ríše - Osman I. Gazi
Šejk Edebali a prvý sultán Osmanskej ríše - Osman I. Gazi  (zdroj: Wikipedia)

Nielen Ertuğrul, aj jeho syn Osman bol častým hosťom u Edebaliho. Šejk sa stal jeho učiteľom a duchovným mentorom. Podľa legendy, Osman sa zaľúbil do Hatun, dcéry Edebaliho, no ten dlho nedával súhlas na sobáš.  

Raz, keď Osman prenocoval v dergahu (kláštore) Edebaliho, prisnil sa mu sen. V tomto sne vyšiel z hrude Edebaliho mesiac, ktorý vstúpil do Osmanovej hrude. Následne Osman videl, ako z jeho hrude vyrástol strom, ktorý sa stal tak veľkým, že jeho vetvy pokryli nebo a korene celý svet.

Keď sa Edebali dozvedel o Osmanovom sne, pochopil, že pred sebou má človeka predurčeného na založenie veľkej ríše. Opásal ho šabľou Gaziho (bojovníka za vieru), čo symbolizovalo jeho pripravenosť viesť moslimov a povedal: „Osman, syn môj, blahoželám Ti, lebo Boh ti dal ríšsky úrad a moja dcéra Hatun bude tvojou ženou." Toto manželstvo malo významný dopad na rozvoj Osmanského beyliku, pretože všetci šejkovia rádu Wafaiyya prešli pod kontrolu Osmanskej ríše, čo výrazne ovplyvnilo jej vznik a expanziu.

Šabľa ktorú dostal Osman od šejka Edebaliho dodnes existuje, stala sa symbolom štátu, bola používaná pri korunováciách nových sultánov. Opásanie sa Osmanovou šabľou bola dôležitá udalosť, ktorá prebiehala vždy dva týždne po tom, čo sultán získal trón. Získanie tohto emblému pre sultána bolo veľmi symbolické; ukazovalo, že získanie tejto pozície prebehlo vojenským spôsobom.

Šabľa Gaziho – bojovníka za vieru. Šabľa ktorú dostal Osman I. Gazi od šejka Edebaliho, tá šabľa ktorá sa používala pri korunováciách sultánov, je uložená v komplexe hrobiek v Eyüpe v Istanbule.
Šabľa Gaziho – bojovníka za vieru. Šabľa ktorú dostal Osman I. Gazi od šejka Edebaliho, tá šabľa ktorá sa používala pri korunováciách sultánov, je uložená v komplexe hrobiek v Eyüpe v Istanbule. (zdroj: Wikipedia)

Sultán Osman Gazi zomrel približne v roku 1324, bez toho, aby zažil rozmach budúcej Osmanskej ríše. Jeho meno sa stalo symbolom novej mocnosti a jeho potomkovia premenili rozrastajúci sa beylik na obrovskú ríšu, ktorá po stáročia ovplyvňovala osud Európy, Ázie a Blízkeho východu. Po jeho smrti zdedil osmanské územia jeho syn Orhan I., ktorý sa postavil pred úlohu ich rozšírenia.

Sultán Orhan I. ovládol väčšinu územia Anatólie a posunul Osmanskú ríšu k hraniciam Európy.

V poradí druhý sultán Osmanskej ríše Orhan I. Gazi.
V poradí druhý sultán Osmanskej ríše Orhan I. Gazi.  (zdroj: Wikipedia)

V čase nástupu sultána Orhana na trón mali Byzantínci stále pod kontrolou veľké mestá v Anatólii, ako napríklad Bursu a Nikomédiu, a udržiavali v ich oblastiach svoj vplyv. Ich sila však bola oslabená vnútornými konfliktmi. Sultán Orhan začal systematické útoky s použitím taktiky, ktorá odlišovala Osmanov od Európanov a Byzantíncov. Osmanské armády sa nespoliehali na ťažko vyzbrojené jednotky. Namiesto toho využívali rýchlosť, manévrovateľnosť a oslabovanie nepriateľa pred samotným útokom. Namiesto okamžitého útoku na pevnosti najskôr  ich obkľúčili, prerušili zásobovacie trasy. Byzantínci, zvyknutí bojovať podľa klasických pravidiel, nedokázali účinne čeliť takejto taktike.

Hlavným cieľom Orhana bolo dobytie Bursy – veľkého mesta s dobre opevnenými hradbami. Priame napadnutie by prinieslo veľké straty, preto Orhan navrhol posádke dohodu: zlato výmenou za pokojné vzdanie sa. Vyčerpaní dlhým obliehaním, Byzantínci súhlasili, otvorili brány a pustili Osmanov dovnútra. Po vstupe do mesta však Orhan porušil dohodu – zlato nebolo vyplatené a obrancovia skončili v zajatí. Týmto spôsobom získal Bursu bez boja a urobil z nej prvé hlavné mesto osmanského štátu.

Orhan pokračoval v ofenzíve. Čoskoro padla Nikéa, bývalé hlavné mesto exilových Byzantíncov, a následne padla aj Nikomédia. Hranice osmanských území sa rozšírili a samotný štát prestal byť iba obyčajným turkickým beylikom.

Sultán Orhan vytvoril prvú pravidelnú armádu, položil základy budúceho administratívneho systému a začal premenu osmanského beyliku na jednotný štát, ktorý postupne ovládol väčšinu územia Anatólie. Osmanská ríša sa tak priblížila k hraniciam Európy.

Po upevnení svojich pozícií v Anatólii začali Osmani expandovať za jej hranice. Ich ďalším cieľom sa stal Balkán, región pozostávajúci z mnohých kniežatstiev a kráľovstiev, ktoré medzi sebou neustále bojovali. V tom čase už Byzantská ríša nedokázala účinne chrániť svoje európske územia a Bulharsko bolo oslabené vnútornými konfliktmi a vojnami s Uhorskom. Osmani túto situáciu využili a začali prenikať do Európy.

Kľúčovým momentom sa stalo dobytie poloostrova a mesta Gallipoli v roku 1354. Gallipoli ležalo na pobreží Dardanel a kontrolovalo strategickú cestu z Malej Ázie do Európy. Predtým Osmani podnikali len nájazdy na Balkán, ale nedokázali sa tam trvalo usadiť. Po zemetrasení, ktoré vážne poškodilo mestské hradby Gallipoli, osmanské vojská obsadili mesto bez boja. Byzantská ríša žiadala jeho vrátenie, no sultán Orhan odmietol. Od tohto momentu získali Osmani dôležitý oporný bod v Európe a začali systematicky postupovať ďalej.

Mapa znázorňuje územie ovládané v roku 1326 sultánom Osmanom I. a rozšírenie územia do roku 1361 jeho synom sultánom Orhanom I.
Mapa znázorňuje územie ovládané v roku 1326 sultánom Osmanom I. a rozšírenie územia do roku 1361 jeho synom sultánom Orhanom I.  (zdroj: Wikipedia)

Sultán Murad I. rozšíril územie ríše v Anatólii a dobyl Balkán

Po smrti sultána Orhana I. prešla moc do rúk jeho syna Murada I. Ten už neobmedzil svoje aktivity len na jednotlivé výpravy, ale začal plánovité dobývanie Balkánu. V roku 1362 obsadil Adrianopol (Edirne), ktorý sa čoskoro stal novým hlavným mestom Osmanskej ríše. Potom pokračoval ďalej a podrobil si bulharské aj srbské územia.

Miniatúra Murada I. z rukopisu zo 16. storočia.
Miniatúra Murada I. z rukopisu zo 16. storočia. (zdroj: Wikipedia)

V roku 1371 došlo k bitke pri rieke Marica medzi osmanskou armádou a spojenými silami Srbov a Bulharov. Hoci kresťanské vojsko bolo početnejšie, Osmani využili moment prekvapenia a zaútočili v noci. Spojenecké vojská boli porazené, veľká časť Bulharska sa dostala pod osmanskú nadvládu a zostávajúce bulharské kniežatstvo uznalo vazalskú závislosť od Osmanov.

Ďalším cieľom Osmanov sa stala Srbsko. Srbský knieža Lazar si uvedomoval, že ak Osmanov nezastaví, jeho krajina padne. V roku 1389 došlo k rozhodujúcej bitke na Kosovom poli. Osmanská armáda mala početnú prevahu, no Srbi dobre poznali terén a dôkladne sa pripravili. Počas bitky utrpeli obe strany ťažké straty.

Osmanský sultán Murad I. a srbské knieža Lazar stoja proti sebe v bitke pri Kosove, rukopis z roku 1460.
Osmanský sultán Murad I. a srbské knieža Lazar stoja proti sebe v bitke pri Kosove, rukopis z roku 1460.  (zdroj: Wikipedia)

Kľúčovým momentom bitky bola smrť samotného sultána Murada I. Podľa jednej z verzií sa srbský rytier Miloš Obilić dostal do sultánovho stanu pod zámienkou zajatca alebo prebehlíka. Keď bol v blízkosti Murada, náhle vytiahol dýku a smrteľne ho zranil. Tento čin sa stal legendárnym.

Napriek smrti svojho panovníka však Osmani bitku vyhrali. Srbská armáda bola porazená, knieža Lazar bol zajatý a následne popravený. Po tejto porážke Srbsko uznalo vazalskú závislosť od Osmanskej ríše.

Mapa znázorňuje rozšírenie územia ovládaného Osmanmi počas panovania sultána Murada I. (1361 – 1389).
Mapa znázorňuje rozšírenie územia ovládaného Osmanmi počas panovania sultána Murada I. (1361 – 1389).  (zdroj: Wikipedia)

Dobytie Konstantinopolu - rozmach Osmanskej ríše

Po ovládnutí Balkánu obrátili Osmani svoju pozornosť na poslednú veľkú prekážku ich expanzie – Byzantskú ríšu. Hoci už kontrolovali prakticky celú Anatóliu a Balkán, Konštantínopol, hlavné mesto Byzancie, stále odolával ako nedobytná pevnosť.

Prvé pokusy Osmanov dobyť mesto neboli úspešné. Konštantínopol bol obklopený mohutnými hradbami, ktoré po stáročia odrážali všetky útoky. Navyše, Byzantínci dostávali pomoc od spojencov z Janova a Benátok. Osmanom v tom čase chýbalo silné námorníctvo a účinné obliehacie delostrelectvo, preto boli nútení stiahnuť sa a prehodnotiť svoju stratégiu. Po týchto neúspechoch si uvedomili, že bez výkonného loďstva a ťažkých diel mesto nikdy nedobyjú.

Hradby, ktoré pôvodne postavil Konštantín Veľký, obklopovali Konštantínopol zo všetkých strán a chránili ho pred útokmi z mora aj zo súše. Ako sa mesto rozrastalo, v 5. storočí bola postavená slávna dvojitá línia Theodosiánskych hradieb.
Hradby, ktoré pôvodne postavil Konštantín Veľký, obklopovali Konštantínopol zo všetkých strán a chránili ho pred útokmi z mora aj zo súše. Ako sa mesto rozrastalo, v 5. storočí bola postavená slávna dvojitá línia Theodosiánskych hradieb. (zdroj: Wikipedia)

Situácia sa zmenila v roku 1451, keď na osmanský trón nastúpil mladý a ambiciózny sultán Mehmed II., ktorý mal vtedy len 19 rokov. Mehmed si stanovil jasný cieľ – dobytie Konštantínopola, symbolu Byzancie a pravoslávneho kresťanského sveta. Na rozdiel od svojich predchodcov pochopil, že tradičné metódy obliehania nestačia.

Prípravy začal ešte pred samotným útokom. Už v roku 1450 dal na európskom brehu Bosporskej úžiny vybudovať pevnosť Rumeli Hisarı. Táto pevnosť umožnila Osmanom úplne kontrolovať úžinu a zablokovať prísun pomoci do mesta z Čierneho mora. Konštantínopol sa ocitol v pasci.

Pevnosť Rumeli Hisari vybudoval sultán Mehmed II. na najužšom mieste Bosporského prielivu. Prerušil tým námorné spojenie medzi Konštantínopolom a Čiernym morom.
Pevnosť Rumeli Hisari vybudoval sultán Mehmed II. na najužšom mieste Bosporského prielivu. Prerušil tým námorné spojenie medzi Konštantínopolom a Čiernym morom.  (zdroj: Foto: Bulent Candan)

Byzantský cisár Konštantín XI. Palaiologos si uvedomoval vážnosť situácie, no nemal dostatok vojenskej sily na účinný odpor. Obrátil sa preto o pomoc k západným katolíckym krajinám, no Európa bola v tom čase príliš zaujatá vlastnými konfliktmi a nedokázala poskytnúť účinnú podporu.

Na jar roku 1453 sa osmanská armáda s viac ako 80-tisíc mužmi priblížila k hradbám Konštantínopola. Byzantínci mali vtedy už len asi 50-tisíc obyvateľov a na obranu mesta dokázali zhromaždiť približne 7-tisíc bojovníkov vrátane janovských a benátskych žoldnierov. Ich jedinou nádejou zostávali legendárne Theodosiánske hradby, ktoré stáročia zastavovali nepriateľské armády.

Mehmed II. však disponoval novou zbraňou – obrovskými delami skonštruovanými uhorským inžinierom Orbánom. Najväčšie delo, nazývané „Bazilika“, malo dĺžku viac ako 8 metrov. Vystreľovalo kamenné gule vážiace až 500 kilogramov na vzdialenosť jeden a pol kilometra. Po prvýkrát v histórii čelili mohutné hradby Konštantínopola tak ničivej sile.

Delo Bazilika - ilustračný obrázok.
Delo Bazilika - ilustračný obrázok. (zdroj: Wikipedia)

Obliehanie začalo v apríli 1453. Cez deň osmanské delá systematicky ostreľovali mestské opevnenia, zatiaľ čo Byzantínci počas noci horúčkovito opravovali poškodené úseky hradieb. Keďže samotná delostrelecká paľba nestačila na prelomenie obrany mesta, Mehmed pristúpil k nečakanému manévru: časť svojho loďstva nechal pretiahnuť po súši cez okolité kopce priamo do Zlatého rohu – strategického zálivu chráneného masívnou reťazou natiahnutou medzi mestskými hradbami a pevnosťou Galata. Tento krok prekvapil Byzantíncov, ktorí boli nútení rozdeliť svoje sily.

Mehmed II dohliada na prepravu svojich lodí po súši. Maľba Fausta Zonara
Mehmed II dohliada na prepravu svojich lodí po súši. Maľba Fausta Zonara (zdroj: Wikipedia)

Okrem toho sa Osmani pokúšali podkopávať hradby tunelmi zvnútra, no obrancovia tieto podzemné chodby objavovali a ničili ich spolu s útočníkmi.

Obliehanie sa predlžovalo a medzi Osmanmi narastala nespokojnosť; niektorí Mehmedovi radcovia dokonca navrhovali stiahnuť sa. Mladý sultán však trval na pokračovaní útoku.

Rozhodujúci útok prišiel ráno 29. mája 1453. Ako prví zaútočili azabovia – ľahká pechota využitá ako „potrava pre delá“. Ich úlohou bolo vyčerpať obrancov pred hlavným útokom elitných jednotiek – janičiarov. Po urputnom boji sa janičiarom podarilo preniknúť cez poškodené hradby do mesta.

Cisár Konštantín XI., vidiac beznádejnosť situácie, odmietol utiecť a vrhol sa do posledného boja po boku svojich vojakov. Padol hrdinskou smrťou priamo pri obrane mesta. Keď sultán Mehmed II. vtrhol do mesta na bielom koni, znamenalo to koniec tisícročnej histórie existencie Byzantskej ríše. Tento krok mal obrovský vplyv na kresťanskú Európu.

Mehmed Dobyvateľ vstupuje do Konštantínopolu. Fragment obrazu od Fausta Zonara.
Mehmed Dobyvateľ vstupuje do Konštantínopolu. Fragment obrazu od Fausta Zonara. (zdroj: Wikipedia)

Sultán Mehmed II. vošiel do dejín ako Mehmed Dobyvateľ. Premenoval Konštantínopol na Istanbul - „mesto islamu“ - a začal ho fyzicky aj politicky prebudovávať na svoje hlavné mesto. Istanbul sa stal pulzujúcim srdcom Osmanskej ríše, nielen politickým a vojenským hlavným mestom, ale vďaka svojej polohe na križovatke Európy, Afriky a Ázie aj jedným z veľkých obchodných centier sveta.

Po dobytí Konštantínopola sa Osmanská ríša stala jednou z hlavných svetových mocností. Jej územie sa neustále rozširovalo – Osmani upevnili svoju moc v Anatólii, podmanili si Balkán a ovládli významné časti Blízkeho východu a severnej Afriky. Napriek vojenským úspechom však každý nový sultán musel dokazovať svoju silu, pretože boj o trón bol nemilosrdný. Moc osmanských vládcov závisela nielen od ich autority, ale aj od víťazstiev na bojiskách.

Sulejman Veľkolepý – zlatý vek Osmanskej ríše - vojenské úspechy Sulejmana

V takejto turbulentnej atmosfére sa v roku 1494 v Trabzone narodil budúci veľký sultán Sulejman I., známy ako Veľkolepý. Bol synom sultána Selima I. a dostal vynikajúce vzdelanie – študoval islamské právo, vojenskú taktiku, literatúru a filozofiu. Na rozdiel od mnohých osmanských vládcov mal rád knihy a podporoval vedu. V roku 1520 po smrti svojho otca nastúpil ako 19-ročný na trón. Jeho nástup bol relatívne pokojný, keďže nemal konkurentov.

Sulejman sa od začiatku prejavil nielen ako schopný vojvodca, ale aj ako múdry štátnik. Pokračoval v rozširovaní hraníc ríše a zároveň uskutočnil rozsiahle reformy, ktoré posilnili vnútornú štruktúru štátu. Jeho vláda je považovaná za zlatý vek Osmanskej ríše.

Sulejmanove vojenské výpravy začali v Európe v roku 1521 dobytím Belehradu, čím otvoril cestu Osmanom do strednej Európy. O päť rokov neskôr dosiahol veľkolepé víťazstvo, porazil uhorskú armádu v bitke pri Moháči, kde osmanská jazda rozdrvila uhorské vojsko. Po tejto bitke sa veľká časť Uhorska dostala pod kontrolu Osmanov.

Bitka pri Moháči 1526,    Bertalan Székely
Bitka pri Moháči 1526, Bertalan Székely  (zdroj: Wikipedia)

Hlavným protivníkom Sulejmana bola Svätá rímska ríša vedená Karolom V. Osmani sa snažili preniknúť hlbšie do Európy, no narazili na odpor Rakúska. V roku 1529 obliehali Viedeň, ale mesto nedokázali dobyť kvôli zime, nedostatku zásob a silným opevneniam.

Sulejman však nezostal len pri európskych výpravách – jeho armády bojovali proti Perzii a rozširovali osmanský vplyv aj v severnej Afrike. V roku 1522 osmanská flotila pod vedením Coban Mustafa Pashu dobyla ostrov Rodos od rytierov johanitov. Neskôr Alžírsko oficiálne pripadlo Osmanskej ríši.

Hayreddin Barbarossa – Pán Stredozemného mora

Jedným z najvýznamnejších vojenských veliteľov Osmanskej ríše bol Hayreddin Barbarossa, ktorý sa stal synonymom pre osmanskú námornú moc. Narodil sa na ostrove Lesbos a kariéru začal ako pirát na Stredozemnom mori. Po smrti svojho brata Arudža sa stal vládcom Alžírska a spojil ho s Osmanskou ríšou výmenou za podporu od sultána Sulejmana. Barbarossa sa stal kapudan pašom, teda admirálom, vrchným veliteľom osmanského námorníctva.

Admiral Hayreddin Barbarossa
Admiral Hayreddin Barbarossa  (zdroj: Wikipedia)

 V roku 1538, v rozhodujúcej námornej bitke pri Preveze, Barbarossa zvíťazil nad spojenými kresťanskými flotilami Svätej ligy (Španielsko, Benátky, Janov, Pápežské štáty), vedenými slávnym admirálom Andreom Doriom. Bitka sa odohrala v zálive Amvrakikos neďaleko Prevezy na severozápade Grécka.

Bitka pri Preveze, Ohannes Umed Behzad
Bitka pri Preveze, Ohannes Umed Behzad (zdroj: Wikipedia)

Víťazstvom nad kresťanskými flotilami pri Preveze Barbarossa zabezpečil osmanskú dominanciu na Stredozemnom mori.  Vytvoril systém kontroly nad námornými cestami a jeho flotila sa stala najobávanejšou silou svojej doby. Po odchode do dôchodku zostal poradcom sultána a zomrel v roku 1546, pričom zanechal dedičstvo, ktoré pretrvalo celé generácie.

Mapa územia ovládaného Osmanskou ríšou pred nástupom Sulejmana Veľkolepého na trón, a na konci jeho vládnutia.
Mapa územia ovládaného Osmanskou ríšou pred nástupom Sulejmana Veľkolepého na trón, a na konci jeho vládnutia.  (zdroj: Wikipedia)

Hárem – tajomný svet intríg a krvavých zápasov o trón

Ak sa na bojiskách Osmanskej ríše rozhodovalo o jej hraniciach, za múrmi paláca Topkapi v samotnom srdci Istanbulu sa rozhodovalo o osude samotnej moci. Osmanskí sultáni boli absolútnymi vládcami, no zďaleka nie všetky rozhodnutia prijímali sami. Za ich chrbtom existovalo ďalšie centrum moci – hárem. Práve tu vyrastali budúci sultáni, formovali sa politické spojenectvá a najvplyvnejšie ženy mohli prakticky ovládať celú ríšu. Hlavne 17. storočie bolo obdobím krvavých intríg v háremoch, kde manželky, matky a dokonca aj babičky sultánov bojovali o politickú moc.

Sultánova sieň v háreme paláca Topkapi.
Sultánova sieň v háreme paláca Topkapi. (zdroj: Wikipedia)

Jednou z tých žien, ktoré navždy zmenili dejiny Osmanskej ríše, bola Roksolana, známa ako Hürrem Sultan. Hárem nebol len miestom krásnych žien, ako sa často mylne domnievame. Bol to spletitý svet plný intríg, boja o moc a rafinovanej politiky, kde sa neraz rozhodovalo o osude celej dynastie. Za zatvorenými dverami mohli ženy nielen získať priazeň sultána, ale aj obrovský vplyv na chod štátu. Na to však potrebovali viac než len krásu – museli byť inteligentné, prefíkané a mať výnimočný politický cit.

Sultán Sulejman I. Veľkolepý a jeho manželka Roksolana.
Sultán Sulejman I. Veľkolepý a jeho manželka Roksolana.  (zdroj: Wikipedia)

Roksolana, jedna z najvplyvnejších žien v histórii Osmanskej ríše, pochádzala zo súčasnej Ukrajiny. Narodila sa pravdepodobne ako Anastázia alebo Alexandra Lisovská v prvej polovici 16. storočia. V mladosti ju zajali krymskí Tatári a predali do otroctva, až napokon skončila v osmanskom háreme.

V tých časoch mnoho dievčat z východnej Európy končilo v háreme sultána, no len máloktoré dokázali vystúpiť až na vrchol moci. Roksolana však nebola obyčajnou favoritkou – stala sa osudovou ženou samotného Sultána Sulejmana I., známeho ako Sulejman Veľkolepý. Už od začiatku vyčnievala medzi ostatnými konkubínami svojou inteligenciou, živým charakterom a schopnosťou očariť každého okolo seba. Pre svoj veselý temperament dostala meno Hürrem, čo v perzštine znamená „radostná“ alebo „usmievavá“.

Za jej očarujúcim úsmevom sa však skrýval bystrý um a mimoriadna ctižiadostivosť. Dokázala si nielen získať srdce Sulejmana, ale aj to, čo bolo dovtedy nepredstaviteľné – stala sa jeho oficiálnou manželkou. Tento krok bol bezprecedentný: osmanskí panovníci totiž tradične nevstupovali do manželstva so svojimi konkubínami práve preto, aby ženám neposkytovali politickú moc. Sulejman však kvôli Hürrem túto tradíciu porušil a umožnil jej dokonca zostať po jeho boku v hlavnom paláci namiesto toho, aby ju poslal do starého paláca určeného matkám následníkov.

Ako manželka sultána začala Hürrem aktívne zasahovať do politických záležitostí ríše. Korešpondovala so zahraničnými vládcami vrátane poľského kráľa Žigmunda II., rakúskych Habsburgovcov či dokonca pápeža v Ríme. Jej listy boli plné diplomatických nuáns a prezrádzali vysokú úroveň vzdelania i hlboké pochopenie medzinárodnej politiky.

Najväčší vplyv však mala na domácu politiku Osmanskej ríše. Aktívne vstupovala do dvorských intríg a odstraňovala svojich rivalov. Jej hlavným protivníkom bol veľkovezír Ibrahim Paša – najbližší priateľ a dôverník Sulejmana, ktorý mal obrovský vplyv na panovníka a mohol prekaziť jej plány. V roku 1536 bol Ibrahim Paša popravený a mnohí historici sú presvedčení, že práve Hürrem zohrala pri jeho páde rozhodujúcu úlohu.

Jej ďalším významným úspechom bolo zabezpečenie trónu pre vlastného syna Selima II. Podľa osmanskej tradície totiž nástupcom trónu nebol automaticky najstarší syn panovníka – nasledovníkom sa stal ten syn, ktorý dokázal poraziť ostatných bratov v tvrdom zápase o moc. Najväčším konkurentom Selima bol Mustafa – starší syn Sulejmana od inej konkubíny. Mustafa bol nadaným vojvodcom a obľúbencom armády; mnohí ho považovali za ideálneho dediča trónu. Hürrem však urobila všetko pre to, aby Mustafu odstránila: rozšírila klebety o údajnom sprisahaní Mustafu proti otcovi a presvedčila Sulejmana o synovej vine. V roku 1553 dal sultán Mustafu popraviť.

Po Mustafovej smrti už nič nestálo v ceste Selimovi na trón – hoci bol slabším panovníkom než jeho brat Mustafa, dynastia pokračovala podľa predstáv Hürrem Sultan.

Okrem politických intríg mala Hürrem zásluhy aj na rozvoji kultúry a charitatívnych aktivít v ríši: zakladala mešity, nemocnice či kúpele pre verejnosť.

Hürrem Sultan zomrela v roku 1558 – osem rokov pred smrťou Sulejmana – ako prvá žena Osmanskej ríše bola pochovaná v honosnom mauzóleu pri mešite Süleymaniye. Po jej smrti význam žien v háreme ešte vzrástol a nastalo obdobie známe ako „Sultanát žien“, keď matky či manželky sultánov fakticky vládli impériu spoza kulís.

Zlatý vek Osmanskej ríše

Okrem svojich veľkolepých vojenských výbojov zanechal sultán Sulejman I. Veľkolepý svetu aj niečo oveľa trvácnejšie než len víťazstvá na bojových poliach. Bol to vládca, ktorý si uvedomoval, že skutočná veľkosť panovníka sa nemeria len rozlohou jeho ríše, ale predovšetkým tým, čo dokáže vytvoriť pre budúce generácie.

Počas jeho vlády nastal zlatý vek osmanskej architektúry, ktorého hlavným tvorcom bol legendárny architekt Mimar Sinan. Sinan sa narodil koncom 15. storočia v kresťanskej rodine na území Osmanskej ríše, pravdepodobne v Anatólii. Už v mladosti bol odvlečený do elitného vojenského zboru janičiarov, kde získal kvalitné vojenské vzdelanie. No namiesto vojenskej kariéry prejavil mimoriadny talent pre inžinierstvo a architektúru. Počas vojenských výprav staval mosty, pevnosti a akvadukty, čím si získal pozornosť samotného sultána. Sulejman ho čoskoro vymenoval za hlavného architekta ríše a tým sa začala Sinanova slávna kariéra.

Sulejman pred Sinanom postavil ambicióznu úlohu – vytvoriť stavby, ktoré by nielen preslávili Osmanskú ríšu po celom svete, ale zároveň prekonali všetko, čo bolo dovtedy postavené. Sultán sníval o monumentoch schopných súperiť s majestátnosťou chrámu Hagia Sofia.

Prvou významnou stavbou Sinana bola mešita Şehzade (Princova mešita) v Istanbule, postavená na pamiatku predčasne zosnulého Sulejmanovho syna Šehzade Mehmeda. Táto stavba bola síce už sama osebe majstrovským dielom, no sám Sinan ju pokladal len za svoj „učňovský pokus“. Skutočný rozkvet jeho génia prišiel až so stavbou obrovskej mešity Süleymaniye – jedného z najimpozantnejších komplexov Osmanskej ríše. Táto mešita nebola len miestom modlitieb; zahŕňala medresy (islamské školy), nemocnicu, knižnicu, karavanseraj a kúpele. Jej mohutná kupola dominovala panoráme mesta a vyžarovala pocit harmónie a moci. Sinan pri stavbe použil revolučné stavebné techniky, ktoré umožnili budove odolávať zemetraseniam a prírodným katastrofám.

Mešita Süleymaniye (Sulejmanova mešita) je vrcholným dielom osmanskej klasiky a skvostom Istanbulu. Postavil ju najslávnejší zo staviteľov mešít Mimar Sinan.
Mešita Süleymaniye (Sulejmanova mešita) je vrcholným dielom osmanskej klasiky a skvostom Istanbulu. Postavil ju najslávnejší zo staviteľov mešít Mimar Sinan.  (zdroj: Wikimedia)
Tento snímok pri modlitbe dokazuje, že Sulejmanova mešita je dodnes dôležitým náboženským centrom.
Tento snímok pri modlitbe dokazuje, že Sulejmanova mešita je dodnes dôležitým náboženským centrom.  (zdroj: Foto Mstyslav Černov, Wikimedia Commons)

Sinanovým vrcholným dielom však bola mešita Selimiye v meste Edirne, dokončená už za vlády Sulejmanovho syna Selima II. Jej kupola bola dokonca väčšia než slávna kupola Hagie Sofie v Konštantínopole – čo znamenalo absolútny triumf, vrchol osmanskej architektúry. Počas svojho života Sinan navrhol a postavil viac ako 300 stavieb: mešity, paláce, mosty, kúpele i akvadukty. Svojou prácou povýšil osmanskú architektúru na úroveň svetového umenia a zanechal po sebe dedičstvo obdivované dodnes.

Mešita Selimiye v meste Edirne – vrchol osmanskej architektúry.
Mešita Selimiye v meste Edirne – vrchol osmanskej architektúry.  (zdroj: Wikipedia)

Vojenská sláva môže časom vyblednúť, ale kameň ostáva večný. Vďaka spolupráci vizionárskeho sultána a geniálneho architekta vznikli v srdci Osmanskej ríše monumenty schopné odolávať času – symboly niekdajšej veľkoleposti impéria, architektonické zázraky.

Krvavé boje o nástupníctvo

Po smrti Sulejmana Veľkolepého pokračovala Osmanská ríša vo svojej expanzii navonok. Aj v háremoch, vo vnútri palácových múrov pokračovali vojny – nemenej krvavé než boje s európskymi nepriateľmi. Na rozdiel od Európy neexistoval v Osmanskej ríši pevný systém nástupníctva; novým sultánom sa nestával automaticky najstarší syn panovníka, ale ten z princov, ktorý dokázal uchopiť moc a udržať si ju.

Synovia rôznych matiek boli od narodenia rivalmi; ich osudy sa rozhodovali nielen na bojiskách, ale aj v tmavých chodbách paláca Topkapi. Hárem bol centrom politických intríg ovládaných ženami – matkami princov a sultánskymi favoritkami. Ženy háremu vedeli veľmi dobre, že ich život závisí od úspechu ich potomkov; ak ich syn prehral boj o trón, znamenalo to smrť nielen pre neho samého, ale aj pre jeho matku.

V tomto prostredí sa rozvinula prax bratovraždy: nový sultán dal často popraviť všetkých svojich bratov hodvábnou šnúrou – smrťou považovanou za „čestnú“ pre členov dynastie, – aby zabránil možným vzburám či pokusom o prevrat.

Kösem Sultan so synom.
Kösem Sultan so synom.  (zdroj: Wikipedia)

Medzi ženami háremu zvláštnu pozíciu získala Kösem Sultan – grécka otrokyňa, ktorá sa stala favoritkou sultána Ahmeda I. Po jeho smrti Kösem nestratila moc ako iné ženy; práve naopak – upevnila si ju ešte viac prostredníctvom svojich synov a vnukov. Ako regentka ovládala ríšu desiatky rokov: menovala vezírov, uzatvárala spojenectvá a likvidovala súperov bez milosti. Jej moc vrcholila za vlády slabého syna Ibrahima I., ktorého nakoniec zvrhli a popravili kvôli jeho duševnej nestabilite. Kösem však svoju pozíciu udržala aj potom – až kým ju roku 1651 nezavraždili na príkaz jej nevesty Turhan Sultan.

Riadenie Osmanskej ríše vezírmi

Po období veľkých dobyvačných výprav a stabilnej vlády začala Osmanská ríša postupne meniť svoju tvár. Sultáni čoraz menej osobne zasahovali do správy štátu a moc odovzdávali veľkovezírom. Títo muži ovládali financie, armádu, zahraničnú politiku aj vnútorný poriadok. Rozhodovali o tom, aké vojny viesť, s kým uzatvárať spojenectvá a koho popraviť. Ich vplyv bol niekedy natoľko silný, že sultáni sa stávali iba formálnymi vládcami, ktorí trávili čas v palácových zábavách alebo na poľovačkách. Skutočný osud ríše mali v rukách práve veľkovezíri.

Jedným z najvýznamnejších bol Mehmed Köprülü, ktorý sa ujal úradu v polovici 17. storočia, keď Osmanská ríša prechádzala mimoriadne ťažkým obdobím. V hlavnom meste vypukali vzbury janičiarov, štátna správa bola prehnitá korupciou a európske mocnosti postupne odoberali Osmanom územia. Nikto nedokázal zastaviť chaos.

V roku 1656 sa sultán Mehmed IV. (správnejšie povedané, jeho matka Valide sultán Turhan) rozhodol ponúknuť post veľkovezíra Mehmedovi Köprülümu – skúsenému, no mimoriadne tvrdému mužovi, známemu svojou nekompromisnosťou a rozhodnosťou. Köprülü súhlasil pod jedinou podmienkou: požadoval úplnú slobodu konania. Sultán nemal inú možnosť než súhlasiť.

Mehmed Köprülü začal okamžite konať. Najskôr nastolil poriadok v armáde tým, že tvrdo potlačil vzbury janičiarov. Akýkoľvek pokus o povstanie bol nemilosrdne potrestaný – stovky rebelov skončili na popravisku a tí, ktorí prežili, boli poslaní na vzdialené hranice ríše. Potom sa pustil do boja s korupciou: desiatky skorumpovaných úradníkov boli popravené alebo vyhnané do exilu. Köprülü obnovil kontrolu nad provinciami a začal systematicky získavať späť stratené územia.

Jeho úsilie prinieslo ovocie: v roku 1669 osmanské vojská porazili Benátčanov a dobyli strategický ostrov Eubója (Negropont). Toto víťazstvo korunovalo úspešnú éru Mehmeda Köprülüho, ktorý niekoľko desaťročí držal ríšu pokope a zabezpečoval jej vojenské úspechy.

Nad tureckým polmesiacom sa sťahujú mračná: Pád osmanskej dominancie

Nie všetci veľkovezíri dokázali viesť Osmanskú ríšu k víťazstvám ako Mehmed Köprülü. Tragickým opakom jeho úspechov bol Kara Mustafa Paša, ktorého rozhodnutia počas osudného obliehania Viedne v roku 1683 navždy zmenili smerovanie impéria.

Veľkovezír Kara Mustafa velil v roku 1683 takmer 200-tisícovej armáde pokúšajúcej sa dobyť Viedeň. Bola to posledná veľká osmanská výprava do srdca Európy.
Veľkovezír Kara Mustafa velil v roku 1683 takmer 200-tisícovej armáde pokúšajúcej sa dobyť Viedeň. Bola to posledná veľká osmanská výprava do srdca Európy.  (zdroj: Wikipedia )

V tom čase Osmani stáli na vrchole svojej moci a ich ambície smerovali hlboko do srdca Európy. Kara Mustafa veril, že dobytím Viedne – symbolického kľúča k strednej Európe – zabezpečí neotrasiteľnú nadvládu ríše. S obrovskou 200-tisícovou armádou obkľúčil mesto, ktoré bránila len hŕstka vojakov. Zdalo sa, že pád Viedne je neodvratný.

Avšak namiesto rýchleho útoku sa Kara Mustafa rozhodol pre dlhé obliehanie, aby vyhladoval obrancov. Táto stratégia sa ukázala ako osudová chyba. Kým osmanské vojsko čakalo pred hradbami, kresťanské štáty zmobilizovali svoje sily. Pod vedením poľského kráľa Jána III. Sobieskeho spojenecké vojská Rakúšanov a Poliakov vyrazili na pomoc Viedni.

Rozhodujúci okamih nastal, keď legendárna poľská jazda „okrídlených husárov“ zaútočila na osmanské línie. Ich prudký nápor spôsobil paniku v radoch Osmanov a obrátil bitku v prospech spojencov. Porážka bola drvivá – tisíce osmanských vojakov padli alebo v chaose utiekli.

Útok polských husárov.
Útok polských husárov. (zdroj: Wikipedia)

Kara Mustafa, ktorý sníval o vztýčení svätej zástavy islamu nad Viedňou, utiekol z bojiska. Jeho neúspech však nezostal bez následkov – sultán Mehmed IV., pobúrený touto katastrofou, spečatil jeho osud. S Kara Mustafom sa rozišiel "humánnym spôsobom", dal ho zaškrtiť hodvábnou šnúrou.

Poprava Kara Mustafu, obvineného za zdrvujúcu porážku Osmanov pri Viedni.
Poprava Kara Mustafu, obvineného za zdrvujúcu porážku Osmanov pri Viedni.  (zdroj: Wikipedia)

Táto porážka znamenala začiatok konca osmanskej expanzie v Európe. Krajiny kresťanskej Európy sa chopili iniciatívy a postupne vytlačili Osmanov z Uhorska aj Sedmohradska. Dovtedajšia neohrozená moc Osmanskej ríše začala upadať.

Osmanská ríša dosiahla vrchol svojho teritoriálneho rozmachu počas riadenia štátnych záležitostí veľkovezírom Mehmedom Köprülü. Mapa ukazuje rozlohu Osmanskej ríše v roku 1683, pred porážkou Osmanov pri Viedni.
Osmanská ríša dosiahla vrchol svojho teritoriálneho rozmachu počas riadenia štátnych záležitostí veľkovezírom Mehmedom Köprülü. Mapa ukazuje rozlohu Osmanskej ríše v roku 1683, pred porážkou Osmanov pri Viedni.  (zdroj: Wikipedia)
Mapa postupného rozširovania územia podriadeného Osmanskej ríši v rokoch 1300 - 1683.
Mapa postupného rozširovania územia podriadeného Osmanskej ríši v rokoch 1300 - 1683. (zdroj: Wikipedia)

Veľkovezíri hrali kľúčovú úlohu v dejinách Osmanskej ríše – niektorí, ako Mehmed Köprülü, dokázali obnoviť jej slávu; iní, ako Kara Mustafa, svojimi chybami urýchlili jej úpadok. Porážka pri Viedni nebola len vojenským neúspechom v jednej bitke, ale symbolickým zlomom, ktorý predznamenal koniec osmanskej dominancie. Tento moment otvoril dvere novým mocenským poriadkom v Európe a neodvratne nasmeroval ríšu na cestu plnú vnútorných konfliktov, strát území a dramatických zmien.

Ako sa však z kedysi neporaziteľnej veľmoci stala ríša na pokraji zániku? Aké chyby a udalosti spečatili jej osud? A ako sa z trosiek Osmanskej ríše zrodila moderná Turecká republika? Odpovede na tieto otázky vás čakajú v mojom ďalšom blogu o „dramatickom páde“ tejto fascinujúcej ríše.

Vladimír Benčík

Vladimír Benčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  791x

Každý človek má nejaké túžby a snaží sa, aby niečo dosiahol. Túži po mnohých veciach, pritom sa mu môžu splniť len máloktoré. Mojimi celoživotnými snami bolo slušné fotografovanie, archeológia a cestovanie. Fotoaparát som dostal takmer do kolísky, archeológom som sa nestal, sen o cestovaní si plním po 60-tke. Vitajte na mojom blogu. Rád sa s vami podelím o cestovateľské skúsenosti a zážitky. Dúfam, že vás nimi inšpirujem, motivujem a možno aj pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu