Ako Valné zhromaždenie OSN poprelo kresťanské a židovské väzby na Chrámovú horu

Prekrúcať históriu je ohavné, alebo Wikipedia v prípade Chrámovej hory nehovorí pravdu?

Ako Valné zhromaždenie OSN poprelo kresťanské a židovské väzby na Chrámovú horu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Keďže pre naše masovokomunikačné prostriedky je v týchto dňoch hlavnou témou osud 500- eurových očkovacích poukážok pre seniorov, na informovanie o iných záležitostiach, nie je priestor. O dianí sa v zahraničí sa dozviete oveľa viac z médií našich českých susedov. Na stránke www. novinky.cz sa dočítate aj o hlasovaní, ktoré prebehlo v stredu 1. decembra na pôde Valného zhromaždenia OSN.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/osn-schvalila-rezoluci-popirajici-zidovskou-historii-chramove-hory-cesko-bylo-proti-40380084

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkou väčšinou hlasov bola prijatá Jeruzalemská rezolúcia, podľa ktorej je jediným platným pomenovaním Chrámovej hory v Jeruzaleme jej moslimský názov al-Haram aš-Šaríf (arabsky - Vznešená svätyňa). Valné zhromaždenie tak poprelo kresťanské a židovské väzby na Chrámovú horu. Za návrh bolo 129 krajín, proti hlasovalo 11 krajín, vrátane Česka a Maďarska. Slovensko sa zaradilo medzi 31 krajín, ktoré sa zdržali hlasovania. Prečo?

Vôbec nie som na našich zástupcov v OSN hrdý, naozaj majú až tak veľké medzery v histórii? Alebo dôvody straty „chrbtovej kosti“ má Slovensko iné? Veľmi stručne pripomeniem históriu, pomôžem si českou Wikipediou, slovenská je stručnejšia:

Skryť Vypnúť reklamu
  • „V roce 996 př. n. l. zbudoval izraelský král Šalamoun na vrcholu hory Moria, kde měl Abraham obětovat Izáka, Chrám.“ (Wikipedia.org).

Babylončanmi zničili prvý (Šalamúnov) chrám a neskôr bol Rimanmi zničený aj druhý židovský chrám na Chrámovej hore.

Kresťania veria, že na Chrámovej hore, nechal v období Byzantskej ríše Konštantín Veľký postaviť malý kostol, nazvaný Chrám svätého Cyrila a svätého Jána, neskôr zväčšený a premenovaný na Chrám Svätej múdrosti.

  • "Počátky islámu jsou spojeny s působením arabského proroka Mohameda († 632) na Arabském poloostrově." (Wikipedia.org).

Až v rokoch 685 - 691 nášho letopočtu Kalif Abd el Malik postavil na chrámovom návrší islamský Skalný dom a Mešitu al-Aksa.

Počas križiackeho obdobia, v roku 1104, Skalný dom bol zverený Augustiánom, ktorí ho zmenili na kostol a Mešita al-Aksá sa stala kráľovským palácom Baldwina I.

Skryť Vypnúť reklamu

Po dobytí Jeruzalema Saladinom, v roku 1187, sa Skalný dom a al-Aksá stali opäť moslimskými svätyňami.

Kladiem si otázku: „Ako môže byť jediným platným pomenovaním chrámového návršia s tak bohatou históriou iba jej moslimský názov, keď časový rozdiel medzi vznikom šalamúnovho chrámu a vznikom moslimského islamu je 1600 rokov? Ako môže byť jediným platným pomenovaním chrámového návršia iba jej moslimský názov, keď stavba moslimskej svätyne sa oneskorila za židovským chrámom až o 1687 rokov? Kde zostali väzby kresťanstva na Chrámovú horu“.

Nie je prijatie Jeruzalemskej rezolúcie ďalším krôčikom na ceste islamizácie Európy a dokonca celého sveta ? Slovensko rezignovalo?

Vladimír Benčík

Vladimír Benčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  269x

Každý človek má nejaké túžby a snaží sa, aby niečo dosiahol. Túži po mnohých veciach, pritom sa mu môžu splniť len máloktoré. Mojimi celoživotnými snami bolo slušné fotografovanie, archeológia a cestovanie. Fotoaparát som dostal takmer do kolísky, archeológom som sa nestal, sen o cestovaní si plním po 60-tke. Vitajte na mojom blogu. Rád sa s vami podelím o cestovateľské skúsenosti a zážitky. Dúfam, že vás nimi inšpirujem, motivujem a možno aj pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu