Nový zákon o vysokých školách: Tituly sa spätne nepreveria, správne rady môže vláda čistiť bez odôvodnenia

5 problémových opatrení v novom zákone o vysokých školách.

Nový zákon o vysokých školách: Tituly sa spätne nepreveria, správne rady môže vláda čistiť bez odôvodnenia
Minister Drucker (Zdroj: SITA)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže sa tento rok naozaj činí. Po legislatívnej smršti, ktorá zasiahla regionálne školstvo bolo tento týždeň ukončené taktiež pripomienkové konanie k návrhu zákona o vysokých školách.

Pracovná skupina v gescii štátneho tajomníka pre vysoké školstvo a akademický výskum pritom nezvolila cestu novely, ale priamo vykreovala zákon nový, keďže dnes platný zákon bol vytvorený v roku 2002 a odvtedy prešiel množstvom zmien.

Nový zákon mal priniesť väčšiu prehľadnosť, modernizáciu, zoštíhlenie a najmä mal posunúť vysoké školstvo vpred. Bohužiaľ sa zdá, že to nedopadlo zatiaľ podľa predstáv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď prišlo k zoštíhleniu zákona, stále je to nesmierne hutný materiál a oproti terajšiemu zákonu predstavuje iba mierny pokles. Chýba taktiež jasné pomenovanie, čo je tým kľúčovým prvkom a hnacím motorom, ktorý urobí naše vysoké školstvo konkurencieschopným. Okrem zavedenia takzvaných krátkych študijných programov totiž človek iba ťažko nájde v dokumente tú skutočnú reformu a v podstate sa zákon zameriava iba na slovné výmeny v jednotlivých paragrafoch a častokrát je výsledok skôr negatívny.

Priblížme si 5 opatrení, ktoré patria medzi najzávažnejšie:

1. Odvolanie člena správnej rady bez udania dôvodu

SkryťVypnúť reklamu

Zákon hovorí, že „člena správnej rady môže odvolať ten, kto ho do funkcie zvolil alebo vymenoval. Člena správnej rady, ktorý bol vymenovaný, možno odvolať bez uvedenia dôvodu.“ Členovia správnej rady sú nominovaní akademickou obcou ale aj ministerstvom školstva a to na určité časové obdobie, ktoré určuje zákon, veľmi často presahujúce jeden volebný cyklus.

Táto zmena tak pôsobí veľmi účelovo, keď si nová vláda môže povedať, že týchto členov v správnych radách nechce a proste ich odvolá, lebo sú to nepohodlní nominanti inej vlády. Javí sa to ako jasné politicky motivované rozhodnutie v rozpore s nezávislosťou akademickej pôdy.

SkryťVypnúť reklamu

2. Nerovnaké zaobchádzanie pri preverovaní akademických titulov

Podľa nového zákona, už nebude umožnené preverovanie platnosti titulov udelených pred 1. januárom 2021! Tento paragraf tak zavádza retroaktívnu ochranu osôb, ktorým bol titul pridelený pokútne. To, že takéto osoby existujú aj v politickom priestore sme sa presvedčili napríklad iba nedávno v kauze diplomovej práce poslanca Kéryho, ktorý ju podľa zverejnených informácií odkopíroval od spolužiačky.

Takýchto prípadov nájdeme v radoch politikov a verejne známych osôb oveľa viac a tak sa aj toto ustanovenie javí ako účelové v prospech určitej skupiny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

3. Výkonná rada SAAVŠ, ktorej členovia sú študenti

Zákon o vysokých školách taktiež vo svojom znení upravuje paragrafy v iných zákonoch. V tomto prípade ide konkrétne o zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, v ktorom sa hovorí, že členov výkonnej rady nominuje aj Študentská rada vysokých škôl. Tá mala doteraz možnosť nominovať člena z pomerne širokého spektra.

Po novom, bez akejkoľvek logiky, majú byť 2 členovia výkonnej rady SAAVŠ študenti. Prečo to nemá logiku? Po prvé, výberové konanie trvá od príprav až do ukončenia asi 3 mesiace a členovia sa volia na 6 rokov. Je teda takmer nemožné, aby si akýkoľvek študent vykonával mandát po celé obdobie a teda je tu riziko častých opakovaných výberových konaní. Po druhé, agenda týkajúca sa kvality vysokoškolského vzdelávania je pomerne zložitá a pri všetkej úcte k študentom by ju mali vykonávať odborníci. Zasa sme tak svedkami účelovej zmeny, ktorá ani nevieme, prečo sa uskutočnila.

4. Poslanci v správnej rade nie, na rektoráte áno

Vysokoškolské reprezentácie veľmi správne prízvukujú, že akademická pôda má byť v prvom rade nezávislá, čo býva predmetom sváru pri takmer každej novele. Práve táto vláda prinavrátila väčšie kompetencie akademickému senátu v úvodnej novele po nástupe k moci a stotožnila sa aj s názorom, že zamestnanci vysokých škôl ako aj ministerstiev a taktiež poslanci by nemali byť členmi správnych rád vysokých škôl. Bohužiaľ sa ale nová garnitúra nestotožnila s názorom, že poslanci by nemali byť rektormi vysokých škôl.

A to je naozaj na zamyslenie, pretože takmer nikto nemôže politicky viac ovplyvniť dianie na „nezávislej“ akademickej pôde ako poslanec národnej rady. Nemusíme chodiť ďaleko, takýmto poslancom za vládnu stranu SMER je pán Habánik, ktorý je rektorom Trenčianskej univerzity. Aby toho nebolo málo, tak už v minulej novele sa presadili nie 2 ale až 3 po sebe idúce funkčné obdobia dekanov a rektorov. Nezávislosť ako vyšitá...

5. Možnosť diskriminačných pokút

Povedzme si pravdu, ani akademické prostredie nie je sväté a aj tu sa stretávame s nekalými praktikami, ktoré by mali byť patrične potrestané. Po novom zákon zavádza ďalšie pokuty za porušovanie zákona a to v oblasti akreditácií študijných programov a zabezpečovania vysokoškolského vzdelávania. Rozsah udeľovaných pokút je ale veľmi zvláštne nastavený.

Ak vysoká škola zapíše študenta na neakreditovaný študijný program, môže dostať pokutu od 5 do 100 tisíc eur. „Ministerstvo školstva pri ukladaní pokuty prihliada na závažnosť, spôsob, dĺžku trvania a následky vykonávania činností.“ To akože jeden je viac neakreditovaný ako druhý? Čo je to tá závažnosť a spôsob? Že akože Janko potmehúdskym spôsobom závažne neakreditoval program? Tuto sa priamo naskytá možnosť diskriminačných pokút a hlavne sa otvára priestor pre korupciu. Za 3 neakreditované programy totiž môžete mať pokutu 15 tisíc alebo aj 300 tisíc.

Ministerstvo školstva sa pustilo do veľkej reformy, ktorá mohla priniesť nový impulz do akademickej obce, bohužiaľ sa ale zdá, že sa revolúcia nekoná. Zákon ako taký vo veľkom kritizuje aj rešpektovaná Rada vysokých škôl a Študentská rada vysokých škôl, podľa ktorých zákon neprináša systémové riešenia. Na poriadnu reformu si tak zdá sa musíme zasa počkať...

 

Kvízová otázka na ministerstvo!

Ak ministerstvo zistí, že vysoká škola v roku 2020 poskytovala štúdium v neakreditovanom študijnom programe a v tom istom roku vydala študentom v tomto študijnom programe diplomy, tak sú tieto diplomy platné alebo neplatné? Podľa zákona sú totiž všetky diplomy vydané v neakreditovanom študijnom programe neplatné, ale podľa toho istého zákona sa nesmú preverovať diplomy pred rokom 2021 😊

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  119x

Redaktor bojových športov a expert na vysoké školstvo na plný úväzok. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,104 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu