Seklo ma. Čo mám robiť?

Každý z nás určite zažil situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou. A nastane obávané. "Au. Seklo ma!"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Prečo ma seklo?

Naše svaly sa len tak ľahko neunavia, ale pri dlhodobej fyzickej alebo psychickej záťaži sa jednoducho stáva. Preto, keď sa snažíme zvládať fyzické, alebo psychické situácie nad naše limity, telo sa prirodzene bráni obranným stiahnutím svalov. Čím dlhšie a intenzívnejšie vystavujeme svoje telo monotónnej a stereotypnej záťaži, tým rýchlejšie sa unaví. Je veľmi podstatné, aby sme telo zaťažovali pozvoľna, pravidelne a častejšie menili spektrum činností, ktoré nás nútia zaťažovať svaly rôznymi smermi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nie len fyzická ale aj psychická záťaž.
 

Nie len fyzická záťaž dáva zabrať nášmu telu, ale aj psychická. Pod vplyvom akéhokoľvek stresu, či už pracovného, alebo súkromného, podvedome sťahujeme svaly, čím sa vytvorí síce slabšie, ale o to dlhodobejšie svalové napätie. Je dobré počas práce, či len tak v priebehu dňa, skontrolovať, či nie sme príliš napnutí. 


Seknutie.


"Seknutie" je vlastne už obranný systém nášho tela, kedy už ďalej nevie zvládať záťaž, ktorú naň kladieme. Bráni sa kŕčovitým stiahnutím. Hovorí nám, že myseľ by možno chcela pokračovať v činnosti, ale telo to nezvláda. Nezvláda to z rôznych príčin. Jednou z nich je aj nedostatočný a neadekvátny relax k záťaži. 

Skryť Vypnúť reklamu


Často máme pocit, že máme cviknutý nerv, vyskočenú platničku a podobne. Ale na funkčnosť svalov sa pri tom takmer zabudne. Prvá pozornosť, ktorú by ste mohli pri seknutí venovať svojmu telu, patrí uvoľneniu svalov. Po väčšine sú práve stuhnuté svaly príčinou nášho nekomfortného stavu. Je teda vhodné najprv navštíiť masážny salón. Ak sa ani po niekoľkých masážach stav nezlepšuje je čas ísť k lekárovi. Samozrejme lekára treba navštíviť aj pri mimoriadne akútnych stavoch. Ak vám už prvá masáž pomôže viete, že idete správnou cestou.


Ako seknutiu predísť a ako ho riešiť?


Ako predísť seknutiu a ako ho efektívne riešiť, nájdete podrobnejšie v celom článku na mojej stránke. 
 

Skryť Vypnúť reklamu

Kliknite na článok - https://www.akrim.sk/l/seknutie/


 

Vladimír Ďurica

Vladimír Ďurica

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som veľký optimista a chcem sa s Vami podeliť o moje názory a postrehy :) http://www.akrim.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu