Autom po Škótskej vysočine

Putovanie autom po Scotish Highlands je nielen nezvyčajným zážitok pre cestovateľov, ale aj skúškou pre všetkých neostrovných šoférov. Ak sa pri ceste do krajín Spojeného kráľovstva domnievate ,že príprava prečítaním bedekrov, prípadne internetu, postačuje a jediné nezvyčajné, na čo sa pripravíte, je jazdenie vľavo, verte čakajú vás mnohé prekvapenia. Na jazdenie vľavo zvyčajne stačí správne zvolené auto s automatickou prevodovkou a na prvé míle v Škótsku vnímavý spolujazdec. Keď sa vám podarí zrána správne nasadnúť za volant a nie na miesto spolujazdca, vlastné jazdenie už funguje zvyčajne bez problémov. Nie je preto na škodu spoznať ozajstné prekvapenie a bohatú paletu škótskych originálov značiek a dopravnej tvorivosti. Čakajú vás na cestách severne od hlavného mesta Edinburgh, na vysočine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Obrázok bloguDvojprúdová diaľnica sa tiahne mierne zvlnenou krajinou. V zákoňne povolenej rýchlosti 70 míľ za hodinu, čo je 112 km za hodinu, sa nečakane a viac menej bez zjavného varovania, stráca jeden pruh a začína sa podobať na cestu II. triedy. Cesta sa vlní a kľukatí pri prechode pahorkov, lúky s pasúcimi sa ovcami a kravami ju čím ďalej menej oddeľujú od vyrastajúcich horských chrbtov Highlandsu. Krajina pripomína začiatok civilizácie, cesta už nemá kopcom kam uhnúť a po najbližšej odbočke na B 976 sa šplhá priamo na vysočinu, smerujúc k jej neoficiálnemu hlavnému mestu Invernees. Po odbočke na Highlands stráca aj svoju pravú a ľavú stranu a zužuje sa na jeden 3 - 4 metrový jazdný pruh, pri ktorom sa uspokojíte podobnosťou s jednosmerkou. Táto pohoda pokračuje, až kým vás auto v protismere nezbaví ilúzie, že niekto len zabudol na jej označenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguNajčastejšou značkou sa za okamih stane „Passing place“, rozšírené miesto na stretávanie. Počet značiek Pasing place, ktoré sme napočítali na 10 míľach single track cesty B 852 (míľa = 1680 m) vinúcej sa popri jazere Loch Ness, dosiahlo neuveriteľný počet 100. Niekedy nasledujú po značke s upozornením zloženom z deviatich slov, ktoré si však možno ako my prečítate až pri treťom prejazde okolo značky. Text „Single track road use passing places to permit overtaking“ znamená, že cesta ďalej bude pokračovať len v jednom pruhu. Ak vyrazíte neskôr ráno, môže sa vám stať, že po rannej premávke domácich Škótov máte pokoj a stretnete možno štyri autá za hodinu. Ak pritom umne využívate passing place, nemusíte zväčša ani spomaľovať, lebo vás na jeho úrovni čaká auto z protismeru alebo zo slušnosti príležitostne na vyhýbanie počkáte vy.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok bloguDo skupiny výnimočností tu patria aj veľkosti značiek. Na vysočine, častejšie ako inde, sa stretnete s prudkým zmenšením značiek. Dôvody - ako čistejší vzduch, lepší zrak Škótov, šetrenie materiálom, sa nám však nepotvrdili. Musíte však počítať s tým, že značka Obmedzená rýchlosť aj v polovičnej veľkosti a rovnako „malý“ Zákaz parkovania tu platí rovnako striktne ako veľká značka.

Obrázok bloguSkutočnou pascou pre vodičov v meste Invernees na Highlande je dlhá zelená na svetelnej signalizácii pre smer, z ktorého prichádzame. Umiestnená tesne pred kruhovým objazdom. Pre znalcov dopravy a domácich však neznamená „Choď“, ale „Stoj a daj prednosť autám, ktoré uvidíš sprava“. Červená tu na svetelnej signalizácii nenaskočí, keď idú auta, ale len ak chodci stlačia tlačidlo s túžbou prejsť cez cestu. Po zebrovaných prechodoch pre chodcov, ktoré by dali niečo tušiť o priechode, však neuvidíte na mokrej ceste ani stopu.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok bloguZaujímavosťou je aj poctivosť zo zákona pri značení rýchlostných radarov. Značka vyzerá ako prehistorický fotoaparát v pásikavom žlto-čiernom prevedení a radar za značkou často nenasleduje. Zákon je zákon.Ten miestny hovorí, že každý radar musí byť označený – aj ten, čo tam prechodne nie je.
Pestrosť šoférskych zážitkov dopĺňa množstvo typov a často aj originálna forma textov dopĺňajúcich značky. Do skupiny nečakaných a najzaujímavejších patria určite také ako : „Pozor, polícia na tomto úseku môže jazdiť aj v neoznačených policajných autách!“. Alebo „Spomaľte ak svetlo na značke bliká“, „Diaľnica pokračuje bez zábradlia“, ale aj záhadné pre nás nevysvetliteľné upozornenie Red squirrel - Červená veverička.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok bloguMedzi zaujímavé stretnutia na týchto cestách však môže patriť aj flotila áut zložená zo špeciálne upravených modelov Bentley, Range Rover alebo Rolls Royce doprevádzaná vrtuľníkom Sikorskij. Ak sa vám pošťastí uvidieť túto kolónu - stretli ste jej veličenstvo kráľovnú Alžbetu II. so sprievodom. Verte, že v čase povestných festivalov alebo jej oddychu na kráľovskom zámku Balmoral, to v tunajšom kraji škótskeho Highlandu nebude až také prekvapenie.

Obrázok bloguAk sa aj vy vyberiete na 500 jesenných míľ cez vysočinu k jazeru Loch ness, táto časť Škótska vám určite ponúkne neuveriteľnú farebnosť scén, obrazov histórie a prahistorickej prírody, obrazové impresie svetla pre fotografovanie, ale aj skutočne nevšedný šoférsky zážitok.

Obrázok bloguObrázok blogu
Vladimír Grežo

Vladimír Grežo

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V minulosti moderátor country programov, televíznych relácií a organizátor festivalov. Pôvodom niekoľko generácií z Bratislavy. Tri desaťročia spolutvorca mestskej kultúry ako nezávislý tvorca, dnes v mestskom divadle MDPOH a BKIS /www.bkis.sk/. Vo voľných chvíľach autor cestopisov a poviedok, jachtár a cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu