Giudecca - ostrov vydedencov, tajomstiev a umenia.

V minulosti miesto vyhnanstva bohatých šľachticov, slávnych filmových štúdií, dnes znovu objavovaný prebúdzajúci sa svet umenia, galérií, remeselných dielní, ale aj študentského života, apartmánov a boutiqe hotelov pre turistov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

Giudecca bola kedysi miestom vyhnanstva bohatých šľachticov, dnes sú mnohé paláce premenené na galérie a apartmány.
Giudecca bola kedysi miestom vyhnanstva bohatých šľachticov, dnes sú mnohé paláce premenené na galérie a apartmány.  (zdroj: V. Grežo)

Meno Giudecca pripomína židovskú minulosť ostrova, ale vzniklo už pred ňou. Asi najstarší odkaz k jeho názvu pochádza z 9. storočia, keď na základe rozsudku súdu, „zudegà” bol na ostrov poslaný šľachtic do vyhnanstva a ten považoval rozsudok za nespravodlivý. Iný výklad ponúka spojenie názvu s menom rybej kosti Spinalonga, ktorej pretiahnutý tvar ostrov pripomína. Názov Giudecca však pravdepodobne znamenal jeho geografické miesto „na juh od Benátok“.

Pohľad na Benátky cez kanál Giudecca.
Pohľad na Benátky cez kanál Giudecca. (zdroj: V. Grežo)

Giudecca, v benátskom dialekte “Zudèca”, je jednou z administratívnych súčastí historického centra a hlavnej starej časti mesta Benátky. Tých je šesť a volajú sa sestieri. Giudecca patrí do časti Dorseduro a je jediná, ktorá nemá most a spojenie s centrom a ostatnými sestieri. Spojenie s centrom Benátok však predsa len existuje. Jeden krát do roka ich spája most. Počas La Fiesta del Redentore vznikne drevená stavba na koloch a tá každoročne spojí dva brehy pre peších cez široký kanál Giudecca. Na zvyšok roka centrum a ostrov delí široký prieplav určený aj pre plavbu najväčších zaoceánskych lodí. Flotila rekreačných plávajúcich hotelov má v neďalekom prístave svoje stále miesto pri plavbách v stredozemnom mori.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Námorné lode plávajúce v kanáli Giudecca dosahujú výšku vyše  70 metrov.
Námorné lode plávajúce v kanáli Giudecca dosahujú výšku vyše 70 metrov. (zdroj: V.Grežo )

Lode aliancií Norwegian aj MSC s výškou 70 metrov pri plavbe Giudecca kanálom zmenšujú svet okolo seba. Pri pohľade z ich pätnásteho poschodia sú katedrály aj paláce ostrova len malými stavbami. Pravda je, že nie každý Benátčan je nadšený povolením na plavby a rozvojom turizmu s využitím týchto lodných gigantov. Turisti na lodiach okrem platby za kotvenie neprinášajú mestu nič, kanálu aj domom na nábreží pritom veľmi neprospievajú.

Nesúhlas s veľkými loďami  je vidieť aj v oknách benátskych domov.
Nesúhlas s veľkými loďami je vidieť aj v oknách benátskych domov. (zdroj: V.Grežo)

Mnohé ostrovy benátskeho súostrovia si užívajú svoju slávu dodnes. Tak ako Lido s filmovým festivalom alebo Murano s prekrásnym tradičným sklárskym remeslom. Giudecca je však zvyčajne turistom neznáma, poznala však aj chvíle úspechu a slávy. K nim patrilo obdobie filmových štúdií, ktoré tu sídlili, ale aj rozvíjajúci sa súčasný turistický ruch a nové rozľahlé luxusné hotelové komplexy, ktoré tu na rozdiel od centrálnych častí Benátok majú aj veľké záhrady a môžete k nim pricestovať aj vlastnou plachetnicou.

SkryťVypnúť reklamu
Susedný najbližší ostrov má prístav aj preväčšie plachetnice.
Susedný najbližší ostrov má prístav aj preväčšie plachetnice. (zdroj: V.Grežo)

Aj keď ostrov nie je súčasťou hlavného centra Benátok, doprava naň je rýchla. Dostanete sa sem z letiska, ale aj z vlaku či hlavného parkoviska aut v okolí Piazzale Roma, kde končia v Benátkach všetky cesty pre autá a začínajú vodné kanály. Stačí ak použije cestu opačným smerom okolo lodného prístavu a nie cez Benátky po Kanáli Grande. Giudecca má svoje miesto aj na tradičných benátskych gondolách. Na ich prednej časti je kovový nadstavec vyvažujúci vzadu stojaceho gondoliera. Ten pozostáva z častí benátskych štvrtí – sestieri, smerujúcich ako hrebeň dopredu a k nim sa pripája jediná Giudecca v smere dozadu.

SkryťVypnúť reklamu
Pevninu predeľuje množstvo kanálov, nad ktorými sú malé aj veľké mosty.
Pevninu predeľuje množstvo kanálov, nad ktorými sú malé aj veľké mosty. (zdroj: V.Grežo)

Giuedecca má dĺžku len necelý 1 km, ale aj ten je predelený desiatkami kanálov. Ostrovná pevnina tak vznikla spojením menších častí mostami. Ostrov ma oficiálne 4 800 stálych obyvateľov, ktorých početnú časť dopĺňa komunita dočasných obyvateľov, študentov a turistov. V skrytých tajuplných dvoroch stretnete pozvoľna sa zväčšujúcu novú umeleckú kolóniu remeselníkov a kreatívnych umelcov.

Obnovená výroba ručného papiera  v centre kreatívneho  priemyslu.
Obnovená výroba ručného papiera v centre kreatívneho priemyslu. (zdroj: V. Grežo)
Pestré produkty ponuky domácej výroby v kreatívnom centre ostrova.
Pestré produkty ponuky domácej výroby v kreatívnom centre ostrova. (zdroj: V. Grežo)

Dnes je ostrov pestrou zmesou obrazov čias minulých, od romantiky sídiel šľachty po turistickú a študentskú prítomnosť. Miesto má mnoho neznámych a zaujímavých tvári. Za starými múrmi aj dnes nájdete cirkevné záhrady pri chrámoch, pôvodne šľachtické historické paláce.

SkryťVypnúť reklamu
Za drevenými bránami sú krásne paláce a nádvoria.
Za drevenými bránami sú krásne paláce a nádvoria. (zdroj: V. Grežo)

Široká nábrežná promenáda na brehu kanála Giudecca umožňuje pohodlné putovanie skoro po celej dĺžke ostrova. Začína pri hotely Cipriani neďaleko od ostrova a baziliky Svätého Juraja (San Giorgio Maggiore). Po ceste prejdete okolo najväčších kostolov – kostola Svätej Márie (Santa Maria della Presentazione), Najsvätejšieho vykupiteľa (Sentisimo Redentore), známeho ako „Zittele“ aj menšieho katolíckeho Suore Clarisse a rozľahlého kostola Sant´Eufemia.

Úzke cesty vedú do zabudnutých častí ostrova.
Úzke cesty vedú do zabudnutých častí ostrova. (zdroj: V. Grežo)

Ak chcete ostrov poznať dôvernejšie musíte opustiť širokú promenádu a vstúpiť na úzke chodníčky, ktoré vás vovedú do dvorov a staronových častí ostrova. Tam nájdete aj novú štvrť a moderné divadlo Junghans. Len o kúsok ďalej doplní kontrasty kostol di Santa Corce zarastený trávou. Objavíte aj novú časť apartmánov a obytných domov priamo na vode pri vedľajšom kanále. Otváram starú bránu a predo mnou sa ukáže prekrásne opravené nádvorie s množstvom pozvaní do remeselných a umeleckých dielní. Vstupujem na festival kreatívnej tvorby. Všetky dielne a scény sú otvorené, od tanca, hudby po výrobu šperkov aj ručnú výrobu papiera. Zatváram bránu a ulica vonku nedáva poznať, že svet nádvorí je plný života.

Úzke ulice naprieč ostrovom vedú do tajomných zákutí a opustených dvorov.
Úzke ulice naprieč ostrovom vedú do tajomných zákutí a opustených dvorov. (zdroj: V. Grežo)

Chodník ma vedie ďalej cez dvory, územie domácich s obchodíkmi, pasážami a nádvoriami. Žijú tu ľudia pracujúci v Benátkach, aj študenti akadémie umení, Di Belle Arti Venezia. Na vychádzke tu stretnete starých Benátčanov ako aj mladých hipstersky oblečených študentov pri venčení psov. Obraz dopĺňajú turisti objavujúci ostrov opatrne kráčajúc po chodníkoch a hľadajúcich porozumenie tomuto svetu s fotoaparátmi v rukách. Veľká drevená brána pozýva do reštaurácie v prístave. Prechádzam cez dlhý dvor na druhú stranu ostrova od promenády a strácam výhľad na Benátky. Objavujem však opravovne lodí a 3 poschodia vysoké parkovisko motorových člnov uložených nad sebou a pod veľkou strechou aj luxusný prístav jácht. Ostrov má aj miesta, ktoré na turistickej mape nenájdete. Minulosť vyhnanstva šľachticov dnes nahradila malá ženská väznica. 

Galérie vstupujú expozíciami často až do vôd hlavného kanála.
Galérie vstupujú expozíciami často až do vôd hlavného kanála. (zdroj: V.Grežo)

Na ostrove nájdete početné galérie ako Casa dei Tre Oci, Galleria Michale Rizzo, Galleria S. Eufemia, ale svoju krásu majú aj malé galérie a umelecké dielne. Viaceré cesty smerujúce na šírku ostrova končia pri mori a ak nemáte loď musíte sa vrátiť do jeho stredu alebo až na promenádu, aby ste mohli pokračovať v putovaní. Tam sa vám ponuka poznávania ostrova rozšír o zastávky pravidelnej lodnej dopravy.

Bazilika San Giorgio Maggiore pri Giudecce.
Bazilika San Giorgio Maggiore pri Giudecce.  (zdroj: V.Grežo )

V smere od baziliky San Giorgio Maggiore sú to štyri zastávky: Zittele Redentore, Giudecca Palanca, Sacca Fisola a samostatná Giudecca Hilton spájajúca len špeciálnou loďou hotel s centrom. Ak však pokračujete po ceste pešo míňate malé pekárne, obchodíky aj reštaurácie priamo pri vode. Pomaly sa blížite k najväčšej stavbe na ostrove, mlyna na múku, neskôr fabriky na cestoviny, dnes hotela Molino Stuky Hilton. Za nim je posledný zo siete obývaných ostrovčekov Giudeccy, Sacca Fisola.

Pôvodne fabrika, dnes hotel Molino Stuky Hilton.
Pôvodne fabrika, dnes hotel Molino Stuky Hilton.  (zdroj: V.Grežo)

Keď nad ostrovom zapadá slnko jeho lúče kĺžu kanálom a odrážajú sa vlnách do okien neďalekého centra Benátok. Večernému ruchu tisícov turistov však zostáva Giudecca ešte stále uchránená. Z malých kaviarní na ostrove počujete zábavu aj spev, ale pri prechádzke nestretnete zájazdy turistov, len malé skupinky návštevníkov a domácich. 

Vladimír Grežo

Vladimír Grežo

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

V minulosti moderátor country programov, televíznych relácií a organizátor festivalov. Pôvodom niekoľko generácií z Bratislavy. Tri desaťročia spolutvorca mestskej kultúry ako nezávislý tvorca, dnes v mestskom divadle MDPOH a BKIS /www.bkis.sk/. Vo voľných chvíľach autor cestopisov a poviedok, jachtár a cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu