Island - po turistickej sezóne

Vitajte v krajine činných sopiek, hrdých potomkov Vikingov a najstaršieho parlamentu na svete, 1200 rokov starého - Althingu. Vitajte na Islande!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Krstné meno po otcovi
Pri väčšine islandských mien sa ku krstnému menu u mužov pridáva krstné meno otca s koncovkou -son a u žien s koncovkou -dóttir. Ľahšie tak pochopíte, ako dostal meno skutočný objaviteľ Ameriky.

Viking, s krstným menom Leif, získal krstné meno svojho otca – teda Leif Eriksson alebo Erikov syn. Hneď je vám jasné, ako sa volal otec súčasného prezidenta krajiny - Ólafura Grímssona, a že dnešná premiérka Jóhanna Sigurardóttirr, je dcérou Sigurar. A to je len jazykový začiatok. Islandský jazyk vznikol ako spojenie nórštiny ovplyvnenej keltštinou, čo neveští ľahké čítanie a ani učenie. Skúste si niekedy kliknúť na google prekladač a zadajte islandský jazyk. Prekvapí Vás aj islandský telefóny zoznam, kde nečakane ako prvé nájdete krstné meno, podľa ktorého sa zoznam zoraďuje a triedi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Island - 12. storočí histórie
Island bol osídlený v 9. storočí. Zoznam prvých osadníkov nájdete dodnes v slávnej Knihe osadníkov. Sú hrdí na svoje vikingské korene, trollov, škriatkov a zvlášť na staré legendy
- ságy. Ale nielen to. Krajina vie zaujať aj dnes, vystúpiť z anonymity oceánu a nečakane rýchlo sa pripomenúť celému svetu. Zastavením svetovej leteckej dopravy dymiacim vulkánom Eyjafjallajökull alebo výbušným riešením politickej a finančnej krízy islandskej súčasnosti s novodobou revoltou a silnou témou priamej demokracie uvedenej do života krajiny.

Obrázok blogu

Island v súčasnosti
Island – to je malý ostrov vo veľkom Severnom oceáne na pol ceste letu do Ameriky.
Ostrov je stále geografickou súčasťou Európy. Aj keď v kalendári máme 21. storočie, vstúpili sme do minulosti, ktorá odkrýva obraz milióny rokov starých podôb našej planéty - zimných ľadovcov, gejzírov a horúcich prameňov, vulkánov, vodopádov aj čiernych kamenných pobreží.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Potulky po hlavnom meste
Reyjkjavik, v islandštine “dymová zátoka“, je najsevernejšie hlavné mesto suverejného štátu na svete s 200 tisíc obyvateľmi neďaleko ostrova Grónsko. Najlepšie je navštíviť Island od júna do augusta, keď slnko nezapadá. Ak prídete ako ja - v zime, zažijete skoro prichádzajúcu noc a zimné šero, kde mi len pamäť plná farieb a pretrvávajúce očakávania z Islandu nedovolia otočiť taxikára naspäť na letisko. Zimná farebnosť Islandu je zakódovaná už v samotnej vlajke krajiny. V zime nájdete na Islande prevahu modrej oblohy, ale aj modrú lagúnu, červenú ako najčastejšiu farbu striech domov v Reykjavíku, trochu žltej a zelenej a nad všetkým vládne biela.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V kraji Vikinga Leifa Erricssona
Do hlavného mesta vstupujete veľkou diaľnicou. Mesto nemá vysoké stavby. Optimisti, ktorí tak ako my vyrazia pešo do centra, môžu byť sklamaní – centrum je malé a nepodobá sa na tie zvyčajné z pevninskej Európy. Cesta Vás zvyčajne dovedie na dobre viditeľný Hallgrímov -kostol podobajúci sa kozmickej rakete pred štartom. Pred kostolom stojí socha predchodcu Krištofa Kolumba – Vikinga Leifa Erricssona.

Obrázok blogu

Ak cestou od kostola správne natrafíte na obchodnú ulicu, ste na dobrej ceste k malému centru, kde je hl. námestie Austurvollur, parlament, nová radnica pri jazere – Tjornin, morský prístav a už len reštaurácie, banky, 2 - 3 hotely a suveníry. Ten najbližší nesie pochopiteľne meno Viking. Na pešiu prehliadku Vám možno stačí 30 minút, ale na namyslený nadhľad, že ste všetko spoznali, stačí návrat k soche Leifa Ericsson - 1. Európana na americkej pôde. Jeho rodný list pre prvého objaviteľa Ameriky už pred Kolumbom vystavil Island. Mimochodom - jeho sochu ako uznanie, dal vybudovať na Islande americký kongres.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Najbezpečnejšie mesto sveta
Reykjavík bol vraj pred 20 - 30 rokmi aj hlavné mesto, kde ste auto mohli nechať stáť s kľúčikmi v zapaľovaní. Bolo to jedno z najbezpečnejších miest Európy. Dnes to už celkom neplatí. Aj keď je to krajina, kde polícia nesmie nosiť strelné zbrane a nemá ani žiadnu armádu, medzinárodná migrácia a vstup do Schengenského priestoru priniesli svoje dane aj novinku – cudzincov a s nimi malé, ale dnes aj plné väznice.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Vladimír Grežo

Vladimír Grežo

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

V minulosti moderátor country programov, televíznych relácií a organizátor festivalov. Pôvodom niekoľko generácií z Bratislavy. Tri desaťročia spolutvorca mestskej kultúry ako nezávislý tvorca, dnes v mestskom divadle MDPOH a BKIS /www.bkis.sk/. Vo voľných chvíľach autor cestopisov a poviedok, jachtár a cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu