
Krajina Škótov v sukni, všadeprítomného károvaného vzoru, krajina whisky so stovkami liehovarov, kde len zásoba whisky počas jej 12-ročného dozrievania predstavuje neuveriteľné tri miliardy litrov. Svet posunutý len o hodinové pásmo oproti Slovensku, ale o týždne v spomalenom príchode farieb jesene na vysočinu.
Keď prichádzate prvýkrát do Škótska, dôležité nie je, ktorú z nepreberného množstva cestovateľských príručiek si vyberiete, ale či ste optimista, alebo nie. Ak nie, môžete v lete namiesto legendárneho historického hradu Edinburgh vidieť len farebné lešenie, ktoré obkolesuje celé nádvorie zastavané sedačkami pre 8 000 divákov počas festivalu vojenských hudieb Military Tatoo. Namiesto slávnej lode britskej kráľovnej Britania I. v prístave Edinburgh uvidíte modrým zábradlím oplotenú loď kotviacu pred obchodným centrom, unavenú štyridsiatimi štyrmi rokmi plavby svetovými oceánmi. Letné slnko už len zaradíte ako nečakanú a krátku prestávku medzi hmlou, vlhkom a vytrvalým edinburským dažďom.
Pred cestou do Škótska je lepšie uveriť, že s dažďom sa v Škótsku nebojuje, ale dážď sa užíva. A zrazu je všetko, ako má byť. Zaradíte sa medzi veselé skupinky študentov putujúcich ulicami, dievčatá s krátkymi rukávmi bez dáždnikov a čiapok, do skupiniek ľudí z celého sveta v sandáloch čľapotajúcich v daždi, k veselým návštevníkom s mokrými košeľami a nohavicami, ktorí si to vôbec nevšímajú. Krátke rukávy tričiek a nohavice po kolená, prípadne tradičné sukne s holými nohami budete brať ako niečo úplne prirodzené a zistíte, že mesiac v kalendári nehrá rolu a môže byť hoci aj november.
Na klope dvoch uniformovaných vojnových hrdinov stojacich pred edinburským supermarketom pri zbierke na škótskych veteránov vojen kvitne vlčí mak. Zatočené fúzy, fajka, stará uniforma a sympatický úsmev. Kvet vlčieho maku na klope sme stretávali a videli všade – na ulici, na fotografiách v novinách aj na televíznej obrazovke. Je sviatok veteránov Škótska – všetkých vojen. „Ste zo Slovenska? Tak vám ho venujeme.“ Dostávam znak spolupatričnosti a obratom sa dvakrát vraciam s dobrovoľným príspevkom zo Slovenska.










