Škótska jeseň

Je piaty november 2012 a začali sa oslavy sviatku Guya Fawkesa, výročia sprisahania z roku 1605 v Londýne. Tento muž sa vtedy pokúsil neúspešne vyhodiť do vzduchu britský parlament a kráľa Jakuba I. Sprisahanie odhalili a Guya popravili. Výročie tohto dňa sa spája s pestrými oslavami, v mestách a nadedinách vzbĺknu vatry a na oblohe vybuchujú ohňostroje. Ak chcete vidieť niečo nezvyčajné, vyberte si tento dátum na prílet do krajiny. Je to výnimočná možnosť vidieť ohňostroje z vrchu. Naše lietadlo pomaly klesá na pristátie v Škótsku. Za tmy dosadá na letisko v Edinburghu a nebritsky roluje stredom dráhy, neochotné pripraviť nás na všadeprítomné jazdenie vľavo. Víta nás krajina 1,6-krát väčšia ako Slovensko, s podobným počtom obyvateľov ako u nás. Na celej rozľahlej Vysočine – Highlande ich však žije len okolo 200-tisíc. Geografický sever britského kráľovstva, čarovný svet stáročných škótskych tradícií, svet prírody nezvyčajných farieb zviazaný s legendami a tajomnom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Z festivalu na Edinburgskom hrade - Military Tatoo
Z festivalu na Edinburgskom hrade - Military Tatoo (zdroj: Vladimír Grežo)

Krajina Škótov v sukni, všadeprítomného károvaného vzoru, krajina whisky so stovkami liehovarov, kde len zásoba whisky počas jej 12-ročného dozrievania predstavuje neuveriteľné tri miliardy litrov. Svet posunutý len o hodinové pásmo oproti Slovensku, ale o týždne v spomalenom príchode farieb jesene na vysočinu.

Keď prichádzate prvýkrát do Škótska, dôležité nie je, ktorú z nepreberného množstva cestovateľských príručiek si vyberiete, ale či ste optimista, alebo nie. Ak nie, môžete v lete namiesto legendárneho historického hradu Edinburgh vidieť len farebné lešenie, ktoré obkolesuje celé nádvorie zastavané sedačkami pre 8 000 divákov počas festivalu vojenských hudieb Military Tatoo. Namiesto slávnej lode britskej kráľovnej Britania I. v prístave Edinburgh uvidíte modrým zábradlím oplotenú loď kotviacu pred obchodným centrom, unavenú štyridsiatimi štyrmi rokmi plavby svetovými oceánmi. Letné slnko už len zaradíte ako nečakanú a krátku prestávku medzi hmlou, vlhkom a vytrvalým edinburským dažďom.

Pred cestou do Škótska je lepšie uveriť, že s dažďom sa v Škótsku nebojuje, ale dážď sa užíva. A zrazu je všetko, ako má byť. Zaradíte sa medzi veselé skupinky študentov putujúcich ulicami, dievčatá s krátkymi rukávmi bez dáždnikov a čiapok, do skupiniek ľudí z celého sveta v sandáloch čľapotajúcich v daždi, k veselým návštevníkom s mokrými košeľami a nohavicami, ktorí si to vôbec nevšímajú. Krátke rukávy tričiek a nohavice po kolená, prípadne tradičné sukne s holými nohami budete brať ako niečo úplne prirodzené a zistíte, že mesiac v kalendári nehrá rolu a môže byť hoci aj november.

Na klope dvoch uniformovaných vojnových hrdinov stojacich pred edinburským supermarketom pri zbierke na škótskych veteránov vojen kvitne vlčí mak. Zatočené fúzy, fajka, stará uniforma a sympatický úsmev. Kvet vlčieho maku na klope sme stretávali a videli všade – na ulici, na fotografiách v novinách aj na televíznej obrazovke. Je sviatok veteránov Škótska – všetkých vojen. „Ste zo Slovenska? Tak vám ho venujeme.“ Dostávam znak spolupatričnosti a obratom sa dvakrát vraciam s dobrovoľným príspevkom zo Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Vladimír Grežo

Vladimír Grežo

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V minulosti moderátor country programov, televíznych relácií a organizátor festivalov. Pôvodom niekoľko generácií z Bratislavy. Tri desaťročia spolutvorca mestskej kultúry ako nezávislý tvorca, dnes v mestskom divadle MDPOH a BKIS /www.bkis.sk/. Vo voľných chvíľach autor cestopisov a poviedok, jachtár a cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu