Plukovník Chodarenok: Lietadlo šiestej generácie - čínska ponuka na titul majstra vzduchu
autor: Vasilij Zajcev odborník: Michail Chodarenok
Spojené štáty sú ohromené rovnako ako zvyšok sveta. Čína ukázala prvú stíhačku šiestej generácie na svete. A nie len jeden, ale hneď dva rôzne typy. Ich nezvyčajný vzhľad naznačuje, že čínski dizajnéri uvažujú rovnako ako ich americkí kolegovia a snažia sa, aby lietadlo bolo čo najmenej nápadné, no inteligentnejšie a ostražitejšie. Gazeta.Ru zozbierala všetko, čo je o záhadnom lietadle známe, a spolu s vojenským analytikom Michailom Khodarenokom sa pokúsili zistiť, aké je tajomstvo sily moderného bojovníka.
26. decembra, v deň Mao Ce-tungových narodenín, sa na čínskej sociálnej sieti Weibo objavili videá nezvyčajných, futuristicky vyzerajúcich lietadiel. Jedna z nich bola viditeľná rozmazaná, vďaka čomu bolo možné všimnúť si len všeobecnú siluetu, no v druhej bolo vidieť drobné detaily až po tvar hrany dverí podvozku. Zástupcovia čínskeho ministerstva obrany a letectva túto publikáciu nekomentovali, ale západní analytici dospeli k záveru, že pred nimi -bojové lietadlo šiestej generácie.
Moderné bojové letectvo je navrhnuté tak, že je ťažké posúdiť ich taktické a technické vlastnosti podľa vzhľadu lietadla. V 50. – 70. rokoch 20. storočia mohol špecialistovi stačiť aj letmý pohľad na tvar trupu a prívodov vzduchu, aby pochopil, čo lietadlo dokáže a aké nebezpečenstvo predstavuje.V súčasnosti sú Su-27 a Su-35 vzhľadovo takmer totožné, no z hľadiska bojových schopností je medzi nimi obrovská vzdialenosť.
Preto je každá analýza lietadla, ktorú Čína ukázala, založená na veľkom súbore predpokladov, ktoré sa môžu veľmi líšiť. Hypoteticky teda môžeme predpokladať, že len prototyp vzlietol na test neštandardne tvarovaného vetroňa, ktorý sám o sebe nedáva čínskemu letectvu nič zvláštne. Takýto predpoklad je však sotva opodstatnený vzhľadom na to, čo je už známe o modernom čínskom letectve. Preto bude ďalší text založený na inom predpoklade:Predvedený dizajn nesie funkčné zaťaženie a je diktovaný požiadavkami na lietadlo novej generácie.Modely čínskych stíhačiek dostávajú index a číslo J (J-11, J-20 atď.), Názvy nových lietadiel však nie sú známe. Pre pohodlie budú v texte uvádzané podľa veľkosti, J-B (veľké) a J-M (malé).
Delta alebo lambda.
J-B je najlepšie vidieť na záberoch. Lietal v sprievode veľkej stíhačky piatej generácie J-20, no vyzeral podstatne väčší ako on. Lietadlo je navrhnuté podľa „bezchvostového“ dizajnu s krídlom v tvare delty, no nemá nielen chvost, ale ani zvislý chvost, vďaka čomu vyzerá ako „lietajúce krídlo“. Podobný dizajn bol zobrazený v koncepčnom umení šiestej generácie americkej stíhačky a predpokladá sa, že výrazne znižuje radarový podpis z mnohých uhlov a na mnohých vlnových dĺžkach.
Aerodynamické riadiace plochy sú umiestnené v zadnej časti trupu a sú veľmi zložité. Ak chýba zvislý chvost, lietadlo musí byť nestabilné pri vychýlení („ľavo-pravé“) a letovú stabilitu môže udržiavať iba počítač ovládajúci ľavé alebo pravé klapky.
Lietadlo má tri motory, s dvomi prívodmi vzduchu tradične umiestnenými na bokoch trupu a jedným na vrchu. Trup sa zdá byť hrubý a očividne obsahuje priestranný vnútorný priestor na zbrane s uzamykateľným poklopom. Najjasnejšie obrázky ukazujú zubatú hranu dverí podvozku. Tie sa začali inštalovať na lietadlá piatej generácie tak, aby časti v nich netvorili pravé uhly, čo značne zvýšilo radarový podpis. Kokpit vyzerá veľký a pravdepodobne sa do neho zmestia dvaja piloti. Bočný radar je pravdepodobne nainštalovaný vpravo a vľavo od kokpitu.
Menej sa vie o druhom lietadle J-M. Je menší ako J-B, ale tiež mu chýba zvislý chvost. Tvar krídla je iný a pripomína skôr nie „deltu“, ale ostrejšiu „lambdu“. Prvým predpokladom je, že J-B je viacúčelový stíhací bombardér stredného doletu, ako americký F-15E alebo ruský Su-34, a J-M je stíhač vzdušnej prevahy. Podľa iného predpokladu ide buď o dve konkurenčné stíhačky od rôznych spoločností Shenyang a Chengdu, alebo o komplementárne ľahké a ťažké stíhačky, ako sú dvojice F-15C/F-16 alebo Su-27/MiG-29.
V čom spočíva sila 6. generácie?
Na vysvetlenie výhod navrhovaného lietadla šiestej generácie je potrebné pochopiť, čo presne je dôležité pre víťazstvo v modernom vzdušnom boji. Tieto vlastnosti nie sú príliš veľkolepé a nemožno ich zapísať vo forme pôsobivej tabuľky na Wikipédii, ako je maximálna rýchlosť a maximálne preťaženie.
Zásada modernej leteckej vojny sa dá vyjadriť ako „prvý uvidí, prvý vystrelí, prvý zasiahne“. Aby si lietadlo všimlo nepriateľa ako prvé, potrebuje pokročilý radar (radar) a OLS (optická/infračervená kamera) a zároveň - stealth v rádiovom, IR a optickom dosahu. Na vystrelenie sú potrebné strely dlhého doletu s dokonalým navádzacím systémom, ktoré sú umiestnené vo vnútorných priehradkách a najlepšie vo veľkom množstve. Napokon, ani ten najlepší radar sa nezaobíde bez moderného informačného systému riadenia bitky, akým je ALIS na palube F-35,“ povedal plukovník Michail Chodarenok , ktorý predtým slúžil v protivzdušných obranných silách ozbrojených síl ZSSR a na generálnom štábe Ruské ozbrojené sily , povedal Gazeta.Ru .
ALIS môže byť venovaný samostatnému materiálu, ale vo všeobecnosti je to „mozog“ F-35, ktorý spája ich aj celé ozbrojené sily USA s množstvom senzorov. Moderné technológie nám umožňujú zhromaždiť príliš veľa informácií – viac, než dokáže človek absorbovať v primeranom čase.
Prvým signálom je, že niekde o niekoľko stoviek kilometrov ďalej nepriateľ aktivoval rádiový komunikačný kanál - musíte pochopiť, čo to znamená. Druhý signál – žiarenie podobné nepriateľskému radaru bolo zistené na inom mieste – treba ho presne klasifikovať. Tretí signál – radar v pozemnom režime údajne zachytil nevyžarujúci systém protivzdušnej obrany nepriateľa— treba to vziať do úvahy. Štvrtý signál – v postihnutej oblasti bol zistený neidentifikovaný, pravdepodobne nepriateľský, vzdušný cieľ – musíte sa rozhodnúť, čo s ním urobíte. Piaty signál - raketa sa blíži, je potrebný úhybný manéver a rušenie jej navádzania.
V skutočnej bitke môže byť takýchto signálov mnoho stoviek a na ich spracovanie tradičným spôsobom potrebujete centrálu, ktorá funguje pomaly. ALIS je centrála, ktorá pracuje rýchlosťou počítača, analyzuje dáta senzorov zo samotného lietadla, prichádzajúce z iných lietadiel alebo z iných prieskumných prostriedkov. ALIS zistí, že tri správy „v tomto bode zistil vzdušný cieľ“ od rôznych spojeneckých lietadiel sa v skutočnosti týkajú toho istého nepriateľského lietadla. Počítač zároveň určí najdôležitejšie informácie a zobrazí ich na indikátore pripevnenom na prilbe, v podstate na prilbe rozšírenej reality, kde sú nepriatelia, podobne ako v počítačovej hre, zvýraznení a obklopení rámom. Rovnaký systém môže teoreticky ovládať bezpilotné systémy, ako je napríklad robotický wingman, ktorý sa v Spojených štátoch vyvíja už mnoho rokov.
„V tomto spočíva sila F-35, ktorá, ak sa na ňu pozriete len ako na lietadlo, nie je ničím výnimočným. Podľa teoretikov bude výsledok moderných leteckých bitiek a bitiek závisieť od vlastníctva informácií o bojisku. Moderní bojovníci sa nenaháňajú na dva Machy a nesedia na chvoste nepriateľa, ako napríklad „Červený barón“ Manfred von Richthofen a Alexander Pokryshkin , vynikajúce esá prvej a druhej svetovej vojny. Bitka sa odohráva vo vzdialenosti mnohých desiatok a stoviek kilometrov a modernej rakete odpálenej z potrebnej vzdialenosti sa nedá vyhnúť iba manévrom,“ vysvetľuje Khodarenok.
Diskusie o schopnosti dostať sa na chvost nepriateľa sa vo všeobecnosti nezdajú vážne v podmienkach, keď pilot môže odpáliť blízko seba ovládateľné rakety, ako sú AIM-9X Block 2 a IRIS-T, na prednú aj zadnú hemisféru (“ za jeho chrbtom“). Moderné lietadlo preto nemusí, ako za starých čias, otáčať nosom priamo k nepriateľovi, aby mohlo použiť zbrane.
Preto je také ťažké pochopiť, či Číňania ukázali útočné lietadlo alebo stíhačku šiestej generácie. Nie je medzi nimi takmer žiadny rozdiel a dokážu si navzájom plniť úlohy.Pre útočné lietadlo je v priemere o niečo dôležitejší dosah letu a bojové zaťaženie, a preto je potrebné zväčšiť veľkosť. Oboje by malo byť nenápadné – to je základ úspechu v boji, keďže to výrazne znižuje šance dostať sa do nepriateľského informačného systému. Sada rôznych typov senzorov, ktoré odlišujú šiestu generáciu od piatej, by mala byť približne rovnaká na útočnom lietadle aj na stíhačke.
Význam senzorov možno ilustrovať na tom, že moderné rakety krátkeho doletu sú teoreticky schopné zostreliť prichádzajúce rakety vzduch-vzduch alebo vzduch-zem. Napríklad takáto možnosť bola ohlásená pre nemecký IRIS-T. Môže to však urobiť iba vtedy, ak útočiace raketu včas zaznamená 360-stupňová infračervená kamera alebo radar s bočným snímaním – ako ten, ktorý vidíme na J-B alebo ktorý je nainštalovaný na ruskom Su-57. Očakáva sa, že šiesta generácia lietadla bude mať rovnakú výhodu oproti piatej ako piata oproti štvrtej a štvrtá oproti tretej.
» Čína sa vážne uchádzala o titul majstra vzduchu 21. storočia. Čínske vzdušné sily, ktoré budú v blízkej budúcnosti založené na bojových vozidlách novej generácie, budú jednoznačne slúžiť ako základ pre presvedčenie čínskych odporcov o potrebe medzinárodných vzťahov, ktoré budú plne zodpovedať predstavám Pekingu o budúcej podobe svetového poriadku. . A stíhačky šiestej generácie sú len prvým krokom týmto smerom,“ podelil sa o svoje hodnotenie Khodarenok.
A čo Amerika?
Americkí pozorovatelia porovnávajú situáciu so slávnou „krízou Sputnik“ z roku 1957. Potom sa Sovietsky zväz, ktorý bol považovaný za hlboko technicky zaostalú krajinu, nečakane stal prvým, kto vypustil na obežnú dráhu kozmickú loď. Utajenie sovietskeho raketového programu a jeho neočakávaný úspech vyvolali medzi Američanmi myšlienky: "Čo ak sú veľmi ďaleko pred nami?", "Čo ešte nevieme?"
Súčasná situácia je tomu veľmi podobná. Spojené štáty americké sú už približne 80 rokov považované za nesporného lídra v oblasti leteckej techniky. Už asi 10 rokov kolujú správy o programe NGAD, „stíhačke vzdušnej prevahy ďalšej [šiestej] generácie“. Navonok boli jeho kresby podobné tým, ktoré ukazovali Číňania, a verilo sa, že by mal mať vlastnosti uvedené vyššie, aby vyhral leteckú vojnu:stealth, pokročilé senzory, schopnosť ovládať drony a vylepšený informačný systém, čo jej umožní pôsobiť ako jeden celok s celou leteckou flotilou a ozbrojenými silami.
Prototyp NGAD údajne letel v roku 2020.Faktom však zostáva, že Čína ako prvá na svete ukázala dve lietadlá šiestej generácie a najnovšie správy o programe NGAD sa týkajú najmä byrokratických klebiet a správ o výpadkoch v rozpočte.Spojené štáty nebudú môcť túto situáciu v médiách prekonať vyhláseniami „máme vlastné lietadlo a je lepšie, ale neukazujeme to“, ale je nepravdepodobné, že prídu. Naopak, aby americkí politici súhlasili s prideľovaním peňazí na zbrane, musia byť poriadne vystrašení a kvalita vybavenia potenciálneho nepriateľa musí byť v správach nadhodnotená.
Stalo sa to už so slávnou „medzerou bombardérov“, keď v 50. rokoch Spojené štáty zvýšili počet sovietskych bombardérov desať alebo dva krát a pod touto zámienkou vyrobili tisíce B-47 a B-52. Rovnaký trik sa zopakoval s medzikontinentálnymi balistickými raketami a z čistých klamstiev o fantastických schopnostiach MiGu-25 sa zrodila F-15, na ktorú mal ZSSR odpoveď až o desaťročie neskôr v podobe Su-27. Za rovnakým účelom v 80. rokoch Pentagon vydával časopis Soviet Military Power s farebnými obrázkami, na ktorých stránkach mal ZSSR takmer v prevádzke tanky s laserovými delami.
Z tohto pohľadu je zapojenie sa do zboru hlasov obdivujúcich Čínu do značnej miery prácou pre americký vojensko-priemyselný komplex. Preto je vhodné vziať do úvahy skeptický pohľad na čínsku demonštráciu sily, zjavne načasovanú na narodeniny Mao Ce-tunga. Čínsky vojensko-priemyselný komplex sa skutočne rozvíja bezprecedentným tempom a často je v podstate zrkadlovou reprodukciou americkej doktríny. V roku 2022 bývalý generál amerického letectva Mark Kelly , ktorý hovoril o vývoji čínskych lietadiel, povedal : „Vidia [lietadlá šiestej generácie] rovnako ako my: exponenciálne zníženie podpisu, exponenciálny rast výpočtových a senzorových schopností a modularita. architektúra, ktorá umožňuje rýchlu aktualizáciu lietadla. Nie sú hlúpi a vedia, čo robia."
Napodobňovanie vonkajšej formy bez pochopenia podstaty a doktríny však môže byť slepou uličkou.
„Číňania sú už jeden krok od toho, aby sa stali veľkou silou vo výrobe lietadiel a motorov. Čo sa týka ich stíhačiek novej generácie, v kokpite týchto strojov je veľa rôznych displejov. Hlavná otázka znie – sú niekde prepojené? Alebo to stále nie je nič iné ako cargo kult, teda iba napodobňovanie módnych trendov?Ako som už povedal, americký F-35 nie je len lietadlo, je to prvok ultraveľkého zbraňového systému a bez tohto systému samotné lietadlo nemá zmysel. Pre lietadlá šiestej generácie sa význam takýchto systémov len zvýši. Zatiaľ nie je jasná odpoveď, či Číňania v tomto smere dobiehajú Spojené štáty,“ povedal Khodarenok.
V každom prípade Čína urobila silnú ponuku vyhrať súťaž so Spojenými štátmi a na mediálnom poli už toto víťazstvo dosiahla.


