Index „ EKONOMICKEJ SLOBODY“ objektívne zhodnotenie podmienok na žitie a podnikanie?

Ak sa vláda chváli , ako sa máme super, nebude to pravdou. Rovnako ako opozičné tvrdenie o našom dne, oboje je lož.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Index ekonomickej slobody má 30 rokov a vydáva ho nezávislá organizácia HERITAGE Foundation z Kanady.

Podľa tohto rebríčka sú len štyri krajiny vo svete ekonomicky slobodné, Singapur, Švajčiarsko, Írsko, a Taiwan. Za nimi nasleduje Luxemburg, Nový Zéland, Dánsko, Estónsko Švédsko, Nórsko, Holandsko, Fínsko či Austrália. Čína je ako neslobodná- potláčaná na 151 mieste svetového rebríčka, hoci má druhý najvyšší HDP na svete po USA. Tie sú v tomto rebríčku na 25 mieste hneď za Českou republikou. Slovensko je na 35 mieste, čo nie je zlé, no našimi susedmi zhora je Jamajka a zdola Botswana, ktoré obyčajný Slovák vníma ako rozvojové krajiny. Slovensko sa radí na 21 miesto v Európe, za nami sú Slovinsko, Španielsko, Belgicko , Malta, Francúzsko, Rumunsko, či Taliansko, Japonsko Poľsko. Naše je celosvetové 35 miesto s indexom 68,1. Česko má index 70,2 a je na 24 mieste vo svete , v Európe na 15 mieste. Tesne za nimi sú USA s indexom 70,1.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Teno rok si pripomíname 30. výročie Indexu ekonomickej slobody . Takáto príležitosť nám dáva pauzu a umožňuje nám ustúpiť a uvažovať o zlepšení, ktoré rôzne národy urobili smerom k slobode za posledné tri desaťročia. Počas desaťročí od roku 1995, keď The Heritage Foundation zverejnila prvé vydanie Indexu , prešiel svet nespočetnými testami, ktoré viedli k výhodám ekonomickej slobody. Teraz je čas na výber a opravu kurzu. Index ekonomickej slobody Heritage Foundation poskytuje praktické príklady úspešných politík overených v praxi. Je na nás, aby sme poskytli politickú vôľu na ich realizáciu.

Kevin D. Roberts, PhD prezident The Heritage Foundation, február 2024“

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové zistenia Indexu ekonomickej slobody z roku 2024

  • Index 2024 , ktorý zvažuje hospodársku politiku a podmienky v 184 suverénnych krajinách od 1. júla 2022 do 30. júna 2023, odhaľuje svetovú ekonomiku, ktorá je ako celok „väčšinou neslobodná“. Globálne priemerné skóre ekonomickej slobody, žiaľ, ešte viac kleslo z 59,3 z predchádzajúceho roka a teraz je najnižšie od roku 2001: iba 58,6.

  • Globálne sa fiškálna situácia výrazne zhoršila. Rastúce deficity a rastúci verejný dlh v mnohých krajinách podkopali a pravdepodobne ešte viac podkopú ich celkový rast produktivity a v konečnom dôsledku povedú skôr k ekonomickej stagnácii ako k živému rastu.

  • Napriek výraznému poklesu globálnej ekonomickej slobody naďalej existuje jasný vzťah medzi zlepšenou ekonomickou slobodou a zlepšenou ekonomickou dynamikou, ako aj vyšším celkovým blahobytom. Bez ohľadu na to, aká je ich súčasná úroveň rozvoja, krajiny môžu merateľne zvýšiť svoj hospodársky rast implementáciou politík, ktoré znižujú dane, racionalizujú regulačné prostredie, otvárajú ekonomiku väčšej konkurencii a bojujú proti korupcii, čo všetko tiež pomôže napredovať v ich rozvoji. celková ekonomická sloboda.

  • Životná úroveň meraná príjmami na obyvateľa je oveľa vyššia v ekonomicky slobodnejších krajinách. Krajiny označené ako „zadarmo“, „väčšinou zadarmo“ alebo „mierne zadarmo“ v indexe 2024 generujú príjmy, ktoré sú viac ako dvojnásobné v porovnaní s priemernou úrovňou v iných krajinách a viac ako trikrát vyššie ako príjmy ľudí žijúcich v ekonomicky „utláčaných“ krajinách. krajín.

  • Ako opäť dokumentuje Index 2024 , ekonomická sloboda tiež významne koreluje s celkovým blahobytom, ktorý zahŕňa také faktory, ako je zdravie, vzdelanie, životné prostredie, inovácie, spoločenský pokrok a demokratická správa vecí verejných.

  • Ako je uvedené v tabuľke nižšie, iba štyri krajiny (pokles zo siedmich v Indexe 2022 ) zaznamenali skóre ekonomickej slobody 80 alebo viac, čím sa zaradili medzi ekonomicky „slobodné“; 22 krajín si vyslúžilo označenie „väčšinou zadarmo“ zaznamenaním skóre 70,0 až 79,9; a ďalších 55 krajín bolo považovaných aspoň za „mierne voľné“ so skóre 60,0 až 69,9. Celkovo 81 krajín alebo o niečo menej ako polovica zo 176 krajín klasifikovaných v Indexe 2024 má teda inštitucionálne prostredie, v ktorom jednotlivci a súkromné ​​podniky profitujú z aspoň mierneho stupňa ekonomickej slobody v snahe o väčší ekonomický rozvoj a blahobytu.

  • Na opačnej strane spektra viac ako 50 percent krajín klasifikovaných v indexe 2024 (95 ekonomík) zaznamenalo skóre ekonomickej slobody pod 60. Z nich 62 sa považuje za „väčšinou neslobodné“ (skóre 50,0 až 59,9), a 33, vrátane Číny a Iránu, patrí do kategórie ekonomicky „potláčaných“.

  • V rámci top 10 rebríčkov došlo k výraznému preradeniu. Singapur si udržal svoj status najslobodnejšej ekonomiky sveta a preukázal vysokú úroveň ekonomickej odolnosti. Švajčiarsko je druhou najslobodnejšou ekonomikou na svete, za ním nasleduje Írsko a Taiwan sa posunul na štvrté miesto, čo je najvyššie umiestnenie, aké kedy krajina dosiahla v Indexe ekonomickej slobody . Nový Zéland aj Austrália stratili status najvyššej ekonomickej slobody, pričom Austrália už nepatrí medzi 10 najslobodnejších ekonomík sveta.

  • Pozoruhodný je najmä pokračujúci pokles v kategórii „väčšinou zadarmo“ v Spojených štátoch, ktorej skóre kleslo na 70,1, čo je najnižšia úroveň v histórii indexu za 30 rokov . USA sú teraz 25. najslobodnejšou ekonomikou sveta. Hlavným príčinným faktorom erózie americkej ekonomickej slobody sú nadmerné vládne výdavky, ktoré viedli k rastúcemu deficitu a dlhovej záťaži.



12 ekonomických slobôd: čo sa hodnotí?

Hodnotia sa tieto parametre.

Právny štát- vlastnícke práva, súdna efektívnosť, efektívnosť vlády

Vládna veľkosť- daňové zaťaženie, vládne výdavky, fiškálne zdravie

Regulačná účinnosť- obchodná sloboda. sloboda práce, monetárna sloboda

Otvorený trh- trhová sloboda, investorská sloboda, finančná sloboda

Celkový INDEX EKONOMICKEJ SLOBODY je zložený a vypočítaný práve z jednotlivých parametrov pomenovaných vyššie.

80 alebo viac -SLOBODNÉ- tmavozelené- len 4 z celého sveta

70,0 až 79,9 -Väčšinou zadarmo- bledozelené 22krajín

SkryťVypnúť reklamu

60,0 až 69,9 – Mierne voľné -žlté 81 krajín vrátane Slovenska

50 až 58,9- Väčšinou neslobodné-oranžové 62 krajín

pod 50 - potláčané – červené -33 krajín


Čo dodať záverom? Nie sme na tom výborne, ani katastrofálne, sme na tom lepšie ako Belgicko či Slovinsko, alebo Taliansko s Japonskom. To nám politici nepovedia, lebo by to nepasovalo do ich OBRAZU našej pozície. Oni pravdu nehovoria, oni neustále klamú s pocitom, že inak sa volič získať nedá, a je úplne jedno či sú zrovna vo vláde alebo v opozícii.

Link na celú správu aj s tabuľkou výsledkov:

https://www.heritage.org/index/pages/report?fbclid=IwY2xjawF9iFlleHRuA2FlbQIxMQABHawKrMPuuBsgZcXHJcKJAv3HOKzmqDZ40SMxD29h_zX-PIzOZeLyX0Mf6g_aem_XacJl3tBQvrO5SWyJBik1A

Vladimír Koláček

Vladimír Koláček

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  186x

nie som tak starý aby som nič nevedel, ale ani tak, aby som všetko zabudol... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu