V roku 2007 vedel len málokto , že to je skutočne tak.... Že systémy elektornického prieskumu a sledovania ukázané v tejto epizóde sú skutočnosťou a nie vedecká fantázia.
Špionáž z čias Mata-Hari nebola zložitá. Využila ľudské slabosti z jednej strany, náklonnosť, krásu a sex z tej druhej. Agent dostal presne stanovenú úlohu, záujmovú osobu alebo priestor , pohyboval sa nenápadne pod krytím, tanečnice či cestovateľa, najčastejšie obchodníka alebo príslušníka diplomatickej misie. .Nadviazal kontakty s ľuďmi čo mohli disponovať informáciami, ktorých potom „vyťažili“ a získané vedomosti posunul svojim živiteľom Takto to fungovalo od čias Rímskej ríše, či slávneho Egypta až po koniec WW I. Špióni v Evinom či Adamovom rúchu boli nasadzovaní na získavanie rôznych informácií. Jedným z najznámejších no nie úspešných bol aj Benátčan Giacomo Casanova, ktorý bol mužom veľa remesiel, od roku 1774 sa stal špiónom Benátskej štátnej inkvizície. Toto zamestnanie bral len na ochranu pred svojimi nepriateľmi. Inak by ho z tajnej služby po ôsmich rokoch z dôvodu slabej aktivity neprepustili. Dožil ako knihovník v Čechách a zanechal po sebe opis svojich čias v životopise Dejiny môjho života. Najznámejší nemecko ruský špión Richard Sorge pracoval v Číne a Japonsku ako nemecký novinár. Poslal Stalinovi presný dátum napadnutia Sovietskeho zväzu , v podstate on zachránil Moskvu skorou informáciou, že Japonsko na východe nezaútočí na Rusov ale na Západné mocnosti. Rusi tak mohli premiestniť divízie pod Moskvu a Stalingrad a zvrátili tak priebeh vojny v Európe na východnom fronte. Počas WWII sa začali čím ďalej tým viac presadzovať technické prostriedky na vedenie špionáže, v dnešnej dobe sú jej základným pilierom.

NSA- Národná bezpečnostná agentúra, spadajúca pod ministerstvo obrany USA je najväčšia informačná agentúra na svete, ktorá vznikla v roku 1952, no desaťročie sa o nej vôbec nevedelo. Jej predchodcovia pracovali už počas vojny a sústreďovali sa na prelomenie nepriateľských kódov. V súčasnosti zhromažďujú údaje z celého sveta spôsobom elektronickej špionáže, skenovaním všetkých komunikačno - technických frekvencií, vrátane kozmického spojenia . Okrem plošného screeningu podľa záujmových slov alebo vzoriek hlasu záujmových osôb, majú špeciálny oddiel určujúci záujmové osoby, budovy či celé oblasti, na ktoré je zvlášť zameraný ich „prieskum“. Analytické oddelenie vyhodnocuje nazbierané informácie podľa priority dôležitosti, kryptologické oddelenie vyrába vlastné a láme protivníkove šifry. Zaoberajú sa samozrejme aj počítačovými vírusmi a hackerstvom v prospech Národnej bezpečnosti. Len v USA v centrále Fort Meade pracuje okolo 40 000 zamestnancov. Rozpočet agentúry sa odhaduje na 10-15 miliárd USD. NSA zachycuje a ukladá komunikáciu viac ako miliardy ľudí na celom svete vrátane občanov Spojených štátov. Dokumenty tiež odhalili, že NSA sleduje stovky miliónov ľudských pohybov pomocou sledovania metadát mobilných telefónov či navigačných prístrojov automobilov. Kreatívnosť, talent na jazyky, vytrvalosť, dôslednosť, schopnosť kombinatoriky a matematiky, trpezlivosť, optimizmus, sú žiadané vlastnosti pre ich zamestnancov. Superpočítače najvyššej kvality nie sú využívané na medicínu, či inžinierstvo, ale pracujú v tejto agentúre. Len chladenie tohto mozgového trustu obsahuje 8 000 ton vody, tá chladí nevodivú substanciu „Flowriner“ do ktorej sú ponorené počítačové obvody , ktoré sa rýchlo zahrievajú. Jedným zo systémov celosvetového zberu dát ECHELON ( do roku 1975 ako RAMPARTS) je ten čo sledoval ako prvý kybernetický a elektromagnetický medzinárodný priestor a zhromažďuje dostupné dáta. Vznikol počas studenej vojny a jeho sledovacie a odpočúvacie stanice boli rozmiestnené po celom svete. ( USA, Austrália, Kanada, Nový Zéland, Veľká Británia.) Vznikol okolo roku 1971 najskôr na sledovanie vojenskej a diplomatickej komunikácie Sovietskeho Zväzu a jeho spojencov. Neskôr sa stal globálnym systémom odpočúvania aj obchodnej a súkromnej komunikácie. Takto bola sledovaná aj diplomatická, politická aktivita aj spojencov USA, ako aj ich priemysel a vývoj. NSA v tomto prípade nerozoznáva spriatelenú a nepriateľskú stranu, ide výhradne o zber dát potrebných pre ochranu a bezpečnosť samotných USA, čo zabezpečujú sledovaním aj svojich najvyšších predstaviteľov.
Po 11.9.2001 dostala NSA skoro neobmedzené možnosti, všetko je ospravedlnené vojnou proti terorizmu a predchádzaním teroristických útokov všade vo svete. Boli vyvinuté nové programy a zavedené nové projekty sledovania a vyhodnocovania. Projekt Thin Tread obsahoval pokročilé možnosti „ dolovania“ dát. Má tiež "mechanizmus ochrany súkromia"; sledovanie bolo uložené zašifrované; dešifrovanie vyžadovalo oprávnenie. Výskum uskutočnený v rámci tohto programu mohol prispieť k technológii používanej v neskorších systémoch. ThinThread bol zrušený, keď Michael Hayden zaviedol Trailblazer , ktorý neobsahoval systém ochrany súkromia . Projekt Turbulenica bol zavedený v roku 2005., vyvinutý v malých, nenákladných "skúšobných" blokoch skôr ako v jednom veľkom pláne nasadený Trailblazer. Zahŕňal aj útočné kybernetické schopnosti, ako napríklad vnikanie malware do vzdialených počítačov. Kongres kritizoval Turbulence už v roku 2007, pretože mal podobné byrokratické problémy ako Trailblazer. Bola to realizácia spracovania informácií pri vyšších rýchlostiach v kybernetickom priestore.
Prípad Snowden z roku 2013 nám načrtol len tienisto rozsah práce tejto inštitúcie, ktorej záujmový priestor je celý svet a celá populácia ľudstva. Dva interné bulletiny NSA z januára 2011 a júla 2012, publikované ako súčasť Snowdenových odhalení prostredníctvom webovej stránky The Intercept dňa 3. augusta 2015, po prvýkrát potvrdili, že NSA použila kódové označenie ECHELON a poskytol niektoré podrobnosti o rozsahu programu: ECHELON bol súčasťou zastrešujúceho programu s názvom FROSTING, ktorý zriadila NSA už roku 1966 na zhromažďovanie a spracovávanie údajov z komunikačných satelitov.
Príklady priemyselnej špionáže:
V roku 1999 vyvinula Enercon, nemecká spoločnosť a popredný výrobca zariadení na výrobu veternej energie, prelomový generátor pre veterné turbíny. Po podaní žiadosti o americký patent sa dozvedeli, že firma z USA KENETECH, predložila takmer identickú patentovú prihlášku krátko predtým. Vyhlásením bývalého zamestnanca NSA sa neskôr zistilo, že NSA tajne zachytila a sledovala dátové komunikácie a konferenčné hovory firmy Enercor a odovzdala tieto informácie o novom generátore spoločnosti Kenetech. Keďže nemecké spravodajské služby majú zakázané zúčastňovať sa na priemyselnej alebo hospodárskej špionáži, nemecké spoločnosti sa často sťažujú, že sú bezbranné proti priemyselnej špionáži zo Spojených štátov. Podľa Wolfganga Hoffmanna, bývalého manažéra firmy Bayer, nemecké spravodajské služby si uvedomujú, ktoré spoločnosti sú cieľom spravodajských agentúr USA, ale odmietajú ich informovať .
Napadnutie masívnym vírusom počítačov jadrového programu Iránu bolo výsledkom práce špecialistov z NSA rovnako, ako ich podiel na plánovaní vydierania ľudí s inou sexuálnou aktivitou a preferenciami pod názvom „ SEXTINT“ z celého sveta. Cieľové osoby sa nedopustili žiadneho zjavného zločinu ani neboli z ničoho obvinení.
Na podporu svojho programu rozpoznávania tvárí NSA zachycuje "milióny obrázkov za deň" Snowden odhalil, že medzi 8. februárom a 8. marcom 2013 zhromaždil NSA približne 124,8 miliárd telefónnych dátových položiek a 97,1 miliárd položiek počítačových dát z celého sveta.
Spočiatku uviedli, že niektoré z týchto údajov boli výsledkom odposluchu občanov v krajinách ako Nemecko, Španielsko a Francúzsko, ale neskôr bolo preukázané , že časť týchto údajov zhromažďovali európske agentúry počas vojenských misií v zahraničí a následne boli zdieľané s NSA.
Ak teda čítame v komunikačných prostriedkoch printových či elektronických, že niektorú z krajín zasiahol masívny atak „hekerov“, či niektoré inštitúcie aj v európskych krajinách boli podrobené kyber útoku neznámej mocnosti, mali by sme mať vždy na pamäti, že USA nemá v tejto oblasti spojencov a nepriateľov, ale len výhradnú povinnosť zabezpečiť americké záujmy bezpečnosti a stability, za akúkoľvek cenu. A to všetko napriek regulačným výnosom Kongresu či prezidentov USA v danej oblasti. Všetko totiž pripisujeme Rusom alebo Číňanom a nemusí to byť tak. Obdobné agentúry a systémy majú všetci veľkí hráči svetovej politiky...