Quo Vadis Slovensko a ľudstvo? 35 rokov po nežnej...

Zajtra, 17.11. bude medzinárodný deň študentstva( od 1941roku). ktorý sme prekryli sviatkom boja za slobodu..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pripomienka zatvorenia vysokých škôl fašistickým nemeckom v Protektoráte, takto boli v Prahe po pohrebe českého študenta medicíny Jana Opletala potrestaní všetci českí študenti zatvorením všetkých vysokých škôl 17.11.1939.

Vyše 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Udalosti roku 1989 začali spomienkovým pochodom práve na uctenie si dňa študentstva. Toto som napísal dávno k revolúcii ktorú sme vtedy nazvali nežnou.

Bolo sychravé počasie a medzi ľuďmi sa začali šíriť správy, že policajti zmlátili študentov, snáď aj niekoho zabili.. Všetci sme utekali k televízorom a na všetkých dvoch kanáloch sme žiadostivo lovili informácie.. Tí čo bývali v prihraničných oblastiach boli na tom dobre…chytali Rakušákov či Nemcov..ostatní boli odkázaní na zašumenú „slobodnú európu“ či „hlas ameriky..“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom to nabralo rýchly spád.. Dva pokusy komunistov zmeniť vodcu, ktoré nik už neakceptoval, veľké demonštrácie, veľké prejavy.. rýchly pád režimu.. s prechodným obdobím „Čalfovej vlády“

Máme tu demokraciu dlhšie ako boli u nás „osloboditeľské   vojská“ po 68ôsmom. Vtedy nám hovorili že sú tu navždy.. Teraz si myslíme, že naša demokracia po totalite je tu už navždy…  Tak sa pokúsim zamyslieť čo nám toto obdobie PO vzalo a čo dalo.. Prežil som to tak napol… 32 rokov ( aj s detstvom ) v komančizme.. a 32 ( ale celých dospelých) v akože demokratizme..

Nemôžem vystáť ak ma niekto poučuje ako zle sa mi žilo, keď on vtedy ani nežil, len o tom čítal. To je rovnaké, ako keď nás vtedy komunisti učili, ako je to zlé v tom zhnitom kapitalizme. A nikdy tam nežili.  Preto skúsim dať svoj subjektívny názor strát a nálezov môjho rozpoleného života…

SkryťVypnúť reklamu

Budem stručný:  nové zriadenie nám vzalo:

–          Vzalo nám to spoločný štát

–          Rady na banány, mandarinky.. mäso, dokonca na dedinách aj rady na chleba, lebo do obchodu vozili tak akurát., vzalo nám žiadosti o devízový prísľub, bez ktorého sa nedalo vycestovať do zahraničnej valutovej cudziny, vzalo nám politický humor, kde aj náznak kritiky socíku vyvolával búrlivé salvy smiechu. Vzalo nám jednoduché rozhodovanie, pri ktorom z dvoch televíznych kanálov budeme tráviť večer. Vzalo nám istotu práce( aj keď veľa ľudí sa v práci flákalo a nepracovalo), vzalo nám pocit, že v kapitalizme je to všetko len a len lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

–          Vládu jednej superstrany  s patentom na rozum všetkého druhu

–          Vzalo sebestačnosť v poľnohospodárstve a výrobe základných potravín

–          Vzalo rovnostárstvo a živenie všetkých neschopných na úkor schopných..

–          Vzalo klietku okolo národa, vzalo putá priklincovania k svojej vlasti za každú cenu

–          Vzalo jednofarebnosť oficiálneho názoru na svet…

Čo nám Prinieslo porevolučné obdobie?:

–          Prinieslo samostatnosť štátu Slovákov ( závislosť na únii)

–          Vytúženú slobodu pohybu a vyjadrovania sa( odtiaľ-potiaľ) lebo, až tak všetko si povedať nemôžeme a kto prežíva z mesiaca na mesiac nepôjde ani do Bratislavy na výlet, nieto ešte za hranice.)

SkryťVypnúť reklamu

–          slobodné voľby( ale nik po svojom zvolení nemyslí na voliča a jeho potreby, ale len na seba, svoju rodinu a kamarátov, voličovi sľubuje aj modré z neba v kampani, potom skutek utek),

–          veľa politických strán s chytrákmi , čo si idú nadžgať gágory a je im jedno ako to je so štátom. Držia ho pri živote, aby si zabezpečili jednoduchú reprodukciu voličov, aby aj po nasledujúcich voľbách mohli bačovať. Ak sa nezadarí hneď,, vydržia jedno, dve obdobia aj v opozícii. Čo kradol starý komunista celý život, ukradne novodobý politik za pol roka…

–          prinieslo slobodu podnikania, len sa akosi pre obyčajného pracujúceho nikde nepridalo to, o čo nás okrádali tí komančovia.. čo sme museli platiť na rozvoj socialistického tábora… nič viac za svoju prácu, ako za komančov robotník ani učiteľ nedostáva…

–          prinieslo zlepšenie služieb a obchodu, ktoré odstránili nekonečné rady na tovar akéhokoľvek druhu. Prinieslo veľkú škálu všetkých tovarov a služieb, no zavalilo nás aj brakom, zlodejstvom a podvodmi.

–          Prinieslo desiatky televíznych kanálov s tisíckami filmov, človek si myslí že si môže vybrať, no v rovnaký čas ide na všetkých to isté.. reklama, krimi, farma či farmár.. alebo rozprávka, veľmi často na všetkých naraz REKLAMA.. takže v 25 česko-slovenských kanálov si napríklad o 16:30 či o 21:00 nevyberieš.. všetci dávajú úplne to isté

–          Prinieslo vulgárnosť do televízie aj obyčajného života, prinieslo nezamestnanosť, bezdomovcov, neúctu k obyčajnému človeku. Kto je na 5 minút v telke a hlási počasie je celebrita, kto operuje srdce či učí deti nie je ničím..

–          Prinieslo pre naše deti nekonečné možnosti štúdia, prinieslo internet a sociálne siete… s tým zmizlo písanie listov, obyčajné rozhovory medzi priateľmi .. ( doma si „čatujeme“ z izby do izby a voláme sa k obedu..  nik s nikým nerozpráva , len sms-kuje.)

–          Prinieslo veľa samovrážd a neistotu obyčajného života. Prinieslo množstvo  psychických porúch a veľa nenávisti medzi zdravými.

–          Prinieslo náboženskú slobodu…

–          Prinieslo mafiu, drogy,  výpalníctvo, bordely a únosy, nezamestnanosť a bezdomovectvo….

–          Prinieslo priepastné rozdiely  v životnej úrovni obyvateľov jedného štátu,

–          Prinieslo šikovným mladým ľuďom možnosti výborného rastu svojej životnej úrovne, bez strýcov a známostí(      ozaj malej skupine šťastných)

Sú veci, ktoré boli vtedy aj teraz, ktoré sú asi večné:

–          Práskanie na susedov, sledovanie tajnými službami , vyhadzovanie schopných, ak nie sú  práve „to ty naši“

–          Zostalo pravidlom, že najlepší vedúci až po ministra či námestníka sú hlavne tí z rodnej strany( akejkoľvek ) zo svojej rodiny a príbuzenstva. ( začal to Jano kelňa so svojou geniálnou svokrou.. pokračovali  VŠETCI nasledujúci….

–          Zostalo uplácanie u lekára, v školách tých vysokých, zostala závisť ako najväčšia cnosť Slovače.

–          Zostala viera bohatých a mocných v svoju genialitu a cesta nahor posiata nešťastím tých čo im skrížili akokoľvek cestu. Zostala arogancia moci od komančov, až po teraz.. všetkých bez výnimky. Zostala politická zlovôľa, ktorá ničí odporcov svojej pravdy.

–          ZOSTALA viera obyčajných ľudí, že ani toto predsa nemôže byť naveky a bude to mať koniec.

Je to od kovidu ešte horšie. Zatváranie médií ktoré označíme za šíriteľov Hoaxov bez súdu, len tak lebo sme sa práve rozhodli, mazanie profilov a teda zatváranie huby nepohodlným vládnej moci , tých s iným názorom, len tak bez súdu, lebo sa dohodla banda čo má práve v ruke moc. Cenzúra vzrástla do obludných rozmerov, pokutovanie či zatvárame ľudí do basy za iný názor ako je vládny, tým sme sa vrátili do čias hlbokého režimu proti ktorému sme štrngali kľúčmi. Vzrástla agresivita davu, novinárov, politikov. Pokus o politickú vraždu nás vrhol do začiatku 50tych rokov minulého storočia, tvárime sa že toto je tá najlepšia demokracia... Sme na prahu III. svetovej vojny, po ktorej nebude víťaza. To je svet dneška, labilný, panovačný, nenávistný...

Ak by niekto prišiel s kombináciu starého a nového, tak by to bolo možno to najlepšie riešenie.  To čo som žil do 89teho nebolo dobré, ale to čo žijem teraz nie je o moc lepšie. Umelci hovoria.. nič nemôže vyvážiť slobodu prejavu a pohybu. Ja by som im povedal, bežte sa spýtať tých čo nikdy nemali potrebu proti niečomu protestovať a nikdy nemali peniaze na cestovanie. Spýtajte sa  desiatok tisícov dlhodobo nezamestnaných ,či práve tieto dve vymoženosti vyvážia tie nedostatky, ktoré nová doba priniesla…..

Netreba banovať za tým zlým čo bolo za komanča, lebo to bolo ozaj zlé. Ale treba banovať za tým, čo bolo vtedy dobré a teraz to nie je, lebo chamtivosť malej skupiny ľudí, čo sa potrebuje neustále obohacovať do miliardových rozmerov( že vraj sú o toľko schopnejší ako tí obyčajní) to zožrala. Lebo kapitalizmus v našej zemepisnej šírke stále myslí len na kapitál a nie na človeka. Vytratila sa ľudskosť a susedská pohoda. Ženieme sa za chymérou úspechu v práci, za bohatstvom, zdravie si ceníme, až keď ho nemáme. Najväčšie hviezdy spoločnosti sú tí, čo pre spoločnosť okrem reklamy vôbec nič neprinášajú. Skúsme pozrieť o 100 rokov dozadu, kto bol vtedy vážený človek a mal bohatstvo? Športovci? Klauni všeho druhu? Vysielači hlúpostí cez internet čo sa nazvali influenceri, či tiktokeri? Čo prinášajú užitočné pre spoločnosť okrem nezmyselného reklamného priestoru korporátom? Už by sme sa mohli spamätať a začať si vážiť HODNOTY užitočné pre ľudstvo a nie len zábavu a reklamu. Povýšili sme reklamu a zábavu nad všetko ostatné, vytváranie skutočných hodnôt sa stalo nepodstatné... Žijeme v smutnej dobe zvrátených hodnôt, až sa natíska otázka, či sme ešte ako ľudstvo schopní napredovania. Pôrodnosť tých čo vedia prinášať hodnoty klesá,zato stúpa u vlny prisťahovalcov, čo sa nechcú zaradiť do normálneho života spoločnosti. Kto ich bude živiť za 20 rokov? Toto všetko tu predtým nebolo, je to novodobý mor našej civilizácie.

QUO VADIS ĽUDSTVO?


Vladimír Koláček

Vladimír Koláček

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  186x

nie som tak starý aby som nič nevedel, ale ani tak, aby som všetko zabudol... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu