Covid včera bodoval 35 : 36 . Šťastie mal len jeden ... .

Písmo: A- | A+

Včera klesol počet hospitalizovaných o 36.  Zomrelo však 35 spoluobčanov ... . Titulky v médiach ale hlásajú, že  „ Situácia v nemocniciach sa lepší každým dňom ! “

To, že u nás zomiera príliš vysoké percento hospitalizovaných, v dôsledku čoho klesá celkový počet hospitalizovaných, znamená zlepšovanie ?
Čo to vypovedá o zdravotníctve a zdravotnom stave populácie ?
( 13.05.2021 zomrelo na Slovensku 45 x viac ľudí na Covid, v prepočte na 1 mil. obyvateľov, ako v UK a takto je to už niekoľko týždňov ... !  )

Predpokladám, že podobnou optikou nenazeráme aj na pomer hospitalizovaní / úmrtia v prípade onkologických pacientov, pacientov so srdcovo - cievnymi ochoreniami a ďalšími diagnózami .

Je čas poďakovať sa a odvďačiť sa ( aj veľkoryso finančne ) všetkým, čo s nasadením vlastného života bojovali o záchranu každého jedného pacienta .
Ale je načase verejne, v médiách, z pozície vlády, s pomocou dát, štatistík a grafov detailne a názorne popísať stav zdravotníctva .
Teraz .
A nielen zdravotníctva .
Porovnávať ( v čase ) hlavne s ČR, povedzme s Rakúskom a inými, pre nás relevantnými krajinami .
Nech si občan konečne komplexne uvedomí, v akých sme kakačkách .
Keď sa bude zvolebnievať ( ak sa už tak nedeje ), darmo budú potom ľuďom rozprávať, čo tu zanechal SMER I a SMER II po 12 rokoch rabovania a prípadná podpora SME R-odiny nebude len tak nezištná . 

Pomenovávať stav zdravotníctva začala ešte pred voľbami 2020 SMER-ácka ministerka zdravotníctva Kálavská, avšak len chabým prirovnaním, že je to ako „ polorozpadávajúci sa tanker a nie krásna luxusná výletná loď “ .
Niekomu takéto ľudové výroky možno stačia, avšak rozhodovať sa dá len na základe poctivej dátovej analýzy, ak je tu niekto schopný ju urobiť a presadiť ( kde je DRG, stratifikácia, E- health, ... ? ) .

PS 15.05.2021 boli úmrtia/ úbytok hospitalizovaných 21 : 35 a SR vs. UK - 35 násobok, v prepočte na 1 mil. obyvateľov ! Lepšie, ale stále desivé ... .

Skryť Zatvoriť reklamu