Ako sa CK Fany postarala o naše deti

Tento príbeh sa začal už v roku 2007, ale doteraz nie je uzavretý a až udalosti z posledných dní, keď konateľ CK FANY pán Masloviak poprel predchádzajúci prísľub, ma prinútili k tomu, aby som ho zverejnil. Čo sa teda stalo... Dňa 17.7.2007 sa nám o 18.00 hod vrátili deti Vladimír (vtedy 7 rokov) a Ľudmila (vtedy 9 rokov) z detského letného tábora v Krpáčove, organizovaného CK FANY s.r.o., Košice. Syn už pri vystupovaní z autobusu upozornil, aby sme sa ho nedotýkali na chrbte, lebo ho veľmi bolí. Vysvitlo, že deň predtým, 16.7.2007, ich hlavný vedúci tábora, pán Ivan Malic, zobral na kúpalisko, kde boli okolo 2 hodiny. Na tom by nebolo nič zlé, keby... Keby v ten deň neboli teploty výrazne nad 30°C, dokonca sa blížili k 40°C. V tomto období boli každý deň v médiách výzvy lekárov, hlavne dermatológov, aby sa ľudia od 10 hod. do 16 hod. neopaľovali, lebo je to nezdravé a nebezpečné, dokonca aby radšej v týchto hodinách ani nevychádzali z tieňa, osobitne to zdôrazňovali u starých ľudí a detí. Napriek týmto varovaniam pán Malic, hlavný vedúci tábora, zobral deti na kúpalisko práve v obedňajšom čase.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (106)
18.7.2007
18.7.2007 

O tom ako to dopadlo nám informácie poskytol práve pán Malic, keď sme mu večer 17.7.2007 zatelefonovali a pýtali sme sa, ako k spáleniu syna mohlo dôjsť. Jeho prvá reakcia bola že ho mrzí čo sa stalo, ale že sa spálila väčšina detí. Neviem či to, že sa spálila väčšina, myslel ako nejakú poľahčujúcu okolnosť, podľa mňa to skôr svedčí o tom, ako sa o jemu zverené deti staral. Keď sme opakovali otázku, ako k tomu mohlo dôjsť, odpovedal že sa spálili aj vedúci. Vyzerá to tak, že aj toto myslel ako poľahčujúcu okolnosť, ja sa ale pýtam, prečo ľuďom, ktorí sa nevedia postarať ani o vlastné zdravie, zveruje CK FANY do starostlivosti cudzie deti. Keď sa totiž spáli dospelý človek, je to jeho vina, je sám za seba zodpovedný, ale keď sa spáli dieťa, je za to predsa zodpovedný dospelý človek, ktorý má to dieťa v danom čase zverené. Po ďalšom zopakovaní otázky, keďže ešte stále na ňu nezodpovedal, ako k tomu mohlo dôjsť, sa rozčúlil, že on sľúbil deťom návštevu kúpaliska a či kvôli jednému dieťaťu s citlivou pokožkou to mal zrušiť. Nakoniec povedal, že on je už doma, že ho tým telefonátom obťažujeme a zložil. Tu pripomínam jeho tvrdenia spomenuté vyššie, že sa spálila väčšina, dokonca aj vedúci, takže nešlo len o jedno dieťa s citlivou pokožkou, aj keď si myslím že aj to jedno spálené dieťa by znamenalo, že niekto sa o neho nestaral tak, ako by mal. Druhá vec je, či mal návštevu kúpaliska zrušiť. Myslím si že by stačilo vybrať lepší termín a neísť s deťmi na kúpalisko za podmienok popísaných vyššie. Zaujímalo by ma, kto vybral takýto termín a či proti tomu neprotestoval ani táborový lekár. Ak sa iný termín vybrať nedal, tak potom si myslím že to mal radšej zrušiť a netrvať na tom aj za cenu poškodenia zdravia detí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže, ako povedal pán Malic, spálila sa väčšina detí a spálili sa aj vedúci. Odpoveď na otázku, ako k tomu mohlo dôjsť, sme sa ale nedozvedeli. My rodičia ale máme zmluvu s CK Fany, na základe ktorej sme CK Fany zverili naše deti v dobrej viere, že sa CK Fany postará o ich bezpečnosť a o to, že sa z letného tábora vrátia v takom zdravotnom stave, v akom sme ich do tábora odovzdali. My rodičia nepoznáme ľudí, ktorým CK Fany zveruje naše deti, týchto ľudí si vyberá CK Fany a tým za nich berie aj zodpovednosť. Bohužiaľ je zjavné, že vedúci letného tábora pán Ivan Malic sa nevie postarať o jemu zverené deti a dokonca ani nechápe, že on je za ne zodpovedný. Čo však vie predviesť, to je arogantné správanie k rodičom detí, ktoré mu boli zverené. Prostredníctvom e-mailu sme o tom, čo sa stalo synovi, aj o reakcii pána Malica, informovali pána Masloviaka, konateľa CK FANY. Ten sa nám za vzniknutú situáciu ospravedlnil a mali sme pocit, že to je konečne človek, ktorý chápe našu situáciu a je mu ľúto, že zamestnanci CK FANY spôsobili nášmu synovi utrpenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa ale ešte k tomu, ako pre nášho syna prebiehal letný tábor po návrate z kúpaliska. Po obede mali hry na lúke, jeho popáleniny ale boleli a bolesť sa zväčšovala. Keď na to upozornil vedúcich, natreli mu plecia Panthenolom a poslali ho sadnúť si pod strom. Neskôr mu dali tabletky proti bolesti. Keď ich žiadal, že by si chcel ísť ľahnúť na izbu lebo sa cíti zle, odmietli to s odôvodnením, že by tam s ním niekto musel ostať. Po večeri mali deti karneval a syn znova žiadal, aby mohol ostať na izbe a opäť to odmietli, lebo by tam s ním niekto musel ostať. Počas karnevalu sa syn cítil stále horšie, celý čas sedel zronený na stoličke, až sa rozplakal. Asi aby ho potešili, vo svojej skupine vyhral cenu za masku, ale aj tú si preberal s plačom. Po karnevale sa konečne mohol dostať do postele a spať, lenže nie na dlho! O polnoci ich zobudili, lebo mali naplánované nočné hry. Niektoré deti nechceli ísť, napríklad jedno dievčatko sa aj rozplakalo, ale vedúci jej prikázali že musí ísť a že či sa nehanbí, že chce zradiť svoju skupinu. Keď to syn videl, tak už ani neprotestoval a išiel do lesa plniť úlohy aj s boľavým chrbtom. Nakoniec ráno mal mať syn službu pri budení, ale keďže sa cítil zle a bol nevyspatý, nešiel tam, za čo ho vedúci vyhrešil. Tiež sa Vám to zdá ako zlý sen? Tiež nedokážete pochopiť, ako sa niekto môže takto správať k zranenému dieťaťu? Tiež sa Vám zdá, že to už hraničí s týraním zverenej osoby, ak to už aj nie je za touto hranicou?

Skryť Vypnúť reklamu

Našťastie to už bol posledný deň tábora. Cestu domov pretrpel syn v predklone tak, aby sa nedotýkal chrbtom operadla a keďže tam bola aj naša dcéra, ona mu zabezpečovala nápoje a bola mu aj psychickou oporou, nikto iný sa o neho nezaujímal.

Doma sme ich potom odvšivavili a dcére ošetrili mierne spálené plece Panthenolom, čo mala tiež z návštevy kúpaliska. Horšie to bolo so synom. Aj keď sme aj jemu natreli celý chrbát a plecia Panthenolom a dali sme mu tabletku proti bolesti, nestačilo to. Večer plakal od bolesti a aj v noci sa od bolesti budil a plakal, preto sme hneď ráno 18.7.2007 s ním išli k detskej lekárke. Tam nás okamžite poslali na chirurgiu s tým, že na pleciach má od spálenia pľuzgiere a ide teda o popáleniny 2. stupňa.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, ako sme pochodili u lekárov, ako sme podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a ako CK FANY odmietla priznať zodpovednosť za to čo sa stalo, napíšem v ďalších pokračovaniach.

Ak Vás článok zaujal, som rád, ale oveľa radšej by som bol, keby sa opisované udalosti nikdy nestali.

Vladimír Kravčík

Vladimír Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ženatý, mám 3 deti. Chcem, aby na Slovensku konečne získali slušní ľudia prevahu a aby sa mohli domôcť svojich práv. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu