Máte reálny pohľad na predajnú cenu Vašej nehnuteľnosti?

Písmo: A- | A+

Pozor na ceny na internete a na internetových portáloch. Zväčša predajné ceny svojho nehnuteľného majetku majitelia chcú a nastavujú podľa ostatných cien uvedených na internete a tým pádom majú ako keby stúpajúcu tendenciu.

Fenomén ľudstva je zárobková činnosť, samozrejme každý sa prirodzene snaží kúpiť čo najlacnejšie a predať tak čo najdrahšie – vytvoriť tak zisk. Takto je to aj s nehnuteľnosťami, v prípade tzv. zaujímavých nehnuteľností ešte častejšie. Majitelia vlastniaci investične zaujímavejšie nehnuteľnosti ich chcú prirodzene speňažiť, veď kto by nechcel predsa zarobiť pri predaji pozemku, rodinného domu, či bytu.

Téma cenotvorby a stratégie nastavenia predajnej ceny je veľmi komplexná, avšak v zásade platia pri nej základné pravidlá, ktoré keď dodržíte, mali by ste byť niekde v optimálnom strede medzi obchodovateľným minimom a maximom.

Čo neplatí :

  • často počujem od klientov – ale sused minule predal taký istý byt ako mám ja za ... €. Suma je častokrát prifarbená o závideniahodné susedské vzťahy, komu by ste sa predsa chválili, že ste potrebovali rýchlo peniaze a predali ste byt „pod cenu“?

Čo platí :

  • chcete predať alebo predávať ? Toto je základná otázka, ktorú by si mal každý položiť pred zahájením celého predajného procesu.

 [Predať znamená, že chcete predať = zajtra, pozajtra, hneď teraz, ale hlavne nie o pol roka. Je to v podstate náznak akcie a očakávate reakciu, čiže záujem o kúpu a teda predajnú cenu treba nastaviť veľmi striedmo, rozumne a reálne, aby bola taká, s ktorou budete spokojný aj Vy ako predávajúci a aby oslovila aj záujemcov a vzbudila u kupujúcich záujem. Hľadajte komromis.]

 [Predávať znamená v podstate opak s cieľom raz alebo jedného dňa predať, kedy to ale bude ani možno Vy sami neviete a chcete prípadne vyskúšať „vytĺcť“ z tej nehnuteľnosti maximum, či počkať si na zaujímavejšiu cenovú ponuku. Toto je zväčša predajná taktika majiteľov, ktorí sa neponáhľajú s predajom, možno stavajú rodinný dom a chcú sa do neho o pol roka presťahovať alebo čakajú na nový väčší byt v novostavbe, ktorú ešte len začali stavať. V takomto prípade ľudia nastavia na začiatok cenu vyššiu a neskôr ju časom znižujú, aby vyvolali väčší záujem, keď ich už začína tlačiť čas a chceli by ten byt alebo dom už predať. S týmto postupom opatrne, často sa môže stať, že nehnuteľnosť sa už „okuká“ pri vyššej ponukovej cene a Vy vtedy nie ste ešte nastavení na dohodu o cene s prípadným záujemcom a keď je neskôr už cena znížená, ten pôvodný záujemca už má kupenú inú nehnuteľnosť alebo aj tak Vám jednoducho už nezavolá.]

  • porovnávajte _ porovnateľné (VŽDY treba porovnávať nehnuteľnosti rovnakého charakteru, pocitu a možností, čiže rozsah rekonštrukcie, poschodie, zateplené domy, možnosti parkovania, spôsob vykurovania napr. u bytov, u pozemkov rovinatosť / svahovitosť terénu, zastavanosť a charakter výstavby a tiež príjazd a inžinierske siete, u rodinných domov hlavne vek stavby, rozsah rekonštrukcie absolvovanej, či potrebnej, lokalita a určite situácia, čiže počet priamych susedov v porovnaní s budúcou okolitou zástavbou a pod.).

Ak si neviete rady, pýtajte sa realitných odborníkov, či certifikovaných maklérov s praxou, určite Vám radi poradia ako to urobiť, aby ste nič nepokazili. 

Skryť Zatvoriť reklamu