Austerity for real ?

Aký je vzťah medzi dlhom a HDP ? Kauzálny ? Len korelácia ? Existuje vôbec ? Chcel by som priblížiť momentálnu rozprúdenú debatu na portáloch INET a Next New Deal o chybe v štúdii, ktorej sú autormi Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff (RR).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Reinhart a Rogoff vo svojom „working paper" Growth in a Time of Debt dospievajú k záveru, že relatívne vysoké dlhy resp. pomer dlhu k HDP vyšší ako 90%, zásadne spomaľuje hospodársky rast a v niektorých prípadoch vedie dokonca k negatívnemu rastu. V posledných dňoch bol tento „paper" podrobený veľkej kritike. Thomas Herndon, Michael Ash and Robert Pollin (HAP) vo svojej štúdii Does High Public Debt Consistently Stifle Economic Growth? A Critique of Reinhart and Rogoff poukázali na niekoľko chýb, ktorých sa Reinhartová a Rogoff dopustili. Najzávažnejšou bola triviálna chyba v exceli. RR jednoducho zle vypočítali priemer a pomery medzi dlhmi a rastom HDP za skúmané časové obdobie a zahrnuli do výpočtu aj také hodnoty, ktoré im neboli známe. HAP vo svojej kritike dospeli k odlišnému záveru. Krajiny, ktoré mali rast HDP v priemere okolo 4% predtým ako bol pomer dlhu k HDP vyšší ako 90%, netrpia následne zásadným spomalením. RR poukázali vo svojom chybnom výpočte, že spomalenie môže dosiahnuť až -0,1%. HAP po oprave chyby dospeli k hodnotám rastu okolo 2,1-2,5% HDP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Síce sa RR dopustili zásadnej chyby vo výpočtoch, existencia korelácie medzi vysokým dlhom a spomaleným rastom avšak bola preukázaná. So zaujímavým vysvetlením tohto vzťahu prichádza aj ekonóm Arindrajit Dube. Ten sa pozerá na daný problém opačne. Prichádza s vysvetlením, že vysoký pomer dlhu k HDP, môže byť výsledkom slabého rastu v minulosti. Momentálny dlh je podľa neho slabý indikátor budúceho rastu, ale omnoho lepšie vysvetľuje rast HDP v minulosti. Pomer dlhu k HDP - dlh/HDP - je zlomok. Ak menovateľ HDP rastie pomaly, tak pomer dlhu k HDP rastie. Úlohu hrajú aj recesie, počas ktorých rastú vládne výdavky prostredníctvom automatických stabilizátorov. V jednom zo svojich grafov Dube dokumentuje svoje zistenia. Modelová situácia - 10 bodový nárast v pomere dlh/HDP je spojený s priemerný rastom o -0,6% menším ako normálne v priebehu minulých troch rokov a paradoxne s rastom o 0,2% vyšším ako normálne v nasledujúcich rokoch po 10 bodovom náraste pomeru dlh/HDP (pozn. pridávam radšej anglický text na porovnanie, pretože angličtina nepatrila k najľahším - So what does this all show? It shows that purely in terms of correlations, a 10 point increase in the debt-to-GDP ratio in the RR data is associated with a 6/10 of a percentage point lower growth in the 3 years prior to the increase, but actually a slightly larger than usual growth in the few years after the increase. During the year of the increase in debt-to-GDP ratio, GDP growth is really low, consistent with the algebraic effect of lower growth leading to a higher debt-to-GDP ratio.) Ak mám chybu v preklade, prosím dajte vedieť.

SkryťVypnúť reklamu

Dube v závere poukazuje, že musíme byť veľmi opatrní pri prezentovaní vzťahov ako kauzálnych.

Prečo o tom píšem ? Keď boli úsporné opatrenia prezentované ako jediné z možných riešení pre krízu v EÚ, intelektuálny základ tvorila RR štúdia. Pred pár mesiacmi keď ekonómovia z MMF a SB zverejnili správu o dopade škrtov na rast HDP, museli priznať, že keynesovské multiplikátory boli väčšie ako si mysleli a úsporné opatrenia v takej miere v akej boli prijaté, neboli asi najlepším riešením.

Otázka preto znie. Prečo máme taký pomalý a slabý rast ? Prečo sú príjmy štátnych rozpočtov nedostačujúce ? Prečo bilióny eur sedia v daňových rajoch ? Aký je vlastne vzťah medzi dlhom a rastom HDP ? Nie je dlh ako dlh.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje

RR - http://www.nber.org/papers/w15639.pdf

HAP - http://www.peri.umass.edu/236/hash/31e2ff374b6377b2ddec04deaa6388b1/publication/566/

Arindrajit Dube - http://www.nextnewdeal.net/rortybomb/guest-post-reinhartrogoff-and-growth-time-debt

Next New Deal - http://www.nextnewdeal.net/topics/crisis-recession-and-recovery

INET - http://ineteconomics.org/blog/inet

P.S. Článok na zamyslenie http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59716490-estonsky-prezident-nas-recept-proti-krize-funguje

Vladimír Peciar

Vladimír Peciar

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po šiestich rokov znova aktivujem blog a trochu mením záber. O deficite normálnej ekonomickej debaty na Slovensku. O tom ako nenaletieť politikom a ich "odborným" reformám. O biednom stave slovenskej ekonómie (vedy). O aktuálnom ekonomickom výskume. O štúdiách, ktoré by mal každý dobrý ekonóm poznať. O tom, čo by mal dobrý ekonóm vedieť alebo čo má vedieť. Blog hlavne určený pre študentov a výskumníkov v ekonómii. Samozrejme všetci ostatní ekonómovia aj neekonómovia, ste tiež vítaní. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu