EÚ a Rusko - Kto je na kom závislý ?

Otázka, ktorá dlho trápi diskutujúcich v parlamentoch, televízii či pod článkami na sme.sk. Preto týmto stručným článkom predstavím skutočné čísla, kto je na kom ekonomicky závislý. Ponúknem čiastočné odpovede na otázky, ktoré sa týkajú komodít a finančných transakcií, ktorých pohyb prebieha medzi EÚ a Ruskom. Záver si čitatelia môžte urobiť každý sám a v diskusii pod článkom túto tému môžeme rozvíjať naďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Celý článok budú viac menej veľmi prehľadné grafy zo zdrojov EK a s mojimi krátkymi komentármi.

Úvodné informácie - Rusko je tretím najväčším obchodným partnerom EÚ. EÚ je prvým najväčším partnerom Ruska. EÚ exportuje do Ruska najmä priemyselné a chemické výrobky. Rusko z drvivej väčšiny minerálne palivá. EÚ je najväčším zahraničným investorom v Rusku. Približne 75% priamych zahraničných investícií pochádzajú z členských štátov EÚ vrátane Cypru.

Na zhodnotenie ekonomickej závislosti som si vybral oblasť medzinárodného obchodu - exporty a importy. Najprv sa pozrieme na celkové importy, exporty a bilanciu obchodu:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Tmavomodrý stĺpec predstavuje importy z Ruska do EÚ. Oranžový, exporty EÚ do Ruska. Bledomodrý je bilancia. Vidíme, že od roku 2004 EÚ permanentne dosahuje s Ruskom deficit medzinárodného obchodu. V roku 2013 to bolo okolo 86 mld. eur. Nezainteresovaný človek by si tým pádom mohol povedať, že z grafu je jasne viditeľná závislosť EÚ na obchode s Ruskom, pretože sme v deficitnej pozícii. To ale však nie je úplne pravda.

Pozrime sa preto detailnejšie na importy a exporty:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kategórie SITC môžete nájsť na tomto linku - http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2006/september/tradoc_113440.pdf

Ja sa zameriam len na tie najhlavnejšie. Ako je vidno z grafu importov - 77.7% importov z Ruska tvoria minerálne palivá (S3), potom nasledujú "ostatné" produkty a kategória priemyselných výrobkov (S6).

SkryťVypnúť reklamu

Európske exporty sú viac diverzifikované. Takmer polovicu tvoria stroje a dopravné zariadenia (S7). Ďalej chemické výrobky (S5), priemyselné výrobky (S8) a (S6) a potraviny a živé zvieratá (S0). Myslím, že je normále keď poviem, že EÚ exportuje produkty s vyššou pridanou hodnotou a jej exporty sú technologicky náročnejšie. Tu si dovolím aj zariskovať (môžte ma prichytiť pri zlej domnienke) a tvrdím, že exporty čiastočne odrážajú štruktúru hospodárstva. To znamená že v priemere má EÚ technologickejšie vyspelé hospodárstvo a Ruská ekonomika je z veľkej časti závislá na exporte nerastných surovín. Toto by sa mohlo potvrdiť, aj vtedy, keby sme sa pozreli na exporty Ruska do iných častí sveta (na to ale nemám čas). Ruská ekonomika (napr. štátny rozpočet) je následne veľmi závislý na cenách nerastných surovín, najmä ropy. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie údaje, ktoré mi pomôžu s mojou analýzou sú nasledovné. Importy z Ruska tvoria približne 12% z Extra-EÚ importov. Exporty do Ruska predstavujú cca 7% Extra-EÚ exportov. Čo je napríklad zaujímave, je že minerálne palivá z Ruska predstavujú asi 32% Extra-EÚ importov.

Ok ale prečo má EÚ stále taký veľký deficit ? Pri detailnejšej analýze zistíme že EÚ v roku 2013 dosahovala prebytok obchodu s Ruskom v 8 z 11 SITC kategórií. Teda takmer celý obchodný deficit s Ruskom je založený na minerálnych palivách (S3).

Z tejto stručnej analýzy sa nám núka položiť si hneď niekoľko otázok. Ako ovplyvnia Kanadské ropné zásoby, ťažba ropy v USA a nové nórske ložiská cenu ropy ? Aký to bude mať vplyv na Rusko? Neobrátilo sa Rusko na Čínu len z nutnosti alebo je to šikovný diverzifikačný ťah ? Čo sa stane s ruskými exportami, ak budú v budúcnosti široko rozšírené alternatívne zdroje energie ?

SkryťVypnúť reklamu

Je jasné, že zásadné energetické zmeny budú mať kľúčový dopad na exportérov nerastných surovín. Tí sa budú musieť vyrovnať zo širokou škálou budúcich výziev. Samozrejme je moja analýza veľmi zjednodušená, nemám priestor na 40 strán odborného textu, ale ako úvod do problematiky a začiatok rozmýšlania o danej téme, je článok dostačujúci.

Kto je vlastne na kom závislý ? Ak sa EÚ podarí nahradiť importy minerálnych palív z Ruska a konečne rozbehnúť nejakú zmysluplnú energetickú politiku, tak potom bude na Rusku ako sa dokáže vyrovnať s problémom, v ktorom mu jeden z najväčších klientov opúšťa trh. Rusko má veľmi jednoliaty export a ak sa chce vyhnúť problémom v budúcnosti musí diverzifikovať nielen geograficky, ale aj komoditnú štruktúru svojich vývozov.

A Vy si čo myslíte ? Kto má v tejto situácii výhodnejšie postavenie ? Ja si dovolím tvrdiť, že EÚ by na tom mohla byť trocha lepšie, pretože počítam s optimistickým scenárom vývoja americkej, kanadskej a nórskej ropy. Zároveň sa takisto pozerám na finančné toky a vidím, že EÚ má v Ruskú veľké portfólio (pokiaľ ho Putin zákonom neoznačí za protizákonné, alebo to už spravil ?).

ZDROJE

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2006/september/tradoc_113440.pdf

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/russia/

 

Vladimír Peciar

Vladimír Peciar

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po šiestich rokov znova aktivujem blog a trochu mením záber. O deficite normálnej ekonomickej debaty na Slovensku. O tom ako nenaletieť politikom a ich "odborným" reformám. O biednom stave slovenskej ekonómie (vedy). O aktuálnom ekonomickom výskume. O štúdiách, ktoré by mal každý dobrý ekonóm poznať. O tom, čo by mal dobrý ekonóm vedieť alebo čo má vedieť. Blog hlavne určený pre študentov a výskumníkov v ekonómii. Samozrejme všetci ostatní ekonómovia aj neekonómovia, ste tiež vítaní. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
SkryťZatvoriť reklamu