Čo spája Orbána s Putinom

Maďarsko nepodporí sankcie voči Rusku, čo sa týka ropy a plynu. Politický kalkul, ktorý si zaslúži odsúdenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Žiaden iný líder európskej krajiny nebol v Moskve toľkokrát, ako Orbán.

Putin a Orbán sa  sa radi prezentujú ako reprezentanti konzervatívnych, kresťanských  postojov. Najvyšší čas odmietnuť túto nebezpečnú a pokryteckú pózu.
Putin a Orbán sa sa radi prezentujú ako reprezentanti konzervatívnych, kresťanských postojov. Najvyšší čas odmietnuť túto nebezpečnú a pokryteckú pózu.  


Z rokovaní prenikli iba strohé komuniké. Iba slepý však nevidí, že Maďarsko má suverénne najlacnejšiu ropu a plyn v celej EÚ. Navyše, Rusko veľkoryso poskytlo utajené finančné krytie na rozvoj jadrovej maďarskej energetiky. Aký jednoduchý recept na “dobre načasovaný” hospodársky rast, pravda?
Maďari pritom akosi prirýchlo zabudli, že s Rusmi majú aj iné, ako pozitívne skúsenosti.
Obe krajiny totiz spája oveľa viac, než je zrejme na prvý pohľad.
Je to politický kalkul toho najhrubšieho zrna.
Orbán vie, že vstupom Ukrajiny do EÚ by si nepomohol. Naopak, ešte väčšiu silu by mali výhrady voči “špeciálnemu” prístupu Maďarska k národnostnej otázke v okolitých krajinách. Jeden z dôsledkov je, že v prihraničných oblastiach ani viacerí starostovia nevedia komunikovať v oficiálnom štátnom jazyku.
Putin zas vie, že oveľa silnejšie puto, ako priateľstvo, sú moc a peniaze a že sila reťaze je úmerná sile jej najslabšieho ohnivka.
Dnes je v demokratickom svete tým najslabším ohnivkom reťaze solidarity voči Ukrajine práve Maďarsko.
Ak si aj odmyslíme etický rozmer takéhoto “vzťahu”, problémom ostáva, že funguje iba dovtedy, kým silnejší toho slabšieho drží pod krkom.
Na Ukrajine zatiaľ umierajú nevinní ľudia a Orbán sa chváli okázalým hospodárskym rastom, založeným na lacnej rope a hlinených nohách ruských úverov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Video: https://www.youtube.com/watch?v=1sflQ7RaBxc

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  328x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu