Kam sa podelo 9 tisíc Košičanov?

Košice sa za desať rokov zmenšili o jedno okresné mesto. Počet obyvateľov Rzeszówa vzrástol o tretinu. "Co še stalo?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ešte pred pandémiou som bol v metropole juhovýchodného Poľska na podujatí v novej výstavnej hale, pred ktorou môže blednúť závisťou aj bratislavská Incheba. 

Kongresová hala v Rzeszówe. Košičania môžu len závidieť.
Kongresová hala v Rzeszówe. Košičania môžu len závidieť. 

https://www.youtube.com/watch?v=HQE5AsQiQiA

Videl som tam kopec príkladov rozvoja regiónov, o akých sa nám, na Slovensku, ani nesníva. Napríklad, počas necelých dvoch desaťročí sa juhovýchodné Poľsko stalo metropolou leteckého priemyslu. Vyrábajú tam od dronov až po ultralajty všetko, čo slúži na vzdušnú prepravu rádovo desiatok až stoviek kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Košické letisko zatiaľ vajatá ako apendix Viedne a čoraz viac Košičanov už ani neuvažuje zisťovať si letecké spoje z Košíc, ale rovno si rezervujú letenky z Budapešti.

Niekdajšia výstavná sieň slovenského priemyslu - Východoslovenské železiarne - (nyní US Steel, kámo)  sa neustále potáca na hrane prežitia. Základnou schémou  existencie USS Steel je prelievanie zisku do amerických manažérskych vrecák v čase hojnosti a nastavená dlaň slovenským daňovým poplatníkom v čase striedmosti. 

US Steel Košice  nedodáva plechy ani do jedinej slovenskej automobilky.
US Steel Košice nedodáva plechy ani do jedinej slovenskej automobilky. 

Pritom zahraničné pobočky automobiliek na Slovensku zvysoka kašlú na plechy z US Steelu, keby ste náhodou nevedeli.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/22436215/sulik-mame-styri-automobilky-a-u-s-steel-nedodava-plechy-ani-do-jednej.html

SkryťVypnúť reklamu

Raketový nárast cien všetkého, čo je zo železa,  Američania jednoducho prespali, a  namiesto toho rozumkujú o tavbe železa v Košiciach pomocou elektriny. 

Zrejme im ušlo, že presne takýto spôsob tavenia kovov minister Budaj v Žiari nad Hronom systematicky likviduje. Má pravdu. Neexistuje žiaden dôvod, aby jediná fabrika zožrala toľko energie, ako pätina Slovenska a argumentovala pritom zamestnanosťou, akú dokáže vygenerovať ktorýkoľvek lokálny výrobca potravín.

https://www.teraz.sk/ekonomika/vyroba-v-slovalcu-sa-moze-i-zastavit/601913-clanok.html

O športe v Košiciach nedokážem písať bez pocitu hlbokého zúfalstva.

SkryťVypnúť reklamu

6x (!) menšie Michalovce sú vo väčšine ťažiskových športových odvetví úspešnejšie,  ako metropola východu!!!

S pocitom hlbokej životnej prehry spomínam na to,  ako Košice boli v mediálnej oblasti viac ako dôstojným partnerom Bratislavy a  košické štúdio STV sa pravidelne presadzovalo i na medzinárodných fórach. 

Dnes Košice produkujú menej, ako 5% celoslovenského mediálneho obsahu. Čo malo v hlave aspoň trocha mediálneho hochnesu, zutekalo do Bratislavy, alebo ešte ďalej,  “na západ”. 

Čo však Košiciam najviac chýba, sú dôveryhodní lídri.

Napríklad taký župan Košického kraja sa systematickým úsilím vypracoval na karikatúru štátom plateného úradníka, ktorý si vlastnou hlúposťou pribuchol všetky dôležité dvere.

SkryťVypnúť reklamu

Košický župan nedokáže dôveryhodne vysvetliť  svoje manipulačné praktiky
Košický župan nedokáže dôveryhodne vysvetliť svoje manipulačné praktiky 

https://blog.sme.sk/vladimirseman2/politika/zvastne-hobby-kosickeho-zupana-strelba-do-vlastneho-kolena

A čo samospráva? Pred počtom mestských častí Košíc blednú závisťou aj rádovo väčšie metropoly. 

Čo na tom, že rozbujnený administratívny aparát sa stará hlavne o to, aby mu  "nikto nezobral stoličku v peknej kancelárii"?

Napriek tomu v Košiciach drieme obrovský potenciál, ktorého nositeľom sú najmä mladí ľudia.

Košice sú jedno z piatich najúspešnejších miest na svete v schopnosti presadiť sa v oblastiach tvorby zisku s najvyššou pridanou hodnotou. Povedané ľudskou rečou, košické “IT valley” dnes dáva prácu vyše 10 tisíc ľuďom, ktorí dokážu zarobiť solídne peniaze “vlastnou  hlavou”,  aj bez štedrých štátnych dotácií. 

Na tie je špecialistom všemocná Bratislava. Tam sídlia politické centrály, ktoré kreslia budúcnosť Slovenska. Košičanom, a nielen im, ešte nedošlo, že tam je pes zakopaný. 

Mečiarovský volebný zákon, podľa ktorého je Slovensko jediný volebný obvod, totiž dáva do rúk obrovské politické a tým aj ekonomické páky úzkej skupiny ľudí v jedinom, totálne excentricky situovanom meste. Až tretina poslancov národného parlamentu je z Bratislavy, resp. blízkeho okolia. 

Vladimír Mečiar v snahe ovládnuť Slovensko zanechal nespravodlivý volebný zákon, ktorý stále zneužívajú bratislavské politické elity.
Vladimír Mečiar v snahe ovládnuť Slovensko zanechal nespravodlivý volebný zákon, ktorý stále zneužívajú bratislavské politické elity.  

Navyše, pohodlná nadpolovičná väčšina sú “asimilanti”, teda tí, ktorí už roky žijú v hlavnom meste, hoci sa tvária inak.  

Nerobme si ilúzie: “Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne”.

Šéfovia politických strán sa (nielen na Slovensku) bez primeranej spätnej väzby a kontroly  správajú podobne, ako úradníci v mestských častiach Košíc.

Dookola intrigujú s jediným cieľom:  Odôvodniť svoju jedinečnosť a  nenahraditeľnosť. Pritom im ide najmä o to, aby im niekto nezobral  kľúčik od spoločnej pokladnice. Nuž a to je o čosi jednoduchšie, ak na dôležité posty dosadíte svojich bratancov a sesternice.  

Celé Slovensko však  potrebuje sebavedomé a silné Košice. Metropolu, ktorá nebude kráčať “od desiatich k piatim”, ale stane sa dôstojnou alternatívou pre všetkých, ktorí chcú rozvíjať svoje schopnosti bez toho, aby ušli “na západ”. 

 Zmeniť to môžu najmä mladí ľudia. Áno, aj tí, ktorí robia v spomínanom IT sektore, alebo kdekoľvek inde. Tento rok bude rokom volebným. 

Ak sa zmena nespravodlivého volebného zákona nestane témou nastávajúcich, spojených, miestnych a krajských volieb, potom tie ďalšie, parlamentné,  vygenerujú politické elity s tým istým defektom bratislavocentrizmu.

Preto treba fandiť tým, ktorí majú odvahu otvárať túto tému, hovoriť o nej a znášať za to aj zauchá (nielen) od našich “bratislavských priateľov”. 

https://www.youtube.com/watch?v=0O8F7njWYwk

O potrebe zmeny volebného systému dlhodobo hovorí  Michal Kaliňák, hovorca Rady expertov ZMOS. Túto agendu si osvojilo aj KDH.
O potrebe zmeny volebného systému dlhodobo hovorí Michal Kaliňák, hovorca Rady expertov ZMOS. Túto agendu si osvojilo aj KDH.  

https://www.tyzden.sk/mimoparlamentne-forum/77509/milan-majersky-predseda-kdh-zmena-volebneho-systemu-posilni-doveru-v-stat-/

Ak sa to podarilo v IT sektore, môže sa podariť aj v politike.  

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  338x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu