Na obranu biskupa Chautura

“Keď ťa chváli tvoj nepriateľ, rozmýšľaj, čo robíš zle”. Hovorí staré maďarské príslovie. Pozná ho aj pápež František?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Reportér RTVS Juraj Mravec naštartoval diskreditačnú kampaň proti biskupovi Chauturovi. Naozaj netušil, že údajné sexuálne obťažovanie existovalo iba v hlave zjavne popletenej Martiny O´Connor?
Reportér RTVS Juraj Mravec naštartoval diskreditačnú kampaň proti biskupovi Chauturovi. Naozaj netušil, že údajné sexuálne obťažovanie existovalo iba v hlave zjavne popletenej Martiny O´Connor? (zdroj: https://www.facebook.com/reporteri.rtvs)

Musel prísť až článok v SME o dobrovoľnej  abdikácii arcibiskupa Jána Babjaka, aby sa verejnosť dozvedela, že biskup Chautur je nevinný.

https://domov.sme.sk/c/22894605/kritizovali-ho-knazi-arcibiskup-babjak-predcasne-skoncil.html

V praxi to znamená, že obvinenia Martiny O´ Connor(42) , ktorá veľmi podrobne opisovala detaily údajného sexuálneho zneužívania, sú vymyslené.

https://dennikn.sk/1451920/ako-dieta-ma-zneuzival-biskup-milan-chautur-a-chcem-aby-o-tom-vedeli-ludia-v-jeho-blizkosti/

Celá táto špinavosť však splnila svoj účel: Podarilo sa zásadne poškodiť dobré meno a v očiach mnohých ľudí zničiť dielo múdreho a láskyplného muža, ktorý svoj život obetoval Cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záber z dokumentárneho filmu o biskupovi Chauturovi. Autor: Vladimír Seman.
Záber z dokumentárneho filmu o biskupovi Chauturovi. Autor: Vladimír Seman. 

Akú chorú dobu to žijeme?

Liberálne médiá sa automaticky, zväčša veľmi hystericky, stavajú na obranu aj údajných obetí sexuálneho zneužívania a zvysoka kašlú na to, čo všetko tým môžu nenávratne zničiť.

Bežne sa pritom zneužíva naratív podpory skutočných obetí zneužívania, ktoré objektívne potrebujú ochranu.

Smutným dôsledkom tohto “dvojakého metra” je atmosféra demoralizácie spoločnosti, v ktorej sa najviac tlieska osobám s poľutovaniahodným životným štýlom.

Slovenský športovec 20. storočia Ondrej Nepela bol promiskuitný gay. Je to len jeden z príkladov neprimeranej glorifikácie ľudí s "menšinovou sexuálnou orientáciou" a čudesným životným štýlom.
Slovenský športovec 20. storočia Ondrej Nepela bol promiskuitný gay. Je to len jeden z príkladov neprimeranej glorifikácie ľudí s "menšinovou sexuálnou orientáciou" a čudesným životným štýlom.  


Kto sa však zastáva tých, ktorí boli nespravodlivo obvinení?

V časoch Jána Pavla II. prirodzený protipól voči tejto mašinérii vytvárala hlava katolíckej Cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

V našich časoch sa hlava katolíckej Cirkvi ospravedlňuje aj za neexistujúce krivdy, ako to bolo v prípade údajného tyranizovania kanadských indiánov zo strany katolíckych misionárov.

https://www.christianitas.sk/bezdovodne-ospravedlnovanie-sa-papeza-frantiska-v-mene-cirkvi/

Pápež František sa uchýlil k ponižujúcim ospravedlneniam „v mene Cirkvi“ za zločiny, ktoré katolíci nikdy nespáchali. Azda preto, aby nestratil priazeň liberálnych médií?
Pápež František sa uchýlil k ponižujúcim ospravedlneniam „v mene Cirkvi“ za zločiny, ktoré katolíci nikdy nespáchali. Azda preto, aby nestratil priazeň liberálnych médií? 

Na druhej strane, pápež František premárnil historickú príležitosť očistiť meno biskupa Chautura počas pastoračnej návštevy Slovenska.

Mal pritom všetky kľúčové informácie, aby to mohol urobiť a tak aspoň čiastočne splatiť dlh, ktorý ako zástupca Ježiša Krista na Zemi má aj voči celej Gréckokatolíckej cirkvi.

Ak to náhodou neviete, medzi gréckokatolíkmi a pravoslávnymi je totiž len jeden, avšak zásadný rozdiel: gréckokatolíci uznávajú pápeža ako hlavu Cirkvi, kým pravoslávni ho vnímajú len ako rímskeho biskupa.

SkryťVypnúť reklamu

V mene tohto “detailu” zhnili v komunistickom väzení len na Slovensku stovky ľudí a státisíce čelili brutálnej diskriminácii celé desaťročia.

Áno, aj vtedy boli “dvojakí pastieri”. V čase, keď komunisti postavili mimo zákon všetkých gréckokatolíkov, vrátane ich biskupov, košický biskup Čársky prejavoval maximálnu lojalitu voči oficiálnej moci.

V čase najväčšieho prenasledovania veriacich v Československu  biskup Čársky v mene katolíckej cirkvi skladal sľub poslušnosti komunistickej moci. Praha, 12. marec 1951.
V čase najväčšieho prenasledovania veriacich v Československu biskup Čársky v mene katolíckej cirkvi skladal sľub poslušnosti komunistickej moci. Praha, 12. marec 1951.  

Pritom len  stačilo, aby sa  gréckokatolícky biskup Gojdič zriekol poslušnosti pápežovi a pokojne mohol dožiť ako pravoslávny biskup. Neurobil to. 

Dobre vedel, že nejde len o “detail”.

Dnes to vieme aj my, pretože, okrem iného, poznáme aj odlišnosť ruskej pravoslávnej cirkvi v prístupe k vojne na Ukrajine, pravda.

SkryťVypnúť reklamu

Ani moskovský pravoslávny patriarcha Kirill neodolal vábeniu  oficiálnej moci. Zrejme mu ušlo, že tým dáva ilúziu morálneho opodstatnenia zneužívania vojenskej mašinérie na politické ciele.
Ani moskovský pravoslávny patriarcha Kirill neodolal vábeniu oficiálnej moci. Zrejme mu ušlo, že tým dáva ilúziu morálneho opodstatnenia zneužívania vojenskej mašinérie na politické ciele.  

Všetko teda nasvedčuje tomu, že hlava katolíckej Cirkvi akosi pričasto uprednostňuje priazeň liberálnych médií pred navonok nepopulárnymi, avšak potrebnými krokmi, ktoré sú doležité na budovanie morálnej integrity Cirkvi i celej spoločnosti.

“Keď ťa chváli tvoj nepriateľ, premýšľaj, čo robíš zle”, hovorí staré maďarské príslovie. Pozná ho aj pápež František?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8-htqtaWxqU&t=234s

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  328x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu