Prečo otváranie kostolov počas Veľkej noci nie je dobrý nápad

Písmo: A- | A+

Slovensko bolo pridlho najhoršou krajinou v boji s Covidom. Akékoľvek uvoľnenie opatrení si jednoducho nemôžeme dovoliť. Nebolo by to rozumné, etické, ani kresťanské.

Som zakladajúci redaktor náboženského vysielania na Slovensku, túto prácu som robil vyše 20 rokov. Zhruba 2 roky som bol formálne najvyššie postaveným laikom katolíckej cirkvi, ako tajomník Komisie masmédií KBS. 

Dobre poznám význam Veľkej noci i dôležitosť kolektívnej účasti na bohoslužbách pre život cirkvi.

Chápem aj pohnútky predsedu KBS, arcibiskupa Zvolenského, že neodolal pokušeniu zdvihnúť hlas cirkvi proti prísnym opatreniam vlády. Je to však chyba. Prečo?

  1. Vírus Covidu rýchlo mutuje a stáva sa stále nebezpečnejším. Živnou pôdou sú akékoľvek kolektívne stretnutia. Áno, aj stretnutia v obchodoch, dopravných prostriedkoch, na pracoviskách. Takéto stretnutia sú však nevyhnutné pre zachovanie základných vitálnych funkcií spoločnosti. Pri všetkej úcte v službe cirkvi, do tejto oblasti kolektívne bohoslužby nepatria. Nepatria sem ani individuálne spovede. Kto zaručí, že kňaz, ktorý sa hoci aj so zachovaním odstupu, s častou výmenou rúšok a kontinuálnou dezinfekciou odevu, či priestorov nestane mediátorom pre vznik novej, oveľa nebezpečnejšej verzie vírusu? Napríklad aj takej, proti ktorej bude akékoľvek očkovanie neúčinné? 

  2. Hneď po prípadnom povolení bohoslužieb by sa zákonite zdvihol hlas liberálov, ktorí budú požadovať uvoľnenie v ďalších oblastiach - v reštauráciách, obchodoch, fitness centrách, divadlách, atď., atď. Prezidentka sa možno opäť v pekných šatách vyberie na audienciu k pápežovi, ale sprísnenie opatrení nepodporí, práve naopak. V terajšej situácii by akákoľvek vládna koalícia takýto nápor už nezvládla. Dôvera ľudí v štát by prerazila dno a navrch by mali tí, ktorým viac ako na životoch ľudí záleží na náraste politických preferencií. Bezbrehý populizmus totiž býva nákazlivý. So zodpovednosťou to však má pramálo spoločné. 

  3. S veľkou úctou pozerám na príklad kňazov, ktorí slúžia na nemocničných oddeleniach, či pomáhajú s evidenciou na očkovanie tým, ktorí to sami nedokážu. Modlím sa za pracovníkov charity, ktorí sa starajú o opustených a chorých, riskujúc pritom svoje zdravie a životy. Veľmi sa teším vynaliezavosti tých kňazov, ktorí využívajú moderné oznamovacie prostriedky na šírenie Božieho slova, či už cez sociálne siete, televíziu, rozhlas, či iné periodiká. Odporúčam, nech skúsia aj niektorú z interaktívnych platforiem s možnosťou zapojenia širokého okruhu ľudí. Keď sa takto môžu konať pracovné porady, prečo by nemohli aj pastoračné stretnutia? Toto nech bude teraz aktuálny hlas cirkvi, ktorý naplno zaznie aj počas tejto Veľkej noci.

  4. Život človeka je tou najvyššou hodnotou, ktorú sme dostali od Boha. Jeho ochrana nech bude tou najvyššou prioritou. 

Skryť Zatvoriť reklamu