Rozdiely medzi vakcínami

Písmo: A- | A+

Alebo tiež, prečo Rusi nepožiadali Európsku agentúru pre lieky (EMA) o schválenie vakcíny Sputnik V a čo z toho vyplýva pre Slovensko.

Na internete sú rôzne zdroje, porovnávajúce základné parametre najviac rozšírených vakcín proti COVID-u 19. Napríklad:

https://www.biospace.com/article/comparing-covid-19-vaccines-pfizer-biontech-moderna-astrazeneca-oxford-j-and-j-russia-s-sputnik-v/

Nie všade sú úplné údaje, ale v zásade sa z nich dá vyčítať toto:


 

Názov vakcíny

Uskladnenie

Cena za dózu

(jednotku) v $

Účinnosť v %

Pfizer-BioNTech

-70º

 - 6 mesiacov

19,50

95

Moderna

-20º

 - 6 mesiacov

25-37

94,1

AstraZeneca-University of Oxford

+2 - -8º

 - 6 mesiacov

25-37

70

Russia’s Sputnik V Vaccine

+2 - -8º

 -3 mesiace

10

91,4

Sinovac Biotech

bez informácií

60

50,38 - 91,25

Johnson & Johnson

+2 - -8º

 - 6 mesiacov

10

57-72

Vyvstáva preto otázka: Ruská vakcína môže konkurovať cenou, i účinnosťou najviac rozšíreným vakcínam. Prečo teda Rusi nepožiadali EMA o oficiálnu certifikáciu pre európsky trh?

Odpoveď znie: EÚ a celý “západný svet” uplatňuje voči Rusku celý rad sankcií v súvislosti s medzinárodnou politikou ruskej federácie (RSFR).

Rusi preto nechceli riskovať politicky motivované odmietnutie vakcíny. Zvolili iný, riskantnejší, ale - podľa všetkého- účinný spôsob predaja tejto vakcíny pre zahraničie. 

Záver: Neobstojí argument, že ruská vakcína Sputnik V. je zo zdravotného hľadiska rizikovejšia, ako iné, porovnateľné vakcíny. Za jej odmietnutím je politika, ktorá prevažuje nad odbornými argumentmi. 

Slovensko ako samostatný štát má právo ísť svojou vlastnou cestou s vedomím, že za politické rozhodnutia bude niesť aj politické dôsledky. 

Ak má byť dôsledkom návrat stavu pre voľby 2020, potom si Slovensko takýto návrat zaslúži. Hlavným dôvodom však nebude vakcína, ale nezrelosť tých politických elít, ktoré nie sú schopné niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. 

Skryť Zatvoriť reklamu