Šok pre Bratislavu: Menej ľudí, menej peňazí

Dlhodobo sa operuje s údajmi, podľa ktorých v Bratislave žije cca 600 tis. ľudí. Sofistikovaná lož, ďaleko od reality.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Čísla nepustia: Rok 2021 - 475.503 obyvateľov Bratislavy, čo je poriadne ďaleko od očakávaných výsledkov. 

https://www.aktuality.sk/clanok/wsvvn76/bratislava-nie-je-spokojna-s-vysledkom-scitania-obyvatelov/

Vedenie mesta je v šoku, aktuálne čísla nahrádza dojmológiou. Nečudo. Ide o desiatky miliónov, ktoré budú chýbať na infraštruktúru a developerské  projekty.  

Jeden z piatich najbohatších regiónov EÚ sa bude aj naďalej boriť so zlyhávajúcou dopravou, predraženým bývaním a zahltením gasterbajtrami z regiónov.  Ak mladí náhodou nemajú bohatého strýka, alebo nepracujú v IT sektore, môžu si rovno rezervovať ten istý termín na oslavu poslednej splátky hypotéky s odchodom na zaslúžený odpočinok. Ak sa ho pravda, dožijú.   

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde je chyba? Prečo sa ľudia húfne hrnú do hlavného mesta, tam živoria na privátoch a svojich blízkych vidia  počas krátkej otočky cez víkend, alebo len  cez obrazovku mobilu?

Prečo sú nútení v regiónoch vykonávať tú istú prácu za zlomok peňazí?

Prečo  všetky rozhodujúce investície skončili na západnej polovici Slovenska? 

Prečo sú všetky celoplošné  masmédiá iba v hlavnom meste a odtiaľ nepustia do regiónov ani omrvinky?

Prečo je v okolí Bratislavy 270 kilometrov diaľnic a (napríklad) v Košickom kraji ani nie desatina?

 Začalo sa to na sklonku mečiarovskej éry, prijatím volebného zákona, podľa ktorého je Slovensko jediný volebný obvod. Vtedajšia demokratické opozícia sa dušovala, že tento mečiarovský paškvil ihneď po voľbách zmení. 

Skryť Vypnúť reklamu

Nestalo sa.

Nikde vo vyspelých krajinách sveta nie je taký nespravodlivý volebný systém. Napríklad aj v takom Česku, Poľsku, či Maďarsku majú minimálne toľko volebných obvodov, koľko je územno-správnych celkov.

Načo je nám teda 8 krajov, keď je len jeden volebný obvod? Dôvody sú subjektívne a hlboko neférové voči všetkým obyvateľom Slovenska. Až na jednu malú, ale kľúčovú výnimku:

Šéfom všetkých politických strán v bratislavských centrálach sa zapáčilo,  že sa nemusia obávať, či ich obľúbenci obstoja pri konfrontácii s voličmi v regiónoch. 

Ak by ste to náhodou nevedeli, o vstupe do parlamentu totiž nerozhoduje počet preferenčných hlasov voličov, ale poradie na kandidátnej listine. Nuž a to majú v rukách predsedovia strán, nie voliči.

Skryť Vypnúť reklamu

 Opravný prostriedok existuje, no je na úrovni štatistickej chyby. Ak by ste sa chceli napríklad prekrúžkovať zo spodných poschodí kandidátnej listiny OĽANO, nemuselo by stačiť ani 50 tisíc hlasov. Za to v parlamente sedia aj takí, ktorým dalo dôveru niečo málo nad 2 tisíc voličov. To je základná príčina, prečo sú títo “tiež poslanci” v hlbokom predklone voči centrálam politických strán a pokojne poprú aj nos medzi očami, ak sa im to oplatí.

V tejto jedinej veci si môžu podať ruku predstavitelia  politických strán vtedajšej, i terajšej vládnej koalície.

Ťažisko zodpovednosti však padá na terajšiu koalíciu. Stále totiž má ústavnú väčšinu a spomínaný mečiarovský paškvil môže poslať do minulosti. 

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo o tom ani neuvažujú?

Treba sa spýtať šéfov týchto strán. Zlé jazyky tvrdia, že “držia lajnu” preto, lebo dlhodobo zanedbávali budovanie štruktúr a boja sa práve volebnej prehry v regiónoch. 

Majú pravdu, ale, môžu si za to sami.  Tak SaS, ako OĽANO vlastnou lenivosťou vyprázdnili miesto, na ktorom sa pohodlne usadili kandidáti SMERoHLASu a extrémisti.

Obe rozhodujúce sily terajšej vládnej  koalície v regiónoch iba vajatajú a namiesto hľadania osobností vsadili na formálne budovanie štruktúr s tými, ktorých hlavnou devízou nie je “politický výtlak”, ale poslušnosť. Ak sa náhodou v regióne niekto taký objaví, ihneď dostane po papuli. Najčastejšie "od vlastných".

 Východisko existuje. Je ním zmena volebného zákona. Aktuálne sčítanie ľudu potvrdilo, že je (paradoxne) aj v záujme hlavného mesta a jeho obyvateľov. 

https://www.youtube.com/watch?v=0O8F7njWYwk

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  61x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu