Taký milý Merčiak to bol

Choďte do p…e, vy k…..i, prečo ste ma zarezali? Kričal známy moderátor do éteru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

https://www.youtube.com/watch?v=cK6mkJeNeww

Verejnosť sa zabáva, zainteresovaní vedia. Začala sa hra o šéfa najväčšej show biznisovej spoločnosti na Slovensku. Lobistické kruhy v hlavnom meste si vyberajú korunného princa RTVS.

Meno známeho športového moderátora sa spomína v súvislosti s blížiacou sa voľbou šéfa RTVS.
Meno známeho športového moderátora sa spomína v súvislosti s blížiacou sa voľbou šéfa RTVS.  

Čo Ťa priviedlo k tomu, že si začal hrať túto hru, Marcel? Tušil si aspoň, že prídu aj zauchá od tých, ktorým si (ešte donedávna) dôveroval?

Všetci vieme, že dokážeš aj vo vypätých chvíľach v obdivuhodnej kadencii vyslovovať zložito znejúce informácie o minulosti športových aktérov. Teraz už vieme aj to, že si bojovník s podstatne širšou slovnou zásobou, ako by sme čakali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Marcel Merčiak vstúpil aj do sveta showbiznisu v RTVS
Marcel Merčiak vstúpil aj do sveta showbiznisu v RTVS 

Vieš aj to, Marcel, že na Slovensku vzniká zhruba 10 tisíc hodín verejnoprávneho televízneho obsahu ročne bez akéhokoľvek podielu na rozpočte RTVS?

Vieš, Marcel, že aj v Trnave, Žiline, Spišskej Novej Vsi a dokonca v každom okresnom meste sú ľudia, ktorí v extrémne skromných podmienkach vyrábajú televízne reportáže, slúžiace verejnému záujmu?

Ich profesné združenie sa volá LOTOS a viac sa o nich môžeš dozvedieť na www.lotos.sk.

Na Slovensku je vyše 70 lokálnych televízií, ktoré nemajú žiaden podiel na rozpočte RTVS
Na Slovensku je vyše 70 lokálnych televízií, ktoré nemajú žiaden podiel na rozpočte RTVS 

Vieš napríklad o tom, že i v takom Trebišove žije skvelý filmár, vola sa Peter Durišin, ktorý práve dokončuje monumentálne televízne dielo o dejinách zápasov za slobodu? Jeho názov je Ozveny vojen a rozpracované časti si ľahko nájdeš na internete.

SkryťVypnúť reklamu

https://www.youtube.com/watch?v=q3GquRhyZWE

Cyklus Ozveny vojen získal viacero ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. Jeho tvorcovia ho pripravujú zadarmo.
Cyklus Ozveny vojen získal viacero ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach. Jeho tvorcovia ho pripravujú zadarmo. 

Spoločne sme sa trpko zasmiali, keď mi Peter hovoril, ako z Bratislavy prišiel štáb RTVS točiť o ňom a jeho bratovi dokumentárny film. Rozpočet tohto filmu by stačil na vykrytie nákladov jednej regionálnej televízie na celý rok.

Peter však z toho “bratislavského koláča” nikdy neochutnal a ani neochutná ani omrvinku.

Ani nikto z tých, ktorí sa na tomto televíznom cykle podieľajú.

Tušíš, Marcel, aspoň trocha o tom, že môj priateľ a majiteľ TV Východ, Martin Valko z rodinného rozpočtu roky platil televízny štáb v Užhorode, aby diváci najväčšej regionálnej televízie na východe vedeli, že aj za schengenskou hranicou žijú ľudia, ktorí k nám patria a my patríme k nim?

SkryťVypnúť reklamu

Nie sú to práve ťažiskové témy pri debatách v bratislavských kaviarňach, viem.

Nejaká nádej, že o tom aspoň tušíš, však existuje.

Veď si rodom z Prešova, pravda a možno sa aj dožiješ diaľnice na východ, aby si nemusel strácať dva dni na posedenie v kaviarni so starými priateľmi, ako musíme strácať my, keď sa chceme vybrať do hlavného mesta.

  Na Zemplíne  ešte  10 rokov nebudú diaľnice.  Žije tam  však  viac obyvateľov, ako v Bratislave, v okolí ktorej je 270 kilometrov diaľnic. Blavocentrizmus, typický aj pre  RTVS.
Na Zemplíne ešte 10 rokov nebudú diaľnice. Žije tam však viac obyvateľov, ako v Bratislave, v okolí ktorej je 270 kilometrov diaľnic. Blavocentrizmus, typický aj pre RTVS.  

Si starý televízny profík, Marcel a iste vieš, že rozpočet RTVS, zhruba 4x prevyšujúci rozpočet jej komerčných konkurentov až na 95% končí v Bratislave.

Nikde na svete, v žiadnej inej civilizovanej krajine neexistuje taký regionalne nespravodlivý model čerpania verejných zdrojov, ako na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nikde na svete, v žiadnej oblasti, nielen v masmédiách. Platí to len a len na Slovensku.

Ešte aj naši bratia Česi majú zákon, podľa ktorého minimálne pätina rozpočtu Českej televízie smeruje do regiónov.

Vieš, čo sa stalo mne, Marcel, keď som o tom začal verejne hovoriť v nádeji, že sa to aspoň trochu zmení?

https://medialne.trend.sk/televizia/kandidat-vladimir-seman-volby-idem-ako-televizny-robotnik

Bolo to pred jedenástimi rokmi, keď som túto tému otvoril ako protikandidát pani riaditeľky RTVS Zemkovej.

Jedna z prvých vecí, ktoré urobila po nástupe do funkcie, bolo, že mi zakázala prejsť cez brány košického televízneho štúdia. Toho štúdia, ktoré som minimálne desaťročie zastupoval ako jeho najviditeľnejší predstaviteľ v celoslovenskom, ba dokonca aj česko-slovenskom televíznom priestore.

Ten zákaz platí dodnes, Marcel.

Budeš mať “gule” ísť proti záujmom bratislavských mediálnych mágov, ktorí si zvykli brať z rozpočtu RTVS ako Ty si berieš z rodinnej pokladničky?

Kadenciu na máš.

Aj prekvapujúco širokú slovnú zásobu.

V ostatnom Ti budem držať palce.

Tvoj bývalý kolega na moderátorskej stoličke STV.

 


Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  328x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu