Víťazná jazda michalovských hokejistov.

Písmo: A- | A+

Dnes sa  v metropole Zemplína hrá lepší hokej, ako v Bratislave. Nelogické? Vôbec nie. Na Zemplíne totiž žije zhruba toľko obyvateľov, ako v hlavnom meste.  Hokej môže byť predzvesťou ďalších dôležitých zmien.

Viem celkom dobre napodobniť západniarsky prízvuk a často som sa v "bratislavskej kaviarni" zabával na "zasvätených" hodnoteniach východniarov:

 "To sú tí, s takým čudným prízvukom, s polomafiánskymi sklonmi. Len sa stretnú, už "hutoria" a pritom sa stále rehlia. Čudáci, len zavadzajú, čo nejdú, odkiaľ prišli?"

Potom som sa ani nečudoval iným rozhovorom:

"Ani sa tam nevracaj. Radšej si zaplať výlet do Viedne, ako na tú “špinavú Šíravu”. Čo na tom, že na východe máš rodičov, starých rodičov. Nech si budú, keď sú hlúpi. Nevzdelaní ľudia, nekvalitné školy, nekvalitné všetko. Poď ty len sem, zarobíš, tu ti pokvitne svet." 

 Časom sa z toho stala, hoci, v sofistikovanejšej podobe, mediálne forsírovaná paradigma, pôsobiaca najmä na mladých. Tí naozaj húfne utekajú "na západ", kým nezistia, že sa takto dobrovoľne zbavujú kľúčovej časti toho, čo ich ľudsky definuje. 

 Nasleduje predražené bývanie, predražené všetko. Nevraživosť domácich, ktorým "zaberáš miesto". Hypotéka, málo času na rodinu, na priateľov z mladosti, strata identity a pričasto postupný prerod na spôsob "Poturčenec horší od Turka." 

Potom nevidíš, že na Zemplíne nemáme ani kilometer diaľnic, hoci v Bratislavskom kraji ich máte vyše 270 kilometrov a nové stále pribúdajú.

Čo na tom, že Zemplínčania platia také isté diaľničné poplatky už desaťročia, ako tí, ktorí sú na diaľnici každý deň?

Čo na tom, že tunel cez Dargov, ako príčina meškania diaľnice na Zemplín je iba výhovorka a existuje oveľa lacnejšie riešenie, ktoré by mohlo byť do dvoch rokov?

 Čo na tom, že až 95% rozpočtu RTVS ostáva v Bratislave, hoci nikde v Európe si takéto znásilňovanie médií verejnej služby nedovolia? 

Čo na tom, že všetky rozhodujúce investície v novodobej histórii Slovenska sa ani nepozreli na jeho východnú polovicu?

Len sa ty bratku, východniaru, radšej zaoberaj hádkami v parlamente a nevšímaj si, že ťa naši "prerodení" kamaráti vodia za nos. 

Stále funguje ten istý príbeh. Môžeš byť v Bratislave šéfom, ak zaprieš svojich. Taký Dzurinda i Mikloš, ale aj GR Rezník a ďalší, aj mnohí novodobí poslanci v NR SR, by o tom mohli spievať ódy. 

Generáciám novodobých politikov totiž náramne sadol mečiarovský paškvil v podobe jedného volebného obvodu.

Všetkým sa zapáčilo, že už nikto z celoslovenských politikov odvtedy nemusí ponižujúco žobroniť o podporu voličov v regiónoch. Stačí kamarátšaft s lídrom tej strany, ktorá ho nominovala. Pár krát sa síce treba ukázať pred voľbami v regiónoch, nasľubovať hory -doly, ale potom to stačí zopakovať o štyri roky. 

Je potom lepšie zabudnúť, odkiaľ si a potichúčky budovať existenciu ďaleko od regiónu, v ktorom si sa narodil. 

Vďaka, michalovskí hokejisti, že aj bez dotácií od “širokých” a im podobných, celému Slovensku ukazujete, že to na Zemplíne stále vieme. Verím, že váš príklad naštartuje zmeny, ktoré na Zemplíne, ale i na Gemeri, Above, Šariši, Spiši, Liptove, Horehroní, Orave, Považí, Kysúc, Záhorí a napokon všetkých regiónoch Slovenska, tak veľmi potrebujeme. 

Verím, že budete majstri. 

Skryť Zatvoriť reklamu