Obamov socializmus a podvod na Wall Street 2008-2016 (časť2)

Čo bude ďalej?  Sú teda za všetko vinní podvodníci z Wall Street, môže za krízu Bernard L. Madoff a jemu podobní čarodejníci s peniazmi? Koncom roku 2008 sa na Wall Street prevalil podvod gigantických rozmerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Môže za podvod akýchkoľvek rozmerov vždy iba podvodník a nikdy nie systém? FBI zatkla 70-ročného penzistu Bernarda L. Madoffa, ktorý kedysi šéfoval technologickej burze Nasdaq. Prokuratúra ho obvinila z 50-miliardového podvodu. Madoff sa vyšvihol a preslávil ako zakladateľ spoločnosti Bernard L. Madoff Investment Securities. 
Podľa vyhlásenia prokuratúry dlhé roky klamal investorov na základe pyramídovej hry. Sľubované vysoké výnosy nevyplácal zo ziskov z finančných operácií, ale z vkladov neskorších investorov. Podľa amerického burzového dohľadu, dosiahol objem strát až 50 miliárd dolárov. Ak sa to potvrdí, bude to jeden z najväčších podvodov v histórii. Sám Madoff údajne pred zamestnancami firmy priznal, že „je to všetko jeden veľký podvod.“ Zamestnancami boli jeho aj dvaja synovia, ktorí potom prostredníctvom právnika informovali príslušné orgány.

Neexistuje žiadne vysvetlenie neviny“, uviedol Madoff vyšetrovateľom do zápisu. Agentom FBI povedal, že to bola všetko jeho chyba a že „platil investorov z peňazí, ktoré neexistovali“. Jeho firma Bernard L. Madoff Investment Securities pôsobila na burze predovšetkým ako maklérska firma. 
Mala však aj investičnú divíziu, cez ktorú sa realizoval spomínaný podvod. Finančná kríza ho odhalila. Celý škandál sa odohral práve v čase, keď hedžové fondy vykazujú nízky zisk a podvod sa dotkol bánk a majetných obchodníkov po celom svete. Až kríza, v dôsledku ktorej investori začali vo väčšej miere pýtať svoje peniaze späť, spôsobila, že Madoff celý projekt postavený na takzvanej Ponziho schéme (obdoba pyramídových hier) už nedokázal utajiť. 

Nielen Madoffov podvod vyšiel na svetlo sveta vďaka kríze. FBI zatkla aj podnikateľa z Minnesoty Toma Pettersa, ktorý zarábal na skupovaní finančne slabých podnikov. Podľa zistení federálnej prokuratúry, však jeho biznis fungoval vďaka sérii podvodov, ktorými obral viaceré hedžové fondy o 3 miliardy USD. Na jeho podvody sa prišlo potom, čo v dôsledku krízy mnohí investori hedžových fondov začali žiadať vyplatenie peňazí a fondy sa obrátili na Pettersa, aby začal splácať úvery, ktoré mu poskytli. 
Podobne vytiahol asi 100 miliónov USD z fondov aj prokurátor Marc Dreier, ktorý ich získal emitovaním akcií falošnej realitnej spoločnosti. Aj v jeho prípade kríza ukázala, že Dreier žiadne peniaze nemá. Hráči na Wall Street, ako Madoff, Petters, Dreier a mnoho iných väčších, či menších, podľa premiéra podvodníkov, však krízu nespôsobili. 
Kríza len odhalila ich systém stáleho pretáčania peňazí v ilúzii ziskov prepálenej ekonomiky, ktorá produkovala tovary a služby takou rýchlosťou, že spotreba týchto tovarov a služieb bola možná len za úvery. 

Aby sa teda predávali byty, domy, autá, televízory, chladničky a všetko ostatné spolu označen

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

é ako tovar, tak rýchlo, ako sa stavali či vyrábali, bolo treba podstrčiť ľuďom peniaze, aby si to mohli kúpiť a aby sa obeh výroby a spotreby nezastavil. Ľudia sa však príliš zadlžili a už nestačili splácať hypotéky a spotrebné úvery. Zúfalí dlžníci už ďalšie domy, autá, tovary a služby nakupovať nemohli. To všetko sa začalo hromadiť bez odbytu. Nadvýroba. Výrobcovia nedostávali tržby z ďalšieho predaja, tiež nemohli vracať úvery, ktoré si zobrali od bánk, aby mohli vyrábať rýchlejšie a lepšie ako konkurencia a aby mohli maximalizovať svoje zisky. Nemôžu teda ďalej financovať výrobu a prepúšťajú zamestnancov. Prepustení zamestnanci strácajú finančné príjmy a tiež už nemôžu vôbec nakupovať, sú odkázaní na podporu štátu a sociálne dávky. Výber daní sa však znižuje, lebo dane zbankrotované podniky neplatia. 
Chýbajúce peniaze sa dotláčajú v tlačiarni.

SkryťVypnúť reklamu

 Za krízu, pán premiér a pán Obama, teda nemôžu podvodníci z Wall Street, ale podľa mňa – poučeného mnohými bankrotmi a Marxovou teóriou - systémová chyba neregulovaného voľného trhu a konkurenčný boj, vedúci k nadprodukcii tovarov a služieb, čo spôsobuje nerovnováhu medzi ponukou a dopytom. 

Takúto celoplošnú labilitu nezariadia ani všetci podvodníci spoločne. Tovar sa prestal meniť na peniaze. To je hlavná príčina hospodárskej krízy, pričom sa to prejavilo primárne na tovare, viažucom obrovský reťazec producentov jednotlivých komponentov - v nehnuteľnostiach a stavebníctve. Teraz vidíme len reťazovú reakciu a domino efekt bankrotov firiem, v tomto reťazci dodávateľov zapojených akýmkoľvek podielom či spôsobom. Voľný trh teraz masovo produkuje – nevoľníkov.  

Vladimír Strýček

Vladimír Strýček

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podnikateľ Vladimír Strýček patrí medzi kontroverzné postavy ekonomického života na Slovensku. Hoci bol viackrát trestne stíhaný, právoplatne odsúdený nebol a trestné stíhanie mu bolo právoplatne zrušené. Založil spoločnosť Bankrot, ktorá pomáhala firmám pri ukončovaní svojej činnosti. Súdil sa s bývalým viceprezidentom policajného zboru Jaroslavom Spišiakom, ktorý ho v roku 2004 obvinil zo zosnovania a založenia najväčšej zločineckej a teroristickej skupiny na Slovensku tzv. “olejárov“, ktorá mala okrádať štát o miliardy na spotrebnej dani miešaním vykurovacích olejov a nafty. Za tento skutok bol poslaný Špeciálnym súdom do väzby. Najvyšší súd SR Uznesenie Špeciálneho súdu zrušil, z dôvodu porušovania ľudských práv a Trestného poriadku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu