Hacknul niekto ekasu?

Písmo: A- | A+

Celý deň dnes nefungujú O2 ekasy a nikde sa o tom nepíše.

Od rána (11. 8. 2021) nefunguje ekasa od spoločnosti O2. Zapnete ekasu, chcete urobiť bežnú dennú rutinu a kasička sa Vám aktualizuje. Nič nezvyčajné, poviete si. Lenže ono nie. Miesto bežnej aktualizácie, čo sa udeje pár krát v roku, sa Vám do kasy natiahne informácia o tom že "licencia skončila" a Vaša O2 kasička Vás presmeruje na akúsi slovenskú doménu kasaone.sk. Že vraj tu môžete na pár dní zadarmo a potom za poplatok používať vo Vašej O2 ekase ich software. Aké veľkorysé!

To už som začal šípiť, že tu nie je niečo s kostolným poriadkom. A tak volám do O2. Operátorka mi oznamuje že majú technický problém a že mám používať pri práci miesto kasy paragóny. Viete, ako v 19. storočí. Ale aj také sa stáva, žijeme v pretechnizovanej dobe a občas sa niečo pokazí. Bolo chvíľu pred obedom. Inak nikde žiadna správa, ani na stránke O2, ani v médiách. Tak si poviete, asi to za hodinku či dve vyriešia a bude po probléme, hlavne že je to u nich a nie u mňa a ja nebudem musieť servisovať.

Lenže je pol deviatej večer a stále nič. Písal som si medzitým s O2 na Facebooku, tiež som si nechal spojiť technika od O2. A zistenie? Pracujeme na tom. No sláva, kto by to bol čakal. Lenže neznajú dňa 'ni hodiny kedy to bude fungovať. Viete že paragóny nemôžete vydávať bársako dlho? Ak to nespravia do soboty, zavrite krám, alebo si kúpte rýchlo niekde kasu. A v médiách stále ani zmienka. Len na O2 stránke akási info, že neaktualizujte ekasu, inak máte problém. Aby som bol spravodlivý, to tam nabehlo niekedy poobede.

A riešenie? Nikto nevie. Možno bude potrebný zásah technika aj potom, čo to spojazdnia. Bolo O2 hacknuté? Ja neviem, ale sú tu citlivé dáta a stránka na ktorú Vaša, moja O2 kasička odkazuje nemá zjavne s O2 nič spoločné, nuž podozrenie hádam môžem mať.

Vraj mi príde SMS až to bude v poriadku. Ostáva mi čakať, nie som v tom sám. Ale viac by ma zaujímalo, či niekde neunikli citlivé dáta, či tu nečelí telekomunikačná spoločnosť hackerskému útoku. Samé otázky. A v médiách stále ani zmienka. Zvláštne.

Dám vedieť, ako to dopadlo, sám som napätý ako struna!

PS: Korunu tomu nasadil operátor na linke, ktorý sa ma opýtal či nechcem zmeniť operátora, pretože volám z Orange čísla. Po pravde som mu odpovedal, že asi ani nie, vzhľadom na ten problém ktorý s ich nefungujúcou ekasou práve mám. Chápem, že sa musia pýtať, ale toto nebol najvhodnejší okamih.

Skryť Zatvoriť reklamu