Keď pred dvomi rokmi na Jednotke, alebo ak chcete prvom okruhu Slovenskejtelevízie Slovensko hľadalo Superstar, STV hľadala spôsob ako náročný finančnýprojekt ustáť. A kto hľadá, ten nájde. A to v prípade našejverejnoprávnej STV platí dvojnásobne. Prekvapuje ma, ako si mohol pán bývalýriaditeľ myslieť, že si to nikto nevšimne. Najmä ak berieme do úvahy, že tútoreality show sledovalo celé Slovensko. Každopádne, ako rýchlo peniaze do STVprišli, tak museli aj odísť. Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila dňa 19.12. 2006Slovenskej televízii niekoľkomiliónové pokuty za projekt Slovensko hľadá Superstar,kvôli prerušovaniu programu reklamou. Podľa oficiálnej správy agentúry SITA sajednalo spolu o 8 a pol milióna slovenských korún.
Kto to kedyvidel, aby štátna televízia musela niekomu platiť pokuty! A veru to nikdynevidel ani jeden z exkomunistických, dnes už „akožedemokratických“ zamestnancovnašej verejnoprávnej. A tak sa páni na vysokých stoličkách zo spomínanejtelevízie začali sťažovať, ako málo peňazí majú. Ako to už na Slovensku bývazvykom, kto sa z výšky díva, pravdy sa dovolá. Prešiel sotva rok a vovláde sa už riešil nový zákon o koncesionárskych poplatkoch. Výsledkom jenový zástrčkový zákon, platný od 1. apríla 2008, podľa ktorého platíme všetci,čo pre STV v reči čísel znamená 3,1 miliardy korún ročne.
Opäť nastalasituácia, keď nový zákon vyhovuje asi všetkým, okrem občanov samotných.Nepozerá sa na to, že takéto vyberanie koncesionárskych poplatkov jenespravodlivé, nesociálne a nesolidárne. Je úplne jedno kto STV pozeráa kto nie, platia skrátka všetci. Tu padá akákoľvek možnosť slobodnéhovýberu, čo je v demokratickom štáte prinajmenšom trochu netradičné.A keď už sme pri sledovanosti, ani tu na tom STV nie je najlepšie.Peoplmetre ukazujú jasne. Najviac ľudí pozerá Markízu a od mája 2008 jev rebríčku sledovanosti na druhom mieste komerčná JOJka, čím sa z Jednotkystala trojka.
V letetohto roku navyše pribudol Slovenskej televízii aj tretí okruh. Trhovo tretiujednotku tak doplnila úplne nová športová STV 3, čo znamená, že STV má zrazutrojky dve a to ani poriadne nevie ako k nim prišla. V prvomprípade možno tuší, že asi zlyhalo programové oddelenie, ale čo tá nešťastná Trojka.Nešťastná do slova a do písmena, veď sa do nej toľko investovalo,a teraz keď je už konečne na svete, ju nikto nepozerá. Svoju nespokojnosťvyjadril aj samotný šéf STV Nižňanský, ktorý navyše dodal, že na zafinancovanieTrojky peniaze zo štátneho rozpočtu nepostačujú. Zdá sa teda, že nový zákon o koncesionárskychpoplatkoch je len slabá náplasť, ale čo sa dá robiť pán riaditeľ, mali ste viacšetriť na reklamách cez Superstar. Navyše okrem toho, že ju nikto nepozerá, juani nikto nechcel. STV tretí okruh spustilo len kvôli nariadeniu Európskej úniea divákov sa mimochodom paradoxne nikto nepýtal aký chcú kanál a či má byť športový. Zas sa budem opakovať, alekeď už na tú verejnoprávnu všetci musíme prispievať, predsalen sa nás niekto opýtať mal. Keby aspoň tu bolaspravodlivosť a mohol by si ju pustiť každý. Ale na Slovensku je toskrátka tak. Niekto má satelit, niekto káblovku a tí ostatní len platiakoncesie a Trojku by nevideli aj keby chceli. Na druhej strane, my domakáblovku máme, teda máme aj Trojku, ale napriek tomu patrím k tým, ktoríju nevideli.
Poslednýma asi najnehoráznejším prešľapom Slovenskej televízie je spravodajstvo. Spravodajstvo máširokej verejnosti vecne, stručne a presne priblížiť aktuálnu alebo neznámu udalosť.Základnými znakmi spravodajstva sú nestrannosť, aktuálnosť, objektívnosťa profesionálnosť. Toto všetko doslova vzorovo naša verejnoprávna porušila6. októbra keď v hlavnej spravodajskej relácii zamlčalia neodcitovali Slotove nenávistné výroky na maďarskú ministerkuzahraničných vecí, čím opäť prejavili svoju náklonnosť koalícii. Všetko tedazapadá, slušnosť káže sa poďakovať, najmä ak ide o tak veľkú vec ako jezástrčkový zákon.
Fakt nechápem prečo za STV musiaplatiť všetci, aj keď ju každý nesleduje a najnovšie ani každý sledovaťnemôže. Rovnako nechápem, ako je možné, že aj keď STV má tri zdroje prímov,stále sa sťažujú, že to je málo, zatiaľ čo komerčné televízie žijú lenz reklamy a popritom vysielajú drahšie a úspešnejšie projekty. A naozajnikdy nepochopím, ako môžu po tom všetkom nosiť nálepku verejnoprávna. Službuverejnosti som v ich prípade totiž nepostrehol. Ale ja som divák a vyberámsi čo budem pozerať. Našu trpezlivosť však STV skúša ďalej a ktovie čovšetko si ešte dovolí. A čo vy? Dokedy vydržíte?