Na Slovensku sa kvalita vodiacich psov neoveruje

Na prácu vodiaceho psa sú kladené vysoké nároky, je zodpovedný za bezpečný pohyb v dvojici nevidiaci človek a jeho psí pomocník. Súčasná legislatíva však žiadne kritéria na psov so špeciálnym výcvikom nestanovuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pes musí byť počas vodenia sústredený, nesmie sa nechať vyrušiť inými psami, situáciami alebo predmetmi. V interiéroch sa má vodiaci pes správať pokojne a neobťažovať ostatných. Akákoľvek forma agresivity je u vodiaceho psa vylúčená, a to voči zvieratám aj ľuďom.
Na prácu vodiaceho psa sú kladené vysoké nároky, je zodpovedný za bezpečný pohyb dvojice. Ak sa napríklad pozdĺž celého chodníka vyskytne akékoľvek prekážka, je na psovi určiť, či je dostatočne široký priestor na jej obídenie po chodníku alebo je bezpečnejšie ísť po okraji cesty. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vodiaci pes obchádzajúci prekážku
Vodiaci pes obchádzajúci prekážku (zdroj: Katarína Bukerová)

Naša organizácia už dlhodobo poukazuje na chýbajúcu legislatívu v oblasti psov so špeciálnym výcvikom. Nie je prehnané tvrdiť, že na Slovensku môže byť v súčasnosti každý pes vodiacim psom. Psy so špeciálnym výcvikom, medzi ktoré patria aj vodiace psy, sú podľa zákona definované ako kompenzačná pomôcka. Príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky poskytuje po splnení požadovaných kritérií Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Zatiaľ čo dodávatelia iných kompenzačných pomôcok, medzi ktoré patria napríklad načúvacie aparáty, mechanické vozíky, špeciálne autosedačky, musia spĺňať prísne technické normy a certifikáty, momentálne v legislatíve neexistujú žiadne kritériá, ktoré by aspoň v minimálnej miere garantovali kvalitu vodiaceho psa.
Pričom toto vnímame ako kľúčové na efektívne, bezproblémové a bezpečné fungovanie dvojice nevidiaci človek - vodiaci pes.

SkryťVypnúť reklamu
Vodiaci pes so svojou nevidiacou majiteľkou
Vodiaci pes so svojou nevidiacou majiteľkou (zdroj: Katarína Bukerová)

Dôsledkom toho môže byť akýkoľvek pes, vycvičený osobou so zriadenou voľnou živnosťou „poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá“, deklarovaný ako vodiaci. Kvalita vodiaceho psa je plne ponechaná na etike a morálke dodávateľa. V praxi sa stretávame s tým, že prácu vodiaceho psa vykonávajú aj absolútne nevyhovujúce psy: psy, ktoré sú agresívne, psy, ktorých temperament nevie človek bez zrakovej kontroly zvládnuť alebo nedostatočne vycvičené psy, ktoré ohrozujú bezpečnosť pohybu dvojice.

ilustračná fotografia: Vodiaci pes nesmie vystaviť svojho majiteľa nebezpečenstvu.
ilustračná fotografia: Vodiaci pes nesmie vystaviť svojho majiteľa nebezpečenstvu. (zdroj: Internet via My Modern Met, kampaň Bad food, bad dog.)

Cieľom Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy je zadefinovať požiadavky na vodiaceho psa v oblasti zdravia, povahových vlastností, rozsahu pracovných zručností, ktoré sú potrebné na vodenie osoby so zrakovým znevýhodnením. Toto vnímame ako nevyhnutné vzhľadom na bezpečnosť nevidiaceho človeka. Súčasťou opatrení má byť aj preskúšanie kvality vodiaceho psa nezávislou osobou poverenou poskytovateľom príspevku na kúpu vodiaceho psa.

SkryťVypnúť reklamu

„Kvalitnejšia legislatíva v oblasti psov so špeciálnym výcvikom je dôležitou súčasťou projektu ´Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých,´ na ktorom sme začali spolupracovať so Slovenskou asociáciou európskych štúdií,“ vysvetlila Jarmila Virágová, odborná riaditeľka Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy. „Vďaka členstvu v Medzinárodnej federácii škôl pre výcvik vodiacich psov sa na projekte budú podieľať aj medzinárodní odborníci z krajín, kde sú uvedené štandardy súčasťou legislatívy,“ doplnila Virágová.

Článok vznikol s cieľom informovania verejnosti o činnosti Výcvikovej školy pre asistenčné a vodiace psy a výchove vodiacich a asistenčných psov v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. 

SkryťVypnúť reklamu
logá EÚ
logá EÚ 
Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Naše občianske združenie pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím stať sa samostatnejšími vďaka štvornohým pomocníkom so špeciálnym výcvikom. Ako jediná organizácia na Slovensku sme získali akreditáciu od Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (International Guide Dog Federation), čo zaručuje vysokú kvalitu našej práce. Radi by sme čo najväčšiemu počtu ľudí priblížili tému psích pomocníkov, ako aj tých, ktorí ich pomoc potrebujú. http://www.vodiacipes.sk/ Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNaša filozofiaZo sveta psovNezaradenéOdborne

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu