Psia pomocníčka pre Matejka

Matejko je viac ako 2 roky v bdelej kóme. Rodičia sa o neho s láskou neustále starajú. 24-hodinová starostlivosť je veľmi vyčerpávajúca. Pomocnou silou by mohla byť štvornohá Cezmínka. Úrad práce na ňu však neposkytol príspevok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Matejko pred nehodou
Matejko pred nehodou (zdroj: Viktor Chovančák)

AKO SA TO STALO

15.4.2017
…bol to deň ako každý iný, alebo aspoň vyzeral, že bude. Predsa bol však nakoniec iný. Bola to Biela Sobota, deň, kedy veriaci oslavujú vzmŕtvychstanie Ježiša Krista.

My sme sa tiež pripravovali. Plánovali sme, kto pôjde na večernú sv. omšu kvôli deťom, uvarili sme si spoločne obed. Po obede sme boli v susednej dedine pozrieť futbal s mojimi dvomi chlapcami (Timko a Matej). Matejko si tento deň užíval plným priehrštím. Každého zdravil, behal po ihrisku pred futbalom, sledoval futbalistov, bol na preliezkach a hlavne sa veľa usmieval.
Ja, otec Viktor, som s ním, môžem povedať, prežil ten najkrajší deň od jeho narodenia. Obaja sme mali radosť z toho, že sme spolu a vtedy som ešte ani netušil čo nás o pár hodín čaká, nikto z nás to netušil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Matejko so sestričkou
Matejko so sestričkou (zdroj: Viktor Chovančák)

Vrátili sme sa večer okolo piatej domov, preobliekli sme sa, šli navštíviť Boží hrob – celá naša 6–členná rodina. Prišli sme sa domov a do večernej sv. omše o 19–tej ostávalo niečo viac ako jeden a pol hodiny.
Potom to už nabralo obrátky, zrazu som počul ako manželka kričí : „Matejko, Matejko, kde si… „ – to, čo nasledovalo, nejdem rozpisovať dopodrobna, je to príliš citlivé. Veríme, že to pochopíte.

Čas bežal rýchlo a stalo sa toho veľa, človek konal ako vo sne, nemohli sme uveriť, že nevieme nájsť Matejka. Stále sme verili, že sa iba niekde schoval…
Sused Štefan ho našiel skôr ako my. Ten, keď sa dozvedel, že hľadáme Matejka, zbledol, sadol do auta a šiel na miesto, kde ho to ťahalo. Tam ho našiel bezvládneho v závlahovom kanáli plného vody a poskytol mu prvú pomoc. Spolu s budúcou maminkou, ktorá bola v deviatom mesiaci a jej manželom, ktorých stopol na ceste, privolali záchranárov a pokračovali v oživovaní, kým neprišli záchranári.

SkryťVypnúť reklamu

otec Viktor

Matejko s maminkou
Matejko s maminkou (zdroj: Viktor Chovančák)

PREČO PSÍK

18.7.2019
Je ťažké napísať to celé do pár riadkov – to, ako sa v jednej chvíli zmenil celý náš život. Aj Matejkov. Absolvovali sme nespočetné množstvo rehabilitácií v Kováčovej, maďarskej Šoproni, Dunajskej Lužnej, bratislavskom K-centre, ostravskej Arcade.
Práve v poslednom spomínanom zariadení sme jedného dňa stretli psíka - kanisterapeuta.

Počas jednej z mnohých rehabilitácií
Počas jednej z mnohých rehabilitácií (zdroj: Stanka Chovančáková)

Vždy sme mali nejakého štvornohého kamaráta v rodine, ale ako ostal Matejko v bdelej kóme, bolo pre nás náročné vychovať a vycvičiť si psíka.

Ešte prvé leto po úraze sme chodili na kanisku k susedom, ktorí majú tiež labradora, avšak necvičeného na tieto špeciálne veci. Matejovi pomáhal pri rozdycháváni a vykašliavaní. Vedeli sme, že toto je správna cesta. 

SkryťVypnúť reklamu

Na rehabilitáciach v Ostrave sme zažili špeciálnych asistenčných psíkov priamo v centre a pri práci, koľkokrát "zjednodušovali" terapeutom prácu. Náš Matej napríklad raz celý týždeň využil služby jedného psíka a dokázal na ňom pol hodinu oddychovať a uvoľniť svoje spazmy, kŕčovité svaly. Krásne voľne a čisto dýchal a užíval si polohovanie. 

Okrem tejto pomoci sme si aj priali pre Matejka spoločníka, aby sa necítil sám, keď som napríklad v kuchyni a varím a súrodenci majú svoje povinnosti. Takéto psíka sme pre Matejka našli prostredníctvom Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy. Sučka Cezmínka bude špeciálne cvičené pre Matejka, trénerka ju učí ako mu bude pomáhať pri polohovaní, ako ho bude zohrievať, uvoľnovať stuhnuté svaly.

SkryťVypnúť reklamu
Hoci to vyzerá, že Cezmi iba leží, ide o konkrétny cvik. Na povel "chrbát" si psík má ľahnúť čo najtesnejšie k nohe človeka a svoj chrbátik k nej čo najbližšie priložiť. Hlavičku položí Cezmínka na zem a uvoľnene leží, stále v tesnom kontakte s človekom.
Hoci to vyzerá, že Cezmi iba leží, ide o konkrétny cvik. Na povel "chrbát" si psík má ľahnúť čo najtesnejšie k nohe človeka a svoj chrbátik k nej čo najbližšie priložiť. Hlavičku položí Cezmínka na zem a uvoľnene leží, stále v tesnom kontakte s človekom. (zdroj: Výcviková škola)

Cezmínka už bola aj u nás, stretla sa s Matejkom a vnímame, že by bola nesmierne nápomocná nielen jemu, ale aj nám ako rodine. Bola by Matejkovou nenahraditeľnou pomocníčkou, aj spoločníčkou.
 

Cezmínka s trénerkou (napravo) na návšteve u Matejka
Cezmínka s trénerkou (napravo) na návšteve u Matejka (zdroj: Výcviková škola)

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny SR nám však príspevok na psíka pre Matejka neschválil. Prečo? Vraj Matejove postihnutie je také vážne, že psík neprevezme 24hod starostlivosť o neho, a preto sa oňho stará momentálne matka, teda ja. 
My si však uvedomujeme, že od psíka nemôžeme očakávať starostlivosť o Matejka 24 hodín denne. Avšak práve pri polohovaní, zohrievaní svalov či aj ako spoločníčka, ktorá by bola pri ňom, kým my nemôžeme (varenie, úlohy so staršími deťmi a pod.), by bola pre nás Cezmínka veľkou pomocou.

mama Stanka

Pomôcť Matejkovi získať Cezmínku môžete aj Vy, a to prostredníctvom darcovského portálu ľudiaľuďom.sk. Chýba posledných niečo vyše 200 eur.
ĎAKUJEME!

Článok vznikol s cieľom informovania verejnosti o činnosti Výcvikovej školy pre asistenčné a vodiace psy a výchove vodiacich a asistenčných psov v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. 

logá EÚ
logá EÚ 
Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Naše občianske združenie pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím stať sa samostatnejšími vďaka štvornohým pomocníkom so špeciálnym výcvikom. Ako jediná organizácia na Slovensku sme získali akreditáciu od Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (International Guide Dog Federation), čo zaručuje vysokú kvalitu našej práce. Radi by sme čo najväčšiemu počtu ľudí priblížili tému psích pomocníkov, ako aj tých, ktorí ich pomoc potrebujú. http://www.vodiacipes.sk/ Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNaša filozofiaZo sveta psovNezaradenéOdborne

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu