Zbieram, zbieraš, zbierame...po našich psoch

Po roztopení bielych kôp snehu zostávajú na trávnikoch naďalej kôpky inej farby - hnedej. Odhliadnuc od zápachu a nie veľmi estetického vzhľadu exkrementov je dôvod na ich zbieranie oveľa vážnejší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Majitelia psov majú zo zákona povinnosť zbierať exkrementy po svojich štvornohých zverencoch. Túto povinnosť ukladá majiteľom psov zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov. Plné trávniky hnedých kôpok svedčia o tom, že nie každý túto povinnosť dodržiava. Paragraf 6 tohto zákona však určuje povinnosť majiteľom psov bezprostredne odstrániť výkaly, ktorými pes znečistí verejné priestranstvo. Na dodržiavanie verejného poriadku i čistotu verejných priestranstiev dohliadajú príslušníci mestskej polície, ktorí môžu osobe, ktorá psa vedie, uložiť pokutu do výšky 33 €.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
štenko na prechádzke
štenko na prechádzke (zdroj: Katarína Bukerová)

Vyhnúť sa pokute by však nemalo byť jediným dôvodom, prečo je aj v záujme majiteľov psov dôležité upratovať psí odpad. Ako sme spomínali v úvode, dôvody na zber psích exkrementov sú oveľa závažnejšie. Prečo?

VEDELI STE, ŽE...

  • psie exkrementy sú definované ako látky znečisťujúca životné prostredie? V roku 1991 boli Agentúrou na ochranu životného prostredia (EPA) zaradené do rovnakej kategórie ako herbicídy a insekticídy; olej, tuky a toxické chemikálie?

  • sa odhaduje, že jeden gram odpadu zo psa môže obsahovať 23 miliónov fekálnych koliformných baktérií, o ktorých je známe, že spôsobujú kŕče, hnačky, črevné ochorenia?

  • pri ponechaní exkrementov na trávnikoch sa tieto môžu dostať do spodných vôd alebo riek a znečistiť ich? Okrem toho, že takáto voda predstavuje nebezpečenstvo pre človeka, ohrozuje aj zdravie rýb, iných vodných živočíchov a rastlín?

  • nedávne štúdie v Spojených štátoch amerických preukázali, že 20% až 30% baktérií vo vzorkách vody z mestských vodných nádrží pochádzali zo psieho odpadu?

  • jeden pes vyprodukuje za deň viac baktérií ako kôň, krava a človek dohromady?

človek, kôň, krava, človek
človek, kôň, krava, človek (zdroj: Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy)

Ku psovi patria aj jeho exkrementy. Tak, ako sa majiteľ stará o psa - kŕmi ho, venčí, je nevyhnutné, aby sa postaral aj o odpad, ktorý jeho štvornohý zverenec vyprodukuje.

K tomuto prístupu vedieme nielen vychovávateľov šteniat - budúcich psích pomocníkov, ale aj našich klientov - ľudí s rôznym zdravotným znevýhodnením. Pozrite si video, v ktorom uvidíte, ako Juraj, mladý človek so zrakovým znevýhodnením, venčí a upratuje odpad, ktorý vyprodukoval jeho vodiaci pes.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujete ďalšie dôvody na zbieranie výkalov po vašom psíkovi?

zdroj: https://www.epa.gov, https://www.cpha.ca, http://www.doodycalls.com, https://mrdogpoop.com

Článok vznikol s cieľom informovania verejnosti o činnosti Výcvikovej školy pre asistenčné a vodiace psy a výchove vodiacich a asistenčných psov v rámci projektu: Tvorba a optimalizácia lepšej verejnej politiky v záujme odstraňovania bariér spoločenského začlenenia zrakovo postihnutých. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu. 

logá EÚ
logá EÚ 
Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Naše občianske združenie pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím stať sa samostatnejšími vďaka štvornohým pomocníkom so špeciálnym výcvikom. Ako jediná organizácia na Slovensku sme získali akreditáciu od Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (International Guide Dog Federation), čo zaručuje vysokú kvalitu našej práce. Radi by sme čo najväčšiemu počtu ľudí priblížili tému psích pomocníkov, ako aj tých, ktorí ich pomoc potrebujú. http://www.vodiacipes.sk/ Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNaša filozofiaZo sveta psovNezaradenéOdborne

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu