Prvý november

Spomienka na prvý november sa dostavuje načas, inokedy nie a s dátumom sedieť nemusí.Nejde totiž až tak o presnosť,ako o pocit a to, čo ostáva, aj keď už dávno nie je. Minulosť je neživá len dovtedy,kým sa nevynorí ako spomienka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Je to už desiaty krát. Bude oslava narodením, so všetkým,čo by nemalo chýbať. Byť starostlivou mamou znamená rozdávať zo seba to najlepšie. Priam prekypovať láskou. Pre svojich najbližších.

 Tak ako dnes ráno, ešte pred piatou, keď som vstala. Prvá chvíľa ticha a svetlo v tomto prípade skororannej lampy. Niekoľko minút len tak v posteli, s prvými myšlienkami dňa.Plány, čo a ako urobiť.Aby to bolo fajn.Potom,po rýchlej hygiene, stále v teplom a mäkkom pyžame, ďalší fantastický pocit z tej už skutočnej rannej polotmy. Zas úžasná hmla. Hustá. Vnímam tie nezabudnuteľné obrazy vonkajšieho sveta, zo seba-cestou do kuchyne. A to ticho, keď tie moje štyri mláďatá ešte stále spia. Nepočuteľne v super pohodlnej nálade, opatrne ako pri pohybe po ľade, vyberám prvú misku..potom ďalšie kuchynské náradie.Je to istý druh tanca.Všetko to varenie a pečenie. Pripravujem veci, žiadne stroje, ktoré žerú elektrinu a svojim technickým pôsobením narobia veľa necitlivého hluku a tlaku. Mixér ku krému skrátka až taký jemný nie je. Neprenáša ľudskú lásku..len ako besný krúti zvoleným nadstavcom..iste, inak zameraní nech pokojne nesúhlasia.No teraz tu ide o výsostne ženské počínanie,navyše v nutnosti dodržať tajomné ticho.Dôležitým môže byť aj moment prekvapenia. Kedy si to stihla? S úsmevom idem ďalej.Hm,ešte voňavé maslo, vanilka, mlieko...pomaly a postupne..dávam do toho moje všetko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pre malého k prvému dvojčísliu. Robím z toho trochu vedu, pripadá mi to magické. Desať rokov.Navyše v tomto čase svätých aj duší..

 Krém to je celá a opäť použijem slovo veda. Sci-fi to je o inom.Jedna jeho časť sa varí, druhá mieša a potom musia splynúť spolu do dokonalej masy. Každý úkon sprevádza priam posvätný pocit sily a toľko prirodzenej nehy a pozornosti.Len aby sa podaril..malé napätie spôsobuje moja obľúbená vlastnosť. Som zodpovedná. Laxný prístup by zaručene spôsobil niečo nedokonalé..hovorím si, keď so zatajeným dychom vyrábam tú obyčajnú sladkú dobrotu, tak, aby len tak "niečím" nebola. Zabudla som na kávu. Áno,tá mi do toho celého krásne vonia. A zohrieva. Všetko prúdi a ja som šťastná. Vďačná, že ho mám a môžem mu vyrábať torty. Tešiť sa z toho ako im potom chutí..Pravé mamy musia vedieť, že sú kúzelníčky z krajín mimo tohto sveta a môžu premieňať všetko to, čo v sebe májú do darov. Samozrejme,celý proces som si nesmierne užila až do konca.A mám opäť jednu spomienku do zbierky. Ostáva skúsenosť. Ktovie komu sa raz môže zísť. Možno mojej dcére, keď ju budem učiť prvý koláč.Aby vedela, že záleží na pocite,ktorý má..tým totiž svoju prácu ochutí pre všetkých rovnako ako seba..

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako ja dnes ráno prvého novembra.

Miriam Volaříková

Miriam Volaříková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..občas aj píšem.. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu