Sociálne siete sa stali neodmysliteľnou súčasťou ľudského života. Ponúkajú rôzne aplikácie na vzájomnú komunikáciu a zdieľanie všetkého, čo sa len dá. Tieto siete však majú na spoločnosť dvojaký vplyv.
Na pozitívnej stránke, sociálne siete umožňujú ľuďom komunikovať bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Už to nie je ako kedysi, keď sa posielali len písomné listy a bez fyzického stretnutia ľudia o sebe prakticky nič nevedeli. Dnes sa viete spojiť so svojimi priateľmi, rodinou a známymi prostredníctvom jednoduchého stlačenia tlačidla. A ak sa vám náhodou v danej chvíli nedá hovoriť, žiadny problém. Tieto platformy taktiež umožňujú zdieľanie rôznych udalostí, myšlienok a fotografií kedykoľvek je to nutné.
Nanešťastie, sociálne siete majú aj svoju temnú stránku. Ich pravidelné používanie môže spôsobiť vznik závislosti a úplné odtrhnutie od reálneho sveta. Napríklad, časté četovanie môže viesť k strate schopnosti komunikovať a vedenie rozhovoru môže robiť veľký problém. U človeka tak klesá záujem o interakciu, čo pre nás ako tvorov spoločenských nie je práve najideálnejšie. Navyše, ľudia sa môžu cítiť menejcenní, keď sa porovnávajú s ideálnymi životmi iných ľudí prezentovanými na sociálnych sieťach. Z týchto životov je totiž len minimum takých, aké sa na prvý pohľad zdajú.
Sociálne siete majú veľký vplyv na vzťahy v spoločnosti. Sú schopné zbližovať ľudí z rôznych kútov sveta, no zároveň môžu spôsobovať aj narušenie komunity, ktorú máme vytvorenú okolo seba. Treba myslieť na to, že sociálne siete sa nerovnajú tým reálnym a taktiež nezabúdať na fakt, že oveľa viac lajkov dostanete prostedníctvom objatia, ako poslaním emotikonu srdiečka.