Dilema cudzinca: Žiť či nežiť v Egypte? 7 pravidiel napovie

Slnko, more, pohoda, versus zaostalosť a život v arabskej krajine. Z najčastejších otázok turistov, ktoré mi kladú: ,,Ako tu môžeš žiť? Zvykla si si? Zvyk prišiel dávno, ale moja odpoveď je: Život v Egypte nie je pre každého.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Pre koho môže byť splneným snom a kto tu má stráviť nanajvýš dovolenku?

Toto je MOJICH TOP 7 pravidiel potenciálnej úspešnosti života v Egypte.

1. Materiálna úroveň existencie

Hoci to hneď v úvode môže znieť vypočítavo, materiálna úroveň možného života v Egypte je asi najdôležitejší faktor. Za peniaze sa tu okrem iného kupuje ubytovanie v luxusných štvrtiach, s ktorým prichádzajú kontakty i spoločenská vážnosť a odchádzajú problémy s veľkými hygienickými nedostatkami okolo bežných sídlisk, s neprispôsobivými, nevzdelanými a hlučnými susedmi a nutnosťou výrazne sa prispôsobiť cudzím zvyklostiam a životu v okolí. A to je len jedna z vecí! Finančne nezávislý a zabezpečený človek si môže v Egypte vybudovať vlastný svet a okolie to bude akceptovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Partner ,,in crime"

Rovnako dôležité, ako finančné zabezpečenie, je s kým budete život v Egypte zdieľať. Povedzme si pravdu - štatisticky to sem najviac láka ženy, ktoré si v Egypte našli životných partnerov. Že je arabská, moslimská, ale aj miestna kresťanská kultúra iná, všetci vieme. Fakt, do akej miery sa jej budete musieť prispôsobiť, záleží od svetonázoru, liberálnosti a tolerancie partnera (pretože sme v mužskom svete). Tá sa dá ťažko očakávať u človeka nevzdelaného, ktorý sa pre zle platenú alebo žiadnu prácu borí s existenčnými problémami, pochádza z jednoduchých vidieckych pomerov a je silne nábožensky založený. Má vštepené iné predstavy o partnerstve, o nárokoch a právach na ženu, než sme v Európe 21.storočia zvyknutí. S veľkou pravdepodobnosťou nebude miešanému vzťahu naklonená ani jeho rodina. Ak aj áno, je tu možnosť, že to bude s vidinou materiálnych výhod, ktoré by im z toho mohli ,,kvapnúť". Keď sa Egypťania rozhodujú uzavrieť manželstvo, robia tak s rozumom, city sú podružné. Hoci v stave zamilovanosti to ide ťažko, ženy ,,zo západu" by si z nich v tomto prípade mali brať príklad.

SkryťVypnúť reklamu

3. Technokrati sa zbláznia

Ste človek, ktorého život riadi dokonalá logika? Vždy bude pre vás 2 + 2 štyri? V Egypte ste na zlej adrese! Egypťania zrejme majú viac vyvinutú pravú hemisféru mozgu, zodpovednú za emócie. Na úkor tej ľavej - logickej. Uvidíte tu rozostavané domy, kde druhé poschodie je už obývané, ale namiesto prvého stoja len betónové piliere. Cesty, ktoré nemajú naznačený smer jazdy, ale za jazdu v protismere vám môžu vziať papiere. Alebo vodič, ktorý ,,vyhodí" smerovku doprava, pričom odbáča doľava. V noci svetlá na aute nezasvieti, aby neoslepoval protiidúcich vodičov. A vlastne totálny chaos na cestách spôsobený neexistujúcimi dopravnými predpismi. Dochvíľnosť Egypťanom tiež veľa nehovorí. Na druhej strane - v kine pri happyende romantického filmu sa hromadne plače a tlieska v stoji, človek s potiažami nenechá okoloidúcich na ulici chladnými a usmievajúcich, pospevujúcich si ľudí je tu napriek ťažkému životu nepomerne viac ako zamračených.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ste posadnutí hygienou a poriadkom? Zahyniete!

Ste pripravení žiť v meste, ktorého uličky skrývajú množstvo smetísk, okolo nich hraboše, vychudnuté, špinavé psi a mačky? Hromada odpadkov pod oknom obytnej budovy nie je výnimočný výjav. Na miestnych trhoviskách sa mäso predáva pod holým nebom omotané mokrou plachtou, chlieb pri zaprášenej ceste. Samozrejme, nikto vás nenúti to kúpiť. Keď si cca 20 percent priplatíte, môžete si kúpiť mäso z chladiacich pultov veľkých obchodov. Nízky hygienický štandard je spôsobený nevzdelanosťou a chudobou národa. Človek nevzdelaný, ktorý v živote nedostal šancu rozvíjať sa kultúrne, denne bojuje s extrémnym materiálnym nedostatkom a rieši, čo dať početnej rodine na tanier 3 x denne, je k otázke čistoty na uliciach ľahostajný. Rovnako, ako k túlavým hladným psom a mačkám.

SkryťVypnúť reklamu

5. Závislý na Horalkách alebo značkových veciach? Radšej zabudnite!

Neviete si predstaviť život bez Dolce Gusto kávy, bryndzových halušiek, ovocných čajov od výmyslu sveta, makovej štrúdle, Horalky či Mily? Menovať by som mohla dlho. Netvrdím, že mať ich v Egypte je nemožné. V obchode ich však nekúpite. Prísun si môžete zabezpečiť prostredníctvom ochotných cestovateľov, ktorí domáce dobroty privezú. Ak sa obliekate do trendy značkových outfitov, iste vás poteší množstvo svetoznámych značiek vo výkladoch miestnych obchodíkov - všetko viac či menej vydarené fejky. Skôr menej, než viac.

6. Žijete zdravo? Bude to zložité

 Prepadli ste zdravému životnému štýlu? Pečiete len zo špaldovej múky, vyhýbate sa palmovému oleju a mlsáte čokoládu s 80% obsahom kakaa? A čakáte, že tieto produkty budú v miestnych obchodoch dostupné? Opäť vás musím sklamať. Taktiež výrobcovia potravín nemajú povinnosť informovať o presnom zložení výrobku, ani o kalorickej a nutričnej hodnote. Na druhej strane, trhoviská sú plné cenovo dostupného sezónneho ovocia a zeleniny, dozretej pod africkým slnkom.

Pokiaľ športujete, vedzte, že bežiaca žena je často terčom chlípnych poznámok mužov, na in-line korčuľovanie či bicyklovanie tu nie sú podmienky. Ak si však pre nový život vyberiete turistické letovisko, je tu takmer celoročná možnosť plávať v mori a preorientovať sa na vodné športy.

7. Skutočné priateľstvá sú viac ako vzácne

V rodnej krajine žijú milióny ľudí, s ktorými zdieľate jazyk, kultúru, mentalitu. Medzi nimi si nájdete desiatky známych, ale len 2-3 spriaznené duše. V Egypte, aj inde v zahraničí, žijú milióny ľudí s úplne inou kultúrou a zvykmi. Môžete kontaktovať komunitu našincov, ktorá v Egypte obsahuje niekoľko sto ľudí. Aká je však šanca, že si medzi stovkou-dvoma nájdete toho skutočného priateľa? Má to aj svoje výhody. Po rokoch sa naučíte spoliehať sa iba na seba, neplakať na ramene iných a vnútorné smútky budete schopný prekonať sami. Stane sa z vás silnejší človek.

Jana Volná

Jana Volná

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rok 2016 je môj 13-ty strávený v Egypte. S manželom - Egypťanom a tromi deťmi žijeme v letovisku, kde sa stretáva rázovitá egyptská kultúra a tradície s pokrokom a leskom západu - v Hurghade. A najmä tieto kontrasty sú inšpiráciou mojich blogov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu